GASZTRO

Egyszerű trükk, amitől a fonnyadt zöldség olyan friss lesz, mintha most szedted volna a kertben

Adj neki egy esélyt, mielőtt kidobnád!

Megosztom
Link másolása

Ugye ismerős a helyzet, amikor a hűtőből előveszed a salátát vagy a sárgarépát, és az már nem olyan ropogós, mint amikor megvetted? Sokan ilyenkor automatikusan a szemetesbe dobják az élelmiszert, pedig van egy egyszerű és természetes módszer, amivel új életet lehelhetsz a fonnyadt zöldségekbe!

Nem kell hozzá más, csak víz, és a zöldségeid ismét frissek és üdék lesznek.

A zöldségek fonnyadásának oka, hogy elveszítik nedvességtartalmukat. Ha vízbe áztatod őket, a sejtfalaik ismét megtelnek vízzel, így visszanyerik rugalmasságukat, ropogós textúrájukat és élénk színüket – pont úgy, mint amikor frissen leszedték őket!

Tedd a zöldségeket egy tál hideg vízbe, és hagyd őket ott legalább 30 percig, de akár egy egész éjszakán át is.

Ez egy egyszerű és hatásos trükk, ám a TWN figyelmeztet, hogy csodát sajnos ezzel sem érhetünk el.

Nem minden zöldséget lehet megmenteni! A módszer csak azoknál a zöldségeknél működik, amelyek még nem romlottak meg teljesen. Ha egy zöldség már nagyon puha, kellemetlen szaga van, azt már jobb kidobni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
9 élelmiszer, amit neked is a hűtőben kellene tárolnod, de valószínűleg nem teszed
A hűtő a háztartási logisztika egyik kulcsfontosságú csatatere. És aki ügyesen pakol benne, az nemcsak élelmiszert spórol, de pénzt is.

Megosztom
Link másolása

Van, aki mindent a hűtőbe pakol, más meg még a megkezdett tejfölt is visszateszi a pultra. A vita arról, hogy bizonyos élelmiszereknek a hűtőben vagy a konyhapulton van-e a helyük, évek óta tart. De van kilenc étel, amit a háztartások nagy része rossz helyen tárol – és a hűtő lenne az igazi otthonuk.

Ezeknek az élelmiszereknek a hűtése nemcsak megnöveli az eltarthatóságukat, hanem hosszú távon több tízezer forintot is megspórolhatunk évente az élelmiszer-pazarlás csökkentésével.

Íme a lista a hűtő mélyéről:

1. Ketchup, mustár, majonéz – a hűtő alulértékelt hármasa

A nagy kérdés: ezeket hova tesszük? A magyar háztartásokban még mindig sokan tartják a mustárt és a ketchupot a konyhaszekrényben. Pedig ha egy üveget több mint egy hónap alatt fogyasztunk el, élelmiszer-biztonsági szempontból mindenképpen hűtőbe való, főleg a majonéz, ami nyers tojást is tartalmazhat.

2. Citrom, narancs, lime – nem csak a pult díszei

A citrusfélék akár négyszer tovább elállnak a hűtőben, mint a konyhapulton. Hidegben lassabban párolog a víztartalmuk, így nem száradnak ki olyan gyorsan.

3. Felbontott vörösbor – nem csak az ínyencek hűtik

Igen, a vörösbort szobahőmérsékleten szokás inni, de ha már felbontottad, akkor bizony a hűtőben a helye. Ez lelassítja az oxidációs folyamatot, vagyis később ecetesedik meg. Hűtve 4-5 napig még teljesen finom marad.

4. Tojás – nem véletlenül van külön helye a hűtőben

Bár az Európai Unióban a tojásokat mosatlanul forgalmazzák, és ezért a boltokban nem kell hűteni őket, otthon érdemes betenni a hűtőbe, mert így tovább frissek maradnak, és csökken a szalmonella kockázata is.

5. Vaj – kenhető marad, ha csak annyit hagysz kint, amennyi kell

Sokan tartják a vajat a pulton, hogy ne legyen kőkemény reggelire. Ez nem baj, de egyszerre csak kis mennyiséget érdemes kint tartani, a többit vissza kell tenni a hűtőbe, különben megavasodhat.

6. Alma – lehet, hogy hideg lesz, de jót teszel vele

Az almák hűtés nélkül is elállnak, mégis érdemes mégis betenni őket a hűtőbe. Ugyanis etilén gázt termelnek, ami meggyorsítja a környezetükben lévő más gyümölcsök érését – és romlását. A hűtőben ez a folyamat sokkal lassabb.

7. Lekvár, dzsem – a címke nem hazudik

Sokan elfelejtik, hogy a felbontott lekvár címkéjén ott van: hűtve tárolandó. Melegben könnyebben penészedik, különösen, ha már kanalaztunk belőle párszor. Szóval, ha nem akarod a vajas kenyeret szürke, bolyhos dzsemmel enni, irány a hűtő.

8. Krémlikőr – nemcsak az ünnepekkor kell figyelni

A tejtartalmú italok, mint a Baileys vagy az ír krémlikőrök, felbontás után érzékenyek lesznek a hőre, így hűtőben kell őket tartani. Igaz, a Baileys gyártója szerint ez az ital két évig eláll hűtés nélkül is – de más krémlikőrökkel ez nem feltétlenül igaz.

9. Juharszirup – nem olyan, mint a méz

Kevesen tudják, de a juharszirup meg tud penészedni, ha szobahőmérsékleten tároljuk. Felbontás után érdemes hűteni, különben kis fehér penésztalpak lephetik el a tetejét, és onnantól csak a kukának öröm.

+1 tanács: olvasd el a címkét

Bármilyen élelmiszerről is van szó, mindig nézd meg a csomagoláson az ajánlott tárolási módot. És ha valaminek furcsa a szaga, állaga, íze – ne kockáztass, inkább dobd ki. Egy falat romlott étel több kárt csinál, mint amennyit egy doboz dzsem megér.

Via Express


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Páratlan Puglia - 4 dél-olasz recept, és egy meghívó Itáliába Steiner Kristóftól és Nimitől
Megérkeztünk Budapestre - de lélekben már el is szöktünk az olasz csizma sarkába, a napos, illatos, mesés Pugliába: egy teltházas közösségi főzőesttel, 55 vendégünkkel, a Klauzál téri vásárcsarnok gasztro-templomában, a Borganikában.

Megosztom
Link másolása

A kulináris kalandozás során elmeséltük, miért térünk vissza évről-évre Itália lankáira (ahová te is velünk tarthatsz), közben pedig

elkészítettük az apuli konyha kedvenc „véletlenül vegán” fogásait, majd olaszos hangulatban ölelkeztünk, beszélgettünk, és fotózkodtunk.

Az elmúlt évtized során így többezer új és régi baráttal, ismerőssel, kollégával főzhettünk együtt itt, és többszáz különféle ételt készítettünk el együtt. Minden fogás egy-egy konyha-szigeten készül, mi pedig járunk körbe, és mesélünk:

melyiket mi inspirálta, mi a következő lépés a sütés-főzés során, csekkoljuk a sült hagyma textúráját, kukucskálunk, elég selymes -e a krém a Thermomixben, belesünk a sütőbe, szépen pirul-e, ami odabent készülődik, és mindig elmondom: semmi sem kötelező!

Aki bedobná magát, mindig kap munkát, aki traccsolna a barátnőjével, és csak az evéshez csatlakozna, megteheti.

Közben pedig folyik a bor, szól a zene, nevetünk, sztorizgatunk, fotózunk, és eleinte úgy fest, ebből a szépséges káoszból sosem lesz lakoma.

De úgy másfél óra elteltével hirtelenjében majd’ mindennel megvagyunk, aztán egyszer csak nagy hümmögések közepette kanalazzuk a csodálatos, közösen készített, vegán fogásokat. Vannak, akik a kurzusainkon ismerkedtek meg, lettek barátok.

És olyanok is vannak, akik együtt jönnek velünk nyaralni. Van, aki így szerette meg a főzést - megértve, hogy nem grammra kimért, fix alapanyagokról szól, hanem intuícióról, és kreativitásról.

És van, aki minden egyes eseményünkön ott van.

Ha megszólít a közösségünk, szükséged van egy kis inspirációra, támogatásra - nem feltétlenül csak a főztöd kapcsán, várunk május 18-23, és 23-28 között a következő itáliai gasztrokalandtúránkra, Bencze „Vikitália” Viki barátnőnkkel közös szervezésben. Addig is,

az örömfőzésünk receptjei, melyeket hagyományos ízek inspiráltak, de a magunk kedvére-ízlésére hangoltuk őket

- azoknak, akik velünk tartottak, és azoknak is, akikkel még csak érlelődik a közös főzés, mint a mézédes San Marzano paradicsomok a napsütésben…

Polenta di ceci - krémes csicseriborsó és kukorica polenta

Hozzávalók:

50% főtt kukorica

20% főtt csicseriborsó

10% pörkölt, sós földimogyoró

10% olívaolaj, kurkumával, fokhagymával, sóval, borssal ízesítve

10% növényi tej

Elkészítés:

Mindezt krémesre összeturmixoljuk - mi 55 fokra állítottuk a Thermomixet, de természetesen készülhet sima botmixerrel is, utólag alacsonyhőfokon felmelegítve - és még langyosan tálaljuk.

Acquasale - paradicsom és kenyérsaláta

Hozzávalók, személyenként:

3 szem paradicsom, szeletekre vágva - legjobb, ha többfélét vegyítünk

1 marék bébi spenót

1 marék friss bazsalikom

1 szelet szikkadt kenyér, falatnyi darabokra törve

¼ lila hagyma vékony szeletekben

1 szál angolzeller apróra vágva

Elkészítés:

Opcionálisan - olívaolajban és oregánóban pácolt tofu, kézzel morzsolva

Mindezt összeforgatjuk, és gálánsan meglocsoljuk jó minőségű olívaolajjal, rápréselünk friss citromlevet, esetleg megkínálhatjuk egy kis természetes sziruppal - hogy még édesebb legyen -, sózzuk, és borsozzunk, és tálaljuk is.

Melanzane ripiene - töltött padlizsán hajócskák

Hozzávalók, 4 személyre (mert 1 padlizsán annyira elegendő)

1 padlizsán, hosszában vágva

1 vöröshagyma apróra vágva

1 bármilyen paprika, apróra vágva

8 gerezd fokhagyma apróra vágva

2 nagy sárgarépa, fehér répa, cékla - hámozva, apróra vágva

Néhány szem szárított paradicsom

1 konzerv paradicsompüré

1 dl száraz vörösbor

Zöldfűszerek tetszés szerint (mi kakukkfüvet, zsályát, és rozmaringot használtunk)

8-12 szem újkrumpli, felezve, köretnek

A páchoz:

60% olívaolaj, 30% balzsamecet, 10% természetes szirup, és fűszerek - só, bors, füstölt paprika - ezt alaposan összekeverjük.

Elkészítés:

A padlizsán negyedek belét kikaparjuk, hogy olyan legyen, mint egy szelet sárgadinnye, a kikapott részt apróra vágjuk, és az apróra vágott hagymához és fokhagymához adjuk.

A padlizsán hajókat és a krumplikat Megkenjük a páccal, és 180 fokos sütőbe dugjuk 25 percre.

Olívaolajon, magas hőn pirítani kezdjük a hagymát, fokhagymát, padlizsánt, majd ha már kapott egy kis színt adunk hozzá pár csepp szirupot, és balzsamecetet - így kellemesen karamellizálódik. Hozzáadjuk a paprikát, majd ha az is megpirult, a gyökérzöldeket.

Ha már minden majdhogynem odakapott, felöntjük a borral, majd ha kezd elpárologni, a paradicsompürével, és megkínáljuk a fűszerekkel is - jól áll neki is egy kis füstölt paprika. Eztán mérsékeljük a hőt, és néha megkeverve 20-25 percig főzzük - míg megpuhul, de azért van még azért kellemesen rá lehet harapni.

Kikapjuk a padlikat, megpakoljuk a töltelékkel, és még 10 percre visszatoljuk, felső sütéssel, vagy grill funkcióval megpörkölve őket. Mi szeretjük csili olajjal tálalni… mint szinte mindent.

Fichi di cioccolato - mandulás füge csokoládéba mártva

Hozzávalók, személyenként:

4 szem füge

1 dl fehérbor, vagy szőlőlé

4 szem sós mandula

20 gramm étcsokoládé

1 dl növényi tej

Néhány csipet őrölt mandula

Elkészítés:

A fügét a borban, vagy szőlőlében felforraljuk, majd 20 percig hagyjuk, hogy megszívja magát. Egyesével kiszedjük őket, egy késsel hasadékot vágunk beléjük, és behelyezzük a sós mandulát. A csokit és tejet összeolvasztjuk, megmártjuk benne a fügéket, majd megszórjuk mandulával - és a hűtőben megdermesztjük őket.

Mindez nem csak vegán, de 100% gluténmentes is!

Ha kedvet kaptál velünk tartani Pugliába, jelentkezz - további recepteket pedig szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon találsz: @kristofsteiner és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Ez az újfajta csoki a rajongók szerint sokkal finomabb, mint a híres dubaji, te megkóstolnád?
Angyalhajjal töltött csoki tarol a neten – ez lett a TikTok új kedvence.

Megosztom
Link másolása

A TikTok új kedvence egy belga csokitábla, ami úgy néz ki, mintha egy fantasy filmből szabadult volna. A neve Angel Hair (ez a mi vattacukrunk angol elnevezése), pisztáciás, vattacukros, rózsaszín, és most épp leverte a trónról a dubaji csokisztárt is.

A csokoládé immár nem csak édesség, hanem koncepció, dizájnelem, tartalomgyártási alapanyag és identitás.

Legalábbis, ha az ember a TikTokon mozog. Most éppen a Tucho nevű belga kézműves csokiműhely új kreációját, az Angel Hair (Angyalhaj) nevű tábláját kapta fel a net – és egyesek szerint még a legendás dubaji „Can't Get Knafeh of It” nevű desszertnél is jobb.

Pisztácia, málnás vattacukor és rózsaszín pánik

Aki nem tudná: a dubaji édesség, amit a Fix Dessert Chocolatier dobott piacra, ropogós knafeh-rétegeivel, tahinijével és pisztáciájával egy ideje már nagy népszerűségnek örvend. De most jött a belga kihívó.

Carmie Sellitto, egy Londonban élő gasztroinfluenszer tette ki, amint megkóstolta az Angel Hair táblát – és 10-es pontszámot adott neki.

@touchdalight this actually really surprised me #london #chocolate #foodreview ♬ Crystal Waters Gypsy Woman (Live) - Dj djacky mix

„Egy Tucho nevű helyről szereztem be a csokit. Általában olyan 21 euró körül megy, de én ajándékba kaptam, mert az Egyesült Királyságban nem lehet hozzájutni – csak Belgiumban készítik és árulják.”

Átszámítva kb. 8500 forintba kerül ez az elég szürreális édesség, amit Sellitto szerint már ránézésre is muszáj volt megkóstolnia.

„Egyszerűen annyira jól nézett ki, olyan furán, máshogy, mint bármelyik csoki, amit valaha láttam – ezért akartam annyira megszerezni.”

Csoki, amitől kész leszel

A csokoládéba „angyalhaj” van töltve – ez tulajdonképpen a vattacukor. Emellé jön a pisztáciakrém, némi vanília, gránátalma és málna, mindez egy rózsaszín ruby csokiburok alá rejtve.

A kombináció elsőre abszurdnak tűnik, de Sellitto szerint:

„Olyan fura volt az egész – az íze is, meg ahogy kinézett –, de idegesítően finom volt.”

Ami igazán megkülönbözteti a dubaji desszerttől, az az állag és a meglepetésfaktor. Míg a knafeh-csoki ropog és selymes, az Angel Hair játékosabb, kívül-belül meghökkentő:

„Ez nem csak pisztácia meg csoki. Van benne valami random vattacukorszerű töltelék is, amitől az egész sokkal szórakoztatóbb lesz evés közben.

Annyi íz kavargott benne egyszerre, hogy teljesen összeolvadt minden – és hát nagyon fura érzés volt, hogy haj van a csokiban.”

Luxuscsokik a TikTok generációnak

A Tucho Angel Hair nemcsak hogy látványos és különleges, de pont azt tudja, amit ma egy prémium édességtől elvárunk: újraírja a fogalmat, hogy mi is az élvezet.

Miközben a világ csokirajongói már rég túlléptek a tejcsokis szeleteken, és Instagramra optimalizált bonbonokat akarnak, a Tucho és a dubaji Fix Dessert Chocolatier is pontosan azt szállítja, amire igény van: valami furcsát, de zseniálisan jóízűt.

Hol lehet Angel Hair csokit kóstolni Magyarországon?

Szerencsére nem kell Belgiumig rohanni:

- Budapesten a Nour cukrászdában,

- Pásztón a Csibe cukrászdában,

- Gödöllőn a Solierben,

- Komáromban a T&G-ben,

- vagy online a Candyland.hu és Megaczukorka.hu oldalakon is elérhető egy ehhez elég hasonló édesség.

Árban 6500–10 000 Ft között mozognak a táblák, attól függően, hol és milyen kiszerelésben szerzed be.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Kiderült, a krumpli igazi superfood! Ezért nem kell rosszul érezni magad, ha szereted
Évekig tévhitben éltünk: a diétázók is mellőzték a krumplit, pedig valójában szuperélelmiszer!

Megosztom
Link másolása

Sokan úgy gondolják, hogy a krumpli hizlal és egészségtelen, ezért óvatosan bánnak vele a konyhában. Az alacsony szénhidráttartalmú diéták (például az Atkins vagy a paleo meg a keto) népszerűsége miatt a krumpli lassan a tiltott zöldségek listájára került. Azonban

a legújabb kutatások bebizonyították, hogy a krumpli valójában tele van létfontosságú tápanyagokkal, és igazából egy szuperélelmiszer.

Egy nemrég készült felmérés szerint az emberek majdnem fele (46 százalék) tévesen hiszi, hogy a krumpli súlygyarapodáshoz vezet. A fiatalabb generáció sem kivétel:

a Z generáció tagjainak több mint kétharmada (68 százalék) nincs tisztában azzal, hogy a krumpli tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és emésztést támogató rostokkal.

Egy másik meglepő adat, hogy a megkérdezettek közel fele (48 százalék) szinte soha nem eszik héjában sült krumplit, inkább a hasábburgonyát választják. Pedig ezzel rengeteg fontos tápanyagról mondanak le, hiszen a burgonya héja komplex szénhidrátokat, C-vitamint, B1-vitamint (tiamin) és káliumot tartalmaz, amelyek energiát adnak és támogatják az egészséget - írja az Express.

Egy fitneszszakértő így nyilatkozott:

„A krumpli alapvető energiaforrás, különösen azok számára, akik aktív életmódot élnek. Segíti az izmok regenerálódását, fenntartja az erőnlétet, és egész nap energikusak maradunk tőle.”

Megosztom
Link másolása