Nem szemét, hanem rejtett vitaminforrás - zöldségek, amiknek ne dobd el a héját vagy a levelét!
Érdemes visszavenni a lendületből, amivel kidobáljuk a zöldségek megpucolt héját vagy épp a feleslegesnek vélt leveleket. Nem minden ehető ezek közül, de ami igen, az isteni finom, és a különlegességük mellett sokszor megelőzi vitamintartalmuk a zöldség egyéb részeit.
Nem gondolnád, hogy a komposztra vagy kukába hajított reteklevél, céklaszár, a répa zöldje micsoda vitaminbombák! Elsőre undi? Pedig különlegesen finomak, és néhány apró fortéllyal észrevétlenül is beviheted őket a szervezetedbe. Csempészd őket smoothieba, levesbe, vagy turmixold össze fűszerekkel pestonak, szendvicskrémnek. Így nem vonod meg magadtól ezeket a pazar étkeket, és az ételpazarlás ellen is fellépsz.
Önmagában a retek roppanós gumójának fogyasztása is számos kedvező élettani hatással bír amellett, hogy a tavasz első zöldségei közt frissességet hoz a konyhába. A retek karbantartja a vércukorszintet, jó hatással van a szívre, fokozza a májműködést, alacsony a kalória-, cserébe magas a vitamintartalma, és bővelkedik ásványi anyagokban is.
A retek levele a salátalevelekhez hasonlóan fogyasztható, és a rózsaszín kis gömböcökhöz képest magasabb a C-vitamin, a fehérje és a kalcium tartalmuk. Ráadásul egyes egérkísérletekben azok az állatok jobb memóriáról tettek tanúbizonyságot, amelyek retekleveleket rágcsáltak.
A másik tavaszi hírnök, az újhagyma és unokatestvére, a póréhagyma zöldje is ehető. Kitűnő rostforrások, amely által a bélrendszernek is segítségek, könnyebben emészthetővé teszik a szaftos-zsíros ételeket, nem véletlenül kerülnek a zsíros deszkára sem. A zöldjében koncentrálódnak a szív-érrendszeri védelmező hatóanyagok, sűrűbben vannak jelen benne a krónikus megbetegedések lehetőségét csökkentő antioxidánsok. Emellett az ízük is intenzívebb.
Ezen “hulladékoknak” rekeszeket találunk a zöldségesnél. A leszedhető leveleket divatos házikedvenceknek, mint afrikai achát csiga, törpenyuszik és tengerimalacok, is haza lehet vinni ingyen – vagy épp saját magunknak! Rengeteg recept szerint isteni sült rágcsák, levesbetétek, főzelékek vagy saláták készíthetők belőlük.
A levelek szintén nagy rosttartalommal bírnak, a karalábé levélben pedig a fogyasztott zöldséghez képest
A zöld levelek kalcium és magnézium, egyéb ásványi anyag tartalma igen magas, és remek vaspótlók is. Különösen a cékla.
A cékla mint gyökérzöldség, illetve levele is kiváló vasforrás, a zöldjét pedig erős gyulladáscsökkentőnek is tartják. Ez felkeltette a kutatók figyelmét, és még prosztatagyulladás elleni hatását is vizsgálják, sőt. A prosztatarákkal szemben használt kivonatokkal is születtek már pozitív eredmények. Egy kis hagymával, balzsamecettel és olívaolajjal
A levelek használata tehát nem egy nagy truváj, ugyanúgy lehet őket kezelni, mint egy valamirevaló salátát, kiválóan harmonizálnak sajtokkal, magvakkal, a löttyintésnyi balzsamecet pedig csak kihozza az élénk ízeket.
Bizony, a sárgarépa zöldje még erre is jó. Na, nem kell meghinteni vele a napolajas testüket, belsőleg fogja segíteni a bőr barnulási folyamatait.
Az A-vitamin elővitaminjaként számontartott béta-karotin egy növényi pigment, amely tulajdonképpen retinollá alakul a szervezetben. Belsőleg segít az egészségesebb bőrkép kialakulásában, segíti a bőr védekező funkcióját a káros napsugárzással szemben.
Ez persze nem jelenti, hogy kidobhatjuk a naptejet, ha sárgarépát rágcsálunk, de rendszeres fogyasztása segít abban, hogy kevésbé sérüljön a bőr, ha káros sugarak érik. Főleg, ha a zöldjével meghinted a salátád, a vajas kenyered vagy a levesed.
Persze nem a kemény zöld héjról beszélünk, hanem a görögdinnye mézédes vörös húsa feletti fehéres-sárgás réteget. Kicsit keményebb, kicsit sárgásabb, kicsit savanykásabb, de a miénk, és még tápanyagokkal is teli van. A piros-magos rész rendkívül jó hidratáló s egyben vesetisztító, a héj pedig dúskál C-vitaminban, számottevő rostban, gondoskodik a szívnek is fontos kálium pótlásról is. Egyesek a zöld héját is minden további nélkül bedarálják smoothieba, a görögdinnyehéj por pedig tudósok egyik kedvenc játéka a metabolizmusra kedvezően ható élelmi rostok kutatása során.
Az almacsutka mint implicit csodaszer
Az almacsutkát nem megenni, inkább feldolgozni kell – olyan házi almaecetet tudsz belőle erjeszteni, amilyet a boltokban sem kapni. Hajápoló szerként is használhatod, valamint méregtelenítő egészségmegőrző italok alapja. Pár cseppjével pedig feldobhatók a saláták, főzelékek is.
A narancs, a citrom és a mandarin héja is kandírozható édességgé, kiszárítva pedig teába tehető, ami feldobja a legsivárabb gyógyfüveket is. A szárított narancs héjat akár dahlba, vagy más keleti ételbe is bele lehet morzsolni, vagy sütemények is feldobhatók velük. Valamennyi vitamin, szelén vagy réz koncentrálódik a citrusfélék héjában, de ebben az esetben inkább az élvezeti érték dominál majd.
Ami persze kritikus fontosságú az elfeledett zöldség- és gyümölcsrészek esetében is:
A citrusfélékből csak bio minőségűre vonatkozik az élelmezési használat, minden más verziót ugyanis komoly vegyszerekkel kezelnek, és így egészségre károsak lehetnek.
+1, amit viszont NE egyél meg!
A krumplihéjból készült csipszektől hemzseg az influenszer világ, ám a krumplihéj például az, amit ér sőt fontos is kidobni. Nem ad annyi tápanyagot, amennyi veszélyt rejt.
amely hirtelen koncentrációban rosszullétet, hányingert tud okozni, rendszeresen adagolt kis mennyiségekben pedig komoly ízületi és bélrendszeri gyulladásokat erősíthet fel.
Nyugi, a megpucolt krumpli önmagában szinte hatástalan mennyiségben tartalmaz szolanint, mert az anyag főként a héj alatti 2 milliméterben és a csírákban koncentrálódik. Ezért kell megpucolni a krumplit, és lehetőleg nem megenni a héját. Tény, hogy főleg a bezöldült héj tartalmaz számottevő mennyiségű szolanint, de könnyen lehet mérgezés a szemmel nem látható koncentrációból is. Ezért a krumplihéjcsipsz helyett inkább süsd meg a céklalevél szárát vagy a karfiol levelét, jobban jársz.