Itt a portfólió-diéta! Ezt edd, ha a koleszterinszintedet csökkenteni akarod
A zab, a zöld leveles zöldségfélék, a magvak, a bab és a szójatej segíthet a rossz koleszterin szintjének csökkentésében - derül ki Dr. David Jenkins, a Torontói Egyetem munkatársa által végzett kutatásból. Az általa kidolgozott portfólió diéta alkalmas arra, hogy csökkentse a koleszterin szintjét, vagy megakadályozza, hogy az kórosan magas legyen.
A koleszterin egy olyan anyag (lipid), amely megtalálható ugyan az egyes élelmiszerekben, de a májunk is termeli. Létfontosságú, mert az ösztrogén, tesztoszteron, D-vitamin és más anyagok előállításához szükséges. Két típusa van.
Az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterin (a telített zsírokhoz kapcsolódik) a rossz, mert lerakódik az artériák falán, és elzáródást okozhat, ami a szívrohamok és stroke-ok egyik oka.
A nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterin a jófiú, mert az LDL-koleszterint a májba szállítja, ahol az ártalmatlanítja azt.
Dr. Jenkins portfólió diétája négy élelmiszercsoport közül napi egy vagy több fogyasztását javasolja:
És közben be kellene tartani a 2000 kalóriás, telített zsírban és sóban szegény, rostban, gyümölcsben és zöldségben gazdag étrendet.
Zab
A zab olyan rostokat tartalmaz, melyek megakadályozzák a koleszterin visszaszívódását a szervezetbe, így az kénytelen kiürülni. A koleszterin biztonságos szintre való csökkentéséhez általában napi 100 g zabra van szükség (ez egy tál zabkása, plusz hat zabkeksz vagy két szelet zabkenyér). Egyéb oldható rostban gazdag élelmiszerek közé tartozik az árpa, az alma, az eper és a padlizsán is.
Mandula
A mandula csökkenti a rossz koleszterinszintet, miközben egyszeresen telítetlen zsírsavainak köszönhetően fenntartja a jó koleszterinszintet.
Más dióféléknek is hasonló hatása van, például a földimogyorónak, a pisztáciának és a diónak. A kutatások szerint napi 45 g mandula (két marék) elegendő ahhoz, hogy valódi változást érj el, de már napi egy marék is segíthet.
Zöld leveles zöldségek
A zöld leveles zöldségekben, növényi olajokban, diófélékben és magvakban olyan anyagok vannak,
Vagyis kevesebb koleszterin és epesav kerül vissza a szervezetedbe. Szinte lehetetlen csak a növényekből elegendőt enni ehhez, de mindenképpen érdemes próbálkozni.
Szójafehérje
A tanulmányok szerint a szója- és más babfehérjék segítenek csökkenteni a májban képződő koleszterin mennyiségét. Napi 25 g szójafehérje (kb. 300 g tofu vagy 600 ml szójatej) öt-hat százalékkal csökkentheti az alacsony sűrűségű LDL-koleszterinszintet, állapították meg kutatások. Napi 50 g növényi fehérje fogyasztása egyébként is ajánlott, és ez származhat lencséből, babból és csicseriborsóból is.
Mennyi a túl sok telített zsír?
Akkor jó, ha az energiád legfeljebb egyharmadát adják a zsírok, ez nőknél napi maximum 70 g, férfiaknál pedig 90 g-ot jelent.
A telített zsírok állati eredetű termékekben, például vörös húsokban és tejtermékekben, valamint az ezek felhasználásával készült élelmiszerekben (süteményekben, tortákban, csokoládéban és kekszekben) találhatók. Egyes növényi élelmiszerekben is megtalálhatóak, például a kókuszolajban és a pálmaolajban.
A telített zsírok csökkentéséhez használj olívaolajat és repceolajat A vörös húsokat cseréld le az olajos halakra, például a lazac és a makréla jó alternatíva lehet.