Fermentálni panelben is lehet - de nem kell mindenkinek
A fermentálás reneszánszát éli, ez az eleink által is előszeretettel használt tartósítási módszer rém egyszerű, rengeteg zöldséggel alkalmazható, sokak számára egészséges, és remek alternatívája az élelmiszer-pazarlásnak.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete például számtalan workshopja alkalmával megfigyelte, hogy kiveszett az élelmiszerek megfelelő tárolása és tartósítása a konyhák legjavából. Ez egyenes út ahhoz, hogy a fel nem használt ételből hulladékot termeljünk, holott meglett volna a lehetőség a tartósításra. A fermentáláshoz ugyanis se nagy tér, se eszközbőség nem szükséges.
Melyek a fermentált ételek?
Fermentált élelmiszer tartalmazhat élő baktériumokat, mint például a divatos kimchi, a tempeh a kombucha, meg a régebb óta ismert joghurt.
Ilyen mondjuk maga a kenyér vagy a sör, de akár az almaecet is. Most az első csoporttal foglalkozunk, élettani hatásuk már-már rendkívüli.
A fermentált, vagyis voltaképp erjesztett ételek tartalmazhatnak probiotikumokat is, de ezek nem telepednek meg a bélrendszerben. Prebiotikum tartalmuk már érdekesebb, ezek azok a rostok, amelyek a bélrendszerben található jótékony baktériumok tápanyagául szolgálnak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az ember önmagukban nem tudja ezeket megemészteni, de mivel jó esetben a bélben népes baktériumcsaládok laknak, akik ezek lebontásának szakértői, a prebiotikumok számos élettani hatását kihasználhatjuk, a jó bacik immunerősítő hatása pedig kiváltképp érvényesül, ha jól bekajálnak ezekből. Amikor viszont nem megfelelő a bél baktériumflórája, a fermentálás visszaüthet, de erről később.
A fermentált ételek egészségügyi előnyei
Röviden elmondható, hogy a fermentált ételeket erjesztett tejtől a kimchiig vizsgálták a
Emellett hírhedten immunerősítők, sejtszinten javítják az anyagcserét és gyulladáscsökkentők is. De mit tudnak részleteiben?
Emésztőrendszer
Azok a fermentált ételek, amelyek nem estek át hőkezelésen, a bélrendszerünkben lakó probiotikus mikrobákkal kiválóan együtt tudnak működni, és megfigyelték, hogy
Irritábilis bél szindrómában szenvedőknél is javulást mértek fogyasztásuk után, és még neurodegeneratív rendellenességben szenvedő betegeknél is értek el pozitív eredményt. Hogy a várandósság alatti székrekedés enyhítői, csak bónusz.
Allergia
Más feldolgozási technikákkal összehasonlítva az erjesztés egyedülálló előnyöket mutatott más élelmiszerek allergén hatásának csökkentésében. Magyarán
Ehhez nem kell a pörköltön nevelkedett lakosságba kombuchát pumpálni, a fermentált tejtermékek, erjesztett sajtok fogyasztásánál is megfigyelték egy kutatásban, hogy fogyasztásuk után a vizsgált gyerekek asztmája és atópiás dermatitisze csökkent.
Ez nem azt jelenti, hogy minden bőrgyulladás tünetét enyhítheti sajt, sőt. Dietetikussal vagy allergológussal mindig érdemes megbeszélni a táplálkozást.
Női fertőzések
A mikrobiális egyensúly hatással van a női nemi szervek kiegyensúlyozott működésére is. Döbbenetes, de a sokakat érintő bakteriális vaginózis és más,
ha a lactobacillusok arányát növeljük a szervezetben, miközben az élesztőgombák és a potenciálisan patogén baktériumok arányát diétával csökkentjük.
A fermentált étel okosít?
A központi idegrendszer működését is befolyásolhatják, egyesek szerint a kognitív képességeket is javítják, de azért van egy intellektuális minimuma ennek, szóval csak kombucha tea ivástól nem leszünk okosabbak.
Csökkenti a stresszt
A stresszválasz neurobiológiájára is hatással van az erjesztett étel. Vagyis fogyasztásukkal könnyebben tudjuk kezelni az aktuálisan hisztis főnököt, a fővárosi forgalmat vagy az esti híradó utáni feszült családi helyzeteket.
Bizonyítékok vannak arra, hogy a fermentáció során
A vas biológiai hozzáférhetősége más élelmiszerekből megnő, ami már csak azért is áldásos, mert növényi alapanyagokból rendkívül gyéren hasznosul.
A fermentált ételek kockázatai - akik ne fogyasszák
Az említett jótékony hatások miatt már nyúlnánk is a fermentált élelmiszerek után, de sem nem csodaszerek, sem nem adható bárkinek bármilyen mennyiségben. Még akkor sem, ha a legnagyobb műgonddal készítette a világ legkedvesebb nagymamája.
még akkor is, ha bizonyos allergiás tüneteket csökkenteni tudnak a fermentátumok. A fermentált élelmiszerrel ugyanis hisztamin kerül a szervezetbe, ami szélsőséges esetben ételmérgezéshez hasonló tüneteket is okozhat, migrénes fejfájást, csalánkiütést arra érzékenyeknél.
Kanyarodjunk vissza a nem megfelelő bélbaktérium flóra témájához. Ha ugyanis radikálisan felborult a bélflóra egyensúlya, az ember eleve hajlamosabb lesz a puffadásra. A fermentált élelmiszerek náluk csak fokozzák a puffadást, ezért előbb a baciközösséget helyre kell tenni - a fermentált ételek rágcsálása pedig segít fenntartani az ideális állapotot.
Attól is függ a fermentált élelmiszerek egészségre gyakorolt hatása, hogy az elkészítés során mi kerül bele. A home made verzió általában (!) jó minőséget predesztinál,
Kerülhetnek beléjük ízfokozók, tartósítószerek, kockázatos édesítőszerek, lehet magas a cukortartalmuk, és lehetnek ultrafeldolgozottak is, amelyek viszont az erősen káros élelmiszerek csoportja. Mivel rém egyszerű fermentálni, inkább érdemes otthon kísérletezni, így legalább tudjuk, mi kerül a befőttes üvegbe - és a hasunkba.
Fermentálás otthon
A legismertebb fermentált ételünk a savanyú káposzta, ami érzékeltetheti, mit is érhetsz el a folyamat végén. Gyakorlatilag a zöldségekben természetesen jelenlévő tejsavbaktériumokkal történik a savanyítás, amelyek a fermentáció során előbukkannak.
Néhány levélzöldségen és magas fehérjetartalmú zöldségen kívül a TVE szerint bármi fermentálható, de hemzseg az internet alkalmazható gyümölcsök receptjeitől is.
A fermentálás sikeréhez három kulcstényező járul hozzá. A megfelelő sóoldat, az ideális hőmérséklet és az oxigénmentesség.
A receptek többsége a tejsavbaktériumoknak kedvező 2%-os sóoldatra esküszik, ez a gyakorlatban és szöveges matematikai feladatban úgy néz ki, hogy
Nagymamás receptekben ez nagyjából az egy evőkanál mennyiség.
Fermentálni fűtetlen lakásban vagy a nyári hőség által megolvasztott tetőtérben nem lehet. A kellemes és állandó 20-22 fok az ideális a folyamat megindulásához és megtartásához.
Ezért szokták a Facebook csoportok fotódokumentációiban jó alaposan a sóoldat alá töfködni a zöldségeket.
Gyors erjedésű fermentátum egyébként már öt nap alatt elkészül, ilyenkor csak be kell tenni a hűtőbe, amivel lezárjuk a folyamatot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon