GASZTRO

Vegánék és Laktózérzékenyék is átjönnek Húsvétkor - mindenmentes vendégváró tippek

Van, aki élvezi a vendégjárást, másnak stressz az egész, különösen, ha olyan látogatókat vár, akik nem ehetnek meg bármit. Most az utóbbi helyzetre segítünk felkészülni.

Megosztom
Link másolása

- Abban van tej? Azt nem ehetem, mert laktózérzékeny vagyok.

- És abban van glutén? Azt meg a tesóm nem eheti.

- Nem, szörpöt nem kérünk, köszönöm, azt anyukám nem engedi.

- Apukám szeretné megnézni annak a csokinak a csomagolását, hogy nyomokban tartalmaz-e mogyorót, mert ő meg arra allergiás…

- Kölesgolyó van esetleg?

Ezek a mondatok bármelyik házban előfordulhatnak húsvétkor, amikor a kis locsolók megérkeznek és a versek meg az öntözködés után a fiatalabb és idősebb háziasszonyok megkínálnák a fáradt vándorokat egy kis finomsággal.

De nem csak a húsvét miatt érdemes ezekre a kérdésekre felkészülni, hiszen ma már szinte mindenkinek van olyan családtagja vagy ismerőse, aki valamilyen ételintoleranciával vagy -érzékenységgel rendelkezik, így bármikor kerülhetünk háziasszonyként olyan helyzetbe, hogy a vendégünk csak menteset ehet. Mit tehetünk ilyenkor, hogyan érdemes ezekre a helyzetekre felkészülni?

Otthoni vagy bolti?

Könnyű azoknak, akik szeretnek és tudnak is a konyhában kísérletezni, új alapanyagokat, konyhatechnológiai eljárásokat kipróbálni, hiszen nekik egy ilyen ünnep nem plusz fáradtságot, hanem plusz kihívást jelent.

Ők azok, akik valószínűleg maguk is érintettek vagy együtt élnek olyan személlyel, akinek egy vagy több ételérzékenység nehezíti az életét. Szerencséjükre az elmúlt 5-10 évben nagyot lendült a „mentes-piac”, a korábbiakhoz képest ma már sokkal egyszerűbb beszerezni azokat az alapanyagokat vagy akár készételeket, amik megkönnyítik az életét a laktóz-vagy gluténérzékenyeknek, vegánoknak vagy cukorproblémával küzdőknek.

Nekik minden bizonnyal megvannak a bevált és kedvelt receptjeik, de még tőlük se várhatja el senki, hogy mindenre legyen saját kezűleg készített megoldásuk.

Ezért nekik is érdemes az ünnepek előtt körbenézniük a boltok mentes polcain, hogy adott esetben legyen mivel megkínálni az érintett vendégeket.

Az interneten könnyű találni olyan blogokat, a social mediában különböző influenszereket vagy csoportokat, amik kifejezetten egy-egy ételérzékenységre specializálódtak. Ezeken az oldalakon rendszeresen találni egyik vagy másik ünnepre kihegyezett beszerzési listákat, amiknek segítségével feltölthetjük a készleteket.

Amivel nem nagyon tudunk mellélőni, az a

  • natúr kölesgolyó, puffasztott rizs
  • ugyanezek gyümölccsel ízesített változata
  • natúr magok (mandula, kesu, napraforgó...)
  • banánchips
  • cukrozatlan aszalt vagy liofilizált gyümölcsök
  • gyümölcsszeletek (gyümölcspüré aszalva)

Ezekből egyébként is érdemes betárazni, mert fentiek azok számára is sokkal egészségesebb nassolnivalók, akiket egyáltalán nem érint a téma.

A végére pedig a legegyszerűbb és legnagyszerűbb mindenmentes vendégvárókat hagytuk: a zöldségeket!

Répatorta van?

Húsvétkor már a legtöbb ember túl van minimum egy nagy, mondjuk ki: zabáláson, a gyerekek is már legalább egyszer cukorsokkot kaptak, így abszolút jó döntés, ha a vendégeket könnyedebb falatokkal várjuk. Legyen a mi otthonunk az az üdítő kivétel, ahol sütemény és alkohol vagy cukros üdítő helyett ropogós zöldségfalatok és frissítő cukormentes limonádé várja a vendégeket.

Azon túl, hogy sokkal egészségesebbek, a zöldségeket majdnem mindenki biztonsággal fogyaszthatja, hiszen nincs bennük se glutén, se laktóz, se finomított cukor.

Sárgarépa, kígyóuborka, angol zeller, koktélparadicsom, paprika, petrezselyem, fekete és zöld olajbogyó, snidling, piros és fehér retek, különböző salátafélék…Tavaszra megint kiszínesedik a zöldségfelhozatal, így nem nehéz ízléses és finom falatokat kreálni.

Zöldségekből készíteni a vendégváró falatokat

  • pénztárcakímélő
  • sütést-főzést nem igényel
  •  a gyümölcsökkel ellentétben a végeredmény sem lesz ragacsos
  • hosszabban elállnak, előre el lehet őket készíteni
  • a lehető legegészségesebbek
  • gyakorlatilag bárki eheti őket
  • sokféleképpen tálalhatóak

Na de miért enne egy gyerek vendégségben mondjuk répát? Hát mert nálunk nem (csak) répa alakban kerül a tányérra!

Játék az étellel

„Tudom, hogy ez a steak nem létezik. Tudom, hogy amikor a számba teszem, csak a Mátrix mondja az agyamnak, hogy szaftos és finom.”

Aki látta a Mátrix első részét, annak ismerős lehet ez a gondolatmenet.

Azt viszont a film nélkül is mindannyian tudjuk, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy néz ki az az étel, ami a tányérunkra kerül. (Arról nem is beszélve, hogy mennyit számít a teríték, a környezet, az asztaltársaság, és így tovább). Nekünk, akiknek még nem ajánlotta fel senki, hogy válasszunk a piros és kék pirula közül, a legtöbb esetben

igenis fontos, hogy ne csak a tápanyagot meg a vitamint juttassuk be a szervezetünkbe, hanem az ételnek legyen formája, színe, illata, íze is.

Felnőttként is szívesebben eszünk színes, változatos struktúrájú és konzisztenciájú ételeket, mint összeturmixolt barnás-zöldes trutyikat, a gyerekeknél pedig kifejezetten a látvány az, ami szinte mindent felülír (gondoljunk csak például a dínó alakú csirkefalatokra). Ezért abszolút nem ördögtől való dolog, ha azzal hozzuk meg a kedvüket például egy zöldségekből álló vendégváró falathoz, hogy számukra érdekes formában tálaljuk azt.

A Pinterest tele van jobbnál jobb ötletekkel, elég csak beírni hogy tálalási ötletek húsvétra vagy angolul tudóknak például azt, hogy veggie party food ideas , és már válogathatunk is az uborka kerekű, paprika testű vonat, a koktélparadicsomból készült katicabogár vagy a piros retekből faragott egérkék közül.

Ha van egészen pici mézeskalács kiszúrónk, azt is érdemes kipróbálni: vastagabb uborka vagy répa szeletből könnyű velük formát vágni, ezeket rendezhetjük tálra vagy egymást váltogatva színes kis nyársakat csinálhatunk belőlük.

A levágott részekből pedig a felnőtteknek készíthetünk salátát.

Ételfestékes filctollal akár rajzolhatunk vagy írhatunk is a száraz felületű zöldségekre (paradicsom, uborka, paprika megtörölt héjára), ezekből ma már sokféle színű elérhető a cukrászati kellékes webshopokban.

A zöldségek mellé persze csinálhatunk mártogatósokat is, ezt főleg a felnőttek fogják díjazni: joghurtos-zöldfűszereset, márványsajtos fehérbabosat, hummuszt… Nagyon finom például az asztalt paradicsomos mascarpone krém, ami gyakorlatilag egy üveg lecsepegtetett olajos aszalt paradicsom és 4-5 evőkanál mascarpone összebotmixerezve, innentől pedig azzal fűszerezzük, ami épp a kezünk ügyébe akad: zúzott fokhagyma, friss vagy szárított bazsalikom, oregano, kakukkfű, zsálya, snidling- egy ilyen kence mellől biztosan el fognak fogyni a zöldségek is.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „az a ropogós sült krumpli, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy nem unatkozunk-e  egy kis tengerparti faluban Görögország dél-keleti csücskében, egy apró félszigeten, amely az évek során egyre inkább feledésbe merült és szinte elhagyatott lett.

És a válasz az, hogy… nem! Először is azért, mert

itt vagyunk egymásnak, és mert keményen dolgozunk azon, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki saját önmagunkkal, de azért is, mert hihetetlenül jó barátaink vannak.

Akikkel mindig azon viccelünk, hogy lehet valami közös vonás mindannyiunkban, hiszen a legtöbb ember számára nem magától értetődő választás, hogy egy ilyen Isten háta mögötti helyen építsen otthont.

Ezúttal Gittit, Tomast és gyönyörű szőrös kislányukat, a négylábon járó Junát mutatom be. Amikor nem Svájcban tartózkodnak, és sí- és snowboard felszerelést és ruházatot árulnak, egy csodaszép helyen, kis sétatávolságra laknak otthonunktól, egy hagyományos, régi falusi házban, amelyet Gitti gyönyörűen felújított, saját tervei alapján.

Mindketten imádjuk Gitti ízlését, nagyra értékeljük egyszerűségét, színkombinációit és a különleges érzéket, hogy az apró részletekre is odafigyel.

Ételei olyanok, mint az otthona: egyszerű ízek, izgalmas színekkel és részletekkel, amitől minden örömteli és nagyon finom lesz.

Legutóbbi összejövetelünkre készülvén arra kért minket, hogy készítsük el „azt a ropogós sült krumplit, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”.

Íme - egyszerűen, szeretettel:

Rázott krumpli sütőben ropogósra sütve

Hozzávalók:

10/15 kis méretű burgonya, vagy 6/8 nagy burgonya 4-be vágva.

¼ csésze olívaolaj

6 gerezd fokhagyma

Egy teáskanál mustár

Egy teáskanál füstölt paprika

Fél csésze sörélesztő (opcionális)

2 evőkanál kukoricadara

zsálya / kakukkfű / rozmaring

só és bors

 

Elkészítés:

A sütőt 180 fokra előmelegítjük.

A burgonyát csak megmossuk, mert az élet rövid, nem vesztegetünk időt a hámozásra.

A krumplit egy lábosban megfőzzük 2 evőkanál sóval. Nem akarjuk, hogy túl puhává váljanak.

Lecsepegtetjük, és visszatesszük az edénybe. Az összes fent említett hozzávalót ráöntjük a burgonyára, és a fedővel a tetején az egészet alaposan összerázzuk.

A burgonyát tepsire borítjuk anélkül, hogy bármelyik takarná a másikat, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük 45 percre.

Opcionális öntet: 2 evőkanál tahini, fél csésze víz, 2 citrom, 1 kanál olívaolaj, kanál élesztő, só és bors… vagy csak egy jó fokhagymás majonéz.

További receptek szakácskönyveinkben, vagy ingyenesen a YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen, és Instán: @kristofsteiner & @nimrodagan


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Mautner Zsófi: „Tíz éven belül oda lesz a barackos pite a klímaváltozás miatt”
Mautner Zsófi szerint a fügés gombócé a jövő, már az alföldön is inkább fügebokrokat ültetnek, a barack egyre kevésbé bírja ezt a klímát. Kényszerből jöhet tehát a hazai gasztroforradalom.

Megosztom
Link másolása

Mautner Zsófi a 24.hu Filéző című podcastjében osztotta meg gondolatait arról, hogy egyre kevésbé találni jó barackot a piacon, és bizony

a nagyi hagyományos sütije lassan nem a barackos pite, hanem a fügés gombóc lesz.

Mautner Zsófival legutóbbi szakácskönyve, Az én falusi konyhám megjelenésének apropóján beszélgettek elképesztő széles témaskálán. Szóba került a rohanó életmód és a divattáplálkozások, a falusi gasztronómia jövője a koreai és magyar konyha rokonsága, és a klímaváltozás gasztronómiára tett hatása is. A gasztroblogger ennél a pontnál kongatta meg a vészharangot, hogy a változások nem beláthatatlan időn belül érkeznek el.

"Nem harminc év múlva, nem ötven év múlva, hanem itt és most, mert egyre kevesebb sárgabarack terem.

(…) Az alföldi házak kertjében is már fügebokrot ültet mindenki, mert strapabíróbb, és bírja ezt a mediterránabb jellegű klímát és sok termést hoz. Elég esélyes, hogy tíz év múlva a fügés pite és a fügés gombóc lesz a nagymamájukhoz járó gyerekeknek és fiataloknak az az érzelmi étel, ami nekünk még a barackos gombóc volt."

Mautner a könyvéhez végzett kutatás során mélyült el a fügebokor-témában, amit az Alföldön pár tíz éve soha nem volt hagyomány ültetni, most viszont egyre inkább felváltja a sárgabarack fákat, mert a szárazabb, zordabb körülményeket is bírja.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Ez a Buddha-tál receptje, szeretettel Methanából”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Melyik volt a kedvenc fogásotok?” - tesszük fel a kérdést elvonulásainkra látogató vendégeinknek minden retreat utolsó lakomáján, a válasz pedig többnyire ugyanaz: A Buddha-tál.

Ez a mandala-szerűen tálalt, száz színű, minden-ízű fogás nem egy kőbevésett recept szerint készül: gasztro mottóm, a „minden kiváltható mindennel” itt különösen igaz.

Csodálatos egyesével végig kóstolgatni minden külön árnyalatát, majd összekeverve, gazdag salátaként habzsolni. Küldjük mindazoknak, akik már jártak nálunk Methanán

…és azoknak is, akik még úton vannak hozzánk. Reméljük egyszer elkészíthetjük neked 150 éves falusi házunk, Khelone konyhájában, amelyet a fogáshoz hasonlóan magunk terveztünk.

Methana Buddha bowl, 2 főre

A mázas édeskrumpli:

Sütő 180 fokra melegítve! 1 kisebb édesburgonya hosszában félbevágva, majd megkenve 1 evőkanál szójaszósszal & pár csepp alma (vagy más) sziruppal, sózva-borsozva, kis római köménnyel, szezámmaggal hintve, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, vágott felivel lefele, szezám olajjal fröcskölve, 15-20 perc alatt készre sütve.

Az izgalmas quinoa:

1/4 csésze (kb. 60 gram) quinoa - száraz lábasban 1 percig pirítva, majd felöntve másfélszeres vízzel, felforralva, aztán lefedve főzve takarékon 11 percen át, jobb, ha tálalásig nem is vesszük le a fedőt. Ekkor kerül bele 4 szem szárított paradicsom - apróra vágva, 6-8 levél friss bazsalikom, apróra vágva, plusz só és bors.

A kukorica-mogyoró kence:

4 evőkanál morzsolt főtt kukorica 2 evőkanál sós mogyoróval, 4 evőkanál növényi tejjel, 1 evőkanál szezám olajjal, 1 evőkanál szójaszósszal simára turmixolva (de chili is mehet bele).

A ragacsos-ropogós tofu:

100 gramm tofu kinyomkodva, ormótlan falatokra bontva, meghempergetve 2 evőkanál keményítőben, 1 evőkanál sörélesztő pehelyben, 1 evőkanál lenmagban, 1-1 csipet: kurkumában, sóban-borsban. De préselt fokhagyma, és gyömbér is jól áll ám neki! Mindez kis olívaolajon lepirítva, utolsó percekben füstöltpaprikával megszórva.

A céklás-lilakáposztás lencsesaláta:

1/2 főtt cékla, 1/8 lilakáposzta, 1 szál zellerrel és 1/4 lilahagymával apróra vágva, 6 evőkanál főtt lencsével keverve, balzsamecettel, olívaolajjal, só-borssal ízesítve.

Az avokádó-korona:

1 avokádó félbe vágva, 1 citrommal meglocsolva, 1 szál koriander zölddel megkoronázva, himalájai fekete sóval hintve - ez kerül a tálra utoljára, nehogy megbarnuljon.

Mindez mandala-szerűen tányérra pakolva, majd a dicséreteket bezsebelve fogyasztva, akár pirított tortillával, akár egy szelet friss kenyérrel.

Még több recept Insta oldalainkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, YouTube csatornánkon - Kristóf’s Kitchen, és szakácskönyveinkben.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A legjobb TikTok hack: így jön le a főtt tojás héja gyorsan és tökéletesen!
A profi séf kipróbálta és szerinte is 100 %-ban működik.

Megosztom
Link másolása

Akár rakott krumpli készül, akár csak egy kis saláta, a tojásfőzés legrosszabb része a keményre főtt tojások megpucolása. Egy TikTok-videó azonban azt állítja, hogy megvan a tojás hámozásának végső és tökéletes módja - és nem kell hozzá a kezedet sem használni.

A TikTok videó készítője, @themodernnonna osztotta meg a videót, és lépésről lépésre megmutatja, hogyan lehet könnyedén eltávolítani a tojáshéjat.

@themodernnonna Ultimate Egg Hack #egghack ♬ original sound - THEMODERNNONNA

A hack forró víz és hideg víz kombinációját használja, hogy olyan környezetet hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy a héj szinte magától lecsússzon.

Miután 10 percig főzted a tojásokat, az tiktoker azt javasolja, hogy egyből egy jeges vízzel teli műanyag edénybe tedd őket. Olyanba, aminek jól záródó fedele van.

„Csukd le a fedelet, rázd meg alaposan, és a héj azonnal lejön - magyarázta. - Ez a legjobb módja a főtt tojás hámozásának.”

Christopher Kimball séf, az America's Test Kitchen és a Cook's Country egyik alapítója, a magazin vezetőjeként szintén megosztott egy hasonló hacket, amely szerint a jeges víz a szent grál a könnyen hámozható tojásokhoz.

„A trükk a nagy jégfürdő három percig. Kisebb lesz tőle a tojás belseje, és most már könnyű lesz meghámozni”

- mondta saját TikTok-videójában.

A séf hozzátette:

„Tessék, végül a szent grál az, hogy nyolc percig főzzük őket, és három percre tegyük be egy nagy adag jégbe. És minden tojás, nem 80 százalék, nem 90 százalék, minden tojás könnyen hámozható lesz.”


Megosztom
Link másolása