ÉLETMÓD

Banán, spárga, méz – szerezd be ezeket az élelmiszereket, hogy ne tartson örökké a szilveszteri másnap!

Jó dolog a bulizás, de bizonyos kor fölött a másnaposság legalább három napig tart. Ha nem sikerül elkerülni a macskajajt, még a másnap menüjével lehet enyhíteni a tüneteken - de van egy tuti csodaszer, ami már a pezsgőzés idején is hű társ lesz a bajban.

Megosztom
Link másolása

Fejfájás, szájszárazság, hányinger, émelygés, depresszió, csak néhány a klasszikus másnapossági tünetegyüttesből, amely hamarosan sokaknál borítékolhatóan beköszönt.

Hogy az új esztendő első napjait ne a rosszullét uralja, de azért mégis lehessen lazulási céllal alkoholt fogyasztani szilveszterkor, érdemes felkészülni - evéssel.

A másnaposság fizikai tünetei mellett Dr. Alex Missick, a UK Meds háziorvosa szerint a mentális tünetek is gyakoriak. Szóval a hangulatingadozás ellen is készülni kell, a memóriazavar és a koncentrációs nehézségek sem ritkák ilyenkor.

A tanulmányok kimutatták a doktor szerint, hogy a másnaposság lefolyása átlagosan valahol 18,4 óra és 24 óra közt van, néha azonban jóval többnek érződik.

Szerencsére számos olyan étel létezik, amely segíthet enyhíteni a másnaposság kínzó tüneteit, és egy kicsit elviselhetőbbé teheti az újévet.

Azt szinte minden alkoholfogyasztó tudja, hogy a zsíros, szénhidrátban gazdag élelmiszerek segítenek "felszívni" az alkoholt, és ebben van is igazság. De azért ne üssük képzeletbeli péklapáttal a saját szívünket, és gondoskodjunk egészségesebb falatokról is.

Sokat segíthet néhány zöldség és gyümölcs is.

A doktor összeszedett 25 ételt, amelyek közül válogatva kicsit könnyebb lesz a másnap. Segíthetnek helyreállítani az elveszett tápanyagok szintjét, stabilizálni a vércukorszintet és csökkentenik az alkohol mérgező hatását.

Reggelire érdemes friss gyümölcsöt enni, pirítóst és egy kis szalonnát.

Bár lehet, hogy a durva szénhidrátokra nyúlnánk rá, egy tál ízletes friss gyümölcs segíti a hidratálást, vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes cukrokat, valamint antioxidánsokat és bélkedvelő rostot tartalmaz. Az alkohol miatt leesett vércukor-szintet gyorsan feltolják.

A banánban lévő kálium valóban segíthet a másnaposságon,

mivel a benne lévő elektrolitok segítik a folyadékpótlást, valamint az ideg- és izomműködést. A banán triptofánt is tartalmaz, ez az aminosav segíti a szervezetben a jó közérzet hormonjának, a szerotoninnak a termelését.

A körte segítheti az alkohol feldolgozását, és magas víztartalma segíti a szervezet rehidratálását. Emellett a limelé is segít egyensúlyban tartani az elektrolitszintet, és segíti az emésztést. Zöldségből a spenót és az uborka a legtutibb páros, de a lédús paradicsom magas antioxidáns-tartalma is bevethető másnap.

Dr. Missick azt mondja, hogy

egy tál zabkása jót tesz az érzékeny gyomornak, ráadásul a lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, amely jót tesz a vércukorszintnek, és kiegyensúlyozza a napot.

Az érzékeny gyomrúak vércukorszintjét a pirítós is stabilizálja, feltölti a kalóriaraktárakat, és a hisztis gyomrot is elrendezi. 1-2 szelet mellé kínált szalonna, pontosabban a benne lévő só segíthet a másnaposságon, pótolja az elvesztett nátriumot.

Arra vigyázzunk, hogy a túl sok só viszont a másnaposság utáni kiszáradást, és a kapcsolódó rosszullétet növeli.

Mindemellett aduász a tojás is. A keményre főtt, lágyan főtt vagy buggyantott tojás Dr. Missick szerint gazdag ciszteinben – amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik – és kolinban, amely támogatja a máj és az agy működését. Mindkét szerv megsínyli a szeszfogyasztást, így biztos remek kiegészítő a tojás.

A babfélék szintén segítik az agyműködést, és a szétbarmolt emésztőrendszernek is jót tesznek. A gomba is javítja ilyenkor az emésztőrendszer munkáját, és ásványi anyagokban is gazdag.

Az avokádó kálium pótló hatására is érdemes támaszkodni, illetve a magvak a magnéziumraktárakat töltik vissza. Ha pedig hangulatingadozást is tapasztalunk, esetleg instant depresszív tüneteket,

egy csésze kávét igyunk meg.

Az orvos szerint stimulálhatja a hangulatjavító neurotranszmittereket, amitől boldogabbnak érezzük magunkat. Ám egy csészénél ilyenkor ne igyunk többet, mert a túl sok koffein pont a szorongásos tüneteket növeli.

Ha másnap, akkor bőséges hidratálás. Mehet a sok víz, illetve érdemes betárazni egy kis kókuszvizet is.

A kókuszvíz izotóniás italként működik, természetes cukrokat és vitaminokat tartalmaz, és az elektrolit-háztartás helyretételének idejét lényegesen csökkenti.

Ami még Dr. Missick szerint kiváló elektrolitszint-szabályozó, az a másnapi Isten áldása, a csirkehúsleves. Egy jó leves emellett rehidratál, és a felborult vércukorszintnek is jót tesz.

Hányinger ellen a gyömbér vagy annak teája kiváló társ,

És ami nagyon tuti élelmiszer, az a spárga. Dr. Missick szerint a májunk sok mindenen megy keresztül szilveszterkor, de a ropogós spárga segíthet megvédeni a szervez. Ráadásul növeli a szervezetünkben az alkoholt lebontó enzimek szintjét, így gyorsabban eltávolítja a szeszt a vérből. Másra sincs szükség ilyenkor.

Az alkohol kiüríti az aminosavakat a szervezetből, ezért fehérjepótlásra szükség van.

Egy pohár görög joghurt könnyedsége tud segíteni a problémán.

Egyébként a szakértők az olajos halakat és a lazacot is ajánlják, egy jó wasabis öntet pedig a méregtelenítésről is gondoskodhat.

Ha pedig ürügyet keresünk az extra csokifogyasztásra, legyen a másnap az új kifogás.

A csokoládé jó közérzetet biztosít az endorfin hormon termelésének ösztönzésével, és teobromint is tartalmaz, amely segítheti a szív egészségét, amely szerv szintén megszenvedi az italozást.

Ahogy pedig egy korábbi cikkünkben írtuk,

a méz önmagában csökkenti a vér aloholszintjét,

és a másnaposság tüneteit is mérsékli, így érdemes már újévkor is növelni a mézadagunkat.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
6 dolog, amivel kinyírod a beleidet – és hosszú távon saját magadat is
Ha a beleiddel valami nincs rendben, azt egész szervezeted megsínyli. Ezért fontosa rendszeresség és a mértékletesség.

Megosztom
Link másolása

A bélrendszerünk nemcsak az emésztés színtere, hanem az egészségünk egyik legfontosabb alappillére.

Itt zajlik a tápanyagok felszívódása, az immunrendszer aktivitásának nagy része, és itt termelődnek azok a hormonok, amelyek még a hangulatunkra is hatással vannak.

Éppen ezért ha a beleinkkel valami nincs rendben, az egész szervezetünk megsínyli. Erre hívta fel a figyelmet nemrég a Glamour.

Sajnos a rohanó életmód olyan rossz szokásokkal jár, amelyek alattomosan, de folyamatosan rombolják a bélflórát – most megmutatjuk, melyek ezek.

1. Krónikus stressz – a bélrendszer első számú ellensége

Lehet, hogy nem is gondolnád, de a tartós stressz a beleidet is megbetegíti. A szervezet ilyenkor folyamatos "menekülési" üzemmódban van, az emésztés háttérbe szorul, a bélmozgások és a bélfal működése lelassul vagy épp felborul. A stressz gyulladást okozhat a bélben, rontja a bélflóra egyensúlyát, és hozzájárulhat olyan betegségekhez, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy a gyulladásos bélbetegségek.

2. Túl steril környezet – ha mindenből kiirtod a mikrobákat, magad is ártasz

A túlzásba vitt higiénia, folyamatos fertőtlenítés és antibakteriális szerek használata nemcsak a kórokozókat, de a hasznos mikrobákat is eltünteti az életedből. A bélflóra egészséges kialakulásához és fenntartásához szükség van a környezet mikrobiális sokféleségére. A gyerekek fejlődő immunrendszere például kifejezetten igényli a természetes mikrobiális ingereket – ezek hiányában nőhet az allergiák és autoimmun betegségek kockázata is.

3. Rostban szegény étrend – ha nem eteted a jó baktériumaidat, elpusztulnak

A bélflóra egyik legfőbb „tápláléka” az élelmi rost, különösen a prebiotikus rostok (pl. inulin, pektin), melyek a gyümölcsökben, zöldségekben, hüvelyesekben találhatók. Ezekből a rostokból a jó baktériumok rövid láncú zsírsavakat termelnek, amelyek védenek a gyulladástól, táplálják a bélfalat, és erősítik az immunrendszert. Ha rostszegényen étkezel, a hasznos baktériumok meggyengülnek, a kórokozók pedig könnyebben elszaporodnak.

4. Felesleges antibiotikumok – a bélflóra rémálma

Az antibiotikum fontos és akár életmentő lehet – de csak akkor, ha tényleg indokolt a használata. Ha minden megfázásra vagy torokkaparásra rögtön antibiotikumot szedsz, nemcsak a kórokozókat, hanem a hasznos bélbaktériumokat is kiirtod. A bélflóra ilyenkor akár hónapokra is felborulhat, ami megnöveli a gombás fertőzések, az emésztési zavarok, sőt az autoimmun betegségek kockázatát. Antibiotikum után mindig gondoskodj a bélflóra regenerálásáról – például probiotikumokkal és rostban gazdag étrenddel.

5. Rendszertelen és kaotikus étkezés – a belek sem szeretik a káoszt

Az emésztőrendszer szereti a rendszert. Ha hol koplalsz, hol habzsolsz, ha össze-vissza eszel, ha gyorsan, szinte rágás nélkül falsz, azzal megzavarod az emésztést és a bélmozgásokat. A rendszertelenség előbb-utóbb gyulladásokhoz, puffadáshoz, felszívódási problémákhoz vezethet. Próbálj lehetőleg mindig ugyanabban az időben, nyugodtan étkezni, és rágj meg jól minden falatot. Ez nem csak a bélrendszerednek, hanem az idegrendszerednek is jót tesz.

6. Unalmas étrend – ha mindig ugyanazt eszed, a bélflórád is kiüresedik

A bélrendszered akkor működik jól, ha változatos és tápanyagokban gazdag étrendet biztosítasz számára. Ha mindig ugyanazokat az ételeket fogyasztod, legyen az bármilyen „egészséges”, a bélflórád elszegényedik, az egyensúly felborul, és a baktériumdiverzitás csökken. Törekedj színes, szezonális alapanyagokból álló étrendre, hogy a jó baktériumok minél változatosabb tápanyagforráshoz jussanak.

Forrás: Glamour


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ne vedd félvállról a zsibbadást és izomgyengeséget – ha ezt tapasztalod, azonnal menj orvoshoz
Akár egy ritka, de súlyos idegrendszeri betegségre is utalhatnak a tünetek.

Megosztom
Link másolása

Gyakran tapasztalsz zsibbadást, végtaggyengeséget vagy szokatlan izomgyengeséget? Légzési nehézségek is társulnak a tüneteidhez?

Vedd komolyan a jeleket – akár egy ritka, de súlyos idegrendszeri betegség, a CIDP is állhat a háttérben. Erre hívja fel a figyelmet a Webbeteg cikke.

A krónikus gyulladásos demielinizációs polineuropátia a perifériás idegeket támadja meg, és kezelés nélkül súlyos, maradandó károsodásokhoz vezethet: akár teljes mozgásképtelenség is lehet a vége. Súlyos esetben pedig légzési elégtelenség léphet fel.

A CIDP egy autoimmun betegség, amely során a szervezet megtámadja a saját idegeinek burkolatát. Ha későn ismerik fel a betegséget, a károsodás visszafordíthatatlan lehet. A tünetek sokszor alattomosan jelentkeznek: először csak fáradékonyságot, majd egyre fokozódó izomgyengeséget, zsibbadást, bizonytalan járást és izomsorvadást észlelhetsz.

A betegség lehet folyamatosan romló lefolyású, vagy visszatérő rosszabbodási időszakokkal tarkított. Az alsó és felső végtagok szimmetrikus gyengesége és érzészavara jellemző, leginkább a kéz és a lábszár izomzata érintett – ez jelentősen rontja az íráshoz, fogáshoz vagy járáshoz szükséges mozgásokat.

A pontos diagnózishoz neurológiai vizsgálatokra van szükség: a tünetek alapján felmerülő gyanút laboratóriumi és műszeres vizsgálatok – például gerincvíz-analízis, EMG és ENG – igazolják. Ezek megmutatják, mekkora mértékű az idegek károsodása, és segítenek felmérni a betegség előrehaladottságát is.

A jó hír az, hogy időben felismerve a CIDP kezelhető, sőt a folyamat súlyosbodása lelassítható, vagy akár meg is állítható.

A terápia célja a gyulladás csökkentése és az idegrendszeri károsodás megfékezése. Három fő kezelési mód létezik: intravénás immunglobulin, szteroid gyulladáscsökkentők vagy plazmacsere (plazmaferezis).

A teljes cikket itt olvashatod el.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Nem fogod elhinni milyen módszerrel tarja magát csúcsformában Ábel Anita, egy ideje oktatja is
Ábel Anita már nemcsak a színpadon, hanem a jógaszőnyegen is ragyog: az egykori műsorvezető életét gyökeresen megváltoztatta a jóga.

Megosztom
Link másolása

Ábel Anita, a színésznő és televíziós műsorvezető, akit évtizedek óta ismerünk a képernyőről, ma már egészen más szerepben tűnik fel. A reflektorfényt részben lecserélte a jógaszőnyegre, a stúdiót pedig egy bensőségesebb, elmélyültebb térre: a belső útra, amit a jóga jelent számára.

Anita több mint egy évtizede, 13 éve kezdett el jógázni, ám az igazi fordulópont akkor érkezett el, amikor 48 évesen elvégezte a jógaoktatói tanfolyamot. Ez a döntés nemcsak testi, hanem szellemi-lelki megújulást is hozott számára.

„A jóga nem csupán mozgás, hanem jelenlét. Segít meghallani, mi történik bennem valójában” – nyilatkozta korábban. Anita ma már rendszeresen tart órákat, workshopokat és nyári jógatáborokat is szervez.

A mozgásformán keresztül új kapcsolatba került a testével. Korábban gyakran diétázott, küzdött az önelfogadással, ám a jóga megtanította számára, hogyan éljen harmóniában saját magával – nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is.

„Régen küzdöttem a testemmel. A jóga segített abban, hogy ne harcoljak ellene, hanem értsem meg” – vallotta be egy interjúban.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az agyad működéséről árulkodik az, ahogyan telefonálsz és a telefont fogod
Ha legközelebb felveszed a telefont, figyeld meg, melyik kezedben tartod, és melyik füledhez emeled.

Megosztom
Link másolása

Gondoltál már arra, hogy az a teljesen hétköznapi mozdulat, amikor a telefonodat a füledhez emeled, valójában sokat elárulhat az agyműködésedről? Egyre több kutatás mutat rá arra, hogy az agyi dominancia – vagyis az, hogy melyik agyféltekénk az aktívabb – összefüggésben áll azzal, melyik kezünkkel vagy fülünkkel telefonálunk.

Ha legközelebb felveszed a telefont, figyeld meg, melyik kezedben tartod, és melyik füledhez emeled. Talán csak a megszokást tükrözi, de az is lehet, hogy egy mélyebb idegrendszeri beállítottságra utal.

A testünk apró mozdulatai gyakran többet elárulnak rólunk, mint gondolnánk – különösen, ha az agyműködésünk finom mintázatait is figyelembe vesszük. És ki tudja: talán épp a telefonálási szokásainkból indulhat egy izgalmas önismereti felfedezés.

A legtöbb embernél a jobb kéz domináns, és ezzel együtt általában a bal agyfélteke az uralkodó – ez az oldal felelős a beszédértésért, a nyelvi feldolgozásért, a logikus gondolkodásért és az elemző képességekért. Nem véletlen tehát, hogy

a jobb fülünket hajlamosabbak vagyunk használni telefonáláskor,

hiszen az onnan érkező hanginformációkat a bal agyfélteke dolgozza fel hatékonyabban.

A bal fül használata viszont gyakrabban fordul elő azoknál, akiknél a jobb agyfélteke domináns, vagyis akik inkább érzelmekben gondolkodnak, intuitívak, vizuális típusok, és nyitottak a kreatív impulzusokra.

Azok, akiknél a bal agyfélteke az aktívabb, általában:

- gyorsabban és precízebben dolgozzák fel a nyelvi információkat

- erősek az analitikus gondolkodásban, logikában és részletekre való fókuszálásban

- szeretik a rendszert, a szabályokat, az előre tervezhetőséget

- kommunikációjuk strukturált, világos

- könnyebben boldogulnak matematikai vagy nyelvi feladatokkal.

Inkább jobb fülükhöz tartják a telefont, mert ez közelebb áll agyi feldolgozásuk módjához.

Azokra, akiknél a jobb agyfélteke a domináns, a következők jellemzők:

- erősebb érzelmi intelligenciával rendelkeznek, jól olvasnak mások testbeszédéből, hangszínéből

- gyakran kreatívak, művészi hajlamúak, vizuálisan érzékenyek

- inkább az összefüggéseket és a nagy egészet látják meg a részletek helyett

- jobban jellemző rájuk a spontaneitás, kevésbé ragaszkodnak a szabályokhoz

Inkább a bal fülükhöz tartják a telefont, mivel a jobb agyfélteke így könnyebben aktiválódik.

Ez a preferencia különösen azoknál mutatkozik meg, akik érzelmileg erősen reagálnak mások mondanivalójára, és a telefonhívás során nemcsak a szavakra, hanem a hanghordozásra, érzelmi árnyalatokra is érzékenyek.

Érdekes, hogy a beszédértés és a hallott szöveg értelmezése agyféltekei szinten is aszimmetrikus. A bal agyfélteke gyors, precíz és részletező – a szó szerinti tartalom a fontosabb számára. A jobb agyfélteke viszont a kontextusra, hangszínre, hangsúlyra és rejtett jelentésekre érzékenyebb – így, ha egy beszélgetés mögött sok a kimondatlan, ez a félteke aktívabb lesz.

Forrás: Bien.hu


Megosztom
Link másolása