GASZTRO
A Rovatból

7 előre elkészíthető snack, ami kitart egy hétig – köztük van a fagyasztott banánszendvics is!

Ha szeretnéd jó útra terelni a nasi-szenvedélyed, itt van hét olyan snack-recept, amiket előre elkészíthetsz és a hűtőben vagy a szekrényben elállnak egy hétig.

Megosztom
Link másolása

A home office-nak számos előnye van (nincs például ingázás, és senki nem szól meg azért, mert kényelmes naciban és pólóban mászkálsz), de azért van néhány hátulütője is. Az egyik, hogy egész nap közvetlen hozzáférésed van a rágcsálnivalókkal teli szekrényhez. Amikor naponta többször is benyúlsz oda egy kis chipsért vagy egy szelet csokiért, annak lehetnek 'súlyos' következményei.

Persze szükség van valamire, ami két étkezés között elűzi az éhséget, megnyugtat egy húzósabb zoom beszélgetés után, vagy megjutalmaz, ha időre leadtad a projekted, és azt azért senki nem várhatja el tőled, hogy üres teán élj egész nap.

És itt jönnek a képbe a snack-receptek. Ezeket előre elkészítheted, és egy hétig garantáltan nem lesz gondod az egészséges nasikra.

1. Energiagolyók

Sütés nélkül készítheted, bármikor kisegít.

Hozzávalók:

1 1/4 csésze  zabpehely

1 evőkanál chia mag

1 evőkanál lenmag

½ csésze mogyoróvaj

1/3 csésze méz vagy juharszirup

1/4 kiskanál só

½ csésze mazsola vagy más aszalt gyümölcs

Elkészítése:

Keverd össze az összes hozzávalót egy tálban, majd tedd be fél órára a hűtőbe, hogy könnyebb legyen formázni. Nedves kézzel formázz golyókat a masszából, körülbelül 12 darab lesz. Tedd jól záródó dobozba és tartsd a hűtőben. Egy hétig simán eláll. Ha inkább a szeleteket szereted, frissen nyomkodd sütőpapírral bélelt négyzet alakú edénybe, majd a hűtés után vágd fel.

2. Pirított csicseriborsó

Ez a ropogós sült csicseriborsó maga a tökéletes sós, egészséges snack! Chiliporral és borssal bolondítottuk meg.

Hozzávalók:

1 doboz koncerv csicseriborsó

2 evőkanál oliva olaj

1 ½ kiskanál chili por

1 kiskanál őrölt bors

1 kiskanál római kömény

½ kiskanál füstölt paprika

¾ kiskanál só

Elkészítése:

Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Csepegtesd le a csicseriborsót, majd most is le róla a konzerv levét. Tedd két papírtörlő közé, és finoman hengergesd, egyrészt szárítsd így, másrészt amelyik le akarja dobni a héját, azt most tegye meg. Egy közepes tálban keverd össze a fűszereket, az oliva olajat és a csicserit. Terítsd szét egy sütőpapírral bélelt tepsin, és süsd nagyjából 45 percig, de 15 percenként keverd át az egészet. A pontos sütési idő a csicserikonzerv fajtájától és a sütőtől is függ. Szóval a végén résen kell lenni, és kóstolgatni, nehogy megégjen vagy túlzottan kiszáradjon. Miután kivetted, hagyd kihűlni. Jól záródó száraz dobozban egy hétig is elvan.

3. Fagyasztott mandulás banánszendvics

Nem, ezt sem kell sütni, viszont gyorsan elkészül, és tele van vitaminnal.

Hozzávalók:

2 nagy, vagy 3 közepes méretű banán

mandulakrém vagy csokis mogyorókrém

80 gramm csokoládé

Elkészítése:

Karikázd fel fél centi vastagra a hibátlan banánokat, majd kettesével kend meg őket mandulakrémmel és készíts apró szendvicseket. Tedd egy sütőpapírra a mini szendvicseket egymás mellé, és tedd be a mélyhűtődbe egy órára. Olvaszd fel a a csokit, és mártsd meg félig mindegyik banán-szendvicsedet, majd tedd vissza a sütőpapírra, és mehet újra a mélyhűtőbe. Újabb fél órával később tedd át dobozba őket és tartsd fagyasztóban, amíg el nem fogynak.

4. Sajtos kréker

Sós, ropogós, és el kell zárni a gyerekek elől, mert nem fog maradni a munkához.

Hozzávalók:

1 ½ csésze apróra reszelt cheddar

1 csésze liszt

1 ½ kiskanál kukoricakeményítő

1/4 kiskanál só

6 evőkanál hideg vaj

2 evőkanál jeges víz

A tetejére tengeri só

Elkészítése:

Gyúrjuk össze a sajtot, a lisztet, keményítőt, sót és a hideg vajat, amíg az egésznek nagyjából olyan állaga lesz, mint a nedves homoknak. Gyorsan kellene csinálni, hogy a vaj ne melegedjen meg. Ha van konyhai robotgéped, az most nagy segítség lehet. Ezután add hozzá a hideg vizet, elég kemény, de azért nyújtható tésztát fogsz kapni. Ha nem áll össze, akkor még egy kis vizet keverj hozzá. Csomagold be konyhai fóliába, és tedd be a hűtőbe egy órára. Ha jól áthűlt, könnyebb lesz dolgozni vele (leszámítva a nyújtást, az tényleg erőt igényel, viszont nem fog ragadni). Nyújtsd ki vékonyra a tésztát, könnyebb, ha ezt két fólia között teszed. Tedd enyhén meglisztezett deszkára, húzd le óvatosan a fóliát mind a két feléről (ha nem használtál, akkor ez a lépés kimarad), majd pizzavágóval, vagy egy szép régi gurulós vágóval vágd nagyjából 2x2 centis négyzetekre. Tedd sütőpapírra őket, majd fogpiszkálóval szúrd ki a közepüket. Enyhén meg is szórhatod a sóval.

180 fokos sütőben süsd nagyjából 18 percig, amíg aranybarnák lesznek. Hagyd őket a sütőlapon kihűlni, szobahőmérsékleten jól záródó dobozban egy hétig is ropogósak lesznek - ha marad belőlük addig.

5. Protein szelet - címlapképünk!

Ezt sem kell sütni, csak gyúrni :)

Hozzávalók:

3/4 csésze mogyoróvaj

1/3 csésze méz

2 evőkanál kókuszzsír

2 csésze zabpehely

3 evőkanál őrölt lenmag

1/2 csésze proteinpor

1/4 kiskanál őrölt fahéj

1/4 kiskanál só

1/3 csésze mini csoki chips vagy apróra tört étcsoki

Elkészítése:

A mogyoróvajat, a mézet és a kókuszzsírt gőz fölött olvaszd össze (ehhez egy fazékban forralj vizet, és erre tegyél egy hőálló tálat, ami nem ér bele a forró vízbe, így a gőz fölött tudod összeolvasztani a hozzávalókat. A direkt hőtől szétesne és csomós lenne a masszád). Ha kész, a csoki kivételével keverd bele a többi hozzávalót. Várj, amíg szobahőmérsékletűre hűlik a massza, csak akkor mehet bele a csoki is. Egy 20x20 centis négyzet alakú edényt bélelj ki sütőpapírral, nem baj, ha rendesen túllóg rajta a papír. Ebbe az edénybe nyomkodd bele a masszát, majd sütőpapírral letakarva préseld össze az egészet. Tedd egy órára hűtőbe, majd vedd ki a sütőpapírral együtt az edényből, és szeleteld fel. Szobahőmérsékleten egy hétig is eltarthatod.

6. Barackos flapjack

A legjobb kényeztető nasi, különösen a gyömbér és a barack ízkombinációja miatt.

Hozzávalók:

200 gramm barnacukor

250 gramm vaj

5 evőkanál méz, vagy agave szirup, vagy juharszirup

350 gramm zabpehely (ne instant legyen, és ne is a nagyszemű)

8-10 szem aszalt sárgabarack, apróra vágva

8-10 szem aszalt gyömbér, apróra vágva

1/4 kiskanál só

Elkészítése:

Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. Egy edényben kislángon olvaszd fel a vajat, öntsd hozzá a barnacukrot, amikor nagyrészt megolvadt, mehet hozzá a só, a méz, a zab és az aszalt gyümölcsök. Amikor a keverék ragacsos masszává állt össze, egy sütőpapírral kibélelt sütőformába nyomkodd bele, és süsd minimum 25, legfeljebb 35 percig. Első alkalommal figyelni kell, nehogy megbarnuljon a széle, aztán már tudni fogod a te sütődben a pontos sütési idejét.

Miután kivetted a sütőből, hagy hűlni legalább 10 percet, majd szeleteld fel. Egyes hírek szerint 3 hétig is elállna szobahőmérsékleten, de addig biztos nem tud, mert nem lehet neki ellenállni.

7. Görögjoghurt szelet

Nem a sütőbe, a fagyasztóba kell tenni. Elképesztően finom.

Hozzávalók:

500 gramm görög joghurt

2 evőkanál méz

3 szem kivi apróra vágva (vagy eper, ha eljön az ideje)

1/2 csésze granola

Elkészítése:

Keverd el a mézzel a joghurtot. Vegyél egy szilikonlapot vagy sütőpapírt, és vastagon kend szét rajta a mézes görögjoghurtodat, majd szór meg előbb a granolával, majd a kivivel. Evőkanállal kicsit nyomkodd bele őket a masszába, hogy ne pörögjenek le. Tedd be a mélyhűtőbe 3-4 órára, amíg a joghurt rendesen megfagy, majd vedd ki, és törd nagyobb darabokra. Amit nem eszel meg egyből, azt egy jól záródó dobozban hetekig tarthatod a fagyasztóban.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Steiner Kristóf: „A kemencében sült fehér óriásbabba mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk”
Nimi & Kristóf Konyhája minden pénteken megosztja veled egy egyszerű, de nagyon finom vegán étel receptjét. Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy mikor döntöttünk úgy, hogy örökbe fogadjuk a hat macskánkat, de az igazság az, hogy soha nem jött el az a pont, amikor leültünk, és elhatároztuk, hogy cicáink lesznek. Egyik reggel megjelentek a küszöbünkön, és egyértelmű volt számunkra: örökbe fogadtak minket.

Egy teljes napot vártunk a névadással, szerettük volna megnézni a karakterüket és kiválasztani a megfelelő nevet.

Az első a Tahini volt, és innen jött az ötlet, hogy mindegyiket kedvenc ételeink és italaink szerint nevezzük el.

Gigantes volt az utolsó, aki nevet kapott - a hagyományos görög ételről, a kemencében sült fehér óriásbabról, paradicsomszósszal, melybe mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk. Gigantes még csak néhány hetes volt, de valami a személyiségében és természetesen a színében is ezt a nevet invitálta. Puha, megnyugtató, kényeztetve minden érzéked és szíved, ő a legjobb dolog, ami az otthonodban történhet egy forró nyári napon, amikor süt a nap, nem bonyolítja túl, nem alakoskodik, egyszerűen tökéletes.

A görög gigantes, (ami nem a macska), az egyik leghagyományosabb házias étel, nyáron a görögök hidegen tálalják és fogyasztják, télen pedig a sütőből melegen, a nagy fatüzelésű tűzhelyük mellett.

Különösen népszerű karácsony és húsvét előtt, amikor az ortodox görögök nem esznek húst, tejterméket vagy tojást a böjti időszak részeként.

Gigantes

Hozzávalók 6/8 adaghoz:

500 gramm fehér óriásbab, mi szárazat használunk, mivel a konzerv állaga és íze összehasonlíthatatlan, plusz így olcsóbb is.

2 nagy hagyma, fehér vagy lila, nem számít.

8 gerezd fokhagyma

2 sárgarépa

1 kis zellerfej

2 burgonya

8 paradicsom vagy 2 konzerv paradicsomszósz

Olívaolaj

Természetes szirup (mi almát használunk)

Egy csésze vörösbor

Mustár

Só és bors, paprika és kömény

Jó nagy csokor friss kapor és petrezselyem, valamint némi kakukkfű vagy zsálya is jó lehet.

Elkészítése:

Egy éjszakán át vízbe áztattuk a babot egy evőkanál szódabikarbónával, legalább kétszer cseréltük rajta a vizet, és mindig ügyeltünk arra, hogy a ellepje.

A babot sós vízben kb. másfél órán át főztük, először erősen, majd kis lángon, amíg 80%-ig megpuhult.

A sütőt előmelegítettük 200 fokra. A hagymát, fokhagymát, sárgarépát, zellert, burgonyát, paradicsomot és a zöldfűszereket apróra vágtuk.

Egy tálban elkészítettük a szószt: fél csésze vörösbor, 2 teáskanál olívaolaj, szirup, fél kanál mustár, só, bors, paprika, csipet kömény és beletesszük az apróra vágott paradicsomot is.

Egy tepsire olívaolajat csurgattunk, ráraktuk a babot és a zöldségeket, jól összekevertük a szósszal, óvatosan, mert nem akartuk, hogy a bab szétessen.

Sütőben először fedővel, majd az utolsó 20 percben fedő nélkül 180 fokon sütöttük legalább másfél órán keresztül.

Tipp: a folyamat felénél vedd ki a tálcát, és nagyon óvatosan keverd meg a babot.

További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf Konyhája YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner & @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
"promobox-header"> Ajánljuk
HÍREK
Reagált az ukrán külügyminiszter Orbán Viktor moszkvai látogatására
Felhívták a figyelmet arra is, hogy Ukrajna semmisnek tekint minden olyan egyezséget, amely nélküle jön létre.

HÍREK
Orbán Viktor megérkezett Moszkvába, Szijjártó Péter már órákkal korábban ott volt
A magyar kormányfő és a külügyminiszter külön gépekkel érkeztek meg az orosz fővárosba.

FELFEDEZŐ
Egy ikerpár egyik tagja vegán, a másik húsalapú étrendet követett 12 hétig: elképesztő eredmény született – videó
Évek óta vitatott kérdés: melyik a legjobb étrend az egészségünk szempontjából?

HÍREK
Videón, ahogy Orbán Viktor és konvoja Moszkvában vonul
A videón látszik, hogy rendőrautók, mentőautó és sok más fekete, elsötétített üveggel rendelkező autó kíséri a magyar kormányfőt.

GASZTRO
Steiner Kristóf: „Lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni”
A vegán kolbász az egyik legmegosztóbb téma, ami a húsevők és vegánok között elő tud kerülni. Pedig nem ördögtől való dolog ez, mutatunk is hozzá egy jó receptet.

Megosztom
Link másolása

Késő éjszaka érkeztünk meg berlini szállodánkba, és szinte esélytelennek láttuk, hogy aznap éjjel tisztességes kajához jussunk, ám a recepcióra érkezve óriás szerencsében volt részünk: a portáslányra egy 269life-tetoválás volt felvarrva – ez a nemzetközi vegán szervezet a világ minden táján harcol az állatok jogaiért.

Amikor megkérdeztük, tud-e a környéken nyitva tartó vegán kajáldát, előkapott egy térképet, és három helyet jelölt be rajta – este 11-kor.

A választásunk végül – mégiscsak Németországban vagyunk – egy vegán currywurststandra esett.

A németek odavannak ezért a nem túl szofisztikált csemegéért, és bár nem szeretnék ilyesmin élni, alkalmanként engem is meggyőz.

A vegán kolbászt alaposan megszórják curryporral, rányomnak egy nagy adag ketchupot, megpakolják pirított hagymával, és lehet mellé sült krumplit meg friss bucit majszolni, azt’ csókolom.

Nekünk tökéletes willkommen csemege volt. És bár mikor még Londonban éltem, imádtam Linda McCartney fagyasztott vegán sausage-ét, Magyarországon pedig a Vegan Grill száraz- és grillkolbászaiért rajongok, a görögországi mindennapok során a legjobban azokért a húshelyettesítőkért rajongok igazán, amik nem dobozból, hanem a kertből érkeznek:

legszívesebben magam készítem el őket, alapanyagként pedig szimpla, őszinte zöldségeket használok.

Ez a változat egyszerűen sárgarépából készül, és bár nevetségesen szimpla fogás, bevallom, nekem ez a favoritom, már ami a kolbásztémát illeti: olcsó, gyors, egészséges, és a vendégek mindig baromi jót mulatnak rajta.

De azért van, akit felbőszít: „Hogy merészelik kolbásznak nevezni a vegánok a füstölt borsófehérje rudat?” ...valamint... „Hogy van szíve bárkinek egy állat leöléséből társadalmi eseményt, mi több, mulatságot csapni?” Két egymásnak látszólag ellentmondó érv,

a szakadék két partján a másikra kiabáló embertől. És akkor még ott van a „Miért akar egy vegán hús ízű akármit enni?” is…

Sokan nem értik:

nem azért lettünk vegánok, mert utáltuk a húst, hanem mert azt nem szerettük, amit magával von az, hogy a tányérunkra kerüljön.

Hát igen - érzékenyen kommunikálni hitrendszerekkel kapcsolatban, legyen szó gasztronómiáról és étrendekről, politikáról és vallásról, családról, vagy szexről többnyire nehézkes, hiszen legtöbbünknek évekbe, évtizedekbe kerül nagyjából bekeretezni magunkat.

Az viszont nem fogja megoldani a problémát, ha a vegán kolbászra azt kell ráírni, hogy növényi rúd – ennek a szóösszetételnek ugyanis nincs információértéke: nem derül ki, hogy kolbászhoz  hasonló íze és állaga van, így aztán minden vád ellenére sokkal inkább megtévesztő a vásárló számára, mintha egyszerűen annyi állna rajta: vegán kolbász.

És ha már mélyen belemegyünk: legyen szó a pörköltről, a vajról, a sajtról, vagy húsról, ezek mind textúrákat jelölnek:

a pörköltet megpörküljük, készüljön bár szarvasból, gombából, vagy szejtából, a vaj alapvetően a finnugor βoje szóból származik, és zsiradékot jelent,

a sajt szó a préselésre, azaz sajtolásra utal, legyen szó kecske, kesudió, vagy épp birsalma sajtról, húsa pedig a szilvának is van, nem csak állatnak és embernek.

Érvelhetünk hát a végtelenségig - vagy egyszerűen csak elfogadhatjuk:

lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni. Lehet tisztelni a hagyományokat és értékelni, érteni a modern kor vívmányait.

Lehet nem egyetérteni az írásommal, mégis elgondolkozni rajta, vagy csak hagyni, hogy hasson.

És persze lehet, és sokaknak talán sokkal kényelmesebb is – titokban egyetérteni vele, mégis inkább gyorsan elfelejteni az egészet, nehogy változni kelljen. Igaz - a vegán kolbi valóban nem lesz 100% olyan, mint a húsos - de nem is ez a “feladata”. Sokkal inkább az, hogy olyanoknak se kelljen lemondani egy kedves és ismerős íz és textúra élményről, akik prioritásként kezelik az állatok védelmét.

Répli (2-4 főre)

Hozzávalók:

4 sárgarépa

1 evőkanál juhar-, agave-, vagy rizs szirup

2 gerezd préselt fokhagyma

2 evőkanál olívaolaj

só és bors

1 kiskanál füstölt paprika

1 kiskanál mustár

1 kiskanál szójaszósz

A sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kis tepsit, sütőrácsot vagy

sütőtálat sütőpapírral bélelünk

Egy közepes lábosban vizet forralunk, amit alaposan megfűszerezünk füstölt paprikával, sóval-borssal, 1 kávéskanál mustárral és egy kis szójaszósszal.

Míg bugyogni kezd a víz, meghámozzuk a répácskákat, lekerekítjük a csücskeiket, amolyan

virsliformátumúra, majd a forró vízbe ejtjük őket, és hagyjuk, hogy olyan puhára főjenek, hogy a villa hegye könnyedén beléjük csusszanjon, de azért ne legyenek bébipapi-állagúak sem.

Amíg puhulnak a virslicskék, elkészítjük a marinádot: a juharszirupot, a maradék

szójaszószt és mustárt, a préselt fokhagymát és az olívaolajat

összekufircoljuk, és alaposan meghengergetjük benne a lecsepegtetett kolbászkákat.

Mehetnek is a kemencébe, ahol negyedóra alatt már-már égettre sütjük, félidőben megforgatva őket, hogy minden oldaluk egyenletesen piruljon – de aki siet, kis olívaolajjal kikent teflonserpenyőt is használhat.

További receptjeink szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, valamint az Insta oldalainkon: @steinerkristof és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
A tökéletes muhammara receptje, ami a nassolást főétkezéssé varázsolja 
Ez a legjobb étel piknikekhez, kerti partikhoz, sőt vitorlás kirándulásokhoz is.

Megosztom
Link másolása

Ez a muhammara gyorsan elkészül, és lassan, komótosan fogyasztva remekül kiegészíti a legjobb társaságot is, a nassolást főétkezéssé varázsolva.

Dani barátunk és családja, Zsófi és a kis Gosti meglátogattak minket Methanán, ahol közös legjobb barátainkat, Kingát, Mate-t és keresztlányainkat, Mannát és Borókát látjuk vendégül, immáron három hónapja.

Mivel nemrég volt Dani születésnapja, úgy döntöttünk, hogy meglepjük egy vitorlás kirándulással. Több mint 5 éve vitorlázik, de sohasem tengeren, ezért nagyon izgatott volt, és persze mi is.

Ezúttal a lányok otthon maradtak, mi fiúk pedig Galatas felé vettük az irányt, ahol helyi barátunk, Periklis széles mosollyal és gyönyörű vitorlás hajójával várt minket.

Periklis és felesége Magdalena egy különleges vendégházat vezetnek, kilátással Poros szigetére. Rengeteg barátot, értéket, és ünnepet osztunk meg velük.

Ahogy a nap kezdett lenyugodni, lehorgonyoztunk az Orosz-öbölnél, és kihoztuk a muhammaránkat - a hagymás-fűszeres sült paprika és paradicsom krémünket. Periklist idézve:

„Kinek van szüksége húsra vagy gyanús helyettesítőkre, ha ilyen ételeket ehetünk?”.

Hozzávalók 6 személyre:

4 piros színű paprika

400 gr paradicsom, mi koktélparadicsomot használtunk

2 nagy lila hagyma

2 fej fokhagyma

4 szelet kenyér, mi gluténmenteset használtunk

150 dió vagy pekándió, mi most főtt gesztenyét használtunk

50 ml olívaolaj

50 ml balzsamecet

Egy evőkanál természetes szirup, vagy 2 szem füge

Bors

Kurkuma

Füstölt paprika

Római kömény

Fahéj

Zsálya

Kakukkfű

Elkészítés:

A sütőt 190 fokra előmelegítjük.

A hagymát négyfelé vágjuk, a fokhagymát kettőbe, keresztben, az összes zöldséget sütőpapírral bélelt tepsire dobjuk, leöntjük az olívaolaj, balzsam és szirup keverékével, a zöldségeket végig masszírozzuk, majd belerakjuk a sütőbe 15 percre.

Közben minden fűszert a gesztenyére szórunk, a fahéjból és a kurkumából csak néhány csipetnyit használjunk, a többivel bőkezűek lehetünk. Jöhetnek a fűszernövények is.

A zöldségeket kivesszük a sütőből, ráöntjük a fűszerezett gesztenyére, és az egészet összekeverjük, hogy a zöldségek a másik oldalon is átsüljenek, majd visszatesszük a sütőbe még 10 percre.

Közben előkészítjük a turmixgépet - mert minél simább, annál jobb lesz a kence. Mi Thermomixet használtunk, ami nagyon jó, mert szuper erős, ráadásul nem csak keveri, főzi is az ételt, de persze bármilyen erős blender megteszi.

Tegyünk mindent az üstbe, kivéve a hagyma és a fokhagyma héját és a paprika szárát, nyomjuk meg a gombot, és indul a mixelés - a majonéz és a hummus közé helyezzük a megfelelő állagot.

Kenyérrel, tortilla chipsekkel és frissen vágott zöldségekkel tálaljuk. További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és Instagramon: @kristofsteiner és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
Összefolyt a nyál a szánkban: eszméletlen sikkes ízkombóval itt az év fagyija
Ez a fagyi biztosan slágertermék lesz idén, a divatos összetevők a cukrászsütemények közt évek óta toplistásak, fagyiban viszont ilyet még nem ettünk!

Megosztom
Link másolása

A Magyar Cukrász Ipartestület Kecskeméten megrendezett Év Fagylaltja versenyén 90 fagylaltkülönlegességet vetett össze a szakmai zsűri, akiket kicsit irigylünk is a munkájuk miatt.

2024 abszolút győztese a Tökmag sorbet pirosbogyós gyümölcsökkel fantázianevű fagyi lett,

ami a vizesebb jellegű fagylaltok sorát bővíti, de azért kellő krémessége is van. Bergmann Nándor, a balatonfüredi Kis Bergmann Cukrászda mestercukrász felel ezért a csodáért.

A verseny további dobogósai sem szégyenkezhetnek,

a második helyen a Meggyes pekuccino fantázianevű fagyi végzett a balatongyöröki Promenád Kávéház cukrászától, Vadócz Jenőtől. A bronzérem a székesfehérvári Damniczki Cukrászdáé lett, Szerenád nevű fagylaltjukat Damniczki Balázs alkotta meg.

„M”, azaz Mentes kategória is volt a versenyen, a cukrászdák hozzáadott cukor, glutén, laktóz és tejfehérje mentes fagyikkal tudtak nevezni, amit a helyszínen készítettek el.

Az aranyérmet itt a nagykőrösi Vanília & Gelato cukrászda vihette haza Sárgabarack-lime-maracuja fagyijával, az ezüstérmet egy mangós fagylalt nyerte el a balatonszemesi Margaréta Fagyizó jóvoltából, és egy rebarbarás makadámia fagyié lett a bronzérem, ami a székesfehérvári Krém Cukrászda műve.

A rendezvény nem öncélú kóstolgatás,

az Év Fagylaltja díjjal a klasszikus és hagyományos kézműves fagyikat népszerűsítik,

bár tegyük hozzá, a lakossági fogyasztásra nem lehet panasz. Azért is jó a rendezvény, mert a nassolnivalók mögött álló fagylaltkészítő mestereket is megismerhetik a fogyasztók.

Ha már népszerűsítés, egy nem mindennapi harmadik, a Sárgabarack kategória is megszületett, amellyel az isteni kecskeméti sárgabarackot hirdették a szervezők.

Ebben a kategóriában a cukrászdák, fagyizók és alapanyaggyártók, forgalmazók is indulhattak, a lényeg az volt, hogy természetes alappal készüljenek az édességek.

A Mámoros marillen fantázianév aranyat ért a balatonfüredi Bagaméri Fagylaltozónak, egy nagymamák palacsintáit idéző Kajszibarack diós válogatással lett a második helyezett Kádár Ferenc cukrász jóvoltából, és a Kecskeméti arany-barack nevű fagyi lett a kategória harmadik legjobbja a marcali Mester Étterem és Cukrászda jóvoltából.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk