GASZTRO

Összefolyt a nyál a szánkban: eszméletlen sikkes ízkombóval itt az év fagyija

Ez a fagyi biztosan slágertermék lesz idén, a divatos összetevők a cukrászsütemények közt évek óta toplistásak, fagyiban viszont ilyet még nem ettünk!

Megosztom
Link másolása

A Magyar Cukrász Ipartestület Kecskeméten megrendezett Év Fagylaltja versenyén 90 fagylaltkülönlegességet vetett össze a szakmai zsűri, akiket kicsit irigylünk is a munkájuk miatt.

2024 abszolút győztese a Tökmag sorbet pirosbogyós gyümölcsökkel fantázianevű fagyi lett,

ami a vizesebb jellegű fagylaltok sorát bővíti, de azért kellő krémessége is van. Bergmann Nándor, a balatonfüredi Kis Bergmann Cukrászda mestercukrász felel ezért a csodáért.

A verseny további dobogósai sem szégyenkezhetnek,

a második helyen a Meggyes pekuccino fantázianevű fagyi végzett a balatongyöröki Promenád Kávéház cukrászától, Vadócz Jenőtől. A bronzérem a székesfehérvári Damniczki Cukrászdáé lett, Szerenád nevű fagylaltjukat Damniczki Balázs alkotta meg.

„M”, azaz Mentes kategória is volt a versenyen, a cukrászdák hozzáadott cukor, glutén, laktóz és tejfehérje mentes fagyikkal tudtak nevezni, amit a helyszínen készítettek el.

Az aranyérmet itt a nagykőrösi Vanília & Gelato cukrászda vihette haza Sárgabarack-lime-maracuja fagyijával, az ezüstérmet egy mangós fagylalt nyerte el a balatonszemesi Margaréta Fagyizó jóvoltából, és egy rebarbarás makadámia fagyié lett a bronzérem, ami a székesfehérvári Krém Cukrászda műve.

A rendezvény nem öncélú kóstolgatás,

az Év Fagylaltja díjjal a klasszikus és hagyományos kézműves fagyikat népszerűsítik,

bár tegyük hozzá, a lakossági fogyasztásra nem lehet panasz. Azért is jó a rendezvény, mert a nassolnivalók mögött álló fagylaltkészítő mestereket is megismerhetik a fogyasztók.

Ha már népszerűsítés, egy nem mindennapi harmadik, a Sárgabarack kategória is megszületett, amellyel az isteni kecskeméti sárgabarackot hirdették a szervezők.

Ebben a kategóriában a cukrászdák, fagyizók és alapanyaggyártók, forgalmazók is indulhattak, a lényeg az volt, hogy természetes alappal készüljenek az édességek.

A Mámoros marillen fantázianév aranyat ért a balatonfüredi Bagaméri Fagylaltozónak, egy nagymamák palacsintáit idéző Kajszibarack diós válogatással lett a második helyezett Kádár Ferenc cukrász jóvoltából, és a Kecskeméti arany-barack nevű fagyi lett a kategória harmadik legjobbja a marcali Mester Étterem és Cukrászda jóvoltából.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Egy kardiológus szerint ezt a háromféle ételt mindig kerüld el - az egyiken mindenki meglepődik
Egy kardiológus elárulta, hogy milyen ételt és italt igyekszik visszaszorítani a mindennapi étrendjében.

Megosztom
Link másolása

Mostanra már mindannyian megtanultuk, hogy általában épp a kedvenc ételeink azok, amelyek nem a legegészségesebbek. Ez az élet egyik nagy problémája, különösen azért, mert

a feldolgozott élelmiszereket kifejezetten úgy tervezték, hogy nagyon jó ízűek legyenek.

Ha egészségesebb módon szeretnél élni, vagy aggódsz a betegségek miatt, akkor olvass tovább, hiszen Dr. David Wild kardiológus egy nemrég készült TikTok-videóban beszélt arról a háromféle ételcsoportról, amelyeket nagyon igyekszik elkerülni. És ezek közül az egyik meglepő lehet.

Feldolgozott húsok

A Dr. Wild listáján szereplő három tétel közül az első a feldolgozott húsok.

„Olyan dolgok, mint a szalonna, kolbász, szalámi, virsli. Ezek mind tele vannak kalóriával, telített zsírokkal és sókkal, amelyek károsak a szívre.

Ráadásul nitrátokat tartalmaznak, amelyeket összefüggésbe hoztak bizonyos típusú rákos megbetegedésekkel.”

Dr. Wild tanácsát az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatásai is alátámasztják, akik a feldolgozott húsokat az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé sorolták, ami ugyanolyan besorolású, mint az alkohol és a dohány.

A feldolgozott hús címke olyan termékekre vonatkozik, amelyeket „nem frissen árulnak”, hanem tartósítási folyamaton, például pácoláson, sózáson, füstölésen mentek keresztül.

Cukrászati termékek

Dr. Wild kiemelte az olyan finomságokat, mint a sütemények, torták és péksütemények, magas cukortartalmuk miatt: „A túl sok cukor fogyasztása nagyon egészségtelen a szív számára.”

A szakértők szerint semmi rossz nincs abban, ha az ember némi cukrot eszik, de azt tanácsolják, hogy a felnőttek átlagosan napi 30 g cukrot egyenek csak.

Dr. Wild azt mondja, hogy a süteményeket és a péksüteményeket mértékkel szabad csak fogyasztani.

Leginkább a hozzáadott cukrokat kell visszaszorítani, mert a természetes cukrok gyakran tartalmazhatnak hasznos anyagokat, például vitaminokat és ásványi anyagokat.

@drdavidwild Moderation is key but cutting back as much as possible on these foods will be good for your heart.. • • • #diet #food #nutrition #fitness #sport #heart #health #life #cardio #cardiology #medicine #healthcare #doctor ♬ original sound - Theheartdoc

Smoothie-k

A listán szereplő három tétel közül a legmeglepőbb a smoothie volt. Hiszen

a legtöbben,ha egészséges snackre vágynak, talán egy zöld gyümölcslevet vagy egy epres- banános turmixot választanak,

azonban Dr. Wild elmagyarázta, hogy ezek a turmixolt italok nagy mennyiségű cukrot tartalmazhatnak.

„Tudom, hogy jól hangzanak, hiszen benne van a nevükben a gyümölcs szó, de gondoljunk csak bele, hogy hány gyümölcsöt kell összeturmixolni ahhoz, hogy egy jó adag turmixot készítsünk - ettől lesz tele cukorral”

- mondta.

Dr. Wild hozzátette, hogy a turmixok készítésének folyamata megfosztja a gyümölcsöket a rostjaiktól, amelyek pedig nagyon jó hatással lennének a szívre.

Hogy akkor mit lehet enni? Szinte mindent. Kivéve az édességeket és a felvágottakat. Meg a vörös húsokat. Meg az alkoholt. Meg az alma héját. Meg a...


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Te is megmosod a gyümölcsöket evés előtt? Akkor erről neked is tudnod kell!
Úgy tanultuk, hogy akkor szabad csak megennünk a gyümölcsöket, ha folyóvízben megmossuk őket.

Megosztom
Link másolása

Kiderült, hogy azzal, ha megmosod a gyümölcsöt evés előtt, még nem távolítod el a növényvédő szereket a héjáról.

Egy új tanulmány szerint a növényvédő szerek áthatolnak a héjrétegen, különösen az az olyan gyümölcsökben, mint az alma.

A jelentés szerint az egyetlen módja annak, hogy elkerüljük a káros vegyi anyagok bevitelét, ha meghámozzuk a gyümölcsöt.

A Consumer Reports az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) által gyűjtött adatok elemzése alapján korábban megállapította, hogy

59 különböző gyümölcs- és zöldségkategória 20%-a olyan mértékű növényvédőszer-maradványokat tartalmaz, amelyek jelentős kockázatot jelentenek a fogyasztók számára.

Az új tanulmány célja, hogy megossza a szerzők által az élelmiszerekben található növényvédő szerek fokozott kimutatására kifejlesztett eljárás részleteit. A gyümölcsök mosásának hatástalanságával kapcsolatos megállapítás azonban fontos a fogyasztók számára, akik esetleg olyan élelmiszer biztonsági gyakorlatokra hagyatkoznak, amelyek nem megfelelőek - mondták a szerzők.

A vegyszerek által okozott egészségügyi kockázatokat számos tanulmány dokumentálta már, de ezek többsége a munkavégzés során kapott terheléssel, nem pedig az étrendi bevitellel foglalkozik.

A tudósok most speciális képalkotó technológiát alkalmaztak, hogy megnézzék, hogyan hatnak a növényvédő szerek az almára. Vizsgálták a növényvédő szerek eloszlását az almahéj és a gyümölcshús rétegeiben.

„Az eredmény megerősítette, hogy a vegyszerek behatolnak a héjon keresztül a gyümölcshús mélyebb rétegeibe"

- olvasható az American Chemical Society Nano Letters című folyóiratában megjelent jelentésben.

„Így a gyümölcsökből történő növényvédőszer-bevitel kockázata nem kerülhető el a hámozáson kívüli a sima megmosással.”

A tanulmány szerzői elmondták, hogy nem akarnak senkit sem megijeszteni azzal, hogy kimutathatóak a növényvédő szerek az élelmiszerekben; inkább útmutatást szeretnének adni, hogyan kerüljük el azok fogyasztását.

„Ez a tanulmány, amely az élelmiszerbiztonságot vizsgálja, arra törekszik, hogy egészségügyi útmutatást nyújtson a fogyasztóknak”

- mondta Dongdong Ye professzor, a tanulmány szerzője a The Guardian szerint.

Ahogy a kutatók elmondják: „a hagyományos gyümölcstisztítási műveletek nem képesek teljes mértékben eltávolítani a növényvédő szereket”, de „figyelembe véve, hogy a hámozás során eltávolított réteg jóval nagyobb, mint 30 μm, amit az ajánlatosnak tartunk, úgy véljük, hogy a hámozási hatékonyan csökkenti a növényvédőszerek lenyelésének valószínűségét.”


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Az apuka elárulta a trükkjét: Így készíthetsz mini tükörtojás falatkákat reggelire a gyerekeknek
Hát erre sosem gondoltunk volna, pedig nagyon praktikus megoldás!

Megosztom
Link másolása

Az internetnek hála sok szülőséggel kapcsolatos trükk elérhető számunkra manapság. A tapasztalt szülők szívesen osztják meg a tudásukat másokkal.

„Dolgok, amiket bárcsak tudtam volna első gyermekes szülőként” címmel sok-sok videót találhatunk a TikTok-on is, amikben igazán hasznos szülői tippeket osztanak meg készítőik.

Egy apuka most megmutatta, hogy készít mutatós és praktikus reggelit gyerekeinek.

A mini tükörtojás falatkák elkészítése egyszerűbb, mint gondolnánk! Nem kell hozzá mást tenni, mint lefagyasztani a tojást, hogy ne legyen folyós.

Ezután távolítsuk el a héját és szeleteljük fel. Majd kevés zsiradékon süssük ki a karikákat, mintha normál tükörtojást készítenénk.

Ezek a kis falatkák, méretüknek köszönhetően, a gyerekek számára könnyebben fogyaszthatók, egyenletesen jut minden falatba fehérje és sárgája, sőt még nagyon mutatós is.

@sergey.be.be Perfect and easy breakfast idea for your baby or toddler! #quaileggs #eggs #eggshack #toddlerbreakfast #toddlerbreakfastideas #frozenegg #breakfastideas #thingsiwishiknew #thingsiwishiknewasafirsttimemom #thingsiwishiknewasafirsttimedad #firsttimedad ♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod & Kevin The Monkey


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Ezzel a mindennapos dologgal SOHA ne kerülj kapcsolatba egy étteremben vagy bárban!
Egy egészségügyi szakértő arra figyelmeztette az embereket, hogy soha ne fogadjanak el egy bizonyos dolgot egy étteremben vagy bárban - saját tapasztalatból tudja, mert ő amiatt kórházba került.

Megosztom
Link másolása

Nem szokatlan dolog, ha az ember betér egy elegáns bárba, és az italát feldíszítik, vagy ha egy étteremben valami elég puccosnak tűnő köretet kap a tányérjára.

Ha pedig a gin és a rum, vagy akár egy-egy gyümölcsös koktél kedvelője vagy, ritka az olyan alkalom, hogy az italod csak jéggel érkezik.

Egy egészségügyi szakértő azonban elmondja, hogy miért ne fogadjunk el soha egy dolgot a csapostól, amikor megkapjuk az italunkat, pedig valószínűleg mindannyian százszor megtettük már.

Vicky Derosa szerint, aki a TikTok-on osztotta meg tanácsait, mindig kerülni kell a gyümölcsöket.

Odáig ment, hogy azt mondta, „soha nem nyúlna hozzá” citromhoz, amit bárban adtak, és úgy tűnik, ennek jó oka van.

@vicky.derosa Please NEVER touch this at a restaurant! ❤️ #toxins #holistichealth #eatclean #healthprofessionals #healthcoach #disease #germs ♬ original sound - Vicky Derosa

A 410 ezer követőjéhez szólva így fogalmazott: „Egészségügyi szakemberként és olyan emberként, aki több mint 40 éve tanulmányozza a témát, van egy dolog, amihez soha nem nyúlok hozzá egy étteremben.

Sem étteremben, sem bárban, sehol, hacsak nem én vettem, hacsak nem én mostam meg, és hacsak nem én szeleteltem fel. Ez a citrom, lime, narancs. Ne csináld.”

Tovább magyarázva a dolgot, azt mondta: „A citrusfélék az egyik legpiszkosabb gyümölcsök. Annyi méreganyag van rajtuk!

Szóval, ha kérsz egy pohár vizet, ha kérsz egy italt egy bárban, mondd meg előre: Ne tegyél bele citromszeletet, kérlek, ne tegyél bele lime-szeletet. Ezeket ugyanis nem mossák meg.”

Még azt is állította, hogy az éttermek hazudhatnak nekünk, amikor azt mondják, hogy a citromjuk „bio”.

A szakértő azt mondta: „Hány étterem vesz egyébként tényleg bio citromot? Nagyon együttérző vagyok, és nagyon kedves... de fogom ezt bevenni”.

A felhasználók a hozzászólásukban teljesen egyetértettek.

Az egyikük azt állította, hogy

kórházba kerülése után az egyik első dolog, amit az egészségügyi személyzet megkérdezett tőle, az volt, hogy „tettek-e citromot az italukba valamelyik étteremben”.

Egy másik még azt is elmondta, hogy azért került kórházba, mert szalmonellát kapott, miután egy étteremben evett, és azt állította, hogy az első kérdés, amit a járványügyi központ feltett neki, az volt, hogy „tettek-e citromot [az] italába egy étteremben”.

Szóval itt ez a jó meleg, meg a hosszú hétvége, és ha megkívánod az éjszakai városban a koktélt, ne fogd vissza magad. De a bárpultnál dolgozóknak szólhatsz, hogy ők nyugodtan vegyenek vissza a citrusokból.

Jó hűsölést!


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk