ÉLETMÓD

Elromlott, elszakadt, meghibásodott? Ha kidobás helyett megjavítjuk, az a Földnek és a pénztárcánknak is jót tesz!

Az Európai Unió rákényszerítené a gyártókat, engedjék megjavítani, ami elromlott. Létrehoznak egy online felületet is, ahol összehasonlíthatjuk majd a szakemberek és szervízek árait. De rajtunk is múlik a dolog.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. április 29.


Megosztom
Link másolása

Murphy&Stapp meg a dolgok romlandósága

„Ami el tud romlani, az el is romlik” - szól a híres Murphy-törvény, mely mondat egyébként egy fain kis rakétaszános, gravitációs erőket vizsgáló katonai kísérlet közben hangzott el még az ötvenes években, természetesen Amerikában. 1954. december 10-én huszonkilencedik, egyben utolsó kísérlete során

John Paul Stapp, a légierő orvosa, az önkéntes kísérleti nyúl lett a leggyorsabb ember a Földön: 1017 km/órás sebességgel száguldott a Holloman légibázis rakétaszánján, fékezéskor pedig 46,2 g-s erő hatott rá, aminél többet senki sem viselt el önként.

(Ezek után érdekes, hogy a történethez fűződő szállóige végül nagyobb hírnévre tett szert, mint maga a kísérlet vagy Stapp, pedig neki még a Beatles keresztneveiből is rögtön kettő jutott.)

Ekkortájt látogatott a támaszpontra egy parancsnok, a mérnöki végzettségű Edward A. Murphy mérőműszerekkel megpakolva. Az eszközök valamiért rendre csődöt mondtak, ami alaposan felbosszantotta Murphyt, és állítólag ezen idegállapotban hagyta el a száját a cifra káromkodás helyett (vagy mellett) az ismert mondat. Később egyébként ő és Stapp is próbálták a "törvény" pozitív oldalát hangsúlyozni: „Úgy kell értelmezni, hogy ha valami megtörténhet, az meg is fog történni, nem úgy, hogy ami elromolhat, az el is romlik” - de a mondat akkor már saját rakétaszános köreit futotta.

A hibák, mulasztások minden vállalkozás elkerülhetetlen részei. A kérdés, hogy mit tudunk kezdeni a hibákkal? Akarunk, tudunk-e egyáltalán foglalkozni a kijavításukon?

Tervezett elavulás

Ha beírjuk a Google keresőjébe az alábbi szavakat: „meddig érdemes javítani”, a befejezetlen kérdésre a legtöbb találat autókkal kapcsolatos lesz.

Ez persze nem meglepő, hiszen

egy új gépkocsi vásárlása olyan mértékű beruházás, aminek rendszerességét kevesen engedhetnek meg maguknak, ezért aztán a legtöbben addig javíttatják a kocsijukat, amíg csak lehet.

(Itt jegyzem meg, hogy a múltkor az autószerelőnk- akihez környezet-és pénztárcakímélés címén évek óta visszük a matuzsálemi kort megért Twingonkat- közölte, hogy szerinte ideje lenne vagy a kocsit, vagy a férjemet lecserélni. Nehéz kérdés, mert mindkettőt szeretem, mindkettőre szükség van a családban, de a fiatalabbik már tényleg csak egy pénznyelő automata…)

Az autójavításra szerencsére számtalan lehetőségünk van a márkaszervíztől a helyi autószerelőn át a házi bütykölésig. Vannak azonban tárgyak, amelyek esetében egyre nehezebb akár csak egy apró meghibásodás esetében is elkerülni az új megvásárlását.

A tervezett elavulás egyesek szerint csak egy radikális antikapitalista konteó, mely azt feltételezi, hogy a cégek a gazdasági növekedés érdekében szándékosan rövidítik le a termékeik élettartamát.

Becker András oknyomozó újságíró, az XForest egyik alapítója 2021-es cikkében arról ír, hogy a tervezett elavulás valójában inkább élettartamra tervezés: a mérnökök nem egy kitűzött „elromlási időre”, hanem – sok más paraméter figyelembe vételével – egy megadott minimális üzemidőre optimalizálnak a tervezésnél.

Akárhogy is, azt minden fogyasztó érzékeli, hogy egyre több termék - jellemzően háztartási gép és számítástechnikai eszköz - hibásodik meg a vártnál hamarabb, és a javítás sokszor idő- és pénzigényesebb, mint az új termék megvásárlása. (Arról már nem is beszélve, milyen környezeti terheléssel jár egy új termék előállítása.) A kérdéses elmélet tehát azt feltételezi, hogy egyes termékeket eleve úgy terveznek, hogy bizonyos idő vagy mennyiségű használat után meghibásodjanak - bár ezt az érintett cégek szeretik fogyasztóvédelmi jófejségnek beállítani, mondván:

„Eleget használtad már ahhoz, hogy hamarosan meghibásodjon, inkább leállítjuk neked a gépet, nehogy helyrehozhatatlan kárt okozz benne. Ja, és hogy biztosan elhozd a szervizünkbe!”

Tehát hiába működne még az adott nyomtató vagy telefon, vagy hiába oldhatnád meg esetenként akár csak egy megfelelő méretű csavarhúzó segítségével a problémát, a tervezők/mérnökök már jó előre megkötötték a kezedet. Pedig az elektronikai eszközök javítása jót tenne a környezetnek, a gyártáshoz szükséges munkaerőt át lehetne csoportosítani javításra vagy ügyfélszolgálati tevékenységre stb. Ez persze pénzbe meg időbe kerülne a cégeknek, az meg ugye nekik se a fán nő. De úgy tűnik, akármi is áll a háttérben, a létező problémára az EU például igyekszik megoldást találni.

(You gotta) fight for your right... to repair

(A Beastie Boys örökbecsű, partizáshoz való jogokat firtató számának dallamára.)

Az Eurobarométer felmérése szerint az uniós fogyasztók 77%-a szívesebben javítaná meg termékeit, mintsem hogy újat vásároljon, de ezt az üdvözlendő szándékot rendre derékba törik a cégek. Ennek azonban úgy tűnik, vége - papíron legalábbis.

Az Európai Bizottság a „javításhoz való jogra” vonatkozó javaslatát az új fogyasztóügyi stratégia és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv keretében jelentette be.

„A javaslat azon akadályok elhárítását célozza meg, amelyek visszatartják a fogyasztókat a javítástól a kényelmetlenség, az átláthatóság hiánya vagy a javítási szolgáltatásokhoz való nehéz hozzáférés miatt.”

„Tehát ösztönzi a javítást, mint fenntarthatóbb fogyasztói választást, amely hozzájárul az Európai Zöld Megállapodás éghajlat-politikai és környezetvédelmi célkitűzéseihez.”

Jellemző probléma, a gyártók a garanciát azonnal érvénytelenítik, ha a tulajdonos a márkaszervízt megkerülve próbálja a megjavítani vagy megjavíttatni az adott terméket. Ezzel a jogkövető ügyfeleket belekényszerítik a kereskedők által szabott javítási költségek megfizetésébe, ami esetenként magasabb, mint a termék eredeti ára.

A 2023. márciusában beadott újabb tervezet pedig többek között szorgalmazza egy online felület létrehozását is, ahol könnyedén kereshetővé válhatnak a helyi szakemberek, szervizek, illetve transzparens módon lehet összehasonlítani a különböző árazásokat. A Bizottság szerint mindez növelheti a szervízszolgáltatások közti versenyt, ami végeredményben az árak csökkenésében testesülhet meg.

Kis javítás az embernek, nagy javítás az emberiségnek

Amíg ezek az ígéretes gazdasági változások be nem következnek, a legtöbb ember továbbra is igyekszik majd "okosba megoldani" az ilyen természetű problémáit. Legtöbbünknek van olyan laptop szakértő/hobbi villanyszerelő/házi ezermester haverja, aki pár sörért szívesen segít a kisebb-nagyobb javításokban.

Ugyanígy: valószínűleg mindenkinek van olyan tudás a birtokában, amivel a maga vagy a környezete segítségére lehet, ha a hivatalos szervíz vagy szolgáltatás drága lenne. Ha ügyesen varrunk, vagy tudunk barkácsgépekkel dolgozni, esetleg a hétvégéinket rendre passzióból történő hegesztéssel szoktuk elütni, azzal magunknak és a hozzánk forduló ismerősöknek is rengeteg pénzt spórolhatunk, arról nem is beszélve, hogy minden egyes kidobástól megmentett termékkel óvjuk a Földet is.

Legyen az a kedvenc farmerünk elszakadt térdének a kihímzése, a szomszéd bácsi laptopjának megbütykölése vagy a helyi óvoda udvari bútorainak felújítása - egy hiba megjavítása mindig kollektív haszonnal jár.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Soha ne használj ecetet ennek az 5 dolognak a tisztítására – kérik a szakemberek
Az ecet sokoldalú, természetes tisztítószerként ismert, bizonyos esetekben több kárt okozhat, mint hasznot.

Megosztom
Link másolása

Az ecet sokoldalú, természetes tisztítószer, amely képes eltüntetni a makacs penészt, vízkövet, vagy akár új életet adni a durva tapintású törölközőknek is. Ugyanakkor nem minden felületre használható az ecet savas tulajdonságai miatt – néhány esetben kifejezetten káros is lehet.

Egy takarítási szakértő elmondta, melyik öt háztartási dolgot nem szabad ecettel tisztítani.

„Bár az ecet sokoldalú és hatékony tisztítószer, vannak olyan felületek, amelyekre kifejezetten tilos használni, mert károsíthatja azokat”

– magyarázta.

1. Szőnyegfoltok

A szőnyegfoltok bosszantó problémák, de az ecet nem a legjobb megoldás ezekre.

Sőt, az ecet bizonyos foltokat „rögzíthet” a szőnyeg szálai között, vagy a szőnyeg színét is kiszívhatja.

Helyette itt egy természetes megoldás: keverj össze egy rész szódabikarbónát három rész vízzel, vidd fel a foltra, hagyd megszáradni, majd porszívózd fel. Ha ez sem működik, érdemes kifejezetten szőnyegtisztító terméket használni vagy követni a gyártó tisztítási útmutatóját.

2. Festett felületek

Ahogy az ecet károsíthatja a szőnyegeket, úgy a falak festését is veszélyeztetheti, akár le is marhatja a festéket. Ehelyett szappanos víz vagy kifejezetten festett felületek tisztítására készült termék használata ajánlott.

3. Szilikon tömítések

Sokan ajánlják az ecetet és a fehérítőt a fürdőszobai penész ellen, sőt, a szilikon tömítések penészes foltjainak eltüntetésére is, de ezek az anyagok hosszú távon károsítják a szilikont.

„Az ecet idővel lebontja a szilikont”

– mondta a szakértő.

4. Fugák

A szilikon tömítésekhez hasonlóan az ecet a fugákat is kikezdheti, mert „lebontja és roncsolja” az anyagot.

A szakértő inkább a szódabikarbóna és víz keverékét ajánlja a fugák tisztításához, vagy a kereskedelmi forgalomban kapható fugatisztítót.

5. Műanyag edények

Bár az ecet nem károsítja a műanyagot, erős illata megmaradhat az ilyen edényekben, és hatással lehet az étel ízére, amit később bennük tárolsz.

„Az ecet szaga beleeszi magát a műanyagba, és befolyásolhatja az ételek ízét”

– figyelmeztetett a szakértő.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
A Rovatból
Brutálisan szép és hatalmas virágokat hozhatnak az orchideáid – ha ezt az egy dolgot betartod
Így lesznek élénkebbek és nagyobbak az orchideáid: ez a legfontosabb teendő, amit sokan elfelejtenek!

Megosztom
Link másolása

Az orchideákra könnyű rákattanni: csodás, színpompás virágaik és viszonylag egyszerű gondozásuk miatt már régóta a lelkes (vagy épp csak botladozó) hobbikertészek kedvencei.

A kezdők körében kifejezetten népszerűek, de a számtalan faj és hibrid közül ma már bárki megtalálhatja a neki tetsző típust – és még profinak sem kell hozzá lenni. Persze ha valaki valóban nagyobb és élénkebb virágokra vágyik, valamivel több kell, mint egy napsütéses ablakpárkány.

„Az orchideák gyakran azért szenvednek, mert nem éppen olyan körülmények közt tartják őket, mint ahonnan erednek”

– mondja Monique Kemperman, a The Joy of Plants szakértője. Szerinte a megfelelő gondozás és környezet kulcsfontosságú ahhoz, hogy egész évben gyönyörű virágpompát varázsoljunk otthonra.

„Egyszerű megoldás lehet, ha reggelente finoman, langyos (szűrt) vízzel permetezed meg a növényt”

– mondja a szakértő, de a leveleken ne maradjon sokáig víz, nehogy megjelenjenek a gombák.

További trükkök a szép orchidea virágokért:

1. Használj speciális, orchideáknak való tápoldatot

A kiegyensúlyozott, orchideákhoz kifejlesztett tápoldat gondoskodik a növények virágzáshoz szükséges plusz tápanyagokról. „A növekedési időszakban fontos a trágyázás, ez serkenti a nagyobb és élénkebb virágok kialakulását” – magyarázza a szakértő.

2. Ne tartsd se túl meleg, se túl hideg helyen

Számít a hőmérséklet is: ha túlságosan rásüt a nap vagy fázik, attól csak nyűgös lesz a növény. Valamint nagyon nem mindegy, milyen közegbe ülteted: „Kerüld a sima virágföldet! Sok orchidea akkor érzi jól magát, ha fakéreg- vagy mohás közegben gyökerezhet.”

3. Időnként ültesd át és ellenőrizd a gyökereket

Tavasz a legjobb időszak az átültetésre, amit kb. kétévente érdemes megejteni. Ilyenkor ellenőrizd a gyökereket: az egészséges gyökérzet alapfeltétele a szép, élettel teli virágoknak.

4. Figyelj a páratartalomra

Az orchideák alapvetően trópusi környezethez szoktak, így a megfelelő páratartalom is kell nekik. Persze sokan bíznak a lakás általános klímájában, de ha száraz a levegő, érdemes rásegíteni.

Tegyél kavicsot és vizet egy sekély tálcára, arra helyezd az orchideát – ahogy elpárolog a víz, kellemesen párás mikroklíma alakul ki - írta az Express .

Ha mindezeket betartod, jó eséllyel megkaphatod azt a semmihez sem fogható virágpompát, ami miatt az orchideák ekkora sztárok a szobanövények között. És hát ki ne akarna hatalmas, vibráló szirmokkal büszkélkedni? Hozz egy kis trópusit a nappalidba!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 egyszerű hack, amivel lelassíthatod az öregedést – ebből 2 teljesen ingyen van
Próbáld ki, nyerhetsz vele néhány boldog, egészséges évet!

Megosztom
Link másolása

Jó hír a hallimádóknak: egy friss kutatás szerint a megfelelő mennyiségű hal beépítése az étrendbe fiatalon tarthat, hála a halakban található Omega–3 zsírsavaknak. Ráadásul, ha ezt a módszert két másik teljesen ingyenes hackkel kombinálod, még jobb hatást érhetsz el.

A Zürichi Egyetem szakértői időskorúakat teszteltek:

a legalább napi 1 gramm Omega–3-at fogyasztó 70 felettiek biológiai életkora – vagyis a „testi órájuk” – átlagosan négy hónapot késett három év elteltével.

Ez nagyjából egy adag halolaj-kapszulának vagy körülbelül 100 gramm lazacnak (vagy makrélának, tonhalnak, hekknek) felel meg. Omega–3-at persze nem csak halból lehet szerezni, a dió és a lenmag is jó barátunk ebben a témában.

Miért ekkora csoda ez az Omega–3?

A kutatók szerint segít megvédeni a DNS-t a korral járó károsodástól, és különösen fontos a szem és az agy működéséhez. Mivel a testünk magától nem állítja elő, muszáj kívülről pótolni.

Ha kombózod a napfénnyel és a mozgással

Az Omega–3 önmagában is szuper, de a kutatás megállapította, hogy D-vitaminnal és rendszeres testmozgással összeadva még hatásosabb.

A trió együttesen jelentősen csökkentette a rák kockázatát és a fizikai leépülés esélyét is a vizsgálat három éve alatt.

A tudósok szerint a három módszer különböző, de egymást erősítő módon hat a testre.

Oké, de hogyan jusson hozzád a D-vitamin?

A napfény a legegyszerűbb forrás (de azért légy óvatos a leégés miatt), és persze vannak étrend-kiegészítők is.

Magyarországon az őszi-téli hónapokra amúgy is ajánlott a D-vitamin pótlása.

Egyébként az olajos halak újra a sztárok, mert abban is akad bőséggel D-vitamin. De ha nem szereted a halat, a vörös hús, a tojássárgája vagy a dúsított élelmiszerek is segíthetnek.

És a mozgás?

A kutatók mindössze heti 3x30 perc otthoni edzést teszteltek az alanyaikon. Meglepő, de ennyinek is érezhető hatása volt. A rendszeres testmozgás már régóta bevált módszer a hosszabb élethez (mindenféle halálozási ok kockázatát csökkenti).

Mit mondanak a szakik?

Sokan azért szkeptikusak, mert nincs aranyszabály a biológiai életkor mérésére – vagyis nem olyan egyértelmű, hogy ez a négy hónap mit jelent pontosan élethosszban. Kevin McConway, az Open University professzora rámutatott, hogy a kutatók négyféle „biológiai órát” mértek, de hogy ezek a mutatók hogyan befolyásolják a tényleges túlélést, az még kérdés.

Mások viszont, mint például Mary Ni Lochlann a King’s College Londonból, nagyon izgatottak az eredmények láttán, még ha szerény is a változás.

Szerinte ráadásul ez egy egyszerű, olcsó módszer, ami tényleg belefér a hétköznapokba – főleg, ha egyébként is szereted a halat, a napsütést és a kicsit több mozgást.

Szóval, ha jót akarsz magadnak, vedd elő Lajos Mari halas receptkönyvét, kaja után menj ki a napra (legalább amikor néha süt), és mozogj párszor egy héten. Hátha tényleg nyersz vele néhány boldog, egészséges évet.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Harry Styles diétája javítja az agy működését és megelőzheti a demencia kialakulását
Harry Styles nyolc éve tartja a diétáját, és van néhány oka, amiért ez az étrend jótékony hatású lehet számodra is.

Megosztom
Link másolása

Harry Styles nemrég meglepte rajongóit, amikor elárulta, hogy pescatariánus étrendet követ – vajon ez a választás lehet egészséges ragyogásának titka?

Minderről a Vogue egyik cikkében hullott le a lepel, amely az énekes egészséges életmódjáról szólt. Ez magában foglalja a napi pilatest, meditációt és időnkénti léböjt-kúrát.

A egykori One Direction-idol elmesélte, mit eszik:

pescatariánusként az ételei főként halból és növényi alapú fogásokból állnak, a hús teljesen kimarad.

Styles elárulta, hogy nyolc éve tért át erre az étrendre, amit az inspirált, hogy zenésztársai a turnéik során vegán ételeket készítettek. Miután elhagyta a húst, jobban érezte magát testileg.

Amikor épp nem a zuhany alatt fal toastot, a popsztár szívesen fogyaszt mexikói ételeket, különösen tacót és friss guacamolét.

Egészséges életmódját kiegészíti olyan halakkal, mint a lazac, a szardínia és a makréla, melyek gazdagok Omega-3 zsírsavakban – ezek pedig közismerten jót tesznek a szívnek.

Az Omega-3 zsírsavak segíthetnek megelőzni az artériák plakkosodását, csökkenthetik a vérnyomást, valamint mérsékelhetik a szívbetegségek, aritmiák és stroke kockázatát.

Emellett ezek a zsírsavak kulcsfontosságúak a kognitív funkciók szempontjából, javíthatják a memóriát és potenciálisan csökkenthetik az olyan betegségek kockázatát, mint a demencia.

Az Alzheimer Társaság így nyilatkozott: „Gyakran mondják, hogy a hal az 'agy tápláléka', és jó bizonyítékok vannak arra, hogy az Omega-3-t tartalmazó halak fogyasztása jót tesz az egészségnek.”

Egy 2022-es tanulmány szerint bár a halfogyasztás vagy a halolaj-kiegészítők nem befolyásolják közvetlenül az Alzheimer-kór kockázatát, úgy tűnik, csökkenthetik más demenciák, például a vaszkuláris vagy a frontotemporális demencia kockázatát.

Ráadásul az Omega-3-ban gazdag étrend segíthet a testsúly szinten tartásában is, mivel a növényi alapú étrend általában alacsonyabb kalóriatartalmú, kevesebb zsírt tartalmaz, és bőven van benne rostban gazdag, összetett szénhidrát.

A megnövelt élelmirost-bevitel rendkívül jótékony hatással van a bélrendszer egészségére is – erre hívja fel a figyelmet Anthony DiMarino, a Cleveland Klinika dietetikusa.

Szerinte: „A mikrobiom kulcsszerepet játszik az immunrendszer, az emésztés és az anyagcsere működésében,” és azt is megjegyezte, hogy egy jól táplált mikrobiom pozitív hatással lehet a mentális egészségre: „Az egészséges mikrobiom a mentális jólétet is javíthatja.”


Megosztom
Link másolása