3 egyszerű hack, amivel lelassíthatod az öregedést – ebből 2 teljesen ingyen van
Jó hír a hallimádóknak: egy friss kutatás szerint a megfelelő mennyiségű hal beépítése az étrendbe fiatalon tarthat, hála a halakban található Omega–3 zsírsavaknak. Ráadásul, ha ezt a módszert két másik teljesen ingyenes hackkel kombinálod, még jobb hatást érhetsz el.
A Zürichi Egyetem szakértői időskorúakat teszteltek:
Ez nagyjából egy adag halolaj-kapszulának vagy körülbelül 100 gramm lazacnak (vagy makrélának, tonhalnak, hekknek) felel meg. Omega–3-at persze nem csak halból lehet szerezni, a dió és a lenmag is jó barátunk ebben a témában.
Miért ekkora csoda ez az Omega–3?
A kutatók szerint segít megvédeni a DNS-t a korral járó károsodástól, és különösen fontos a szem és az agy működéséhez. Mivel a testünk magától nem állítja elő, muszáj kívülről pótolni.
Ha kombózod a napfénnyel és a mozgással
Az Omega–3 önmagában is szuper, de a kutatás megállapította, hogy D-vitaminnal és rendszeres testmozgással összeadva még hatásosabb.
A tudósok szerint a három módszer különböző, de egymást erősítő módon hat a testre.
Oké, de hogyan jusson hozzád a D-vitamin?
A napfény a legegyszerűbb forrás (de azért légy óvatos a leégés miatt), és persze vannak étrend-kiegészítők is.
Egyébként az olajos halak újra a sztárok, mert abban is akad bőséggel D-vitamin. De ha nem szereted a halat, a vörös hús, a tojássárgája vagy a dúsított élelmiszerek is segíthetnek.
És a mozgás?
A kutatók mindössze heti 3x30 perc otthoni edzést teszteltek az alanyaikon. Meglepő, de ennyinek is érezhető hatása volt. A rendszeres testmozgás már régóta bevált módszer a hosszabb élethez (mindenféle halálozási ok kockázatát csökkenti).
Mit mondanak a szakik?
Sokan azért szkeptikusak, mert nincs aranyszabály a biológiai életkor mérésére – vagyis nem olyan egyértelmű, hogy ez a négy hónap mit jelent pontosan élethosszban. Kevin McConway, az Open University professzora rámutatott, hogy a kutatók négyféle „biológiai órát” mértek, de hogy ezek a mutatók hogyan befolyásolják a tényleges túlélést, az még kérdés.
Mások viszont, mint például Mary Ni Lochlann a King’s College Londonból, nagyon izgatottak az eredmények láttán, még ha szerény is a változás.
Szóval, ha jót akarsz magadnak, vedd elő Lajos Mari halas receptkönyvét, kaja után menj ki a napra (legalább amikor néha süt), és mozogj párszor egy héten. Hátha tényleg nyersz vele néhány boldog, egészséges évet.