GASZTRO

Szenes, újhagymás, pálinkás - Az avokádó latte csak pontszerző a fura habos kávék olimpiáján

Milyen habos kávét főznek a távol-keleti sötét konyhákban, milyen növénytől lesz Barbie-színű egy latte, és mi a közös a Guiness-ben és a nitro kávéban? Latte-körkép!

Megosztom
Link másolása

Az őszi időszak ikonikus social media sztárja, a pumpkin spice latte (a barátainak csak PSL), minden basic girl szezonális BFF-je már augusztus közepe óta folyik a netes csapokból.

Az idén az Államokban is hivatalosan nagykorúvá vált Starbucks-költemény 2003 óta fűszerezi meg az utolsó nyári napsugaraktól Halloween másnapjáig tartó kávészüneteket. Mindent elsöprő és tartósnak látszó sikere még az ilyenkor tavaszi időszakát élő déli féltekére is hatással van, a különbség talán csak annyi, hogy az egyre melegedő időjárás miatt arrafelé többen választják a kávé jeges változatát.

Hazánkban az elmúlt hetekben inkább az avokádó latte került előtérbe, és

ki tudja, ki lesz a következő latte-celeb: a koreai sajtos, a kínai snidlinges, esetleg a hasfogó szenes változat?

Egy rövid latte-körképben összeszedtük a lehetséges versenyzőket, hogy a pulthoz érve már ne kelljen rákérdeznünk mondjuk arra, mitől pink a szomszéd asztalnál ülő lány kávéja.

Legyen egészségesebb, ami kávé

A kávéiparból élők természetesen folyamatosan a trendi dolgok ütőerén tartják a kezüket, ezért sem meglepő az utóbbi években a  sokféle egészséges (vagy annak kikiáltott), alternatív latte megjelenése.

Ebbe a csoportba tartozik az avokádó latte is, hiszen az avokádó segíthet a rossz koleszterinnek is nevezett LDL csökkentésében és remek antioxidáns forrás, bár ma már a legtöbben tudjuk,

ha nem élünk avokádó termelő környéken, jobban tesszük, ha a környezet védelme érdekében másfajta, helyben elérhető superfood-ot választunk.

Egy másik egészséges változat, a Pink Latte például remek hazai alternatívája lehet az avokádósnak, hiszen ebben a kávéban a mi éghajlatunkon termesztett cékla a főszereplő. A forró italba porított formában kerülő cékla jótékonyan hat a vérkeringésre, déli társához hasonlóan tele van antioxidánsokkal. Hasonló Barbie-színben tündöklő egyébként a pitaya latte, melynek a trópusi sárkánygyümölcs adja különleges árnyalatát, és céklás rokonához hasonlóan erősíti az immunrendszert és a mikrobiomot.

A zöld és rózsaszín lattekkal szemben azonban

a Goth Latte néven futó, tökéletes kontrasztos latte art-ok alapjául szolgáló aktív szénnel gazdagított ital csak első olvasatra egészséges.

A fekete italban lévő szénről ugyan azt állítják, segíti a test méregtelenítését, az aktív szén magas adszorpciójának köszönhetően sajnos nem csak a káros dolgokat, hanem többek között a sima fejfájáscsillapítótól kezdve az antidepresszánsokon át a fogamzásgátlók hatóanyagáig válogatás nélkül mindent magába szív, ezért nem árt vigyázni a fekete szépséggel.

A sötét világú Insta-selfie kiegészítő mellett a régi motorosnak számító, nyugtató hatású L-teanin nevű aminosav tartalmú matcha latte, az anyagcsere pörgető fűszeres chai latte biztonságos és ízletes habos finomság, melyek a kurkumás arany latte-val egyetemben a hideg, betegségekkel tűzdelt őszi-téli szezonban jó szolgálatot tehetnek a vírusok elleni küzdelemben.

A gombás latte, mely elkészítéséhez különféle egészségtámogató gombát (reishi, chaga, hernyógomba, ganoderma) használnak, már

inkább gyógyászati segédeszköz vagy táplálékkiegészítő, mintsem élvezeti cikk,

bár sokan próbálják különféle ízesítőkkel kellemesebbé tenni, vagy nagy arányú arabica kávéval keverni. A gombás kávéval készülő latte is egyfajta Mary Poppins-i megoldás: Egy kis kanál cukor kell, és  lemegy az orvosság.

Sötét keleti humor: snidlinges és sajtos latte

Míg a britek a fekete humor nagymesterei, a távol-keleti népek mostanában – többek között - a latte-jukba rejtik sötét poénjaikat. A hei an liao li kifejezés, melyre a dark kitchen névvel is szoktak hivatkozni (nem összekeverendő a kizárólag házhozszállítással foglalkozó éttermekre használt dark/ghost kitchen-nel! ),

olyan ételeket takar, melyek megjelenésükben és összeállításukban szokatlan, vagy egyenesen bizarr hatást keltenek.

Az egyik ilyen különlegesség a 2010-es években Kínában és Taivanon nagy sikerrel futott sajtos tea (cheese tea vagy naigai cha) kistestvérének kikiáltott sajtos latte. A sajtos tea egy hidegen fogyasztott ital, melynél a hűvös fekete vagy zöld tea tetejére az eredeti, taivani recept szerint sajtporból, tejből és tejszínből készült hab kerül. Ez a kínai, majd a nemzetközi változatoknál sajtkrémre lett cserélve. Az édes-sós-földes ízvilágú ital sikerén felbuzdulva kávéval is kipróbálták a fura házasítást.

A kísérlet olyan jól sikerült, hogy ma már a távol-keleti Starbucks-ok termékpalettáján is ott találjuk a sajtos latte-t.

Egyébként a hozzánk földrajzilag közelebbi skandináv népek Kaffeost-ja is hasonló ízkombinációval bír,

csak náluk a leipäjuusto típusú finn sajt nem hab, hanem szilárd, kocka formában kerül a kávéba.

A hidegen készített sajtos latte-hoz egyébként nem környezetvédelmi okokból nem szoktak szívószálat adni: a kávé és a hab ízének és állagának keveredését ugyanis csak a közvetlenül a pohárból történő fogyasztás teszi lehetővé.

Egy másik, talán még morbidabbra sikerült dark cuisine poén a újhagymás latte. Az ital alapja egy klasszikus jeges tejeskávé, amely jégből, állati vagy növényi tejből és egy adag eszpresszóból készül. Ezt a keveréket öntik egy maréknyi újhagymára (csak a zöld részét használják!), majd a tetejét is bőven megszórják a markáns ízű és illatú, csípős zöldfűszerrel.

A nyugati kávéfogyasztók közül nem meglepő módon keveseket ejtett rabul a hagymás ízvilág, és

van egy olyan érzésünk, hogy keleti barátainkat sem szokták a törzshelyükön „Akkor a szokásos hagymás latte, ugye?” kérdéssel fogadni,

hanem udvariasan a markukba röhögnek a jól sikerült viccen.

Alkoholos latte, és ami csak annak látszik

Mit csinál egy italgyártó vállalat, amikor az évszázadokig jól működő bizniszt valami egészen új fajta generáció és a gazdasági környezet elkezdi kicsinálni? Cselhez folyamodik!

Így tett a kínai Moutai pálinkát is gyártó cég is, mikor előállt forradalmi ötletével, a Moutai Latte-val. A covid járvány alatt elképesztő gazdasági ugrást produkáló cég

a kávét az alkoholnál fontosabbnak tartó Y és a Z-generációt próbálta saját piacának hosszútávú biztosítása érdekében „jobb belátásra téríteni”.

Az eredetileg 53%-os, tehát igen erős pálinkából a latte-ban már csak 0,5% alkoholtartalom mutatható ki, ez viszont hosszú távon pont elég a most még csak kávézgató fiatalok vagy régebb óta fiatalok alkoholra szoktatásához.

A kávék ilyenfajta alkoholos befolyásolása persze nem korlátozódik a világnak ezen keleti felére. A kávés vagy kávélikőrös koktélok (pl. White Russian, Espresso Martini) és az alkoholos kávék (nációtól függően a cseresznyelikőrtől kezdve a calvadoson át a konyakig kb. bármi) ott leselkednek szinte minden kávézó és bár itallapján, hogy 2:1 megoldást nyújtsanak a kétféle élvezeti cikk bevitelére. Alkoholos Latte-ból persze egyelőre nem túl sokat találni, inkább csak a hobbi baristák osztanak meg a vörösboros latte-hoz hasonló recepteket.

Azonban van egy másik, alkoholmentes latte, ami

kinézetre sok hasonlóságot mutat egy nyugaton is híres alkohollal, a Guinness-szel: ez a nitro latte.

Függetlenül attól, hogy ki készítette az első nitro latte-t, az inspirációt Michael Ashnek, a Guinness Beers munkatársának köszönheti. Az ő ötlete volt ugyanis, hogy az 1959-ig csak a szén-dioxid bubisságára támaszkodó sört inkább nitrogénnel dúsítsák. Az eljárásnak köszönhető a rubinfekete sör különleges édeskés, krémes és szuper tartós habja és a pohárban fentről lefelé haladó buborékok tüneménye is.

A fenti megoldást vették át a baristák, akik a kávé szén-dioxiddal történő keverésénél rendre gasztronómiai kudarcot vallottak, a nitrogénnel azonban ugyanazt az eredményt érték el, mint a Guinness (és azóta sok más sörfőzde) szakemberei.

Kávézz úgy, mintha lenne holnap

Hidegen vagy melegen, alkohollal vagy anélkül, pink, zöld vagy a szivárvány bármely árnyalatába fogyasztjuk is a latte-nkat, mindig figyeljük meg az adott változat ránk, a testünkre és az érzékeinkre gyakorolt hatását is.

Mindenkire másképp hatnak a különféle koffeintartalmú italok, és fontos ezekkel a hatásokkal tisztában lenni.

Személyes finomhangolással mindenki meg tudja találni az adott egészségügyi állapotához passzoló kávét, ami támogatja, de legalábbis nem rombolja a szervezet megfelelő működését, legyen az alvási ciklus, a mellrák kockázatának csökkentése vagy hogy egy koffeinmentes változattal rövid távon mit veszítünk, hosszú távon mit nyerhetünk.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


Sassy - sassy.hu
1970. január 01.


Megosztom
Link másolása


Megosztom
Link másolása

Sassy - sassy.hu
1970. január 01.


Megosztom
Link másolása


Megosztom
Link másolása


Sassy - sassy.hu
1970. január 01.


Megosztom
Link másolása


Megosztom
Link másolása


Sassy - sassy.hu
1970. január 01.


Megosztom
Link másolása


Megosztom
Link másolása