A te salátádba is kerül gaz? Adunk pár hasznos tippet, ha belevetnéd magad a gyomevésbe!
A kövér porcsin például az omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény, szántóföldi kultúrákban mégis gyomnövényként tartják számon. Tehát ami egyeseknek gyom, az a leleményesebbeknek érték.
Mivel lassan egy hónapja zöldbe borult a természet, de a legtöbb zöldség és gyümölcs még várat magára, nem árthat körbenézni a kertünkben, hátha akad pár véletlen falat.
Az autós forgalom melletti, potenciális kutyasétáltató, vagy vegyszerrel kezelt területeket inkább kerüljük.
A vegyszermentes kertek, mezők és erdők viszont rengeteg kincset rejtenek.
Tavaszi gyomok
Lehetetlen lenne egy cikkben felsorolni az össze gyom- és gyógynövényt, amibe a következő időszakban belefuthatunk, így inkább csak pár példát hoznék most nektek. És adok mellé tippeket is a felhasználásukat illetően.
Ha elsősorban a növény gyógyító erejét szeretnénk hasznosítani, kiáztathatjuk vagy leforrázhatjuk őket, és a főzetet egyszerűen megihatjuk.
Piros árvacsalán
Jótékony hatása hasonlít a csalánéra, de ez nem szúr. A friss hajtások a legízletesebbek. A levelek jól használhatóak frissen, salátába, de kissé kesernyés az utóízük, ami ha zavaró, párolás után megszüntethető. Virágait is használhatjuk, akár díszítő elemként is.
Pitypang
A pitypang minden része ehető. Gyökeréből szárítás után kávéhelyettesítőt készíthetünk, zsenge levelei salátába és pesztónak is tökéletesek. Virágából pedig némi cukorral pitypangméz készülhet, vagy rántva is ízletes.
Turbolya
A turbolya a francia konyha kedvelt növénye. Rengeteg félárnyékos helyen fellelhetjük, de fontos, hogy biztosak legyünk benne, hogy vele állunk szemben, mert több, hasonló kinézetű, mérgező növény is létezik.
Az útszéli turbolyát a legkönnyebben arról ismerhetjük fel, hogy ha összedörzsöljük a levelét, aromás, ánizsos illatot áraszt.
Használjuk klasszikus fűszernövényként, minél frissebb és üdébb állapotában.
Tyúkhúr
A tyúkhúr is zsenge formájában az igazi. Frissen aprítsuk bele a salátánkba akár szárastól, virágostól az egész növény. Semleges az íze, így elég jól párosítható bármivel.
Díszítsünk virággal
Rengeteg ehető virág létezik, amivel a tavaszi-nyári szezonban ízesíthetünk és díszíthetünk. Ezek közül az egyik legkorábbi az orgona. Szörpöt is szoktak készíteni belőle, de a végeredmény sokszor keserű lesz, mert nem minden orgona megfelelő ehhez. Ráadásul a lila színét sem tartja forrázás után.
A következő virág, amit rengetegféleképpen lehet hasznosítani, a bodza lesz. Ránthatjuk, szörpöt is készíthetünk belőle, és szintén nagyon mutatós lehet különböző ételeken vagy italokban. Júniusban pedig már virágzik a levendula, amit valószínűleg nem kell bemutatni senkinek.
Gazsaláta
És hozok még egy rettentően egyszerű példát salátára, amiben a gyomokat és a további összetevőket is elég könnyen variálhatjuk.
Hozzávalók:
a saláta alaphoz: retek, újhagyma és tetszés szerinti, hasznos gyomnövények (én pitypanglevelet és tyúkhúrt használtam)
az öntethez: méz, mustár, citromlé, fehérbors, só, olívaolaj
Tisztítsuk meg és vágjuk apró darabokra a zöldségeket és a gyomokat, majd készítsünk egy mézes-mustáros öntetet, és keverjük vele össze.
A kész salátát turbózhatjuk sajttal, csirkével vagy kruponnal is.