GASZTRO

Nem szemét, hanem rejtett vitaminforrás - zöldségek, amiknek ne dobd el a héját vagy a levelét!

Van néhány zöldség és gyümölcs is, amelynek eddig szemétként felfogott részét egyre kevésbé kezelik hulladékként a csúcsgasztronómiában, és a te tányérodon is ott a helyük egészséges fogásokként.

Megosztom
Link másolása

Érdemes visszavenni a lendületből, amivel kidobáljuk a zöldségek megpucolt héját vagy épp a feleslegesnek vélt leveleket. Nem minden ehető ezek közül, de ami igen, az isteni finom, és a különlegességük mellett sokszor megelőzi vitamintartalmuk a zöldség egyéb részeit.

Nem gondolnád, hogy a komposztra vagy kukába hajított reteklevél, céklaszár, a répa zöldje micsoda vitaminbombák! Elsőre undi? Pedig különlegesen finomak, és néhány apró fortéllyal észrevétlenül is beviheted őket a szervezetedbe. Csempészd őket smoothieba, levesbe, vagy turmixold össze fűszerekkel pestonak, szendvicskrémnek. Így nem vonod meg magadtól ezeket a pazar étkeket, és az ételpazarlás ellen is fellépsz.

Kezdjük a tavaszi zsengékkel: terítéken a reteklevél és az újhagyma

Önmagában a retek roppanós gumójának fogyasztása is számos kedvező élettani hatással bír amellett, hogy a tavasz első zöldségei közt frissességet hoz a konyhába. A retek karbantartja a vércukorszintet, jó hatással van a szívre, fokozza a májműködést, alacsony a kalória-, cserébe magas a vitamintartalma, és bővelkedik ásványi anyagokban is.

A retek levele a salátalevelekhez hasonlóan fogyasztható, és a rózsaszín kis gömböcökhöz képest magasabb a C-vitamin, a fehérje és a kalcium tartalmuk. Ráadásul egyes egérkísérletekben azok az állatok jobb memóriáról tettek tanúbizonyságot, amelyek retekleveleket rágcsáltak.

Készíthető belőle tehát saláta vagy retekpesztó is, ahogy Mautner Zsófi csinálja.

A másik tavaszi hírnök, az újhagyma és unokatestvére, a póréhagyma zöldje is ehető. Kitűnő rostforrások, amely által a bélrendszernek is segítségek, könnyebben emészthetővé teszik a szaftos-zsíros ételeket, nem véletlenül kerülnek a zsíros deszkára sem. A zöldjében koncentrálódnak a szív-érrendszeri védelmező hatóanyagok, sűrűbben vannak jelen benne a krónikus megbetegedések lehetőségét csökkentő antioxidánsok. Emellett az ízük is intenzívebb.

A következő csokor az elátkozottaké; amiknek még külön szemetes is van a boltban. Ők a karfiol és karalábé levél meg a brokkoli szár.

Ezen “hulladékoknak” rekeszeket találunk a zöldségesnél. A leszedhető leveleket divatos házikedvenceknek, mint afrikai achát csiga, törpenyuszik és tengerimalacok, is haza lehet vinni ingyen – vagy épp saját magunknak! Rengeteg recept szerint isteni sült rágcsák, levesbetétek, főzelékek vagy saláták készíthetők belőlük.

A levelek szintén nagy rosttartalommal bírnak, a karalábé levélben pedig a fogyasztott zöldséghez képest

háromszor magasabb arányban vannak vitaminok.

A zöld levelek kalcium és magnézium, egyéb ásványi anyag tartalma igen magas, és remek vaspótlók is. Különösen a cékla.

A cékla mint gyökérzöldség, illetve levele is kiváló vasforrás, a zöldjét pedig erős gyulladáscsökkentőnek is tartják. Ez felkeltette a kutatók figyelmét, és még prosztatagyulladás elleni hatását is vizsgálják, sőt. A prosztatarákkal szemben használt kivonatokkal is születtek már pozitív eredmények. Egy kis hagymával, balzsamecettel és olívaolajjal

semmihez nem fogható salátát alkot céklakrémes pirítós mellé, élvezetessé téve az egészségmegőrzést.

A levelek használata tehát nem egy nagy truváj, ugyanúgy lehet őket kezelni, mint egy valamirevaló salátát, kiválóan harmonizálnak sajtokkal, magvakkal, a löttyintésnyi balzsamecet pedig csak kihozza az élénk ízeket.

Hogyan napozz a sárgarépa zöldjével?

Bizony, a sárgarépa zöldje még erre is jó. Na, nem kell meghinteni vele a napolajas testüket, belsőleg fogja segíteni a bőr barnulási folyamatait.

A levélben koncentrálódik ugyanis a legtöbb ”napvitamin”, vagyis a béta-karotin a növény többi részéhez képest.

Az A-vitamin elővitaminjaként számontartott béta-karotin egy növényi pigment, amely tulajdonképpen retinollá alakul a szervezetben. Belsőleg segít az egészségesebb bőrkép kialakulásában, segíti a bőr védekező funkcióját a káros napsugárzással szemben.

Ez persze nem jelenti, hogy kidobhatjuk a naptejet, ha sárgarépát rágcsálunk, de rendszeres fogyasztása segít abban, hogy kevésbé sérüljön a bőr, ha káros sugarak érik. Főleg, ha a zöldjével meghinted a salátád, a vajas kenyered vagy a levesed.

Ne azt nézd, hogy úszik el a dinnyehéj - inkább edd meg.

Persze nem a kemény zöld héjról beszélünk, hanem a görögdinnye mézédes vörös húsa feletti fehéres-sárgás réteget. Kicsit keményebb, kicsit sárgásabb, kicsit savanykásabb, de a miénk, és még tápanyagokkal is teli van. A piros-magos rész rendkívül jó hidratáló s egyben vesetisztító, a héj pedig dúskál C-vitaminban, számottevő rostban, gondoskodik a szívnek is fontos kálium pótlásról is. Egyesek a zöld héját is minden további nélkül bedarálják smoothieba, a görögdinnyehéj por pedig tudósok egyik kedvenc játéka a metabolizmusra kedvezően ható élelmi rostok kutatása során.

Az almacsutka mint implicit csodaszer

Az almacsutkát nem megenni, inkább feldolgozni kell – olyan házi almaecetet tudsz belőle erjeszteni, amilyet a boltokban sem kapni. Hajápoló szerként is használhatod, valamint méregtelenítő egészségmegőrző italok alapja. Pár cseppjével pedig feldobhatók a saláták, főzelékek is.

Szárítsd meg a citrushéjakat, és használd őket ízjavítóként, imádni fogod.

A narancs, a citrom és a mandarin héja is kandírozható édességgé, kiszárítva pedig teába tehető, ami feldobja a legsivárabb gyógyfüveket is. A szárított narancs héjat akár dahlba, vagy más keleti ételbe is bele lehet morzsolni, vagy sütemények is feldobhatók velük. Valamennyi vitamin, szelén vagy réz koncentrálódik a citrusfélék héjában, de ebben az esetben inkább az élvezeti érték dominál majd.

Ami persze kritikus fontosságú az elfeledett zöldség- és gyümölcsrészek esetében is:

mindig alaposan tisztítsuk meg őket és csak egészséges, helyesen tárolt, minél frissebb formában kerüljön az asztalra.

A citrusfélékből csak bio minőségűre vonatkozik az élelmezési használat, minden más verziót ugyanis komoly vegyszerekkel kezelnek, és így egészségre károsak lehetnek.

+1, amit viszont NE egyél meg!

A krumplihéjból készült csipszektől hemzseg az influenszer világ, ám a krumplihéj például az, amit ér sőt fontos is kidobni. Nem ad annyi tápanyagot, amennyi veszélyt rejt.

A burgonyában ugyanis jelen van egy szolanin nevű méreganyag,

amely hirtelen koncentrációban rosszullétet, hányingert tud okozni, rendszeresen adagolt kis mennyiségekben pedig komoly ízületi és bélrendszeri gyulladásokat erősíthet fel.

Nyugi, a megpucolt krumpli önmagában szinte hatástalan mennyiségben tartalmaz szolanint, mert az anyag főként a héj alatti 2 milliméterben és a csírákban koncentrálódik. Ezért kell megpucolni a krumplit, és lehetőleg nem megenni a héját. Tény, hogy főleg a bezöldült héj tartalmaz számottevő mennyiségű szolanint, de könnyen lehet mérgezés a szemmel nem látható koncentrációból is. Ezért a krumplihéjcsipsz helyett inkább süsd meg a céklalevél szárát vagy a karfiol levelét, jobban jársz.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Egy kisfiú felfedezése sokkolta az internetet: ez az állat rejtőzik a Toblerone logójában!
Az emberek most kezdik csak észrevenni a Toblerone logóban elrejtett állatot.

Megosztom
Link másolása

A Toblerone jellegzetes háromszög alakja évek óta kedvenc, de egy kisfiú az internet sztárjává vált, miután felfedezte a csomagolás rejtett érdekességét.

A Toblerone, amely sokak számára az ünnepek egyik kedvelt csokoládéja, rejtett érdekességet tartalmaz a csomagolásán, amit eddig szinte senki sem vett észre.

Ez a mézes-mandulás nugáttal ízesített édesség világszerte népszerű, különösen most, hogy a gyártása idén Svájcból Szlovákiába került át.

Ennek következtében a csomagoláson a „Svájcban alapított” felirat szerepel az eddigi „Svájci termék” helyett. De ki az, aki alaposan megvizsgálja a csomagolást, mielőtt nekiállna ennek az ellenállhatatlan édességnek?

Nos, egy éles szemű kisfiú pontosan ezt tette, és felfedezése azonnal felkapott lett az interneten. A Twitteren egy felhasználó megosztotta fia váratlan megfigyelését, amely teljesen zavarba hozta az édesanyát.

A The Mirror szerint a kisfiú épp az első Toblerone-ját készült megkóstolni, amikor egy olyan részletre kérdezett rá a csomagoláson, amit az anyja soha nem vett volna észre.

Az édesanya a Twitteren osztotta meg a történetet:

„A fiam ma evett először Toblerone-t. Azt kérdezte: 'Miért van ott a medve?' Én: 'Milyen medve?' Ma tudtam meg, hogy van egy medve a Toblerone logójában!”

A medve, amely két lábon áll, a kéttónusú logó része. Bár a hegy ábrázolása nemrégiben megváltozott, úgy tűnik, a medve marad.

Egy közösségi média felhasználó magyarázata szerint: „A Toblerone Bernből, Svájcból származik, amelyet a medvék városaként is ismernek.”

A kisfiú éleslátása nagy elismerést váltott ki az interneten. Egy kommentelő viccesen írta:

„Nyilvánvalóan nincs medve a Toblerone logójában... ó, ott van. Francba.”

Egy másik hozzátette: „Ezt még soha nem láttam!!! A fiad zseniális!”

Egy harmadik így kommentálta:

„50 éve eszem, de soha nem vettem észre. A fiad egy zseni. Mentségemre szóljon, hogy amikor Toblerone-t kapok, a csomagolás az utolsó, amire figyelek.”


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Itt van az 5 legjobb immunerősítő őszi étel, amit októberben meg kell főznöd!
A magyar konyha gazdag hagyományokra épül, és rengeteg immunerősítő alapanyagot használ.

Megosztom
Link másolása

Ahogy beköszönt az ősz és vele együtt a hűvösebb idő, mindannyian tudjuk, hogy ideje felkészíteni a szervezetünket és az immunrendszerünket, hogy meg tudjuk őrizni az egészségünket a tél folyamán is. Mi a legjobb módja ennek? Olyan ínycsiklandó ételek készítése (és persze evése), amelyek nemcsak finomak, de segítenek megóvni az egészségünket is.

Íme öt immunerősítő fogás, amiket mindenképp ki kell próbálnod októberben!

1. Töltött káposzta – Az igazi immunbomba!

A töltött káposzta nem véletlenül klasszikus! A savanyú káposzta tele van C-vitaminnal, ami segít megóvni a szervezetet. A darált hússal és rizzsel töltött káposztalevelek nemcsak laktatóak, de a probiotikumokban gazdag savanyú káposzta még a bélflórát is rendben tartja. Az immunerősítés sosem volt ennyire finom!

 2. Sütőtökkrémleves – Őszi kényeztetés a testednek

A sütőtökkrémleves maga az ősz a tányérodon! Az A-vitaminban gazdag sütőtök támogatja a nyálkahártyák egészségét, ami különösen jól jön a légutak védelmében. Ráadásul a krémes, fűszeres leves nemcsak az immunrendszeredet erősíti, hanem az ízlelőbimbóidat is kényezteti. Dobd fel pirított tökmaggal vagy egy kis tejszínnel, és élvezd a melegséget, amit ad!

3. Hagymaleves – Az egyszerű, de ütős immunerősítő

Hagymaleves? Igen, és nem véletlenül! A hagyma gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, és tele van antioxidánsokkal, amelyek segítik a szervezet védekezését. Egy jó adag hagymaleves a tetején ropogós kenyérkockákkal és olvadó sajttal tökéletes választás a hűvös októberi estéken. Nemcsak melegít, hanem az immunrendszered is hálás lesz érte.

4. Gombapaprikás nokedlivel – D-vitamin felturbózva

Ki ne szeretné a gombapaprikást? A friss gombák tele vannak D-vitaminnal, ami az immunrendszer erősítésének egyik kulcsa. A selymes paprikás mártás és a nokedli kombója igazi magyar komfort food, ami egyszerre tápláló és finom is. Ráadásul a gombák antioxidánsai segítenek a betegségek elleni védekezésben is.

5. Csipkebogyó lekvár és tea – A természet vitaminbombája

Ha valaha is ittál csipkebogyó teát, tudod, hogy ez nemcsak nagyon finom meleg ital, hanem az egyik legjobb természetes immunerősítő is. A csipkebogyó lekvár pedig szuper módja annak, hogy extra C-vitamint juttass a szervezetedbe, akár reggelire, pirítósra kenve. Ha eddig nem etted, kezdd el most szokásoddá októberben, és máris tettél egy lépést a megfázás elleni küzdelemben!

Októberben fontos, hogy ne csak finom, hanem tápanyagokban gazdag ételekkel támogasd az egészségedet.

A töltött káposzta, sütőtökkrémleves, hagymaleves, gombapaprikás és csipkebogyó lekvár olyan fogások,

amik nemcsak feltöltenek, hanem segítenek megőrizni az immunrendszered erejét is.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Csak erős idegzetűeknek! Ez a sokkoló specialitás az új őrület New Yorkban
Elég bátor lennél ahhoz, hogy megkóstold ezt az ételt?

Megosztom
Link másolása

New York ínyencei most egy különleges ecuadori csemegét, a tengerimalacot fedezik fel maguknak, és „nagyon ízletes” fogásként ünneplik. Igen, arról a kedves kis szőrös, csipogó hangot adó háziállatról van szó, amit a gyereknek vettél nemrég.

Legalábbis a La Casa Del Cuy nevű étteremben egyre népszerűbb a fogás, és ahogy a neve is sugallja, a hely a tengerimalacokra (cuy) specializálódott.

Az étterem grillezve, egészben, gyakorlatilag minden részét felszolgálja. a kis házi kedvenceknek

NewYorkTimes újságírója szerint hétfő este az étterem tele volt vendégekkel, akik 1,2 kilós, körülbelül 40 centiméter hosszú állatokból lakmároztak. A házi kedvencként tartott tengerimalacok általában kisebbek, de súlyuk elérheti a 90 dkg-ot, esetleg a 1,5 kilót.

„Jobb, mint a csirke. Jobb, mint a nyúl” – mondta az étterem vezetője, Lucio Barrera a The Post-nak, és hozzátette, hogy szerinte a fej a legfinomabb része.

 

Lucio szerint a 110 dollárba (kb. 43.000 Ft) kerülő tengerimalacokat úgy viszik, mint a cukrot, ezért az étteremnek nagy mennyiségben kell beszereznie az állatokat. Azonban a dél-amerikai rágcsálók importja nem egyszerű.

Az ecuadori farmokról érkező fagyasztott példányokat vámkezelni kell, ami időigényes folyamat.

„Nehéz, mert nagyon sokat használunk” – magyarázta Lucio, aki Cuenca városából, Ecuadorból származik, és férjével, Marcelo Barrerával együtt vezeti az éttermet.

Kezdetben csak grillcsirkével foglalkoztak, de a COVID-19 járvány alatt, az ecuadori közösség igényeire reagálva, feltették a tengerimalacot is az étlapra.

„Az emberek sorra kérdezték: miért nem készítetek tengerimalacot a csirke helyett?” – mesélte Lucio. „Azt mondtam, csináljunk valamit, mert az élet túl rövid.”

 

Így született meg a La Casa Del Cuy. A tengerimalacok Dél-Amerikában az őslakosok étrendjének fontos részét képezik, alacsony zsírtartalmuk, magas fehérjetartalmuk, valamint könnyű tenyészthetőségük miatt. Támogatóik szerint még fenntarthatóbbak és jövedelmezőbbek, mint a hagyományos haszonállatok, mert kevesebb helyet és erőforrást igényelnek.

Az ecuadori kultúrában gyakran különleges alkalmakkor – például esküvőkön – tálalják őket, és a menyasszony családjának hagyományosan egy pár tengerimalacot ajándékoznak.

„Nálunk az országban ez egy nagyon különleges étel” – mondta Lucio, aki maga is nagy rajongója az állatnak, amit az USA-ban házi kedvencként tartanak. „Imádom. Minden nap eszem” – vallotta be.

Most nyugodtan hagyja abba az olvasást mindenki, akinek volt már ilyen cuki kis kedvence: az étteremben a tengerimalacokat nyársra húzzák, fokhagymával és más fűszerekkel pácolják, majd egy grillen lassú tűzön ropogósra sütik. A kész ételt rizzsel, burgonyával, mote kukoricával és mogyorószósszal tálalják, mielőtt egy hatalmas ollóval darabokra vágják.

A La Casa Del Cuy éttermében a tengerimalac nemcsak az ecuadoriak, hanem kalandvágyó gringók és a kínai gasztronómiai rajongók körében is népszerű.

Te megkóstolnád?

Mindenesetre a rettenetes képeket itt nézheted meg.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
5 tuti tipp, amivel spórolhatsz a konyhában + 4 csodálatosan finom házi fűszerkeverék receptje
A bolti árak az egekben, a rezsi se lesz olcsóbb, de attól még valahogy meg kell tölteni a hűtőt.

Megosztom
Link másolása

A konyhai spórolás nem csak arról szól, hogy kevesebbet költünk a boltban, hanem arról is, hogy tudatosabban használjuk fel az alapanyagokat és az energiát. Néhány egyszerű trükkel csökkentheted a kiadásaidat, miközben finom és tápláló ételeket készíthetsz.

Mutatjuk, hogyan!

1. Maradékmentés mesterfokon

Igen, tudjuk, hogy a vasárnapi frissen sült rántott húshoz jár a petrezselymes krumpli, de ha nem fogyott el előző nap az összes étel, ne dobd ki azt! Fagyaszd le a maradékot, vagy csinálj belőle másnap egy menő új ételt. Egy kis kreativitás és hopp, a maradék krumplipüré másnap gnocchiként, a csirkepörkölt quesadillaként tér vissza. Spórolsz és még új recepteket is tanulsz!

2. Ne hagyd, hogy az áram pazarolja a pénzt

Észrevetted, hogy a hűtőd folyamatosan zúg, és mindig vannak benne jégtömbök? Ideje leolvasztani! Egy jégmentes hűtő nemcsak hatékonyabban dolgozik, de kevesebb áramot is eszik. Ha még ennél is tovább mennél, csak akkor tedd a kaját a hűtőbe, ha már kihűlt, és ne dugd állandóan be a felesleges konyhai kütyüket.

3. Vásárolj szezonálisat

Az avokádó, mangó meg a drága áfonyás müzlik menők, de a helyi, szezonális zöldségekkel sokkal olcsóbban megúszod. Ősszel tele a piac sütőtökkel, káposztával, almával – ezekből remek kajákat készíthetsz, és nem fogsz minden bevásárlás után szívrohamot kapni a kasszánál. Plusz, ezek gyakran frissebbek is, mint az import finomságok.

4. Tervezd meg a kajáidat

Ha tényleg spórolni akarsz, muszáj előre gondolkodni. Írd össze, mit főznél a héten, és csak azokat a dolgokat vedd meg, amik valóban kellenek hozzá. Ezzel nemcsak pénzt, de időt is spórolsz, és nem lesz a konyhában öt különböző, félig megrohadt zöldség, amiket sosem fogsz felhasználni.

5. Csinálj házilag fűszereket és alapanyagokat

A bolti fűszerkeverékek néha annyiba kerülnek, mintha aranyból lennének, pedig otthon is simán elkészítheted őket. A saját fűszerkeverékek megoldják a problémát, és még variálhatod is őket ízlés szerint. Ugyanez a helyzet a salátaöntetekkel, szószokkal – egy jó alaprecepttel simán megúszod a drága bolti cuccokat.

Íme 4 szuper fűszerkeverék, amit otthon is könnyen összedobhatsz, és garantáltan feldobja a főztödet:

1. Házi taco fűszerkeverék

A mexikói ételek szerelmeseinek kötelező! Tökéletesen passzol darált húshoz, csirkéhez vagy akár zöldségekhez is.

  • 1 evőkanál chili por
  • 1 teáskanál köménymag (őrölt)
  • 1 teáskanál füstölt paprika
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1 teáskanál hagymapor
  • 1/2 teáskanál oregánó
  • 1/2 teáskanál só
  • 1/4 teáskanál cayenne bors (opcionális)

2. Mediterrán fűszerkeverék

Ezzel a keverékkel bármilyen zöldséget, sült krumplit vagy csirkét mediterrán stílusban készíthetsz el.

  • 1 evőkanál szárított oregánó
  • 1 evőkanál szárított bazsalikom
  • 1 evőkanál szárított kakukkfű
  • 1 evőkanál rozmaring
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1/2 teáskanál füstölt paprika
  • 1/2 teáskanál só
  • 1/4 teáskanál bors

3. BBQ fűszerkeverék

Ha imádod a grillezett ételeket, ezzel a keverékkel igazi füstös, édes ízt varázsolhatsz a húsokra vagy zöldségekre.

  • 2 evőkanál barna cukor
  • 1 evőkanál paprika
  • 1 teáskanál chili por
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1 teáskanál hagymapor
  • 1 teáskanál köménymag (őrölt)
  • 1 teáskanál fekete bors
  • 1/2 teáskanál cayenne bors

4. Provence-i fűszerkeverék

Ez a klasszikus francia fűszerkeverék aromás és friss ízeket hoz a konyhádba, tökéletesen illik sült ételekhez vagy grillezett zöldségekhez.

  • 2 evőkanál szárított oregánó
  • 2 evőkanál szárított kakukkfű
  • 2 evőkanál szárított rozmaring
  • 1 evőkanál szárított bazsalikom
  • 1 evőkanál szárított majoránna
  • 1 teáskanál szárított levendula (opcionális, de ez adja a provence-i ízt)
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1/2 teáskanál őrölt fekete bors

 

Ezekkel a keverékekkel nemcsak pénzt takaríthatsz meg, de sokkal frissebb és egyedibb ízeket hozhatsz létre, mint a bolti változatokkal.


Megosztom
Link másolása