Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Az egyiptomi lóbab mindenhogy, mindig mennyei”
Egy távoli és elhagyatott faluban él Görögország déli részén, egy apró félsziget csücskében. Marianak hívják - egy spanyol hölgy Galíciából, aki
Ma, majd fél évszázaddal később mindig mosolygós, hevesen gesztikuláló Maria és férje - aki a környék legjobb retsina borát készíti - azon kevesek között vannak, akik egész évben Methana félszigetén maradnak.
Ha esik az eső, ha őrülten meleg van, karácsony vagy húsvét, ha látja, hogy enni jöttünk, már integet a háza erkélyéről, ami közvetlenül az étterem fölött van, majd kapunk egy ölelést, és kéz a kézben elvisz minket magával a veteményesbe.
És míg mi nézzük a naplementét a tenger felett, Maria a konyhában készíti a vegán finomságait, amelyeket nekünk álmodott meg.
Gyakran érkezünk hozzá barátokkal, családdal, vagy az elvonulásainkra látogató vendégeinkkel, akik mindig mondják: Maria vegán paellájánál még Spanyolországban sem ettek jobbat.
A lakoma végeztével, amikor indulni készülünk, mindig kapunk tőle valami ajándékot - egy nagy halom kerti zöldséget, vagy épp egy tálca süteményt. Amikor legutóbb nála jártunk, egy nagy zacskó lóbabot kaptunk tőle.
Egyszer csak eszünkbe jutott az étel, amit kedvenc humusz éttermünkben, az Abu Hassanban ettünk rendszeresen, mikor Jaffában éltünk.
A ful tipikus arab fogás, eredetileg Egyiptomból - és ahogy a humuszt, ezt is ezerféleképpen készítik: van, aki főzelék-szerűen egészben hagyja a babokat, mások egészen krémesre pürésítik.
A mi receptünk valahol a kettő között van. Számunkra nincs ennél szeretet-ízűbb étel, hiszen „előző életünk” béli szomszédunk inspirálta, egy összetevővel, melyet mostani szomszédainkról kaptunk.
A ful - az egyiptomi lóbab püré
Hozzávalók, 4 adaghoz:
250 gramm szárított lóbab
6 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
Római kömény
Kurkuma
Só
Bors
1-2 citrom
Olivaolaj
Elkészítés:
1. A babot felöntjük vízzel, és egy éjszakára beáztatjuk (ha egy teáskanál szódabikarbónát adunk hozzá, gyorsabb lesz a folyamat, és kevésbé puffaszt), majd alaposan megmossuk.
2. Egy nagy fazékba tesszük a babot az összes fűszerrel és felöntjük vízzel. Először erős hőfokon hagyjuk felforrni, majd lassú tűzön, fedővel lefedve 2 órán át főzzük, amíg a bab teljesen szét nem mállik.
3. A főzés utolsó szakaszában nem takarjuk le a tálat, hogy a víz elpárologjon. A felét botmixerrel pépesítjük, amíg krémes állagot nem kapunk, és visszaforgatjuk a fazékba.
4. Hozzáadunk 4 evőkanál olívaolajat, frissen facsart citromot, és megszórhatjuk friss petrezselyemmel is.
Extra tipp - tahinivel, azaz szezámmagpasztával is mennyei - ebben az esetben 2 evőkanállal forgatunk bele, ½-1 dl extra vízzel, a pürésítés előtt.
Pitával, kenyérrel, vagy zöldségekkel tunkoljuk, de van, aki a klasszikus csicseris-humusz tetejére pakolva fogyasztja, és mindenhogy, mindig mennyei!
További receptek szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán.