ÉLETMÓD

Fogd meg a söröd és ne pazarold többet a csigákra! Ez a reform élelmiszer sokkal jobb megoldás ellenük!

És hogy mit tegyünk földibolha vagy levéltetű ellen, ha vegyszermentesen kertészkedünk? Arra is összegyűjtöttünk pár meglepő, de működő választ és a bogárkovász receptjét is megosztjuk az olvasókkal!

Megosztom
Link másolása

Egyre több hobbikertész gondolja úgy, hogy ha már maga termeli meg az asztalra kerülő zöldség vagy gyümölcs egy részét, az legyen a lehető legegészségesebb, kemikáliáktól mentes, szemezgető kisgyerekekre biztonságos. Azonban sokan feladják a vegyszermentességet az első vagy második év után, amikor a gondosan vetett-ültetett növényeket nem a családtagok vagy barátok, hanem különféle apró élőlények dézsmálják meg.

Számtalan kertészettel foglalkozó Facebook-csoport szezonális közérzetét határozza meg a meztelen csiga, földibolha vagy levéltetű elleni védekezésekről szóló eszme-és tapasztalatcsere.

Minden évnek van valamilyen sláger megoldása, legyen az áztatott cigicsikk, ecetes-cukros-szódabikarbónás kutyulék vagy a morzsaporszívó kiskerti bevetése.

Az idei év egyik nagy befutója a meztelen csigák bánatára tarolta le az internetet.

Aki korpa közé keveredik, megeszik a csigák

 Igen, a szóban forgó csodaszer, amiért állítólag minden meztelen csiga odavan, a búzakorpa.

Egyre több poszt zeng ódákat a korpáról, amiből úgy belaknak a csupasz jószágok, hogy az belülről szárítja ki őket, és így a csigák jóllakottan távoznak az örök salátamezőkre.

Ha csak paraszti ésszel belegondolunk, hogy a lovaknak is vizesen kell adni a korpát hiszen vízelvonó tulajdonsága van (mint a sónak) akkor teljesen helytálló. Én is kiprobáltam, hatásos cucc és olcsóbb is mint a vegyszerek.

-írták az egyik bejegyzésnél.

Van, akit annyira megihlet az új csodafegyver, hogy verset ír róla:

Bodó Iván: Csigafronton...

Küzdelem dúl kertek ölén,

Csupasz csiga fronton.

Nem állítja őket sövény,

Csúsznak árkon bokron.

 

Hol egy lavór sörre lelnek,

Majd kómásan tovább,

Erednek a zabliszthegynek,

Onnan látva csodát.

( A teljes vers a fenti linkre kattintva érhető el)

Persze van, aki továbbra is a kétlábon járó biológiai fegyverekre esküszik, és indiai futókacsával tartja kordában a csúszós kártevők létszámát.

Ha pedig a csigák olyan gazda kertjébe tévednek, aki jártas a házi villanyszerelésben, megrázó élményben lehet részük. Ilyen a szentgotthárdi Virányi Balázs is, aki

kedvenc salátái köré csigavillanypásztort húzott fel.

A meztelen csigák nyálkásak, ezért jól vezetik az elektromos áramot. Idegrendszerük nagyon érzékeny, az emberek számára veszélytelen áramerősségre is összehúzódással reagálnak. Így aztán kis kézügyességgel az „idegeikre lehet menni”.  állítja az ezermester kertész, akinek találmányát bárki egyszerűen elkészítheti az alábbi írás alapján.

Akármelyik védelmi rendszert is választjuk, a növények és a többi, hasznos vagy ártalmatlan élőlény nem látja majd kárát a beavatkozásnak.

Hogy a bolha is jól lakjon, meg a káposzta is megmaradjon

Aki vetett már retket vagy valamilyen káposztafélét, az nagy valószínűséggel találkozott már az apró, fekete földibolhák pusztító étvágyának látványával a hálósra harapdált levelek képében. Az ellenük bevethető fegyverarzenálhoz tartozik a netes népi hiedelmek szerint a fahamu, a tejes-vizes koktél permet formájában vagy az, ha folyamatosan nedvesen tartjuk a növények környékét.

Egy másik iskola hívei szerint azonban a legjobb, ha enni adunk nekik.

A távoltartásuk vagy a ritkításuk ugyanis csak átmeneti megoldás, és folyamatos készenlétet igényel.

Ha azonban azzal a tudattal készítjük el az éves vetéstervet, hogy a siserehad így is úgy is be fog toppanni a kertbe, egyszerűbb, ha több főre terítünk, mint ahányan eredetileg az asztalhoz ülnénk.

Magyarán ha mondjuk ha négy fej karfiolt szeretnénk, akkor nem négyet ültetünk, hanem hatot, vagy a bolhák étlapján szereplő glükozinolát tartalmú növények közül többfélét ültetünk. A káposztafélék mellett ilyenek a zsázsa, a holdviola, a rukkola, a torma vagy sarkantyúka is.

A budajenői Patikakert vezetője, Tkacsik Márta is sarkantyúkát használ a karalábé megóvására, egyik bejegyzésében nagyon szépen fogalmazta meg, hogyan egyengeti maga a kert az embert a folyamatos tanulás útján:

Kezdő kertész koromban azt képzeltem, hogy a védőnövények (a sarkantyúka is ilyen), úgy védik meg a haszonnövényeinket, hogy valamilyen úton-módon elpusztítják, vagy legalábbis elijesztik a kártevőket. Az eszembe se jutott, hogy azzal védenek, hogy feláldozzák magukat….

Az arányok fontosságáról és az ember önhittségének, saját tudásába vetett vak hitnek a hátulütőiről pedig így ír:

Ültettem karalábét is. Most azt eszi a földibolha. Mind meg fogja enni, nem marad egy sem. Mert én túl sok karalábét akartam. És túl kevés sarkantyúkának hagytam helyet. Ha kevesebb karalábéval is megelégedtem volna, akkor most lenne karalábém. De nem lesz, egy sem. Nem bíztam a Rendszerben. Magamban bíztam, az emberi észben, ami létrehozta a tudományt és a technológiákat.

Az Ember a felvilágosodással elvesztette az Istent, a technológiai forradalommal pedig a Természetet.

Pontosabban nem veszítette el, csak ez a két említett folyamat VAKSÁGOT hozott az Emberre. Az ember nem látja az önmagán kívül létező Rendszereket.

Ha sikerül olyan ökoszisztémát létrehoznunk, ahol mindenkinek jut betevő falat, a rendszer onnantól kezdve alig igényel küső támogatást, és eltart minket is.

Tetves kis katicavacsorák

  • ½ liter víz
  • 2 ek cukor
  • 2 ek ecet
  • 2 ek mosogatószer
  • levéltetű

Az alábbi recept évek óta kering a neten, mint levéltetű elleni hatásos szer. A pongyola megfogalmazás, a hígítási vagy napszaki alkalmazás említését nélkülöző tanács azonban sokak növényeit tette már tönkre.

Hígítatlanul, napsütésben használva ugyanis a tetvekkel együtt sokszor a gazdanövényt is elpusztítja.

Egy másik népszerű megoldás az erős vízsugárral történő lemosás, ami szintén hordoz magában némi veszélyt, főleg törékeny, lágy szárú palánták esetében.

Ezért is hangoztatja egyre több szakember a laisser faire elvének kertészeti gyakorlását. Egy békénhagyott kert ugyanis kitermeli minden ott élő ellenségét is.

Ha otthon nyújtunk a katicáknak, zengőlegyeknek, karolópókoknak és más, levéltetvekkel táplálkozó élőlénynek, akkor a mi napi beavatkozásunk nélkül is beáll egy idő után az egyensúly.

A Földön minden élő szervezetnek van korlátozó szervezete. Mindenkire vadászik valaki. Vegyük tehát elő az "ellenségem ellensége a barátom" elvet.

-írja Tóth Árpád a vegyszermentes kertek Facebook-csoportban.

Természetesen ehhez végtelen sok türelem és tudatosság kell, leginkább a szépen gondozott, bőséggel termő kert képét kell a fejekben kicsit átphotoshoppolni.

A tökéletes képek és videók világában nagyon nehéz a saját, ÉLŐ és teljes valójában ismert kertünket nem a magazinokban vagy a neten található filterezett, kiragadott látványvilágokhoz hasonlítani. De el kell kezdenünk ezt a fajta szellemi kertészkedést is ahhoz, hogy mérgelődés nélkül tudjuk élvezni a kertészkedés testet-lelket gyógyító tevékenységét.

Emellett persze próbálkozhatunk különféle módszerekkel, hiszen ezek által is tanulunk.

Ott van például a cikk szerzője által csak bogárkovásznak keresztelt metódus, melyet néhány éve a poloskák távoltartására kísérletezett ki, és amelynek változatát nemrég krumplibogárra alkalmazva egy kertes csoportban szintén felfedezte.

  • A bogárkovászhoz egy befőttes üveget félig töltünk pár csepp szappannal kevert vízzel, majd ebbe összegyűjtünk egy napi adagot az adott kártevő képviselőiből.
  • A keveréket összerázzuk, a napon hagyjuk, és minden nap ebbe gyűjtjük az „újabb adagot”.
  • Ha megtelik az üveg, még 1-2 napot hagyjuk érni a morbid biológiai fegyvert, majd némileg hígítva a védendő növények köré permetezzük a kapott levet.
  • A hullaszag látványosan riasztja a még élő egyedeket.
A keverék működik krumplibogár és poloska esetében is.

Akinek eddig ehhez nincs gyomra, váltson bérletet egy futókacsa vagy tyúk-kölcsönzőbe, vagy lássa meg a piaci rést, és nyisson egyet minden kétlábú örömére!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Zseniális trükk: citrommal és fogkrémmel újjávarázsolhatod a bebüdösödött és megkopott mosógépedet!
Nem kell méregdrága tisztítószerekre költened. Mutatjuk a videót a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Pofonegyszerű és a maga nemében zseniális trükköt mutatott egy külföldi influencer egy videóban.

A tippjével a mattá vált, bebüdösödött, elszíneződött mosógép dobot lehet újjávarázsolni.

A tisztításhoz elég egy félbevágott citrom, amelyre fogrémet kell nyomni, majd mindkettőt berakni a mosógép dobjába. A dob gumigyűrűjére szódabikarbónát kell szórni, arra egy kis ecetet önteni. Érdemes a mosógép üvegét is bekenni fogkrémmel. Ezután el kell indítani üresben egy mosást.

Az influencer azt állítja, hogy ha ezt havonta egyszer megcsinálod, a mosógéped nem büdösödik be, és tiszta marad.

Mutatjuk a videót. Várd meg, amíg betölt, és ha nem indul el magától, kattints bele.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Egyszerű tippek, amikkel melegen tarthatod a házat, hogy még ne kelljen felkapcsolni a fűtést
Az elmúlt héten jelentkezett durva lehűlés következtében mindenkinek hasznosak lehetnek.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian igyekszünk a háztartási költségeinket alacsonyan tartani, főleg az őszi-téli időszakban, mikor a fűtés költsége erősen megnövelheti kiadásainkat.

Most hoztunk néhány okos módszert, amivel otthonunkat melegen tarthatjuk anélkül, hogy bekapcsolnánk a fűtést.

Joshua Houston ingatlanszakértő osztotta meg tippjeit a The Sunnal, melyekkel melegen és otthonosan tarthatja ingatlanjait.

Függönyök

Az ablakok gyakran a ház gyenge pontjai, ahol a kis rések miatt bejuthat a hideg levegő, ezzel jelentősen csökkentve a benti hőmérsékletet.

„Húzd be a függönyöket, különösen éjszaka, hiszen ilyenkor van a leghidegebb”

-javasolja Houston.

Ez az egyszerű módszer egy plusz réteg ’’szigetelést” biztosít az ablak és a függöny között. Ha tudunk, szerezzünk be vastag anyagból készült függönyt, mivel az még alkalmasabb a hideg kint tartására.

Szőnyegek

„A padló egy másik olyan terület az otthonodban, ahol a hő elveszhet, és amely miatt az hűvösnek érződhet” – magyarázza a szakértő.

Igyekezzünk a csupasz padlófelületeket szőnyeggel borítani, ez jelentősen növelheti hőérzetünket.

Ajtók

Bár kézenfekvőnek tűnik, mégis sokan elfeledkeznek róla. Fontos odafigyelni, hogy a házon belüli ajtókat is mindig csukva tartsuk. A kisebb helyiségeket könnyebben „beszuszogjuk”, az emberi testhő sokat segít a szobák melegen tartásában.

Sütő

Elismerjük, hogy ez a trükk nem annyira pénztárcabarát, mint az előzőek, de két legyet is üthetünk egy csapásra.

A hűvös idő beköszöntével amúgy is jól esik valami frissensült melegételt enni, hiszen így belülről is átmelegedhetünk.

Itt az idő elővenni kedvenc sütemény, sülthús és tepsisfogás receptjeinket. Mire a vacsora az asztalra kerül, a konyhából kiáradó meleg otthonunkat is belengi majd.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az „ozempic tabletta” gyorsabb és eredményesebb fogyáshoz vezethet - állítják a kutatók
Lehet, hogy nem kell minden nap hasba szúrnia magát annak, akinek gyógyszeres segítségre van szüksége?

Megosztom
Link másolása

Van, akit csak az tart vissza a csodaszernek kikiáltott gyógyszer használatától, hogy minden nap bele kellene szúrnia a saját hasába egy tűvel. Most nem hogy megoldás kínálkozik erre a problémára, de még az is kiderült, hogy az új vegyület hatékonyabb szájon át, tablettában, mint injekció formájában.

Az amycretin korai vizsgálatai azt mutatták, hogy

a páciensek átlagosan testtömegük 13 százalékát veszítették el 12 hét alatt, szemben az injekciót kapók 6 százalékával.

A szakértők szerint ez a gyógyszer kényelmes alternatívája lehet a jelenlegi injekcióknak, és fontos szerepet játszhat a következő generációs elhízás elleni gyógyszerek kifejlesztésében.

A dán Novo Nordisk gyógyszercég fejlesztette ki, ők azok, akik az Ozempic mögött is állnak.

A tabletta két peptidhormon hatását utánozza, amelyek szabályozzák az éhséget és a vércukorszintet egyetlen molekulában.

A GLP-1 hormon ugyanaz, amelyet a semaglutid és tirzepatid céloz meg, amelyek az Ozempic, Wegovy és Mounjaro fő összetevői. Az első vizsgálatok során a páciensek különböző dózisokat kaptak, amelyeket fokozatosan növeltek, illetve placebót kaptak.

Azok, akik napi 50 mg amycretint szedtek, testtömegük 10,4 százalékát veszítették el 12 hét alatt. Akik pedig napi két 50 mg-os tablettát szedtek, átlagosan 13,1 százalékos testsúlycsökkenést értek el.

Azok, akik a placebót kapták, mindössze 1,1 százalékos fogyást mutattak.

A kutatók megállapították:

„Egyetlen molekula, amely az amilin és a GLP-1 biológiáját célozza tabletta formában, kényelmesebb megközelítést kínálhat a túlsúllyal vagy elhízással küzdők számára.”

A szakértők azonban nagyobb és hosszabb távú vizsgálatokat javasolnak a gyógyszer biztonságosságának kiértékeléséhez.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Döbbenetes: tüdőgyulladást okozó baktérium is élhet a mikrohullámú sütődben, ha nem takarítod rendszeresen!
A baktérium véráramfertőzést, sebfertőzést és agyhártyagyulladást is okozhat, ráadásul egyre ellenállóbb az antibiotikumokkal szemben.
Sassy - sassy.hu
2024. szeptember 15.


Megosztom
Link másolása

A mikrohullámú sütők néhány évtized alatt mindennapjaink részévé váltak, és szinte minden háztartásban megtalálhatók.

A technológia miatt - felmelegítik vagy akár készre sütik-főzik az ételt - sokan nem gondolnák, hogy az egészségre veszélyesek is lehetnek.

Csakhogy egészségünkre ártalmas kórokozók is megtelepedhetnek és elszaporodhatnak benne, többek közt a tüdőgyulladást okozó Klebsiella is.
Döbbenetes: tüdőgyulladást okozó baktérium is élhet a mikrohullámú sütődben, ha nem takarítod rendszeresen!

"A Klebsiella szuperbaktériumok nemrégiben azért kerültek a figyelem középpontjába, mert kiderült, hogy veszélyes törzsei világszerte súlyos megbetegedéseket okoznak, amelyek ellen gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért nagyobb éberségre szólította fel a világ országait - írja a Dívány.

A kutatók most ezt a rezisztens baktériumot mutatták ki mikrohullámú sütőkből is.

A Klebsiella tüdőgyulladáson kívül véráramfertőzést, sebfertőzést és agyhártyagyulladást okozhat, ráadásul egyre ellenállóbb az antibiotikumokkal szemben.

A mikrohullámú sugárzás nem ionizáló sugárzás, ezért nincs elegendő energiája a sejtek és atomok megváltoztatásához, így nem tudja megölni a baktériumokat. A hő esetleg végezhet velük, de az a legjobb, ha rendszeresen takarítod a mikrohullámú belsejét, például fertőtlenítő spray-vel vagy ecetes vízzel.

Forrás: Dívány

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk