Lekváros hamburger, lekváros sajt? Mi folyik itt?
„Találkoztál olyannal, akinek azt mondtad: Együnk egy kis hamburgert, és azt mondta: Nem, utálom a hamburgert? A hamburger isteni!”
Nagyon valószínű, hogy az animációs történelem legszószátyárabb Szamarának eredetileg a parféra vonatkozó fenti eszmefuttatása a hamburgerre is igaz. Ami nem is meglepő, tekintve, hogy ma már csak az nem tud magának ínyére való hamburgert találni vagy készíteni, aki nem is akar. Műhúsostól a csicseriborsós vegán át a zsemlétlen keto változatig gyakorlatilag már bármilyen kör alakúra készített szendvicsre rá lehet fogni, hogy az hamburger.
Úgyhogy senki se akadjon fenn (vagy ki) azon, hogy lekváros változat is létezik.
Az egyenlő bánásmód ugyanis a lekváros hamburgernek is kijár. Bár talán, ha konkretizáljuk, milyen lekvárról van szó, többen megnyugodnának. Ezért aztán felebaráti szeretetből a cikk elején lerántjuk a leplet a hamburgerbe szánt lekvárokról (ja, igen, mert hogy sokféle van ám!): zöldségekből készülnek, szokatlan fűszerezési tripla leszúrt Rittbergerekkel szórakoztatják az embert... és nagyon finomak.
A zöld paradicsom bolttalan útjai
A zöld paradicsomnak két típusa létezik: az egyik, amelyik zöldnek született és úgy is hal meg (érik be), a másik pedig az összes többi, akinek nem hagytak időt érett színeinek kibontakoztatására.
Utóbbi társaságból készül a zöld paradicsom lekvár. Bármilyen fajta be nem érett paradicsom alkalmas lekvárnak, de, ahogy a piros fajtáknál, úgy itt is könnyebben befőzhetőek a húsosabb, kevés magvú, vékony héjú fajták, mint például az Ökörszív különböző variánsai, az Ace 55, a Marmande vagy a San Marzano.
Az alap recept 1 kg paradicsomhoz 30 dkg cukrot ír, a fűszerezés pedig egészen merész irányokat is vehet, kezdésnek talán a citromos-gyömbéres változatot érdemes kipróbálni. Ha pedig van rá mód, rögtön duplázzuk az adagot, hiszen gasztro ajándékként is megállja a helyét ez a különlegesség.
Hozzávalók:
- 1 kg zöld paradicsom
- 30 dkg cukor
- 1 citrom leve (ha kezeletlen, akkor a reszelt héja is)
- 5 cm-es gyömbérdarab
Elkészítés:
A paradicsomokat apróra kockázzuk, hozzáöntjük a cukrot, a gyömbért ízlés szerint lereszeljük vagy vékony szeletekre vágjuk, a paradicsomhoz adjuk, lassú tűzön főzni kezdjük. Ha elég türelmesek vagyunk és időnk is engedi, egy-másfél órát főzzük, amíg besűrűsödik. Akinek nincs ennyi ideje, az sűrítésnek tehet hozzá egy felkockázott almát, de akkor sem követünk el szentségtörést, ha dzsemfixet, esetleg 1:3 vagy 1: 4 arányú befőző cukrot használuk. Sokat segít a főzés lerövidítésén az is, ha kellő puhulás után egy kicsit összebotmixerezzük a lekvárt. Ha elkészült, csírátlanított üvegekbe rakjuk és száraz dunsztba tesszük.
A zöld paradicsom lekvár a házi hamburgerek mellett meglepően jól illik sajtokhoz is, például a camembert-hez vagy kecskesajthoz. A lekvár karakterét tovább lehet árnyalni vaniliával, kardamommal, fahéjjal vagy szegfűszeggel is, de chilit és borsot is tehetünk bele, ha bírjuk a csípőset.
Felpaprikázva
Mielőtt a csípőset nem szerető vagy nem bíró olvasók tovább görgetnének:
ÁLLJ! NINCS ITT SEMMI CSÍPŐSSÉG!
A paprikalekvár ugyanis alapvetően édes kápiából készül, és csak akkor lesz tüzes, ha külön teszünk érte.
Ezt az édességet további cukorral rontani talán túlzásnak tűnik, a tartósításhoz és a megfelelő lekvár állag eléréséhez azonban elengedhetetlen. Egy bolti ketchuphoz képest viszont még így is jobban járunk, főleg, ha tényleg csak ízesítőként, kis adagokban élvezzük az ízét. A sokféleképpen fűszerezhető kiinduló recept itt is egészen egyszerű.
Hozzávalók:
- 1 kg vastag húsú, piros kápia paprika
- 1 evőkanál só
- 8 deci 10%-os ecet vagy 3 deci 20%-os, ehhez fél deci víz
- 1 kg kristálycukor
Elkészítés:
A kápiát apróra vágjuk, felöntjük az ecettel és másfél órát főzzük. Botmixerrel leturmixoljuk, közben hozzáadjuk a cukrot. Ezek után további egy órán át főzzük, vagy amíg megfelelőre nem sűrűsödik.
Fűszerezését tekintve jól áll neki is a chili, a gyömbér, a fekete és a zöld bors, illetve a különböző zöldfűszerek: az oregano, a rozmaring, a babérlevél vagy a kakukkfű.
Az így készült paprikalekvár egy kis ropogósra sütött bacon, esetleg pár karika grillezett padlizsán társaságában kerülhet a házi hamburgerbe. Ha pedig megmarad a lekvárból, próbáljuk ki a téli esték immunerősítő fokhagymás pirítósához!
Ez nem egy nyuszikás vicc
A sárgarépa az egyik legsokoldalúbb zöldségünk: fogyasztjuk nyersen, főzve, sütve, készítünk belőle tortát és babaételt…és lekvárt is!
Az alábbi recept inkább az édességek irányába tolódik, a fahéj és a gyömbér a citrusokkal együtt kifejezetten télies, karácsony-ízű lekvárt eredményez.
Hozzávalók:
- 2 kg sárgarépa
- 80 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 citrom
- 2 narancs
- 2 teáskanál őrölt gyömbér
- 2 teáskanál őrölt fahéj
Elkészítés:
A sárgarépát megfőzzük, pürésítjük, a végeredmény kb 1,5 kg püré legyen (ez nagyjából 2 kg nyers répából szokott kijönni). A citromot és a narancsokat a kifacsarjuk, a lével együtt jöhet a gyümölcshúsuk is, ha kezeletlenek, akkor a héjukat először lereszeljük.
A püréhez hozzáadjuk a cukrot, a gyümölcslevet és a fűszereket, 15 percig kis lángon összefőzzük. , majd feltesszük az egészet rotyogni. Ha túl hígnak találnánk a lekvárt,használhatunk itt is almát, dzsemfixet vagy pektint. Mi az utóbbit alkalmaztuk, elegendő volt 6 g a kívánt állag eléréshez.A kész lekvárt forrón tiszta üvegekbe töltjük, kidunsztoljuk.
Ha a fenti receptben a fűszereket lecserélhetjük kakukkfűre, őrölt babérlevélre és római köményre, különleges, arabos ízvilágú lekvárt kapunk, ami tökéletesen passzol például egy falafeles hamburgerhez.
Caramell & Delila
A zöldséglekvárok közül a legismertebbet hagytuk utoljára: a lilahagyma lekvárt.
Ez az olcsó alapanyag csodálatos metamorfózison megy át a lassú, karamellizáló főzés során.
Hozzávalók:
- 5 db lilahagyma
- 4 evőkanál balzsamecet
- 2 evőkanál cukor
- 1 mokkáskanál só
Elkészítés:
A hagymát megpucoljuk, vékonyra végjuk. Serpenyőbe öntjük az ecetet és a cukrot, hozzáadjuk a hagymát és kis lángon, fedő alatt, időnként átkeverve 20-25 perc alatt karamellizáljuk, majd még további 15-20 perc alatt sűrűre főzzük.
Fűszerezhetjük rozmaringgal, borssal, kakukkfűvel, de adhatunk hozzá vörösbort is.
Nagyon jól illik a hamburger mellett sültekhez is, de egy egyszerű szendvicset is fel lehet vele dobni, és sajtok mellé is kínálhatjuk.