Visszatért a vaj-margarin vita, a tudósok döntöttek - te melyik oldalon állsz?
A margarint érdemes választani az egészségünk érdekében, vagy a vajat?
- mondta Jillian Kubala, New Yorkban élő dietetikus a Fox News Digitalnak.
„A zsírokat gyakran félreértik és túlságosan leegyszerűsítik, még az egészségügyi szakemberek is, ami a zsírokkal szembeni általános idegenkedéshez és félelemhez vezetett - mondta továbbá. - Az igazság az, hogy a zsírok rendkívül összetettek, és fiziológiai hatásuk függ az összetételüktől, a forrásuktól és még sok mindentől.”
A vaj tejtermék, míg a margarin jellemzően növényi olajokból és vízből készül, gyakran emulgeálószerek és ízesítők hozzáadásával.
Mik a vaj egészségügyi adatai?
A vaj tipikus adagja egy evőkanálnyi, amely a következőket biztosítja:
Kalóriát: 102
Összes zsír: 11,5 g
Telített zsír: 7,3 g
Mik a margarin egészségügyi adatai?
A margarin tápértékadatai egy evőkanálnyi adagra általában a következők, Kubala szerint:
Kalóriák: 84.8
Összes zsír: 9,56g
Telített zsír: 2,34 g
Bár a margarin összes zsírtartalma és telített zsírtartalma alacsonyabb, mint a vajé, Kubala szerint nem minden alacsonyabb zsírtartalmú élelmiszer jobb.
„Bár mind az omega-3, mind az omega-6 zsírsavak szükségesek az egészséghez, a legtöbben sokkal magasabb omega-6-tartalmú étrendet fogyasztunk, mint egészséges lenne” - mondta Kubala, rámutatva a The Journal of the Missouri State Medical Association által 2021-ben közzétett tanulmányra.
Majd így folytatta: „Az egészségügyi szakértők szerint ez az étrendi egyensúlyhiány az egyik fő mozgatórugója számos krónikus gyulladásos állapotnak, köztük az elhízásnak, a szívbetegségek fokozott kockázati tényezőinek, bizonyos rákos megbetegedéseknek és a kognitív hanyatlásnak.”
„Ha például étrendi korlátozások miatt nem fogyaszthat vajat, próbáld ki, hogy vaj helyett avokádópürét vagy egy csepp kiváló minőségű olívaolajat használsz a pirítóson.”
A vaj/margarin vita végeredménye: győzött a vaj
„A telített zsíroknak különböző típusai vannak, amelyeknek összetett és eltérő hatással van a szívbetegségek kockázati tényezőire” - mondta Kubala.
- mondta Kubala. - A 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás aránya folyamatosan emelkedett, ahogy egyre inkább függővé váltunk az alacsony zsírtartalmú élelmiszerektől, például a cukros szénhidrátoktól, az alacsony zsírtartalmú salátaöntetektől és a vajpótlóktól.”