GASZTRO

Vészhelyzeti megoldás vendégjárásra - egy óra és kész a háromfogásos menü

Ki mondta, hogy nem lehet gyorsan finomat főzni? Ez az egyszerű, mégis izgalmas menüsor hat személyre legfeljebb 60 perc alatt elkészíthető.

Megosztom
Link másolása

Egy óra múlva itt vannak a vendégek, és pont ennyi időt szántál arra, hogy főzz nekik? De azért jó lenne elkápráztatni őket azzal, hogy 3 fogásos menüt dobsz fel az asztalra, ugye? Segítünk!

A téli időszak vendégjárása fel tudja adni a leckét a legtürelmesebb vendégváróknak is. Mivel a december úgyis arról szól, hogy laktatóbbnál laktatóbb kajákat eszünk,

még vendégségben is jól tud esni egy gyors, de izgalmas ízű menüsor.

Ha átjönnek a haverok egy téli társasjátékcsatára, ha az anyós most látogat meg benneteket először, ha a kollégáiddal akarod kicsit szorosabbra fűzni a viszonyt,

nem kell pulykát meg lazacot pakolni az asztalra, és főleg nem kell négy óra szakadatlan főzőcskézés után fáradtan berogyni a tányér mellé.

Itt kínálunk egy tökéletes megoldást, hogy maradjon erőd a bulira is.

Nézzük, mi lesz a vendégváró menü:

Előétel: Sült camembert bagettel

Főétel: Cukkinis-pancettás spagetti

Desszert: Szedres pohárkrém

A legfontosabb az időzítés:

Ezekben a helyzetekben nagyon fontos az időzítés. Először is azt kell átlátni, hogy melyik munkafázis után mihez kell nyúlnod, melyik étel készül el magától is a sütőben, és közben mit tegyél a főzőlapra és mit oldj meg főzés nélkül. Ha ezeket jó sorrendbe csinálod, akkor az egy óra még sok is lesz.

A desszert nagyjából 15 perc alatt hidegen készül, ezért azzal érdemes kezdeni, majd a hűtőbe tenni, míg a vacsora végén rá kerül a sor. A camembert pedig csak frissen fincsi, ezért akkor nyúljunk majd hozzá, amikor a spagettihez minden hozzávalót felszeltünk és előkészítettünk (5-10 perc). Amíg a sajt a sütőben sül (összesen 20 percig), a főzőlapon megfőzzük a tésztát és a szószt, aztán learatjuk a babérokat.

Sült camembert fokhagymával, rozmaringgal és vermuttal

Az illatos rozmaringgal és vermuttal átitatott, fincsi olvadt sajtnál nincs jobb alap egy baráti vacsorához. Ropogós bagettel kínáld.

Hozzávalók:

250 g camembert (fadobozos változatot válassz)

1 nagy gerezd fokhagyma, szeletekre karikázva

1 szál rozmaring, kisebb ágakra tépve

2 evőkanál vermut (fehérborral is helyettesíthető)

bors, kötözőspárga

3 rúd fagyasztott bagett (vagy a hűtőpultokban árult fokhagymás verzió)

Birsalma chutney

Elkészítés:

Melegítsd elő a sütőt 200°C-ra. Csomagold ki a sajtot, de őrizd meg a fadobozát, és tedd vissza bele. Köss konyhai spárgát az egész köré.

Egy éles késsel vágj néhány hosszú keresztirányú bemetszést a sajtba. A fokhagymaszeleteket és a rozmaring ágacskákat nyomkodd a vágásokba. Őrölj rá egy kis feketeborsot, majd tedd a sajtot a dobozával együtt egy nagy tepsi egyik oldalára, és önts rá egy kanál vermutot. 10 percig süsd.

A 10 perc elteltével tedd a bagetteket a tepsi másik oldalára, önts újra egy kanál vermutot a sajtra és tedd vissza a tálcát a sütőbe további 10 percre, amíg a sajt ragacsos, a bagett meg ropogós lesz.

Szeleteld fel a bagettet, és tálald a sajttal és chutney-vel, dióval, friss répa- és almaszeletekkel, vagy amivel szeretitek.

Cukkinis-pancettás spagetti

Ez a könnyű olasz ihletésű tészta mindenkinek bejön, nem szabad túlfűszerezni, minden szükséges ízt megad neki a kevéske hozzávaló.

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma

4 gerezd fokhagyma

2 kisebb cukkini

200 g pancetta (vagy felkockázott húsos szalonna)

1 doboz (400 g) paradicsomkonzerv

1 kiskanál reszelt parmezán

1/2-1 dl bor

só, olaj

500 g spagetti

Elkészítés:

Vágd össze a vöröshagymát és vágd kockákra a cukkinit (ne hámozd meg, csak alaposan mosd le). Tedd fel a tésztafőző vizet forrni.

Dinszteld meg az olajon a hagymát, amikor üveges lett, szórd rá a pancettát és pirítsd meg. Jöhet rá a cukkini, a szétnyomott fokhagyma, együtt párold tovább az egészet.

Ezen a ponton szokott felforrni a víz a spagettihez, tedd bele a tésztát és addig főzd, amíg a csomagoláson ajánlják. Ez átlagosan 8-10 perc szokott lenni.

Amikor a cukkini jó (néhány perc kell neki), öntsd rá a paradicsomszószt, a bort és sózd meg. Mehet hozzá a parmezán, majd jól forrald össze, és kész is. Szűrd le a tésztát, borítsd rá a szószt, és parmezánnal szórva tálald.

Csokoládés-szedres pohárkrém

Egyszerűbb kész csokis krémpudinggal dolgozni, a többi hozzávaló miatt fel sem fog tűnni, hogy nem minden házi készítésű. Fontos, hogy ne felejtsd el előre kiolvasztani a szedret.

Hozzávalók:

2 evőkanál porcukor

150 g tejföl

150 g tejszín

300 g szeder, kiolvasztva, 12 szemet hagyj meg díszítésnek

3 doboz 125 g-os csokoládés krémpuding

150 g mézes keksz morzsolva

Elkészítés:

Egy tálban szitáld a porcukrot a tejföl és tejszín keverékébe, és keverd jól össze. Szórd bele a szedret és dolgozd bele.

Teáskanál segítségével oszd el a dobozos csokis pudingok felét 6 kis desszertes pohárba. A tetejére tedd a szederkrém felét, majd a maradék csokis puding következik, és a szederkrém.

Tedd a hűtőbe. Tálaláskor morzsolj mindegyik pohár tetejére mézes kekszet és szórj rá szedret.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „az a ropogós sült krumpli, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy nem unatkozunk-e  egy kis tengerparti faluban Görögország dél-keleti csücskében, egy apró félszigeten, amely az évek során egyre inkább feledésbe merült és szinte elhagyatott lett.

És a válasz az, hogy… nem! Először is azért, mert

itt vagyunk egymásnak, és mert keményen dolgozunk azon, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki saját önmagunkkal, de azért is, mert hihetetlenül jó barátaink vannak.

Akikkel mindig azon viccelünk, hogy lehet valami közös vonás mindannyiunkban, hiszen a legtöbb ember számára nem magától értetődő választás, hogy egy ilyen Isten háta mögötti helyen építsen otthont.

Ezúttal Gittit, Tomast és gyönyörű szőrös kislányukat, a négylábon járó Junát mutatom be. Amikor nem Svájcban tartózkodnak, és sí- és snowboard felszerelést és ruházatot árulnak, egy csodaszép helyen, kis sétatávolságra laknak otthonunktól, egy hagyományos, régi falusi házban, amelyet Gitti gyönyörűen felújított, saját tervei alapján.

Mindketten imádjuk Gitti ízlését, nagyra értékeljük egyszerűségét, színkombinációit és a különleges érzéket, hogy az apró részletekre is odafigyel.

Ételei olyanok, mint az otthona: egyszerű ízek, izgalmas színekkel és részletekkel, amitől minden örömteli és nagyon finom lesz.

Legutóbbi összejövetelünkre készülvén arra kért minket, hogy készítsük el „azt a ropogós sült krumplit, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”.

Íme - egyszerűen, szeretettel:

Rázott krumpli sütőben ropogósra sütve

Hozzávalók:

10/15 kis méretű burgonya, vagy 6/8 nagy burgonya 4-be vágva.

¼ csésze olívaolaj

6 gerezd fokhagyma

Egy teáskanál mustár

Egy teáskanál füstölt paprika

Fél csésze sörélesztő (opcionális)

2 evőkanál kukoricadara

zsálya / kakukkfű / rozmaring

só és bors

 

Elkészítés:

A sütőt 180 fokra előmelegítjük.

A burgonyát csak megmossuk, mert az élet rövid, nem vesztegetünk időt a hámozásra.

A krumplit egy lábosban megfőzzük 2 evőkanál sóval. Nem akarjuk, hogy túl puhává váljanak.

Lecsepegtetjük, és visszatesszük az edénybe. Az összes fent említett hozzávalót ráöntjük a burgonyára, és a fedővel a tetején az egészet alaposan összerázzuk.

A burgonyát tepsire borítjuk anélkül, hogy bármelyik takarná a másikat, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük 45 percre.

Opcionális öntet: 2 evőkanál tahini, fél csésze víz, 2 citrom, 1 kanál olívaolaj, kanál élesztő, só és bors… vagy csak egy jó fokhagymás majonéz.

További receptek szakácskönyveinkben, vagy ingyenesen a YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen, és Instán: @kristofsteiner & @nimrodagan


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Mautner Zsófi: „Tíz éven belül oda lesz a barackos pite a klímaváltozás miatt”
Mautner Zsófi szerint a fügés gombócé a jövő, már az alföldön is inkább fügebokrokat ültetnek, a barack egyre kevésbé bírja ezt a klímát. Kényszerből jöhet tehát a hazai gasztroforradalom.

Megosztom
Link másolása

Mautner Zsófi a 24.hu Filéző című podcastjében osztotta meg gondolatait arról, hogy egyre kevésbé találni jó barackot a piacon, és bizony

a nagyi hagyományos sütije lassan nem a barackos pite, hanem a fügés gombóc lesz.

Mautner Zsófival legutóbbi szakácskönyve, Az én falusi konyhám megjelenésének apropóján beszélgettek elképesztő széles témaskálán. Szóba került a rohanó életmód és a divattáplálkozások, a falusi gasztronómia jövője a koreai és magyar konyha rokonsága, és a klímaváltozás gasztronómiára tett hatása is. A gasztroblogger ennél a pontnál kongatta meg a vészharangot, hogy a változások nem beláthatatlan időn belül érkeznek el.

"Nem harminc év múlva, nem ötven év múlva, hanem itt és most, mert egyre kevesebb sárgabarack terem.

(…) Az alföldi házak kertjében is már fügebokrot ültet mindenki, mert strapabíróbb, és bírja ezt a mediterránabb jellegű klímát és sok termést hoz. Elég esélyes, hogy tíz év múlva a fügés pite és a fügés gombóc lesz a nagymamájukhoz járó gyerekeknek és fiataloknak az az érzelmi étel, ami nekünk még a barackos gombóc volt."

Mautner a könyvéhez végzett kutatás során mélyült el a fügebokor-témában, amit az Alföldön pár tíz éve soha nem volt hagyomány ültetni, most viszont egyre inkább felváltja a sárgabarack fákat, mert a szárazabb, zordabb körülményeket is bírja.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Ez a Buddha-tál receptje, szeretettel Methanából”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Melyik volt a kedvenc fogásotok?” - tesszük fel a kérdést elvonulásainkra látogató vendégeinknek minden retreat utolsó lakomáján, a válasz pedig többnyire ugyanaz: A Buddha-tál.

Ez a mandala-szerűen tálalt, száz színű, minden-ízű fogás nem egy kőbevésett recept szerint készül: gasztro mottóm, a „minden kiváltható mindennel” itt különösen igaz.

Csodálatos egyesével végig kóstolgatni minden külön árnyalatát, majd összekeverve, gazdag salátaként habzsolni. Küldjük mindazoknak, akik már jártak nálunk Methanán

…és azoknak is, akik még úton vannak hozzánk. Reméljük egyszer elkészíthetjük neked 150 éves falusi házunk, Khelone konyhájában, amelyet a fogáshoz hasonlóan magunk terveztünk.

Methana Buddha bowl, 2 főre

A mázas édeskrumpli:

Sütő 180 fokra melegítve! 1 kisebb édesburgonya hosszában félbevágva, majd megkenve 1 evőkanál szójaszósszal & pár csepp alma (vagy más) sziruppal, sózva-borsozva, kis római köménnyel, szezámmaggal hintve, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, vágott felivel lefele, szezám olajjal fröcskölve, 15-20 perc alatt készre sütve.

Az izgalmas quinoa:

1/4 csésze (kb. 60 gram) quinoa - száraz lábasban 1 percig pirítva, majd felöntve másfélszeres vízzel, felforralva, aztán lefedve főzve takarékon 11 percen át, jobb, ha tálalásig nem is vesszük le a fedőt. Ekkor kerül bele 4 szem szárított paradicsom - apróra vágva, 6-8 levél friss bazsalikom, apróra vágva, plusz só és bors.

A kukorica-mogyoró kence:

4 evőkanál morzsolt főtt kukorica 2 evőkanál sós mogyoróval, 4 evőkanál növényi tejjel, 1 evőkanál szezám olajjal, 1 evőkanál szójaszósszal simára turmixolva (de chili is mehet bele).

A ragacsos-ropogós tofu:

100 gramm tofu kinyomkodva, ormótlan falatokra bontva, meghempergetve 2 evőkanál keményítőben, 1 evőkanál sörélesztő pehelyben, 1 evőkanál lenmagban, 1-1 csipet: kurkumában, sóban-borsban. De préselt fokhagyma, és gyömbér is jól áll ám neki! Mindez kis olívaolajon lepirítva, utolsó percekben füstöltpaprikával megszórva.

A céklás-lilakáposztás lencsesaláta:

1/2 főtt cékla, 1/8 lilakáposzta, 1 szál zellerrel és 1/4 lilahagymával apróra vágva, 6 evőkanál főtt lencsével keverve, balzsamecettel, olívaolajjal, só-borssal ízesítve.

Az avokádó-korona:

1 avokádó félbe vágva, 1 citrommal meglocsolva, 1 szál koriander zölddel megkoronázva, himalájai fekete sóval hintve - ez kerül a tálra utoljára, nehogy megbarnuljon.

Mindez mandala-szerűen tányérra pakolva, majd a dicséreteket bezsebelve fogyasztva, akár pirított tortillával, akár egy szelet friss kenyérrel.

Még több recept Insta oldalainkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, YouTube csatornánkon - Kristóf’s Kitchen, és szakácskönyveinkben.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A legjobb TikTok hack: így jön le a főtt tojás héja gyorsan és tökéletesen!
A profi séf kipróbálta és szerinte is 100 %-ban működik.

Megosztom
Link másolása

Akár rakott krumpli készül, akár csak egy kis saláta, a tojásfőzés legrosszabb része a keményre főtt tojások megpucolása. Egy TikTok-videó azonban azt állítja, hogy megvan a tojás hámozásának végső és tökéletes módja - és nem kell hozzá a kezedet sem használni.

A TikTok videó készítője, @themodernnonna osztotta meg a videót, és lépésről lépésre megmutatja, hogyan lehet könnyedén eltávolítani a tojáshéjat.

@themodernnonna Ultimate Egg Hack #egghack ♬ original sound - THEMODERNNONNA

A hack forró víz és hideg víz kombinációját használja, hogy olyan környezetet hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy a héj szinte magától lecsússzon.

Miután 10 percig főzted a tojásokat, az tiktoker azt javasolja, hogy egyből egy jeges vízzel teli műanyag edénybe tedd őket. Olyanba, aminek jól záródó fedele van.

„Csukd le a fedelet, rázd meg alaposan, és a héj azonnal lejön - magyarázta. - Ez a legjobb módja a főtt tojás hámozásának.”

Christopher Kimball séf, az America's Test Kitchen és a Cook's Country egyik alapítója, a magazin vezetőjeként szintén megosztott egy hasonló hacket, amely szerint a jeges víz a szent grál a könnyen hámozható tojásokhoz.

„A trükk a nagy jégfürdő három percig. Kisebb lesz tőle a tojás belseje, és most már könnyű lesz meghámozni”

- mondta saját TikTok-videójában.

A séf hozzátette:

„Tessék, végül a szent grál az, hogy nyolc percig főzzük őket, és három percre tegyük be egy nagy adag jégbe. És minden tojás, nem 80 százalék, nem 90 százalék, minden tojás könnyen hámozható lesz.”


Megosztom
Link másolása