ÉLETMÓD

10 apró lépés a rendszerben működő kert felé – így kezdj bele a permakultúrába

Mi köze a felmagzott petrezselyemnek a poloskákhoz, szabad-e kupit csinálni a kertben, és vajon kit érdemes gyümölcsfa ültetés előtt megkérdezni? Cikkünkből kiderül!

Megosztom
Link másolása

Egységben az erő

Képzeld el, hogy a kerted egy idegen bolygó, amelyet még nem terraformáltak. Van rajta jó levegő, növények, állatok, ugyanúgy esik rajta az eső, fúj a szél és süt valamilyen nap, akárcsak a Földön. Te vagy rajta az egyetlen ember, és be kell rendezkedned rajta úgy, hogy életed (vagy leszármazottaid élete) végéig megélhess rajta.

Egyedüli te döntöd el, a meglévő adottságokat hogyan kamatoztatod, milyen élőlényeket engedsz az élettered közelébe, hogyan fogod tölteni a szabadidődet.

Ehhez egyetlen dologra van szükséged: rendszerben gondolkodni.

A permakultúra pedig többé-kevésbé pont ilyen rendszer.

Permakultúrsokk

A permakultúra az angol permanent agriculture, vagyis állandó mezőgazdaság szavak összevonásából származik, röviden szólva egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszer. Gyakorlati úttörőjének Sepp Holzer ausztriai gazdálkodót tartják, az elméleti alapok lefektetése pedig két ausztrál, Bill Mollison és David Holmgren nevéhez köthető.

Alkalmazásával olyan természetszerű élőhelyeket és társadalmi környezeteket hozhatunk létre, amelyek lokális, dinamikus és egymást segítő kapcsolatokon keresztül szerveződnek.

A permakultúra olyan mezőgazdasági termelő rendszerek tervezése és működtetése, amelyek rendelkeznek a természetes ökoszisztémák változatosságával, stabilitásával és rugalmasságával.

Az emberi közösségek és a természetes táj olyan integrációja, mely lakóinak biztosítani tudja az élelmet, energiát, lakást és egyéb anyagi, és nem anyagi szükségleteit.

Ezek a komoly és nagy volumenű szavak sokakat elriaszthatnak a további olvasástól, pedig a paraszti világban ezek maguktól értetődő dolgok voltak: hangzatos kifejezések és ábrák nélkül, generációról generációra szállt a tudás. Innen nézve pedig igazából az összes lépés egyszerűnek és természetesnek hat, mivel az is.

Virágozzék minden virág!

Minél több fajta őshonos vadvirágot sikerül megtelepítenünk a kertünkben, annál biztosabb, hogy minden rovar talál magának táplálékot. Ezen kívül persze számtalan nemesített virág (nyári orgona, levendula, zsályafélék) is elősegíti a lepkék, fátyolkák vagy zengőlegyek megtelepedését a kertünkben. Utóbbiak egyik kedvence az ernyősvirágzatúak virága - ilyen például a paszternák vagy pasztinák és petrezselyem, de a kapor vagy a kömény is. Személyes tapasztalatom, hogy ezeket a növényeket valamiért a nem túl szívesen látott poloskák is annyira szeretik, hogy érdemes belőlük több csali növényt is meghagyni.  Ha első évben hagyunk belőlük párat a földben, hogy a második tavasszal virágot hozhassanak, a poloskák szinte kizárólag ezeken fognak korzózni. Innen aztán könnyű őket még kamaszkorukban, családalapítás előtt lerázni egy mosogatószeres vízzel töltött befőttes üvegbe, így nem fogják károsítani a veteményest.

A fűnyíró is vakációra mehet

Egyre nagyobb divat a No Mow May, vagyis fűnyírásmentes május.

Eredetileg a magasabbra növő nektárt hozó növények és a velük táplálkozó beporzók védelmében indult ez 31 napos kihívás, az eredményeket figyelembe véve azonban igazából egész évben érdemes alkalmazni, persze nem az egész kertben, hanem a nyírott és nyíratlan területeket váltogatva.

Akinek van kertje, az biztosan látja az elmúlt évek nyarainak fűsárgító/szárító hatását: az aszályok és az extrém magas hőmérséklet nem kímélik a gyepet sem. Minél kisebbre nyírjuk, annál hamarabb szárad ki, és nincs az a pénz- és környezetkímélő öntözési rendszer, ami egy rövidre nyírt füvet egész nyáron zölden tudna tartani.

A hosszabbra hagyott fű egyszerre vigyáz önmaga szépségére és számtalan apró életre, a pénztárcánkról nem is beszélve.

Ha szakaszosan, vetésforgóban mindig csak egy-egy területen nyírjuk füvet, a rovarok és egyéb állatok mindig találnak maguknak búvóhelyet és élelmet a nyíratlan részeken. Nem utolsó sorban a szemnek is jól esik a nyírt részeket megtörő, szélben lengedező virágos fű látványa.

Piszkálás-mentes övezetek

Az előző részhez szorosan kapcsolódva nagyon fontos, hogy legyen a kertünknek olyan része, amit békén hagyunk. A rovarok, de a nagyobb állatok, gyíkok, sünök számára is fontos a téli menedékhely, amit a legegyszerűbben úgy tudunk számukra biztosítani, hogy a kert egy (vagy több) kevésbé forgalmas sarkába hordunk gallyakat, leveleket, aztán elfeledkezünk róluk a következő évig. Itt biztonságban át tudnak telelni.

Hosszú és kitartó agymunkával meg kell próbálnunk kigyomlálni azt a téveszmét a fejünkből, hogy egy kertnek úgy kell kinéznie, mintha a House and Garden aktuális számát lapozgatnánk.

Jó esetben egyébként azok a kertek is rendelkeznek ilyen „békén hagyott” részekkel, csak azt értelemszerűen nem fotózzák be az újságba.

Nem minden gyom, amit nem mi vetettünk

Ami az agráriumban gyomnak számít, az a mi kertünkben lehet élelem a beporzóknak, gyógynövény az otthoni patikánkba, vagy csak egyszerűen szép talajtakaró, talajlazító, eróziót megakadályozó növény. Cickafark, kövér porcsin, pásztortáska, pitypang, tyúkhúr, árvacsalán, lóhere, kerek levelű repkény, papsajt - ezek mind nektárt adnak, talajt takarnak, teájuk gyógyít, legtöbbjükből pedig még finom és egészséges pesto is készíthető.

Főzővizet a kopaszra!

Minden nyáron bekerülnek a hírekbe olyan települések, ahol az aszály miatt korlátozzák a vízfogyasztást. Az egyik első hely, ahol magánemberként spórolni tudunk a vízzel, az az öntözés. Csak azt öntözzük, amit muszáj, használjuk fel a konyhában keletkezett főzővizeket:

nagymamáink bejárat melletti virágoskertje nem a műtrágyától volt olyan szemet gyönyörködtető, hanem leginkább a (csatornázatlanságból kifolyólag) a ház mellé öntött főzővizektől.

A krumpli, a tészta vagy a tojás főzővize tele van szénhidráttal, kalciummal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal, ami a növényeknek mind hasznos tápanyag. Egyre figyeljünk: ne kerüljön bele só vagy olaj, ezeket mindig csak utólag rakjuk az ételhez!

Ápol és eltakar: a mulcs

Minél jobban takart egy földfelület, annál több nedvességet tud magában tartani. Ezzel öntöző vizet és munkát spórolunk. Lehet ez a mulcs  levágott fű, fenyőkéreg, ősszel a lehullott levelek, de a konyhakertben például a letermett zöldségek szárait is felapríthatjuk és a még lábon állók alá rakhatjuk, itt lebomlás közben további tápanyagok szabadulnak fel, melyet a növény hasznosítani tud.

Erőszakmentes kertrendezés

Válasszunk olyan növényeket, amik megfelelnek a kert adottságainak, benapozottságának, talajának.

Rengeteg pénzt ki lehet dobni talajcserére, tápoldatokra és különleges növényekre, vagy meg lehet ismerni az adott területet (ha kell, szakmai segítséggel), és akkor jóval kevesebb pénz- és energiabefektetéssel lehet csodaszép kertünk.

Lehet a mi kedvenc virágunk a levendula vagy a kúpvirág, ha egy ősfákkal beültetett, egész nap árnyékos kertünk van, ezek a növények nem fognak tudni megélni benne. Vagy ugyanígy, ha a teraszunkon üldögélve árnyékliliomokban és páfrányokban szeretnénk gyönyörködni, miközben a terasz déli tájolású, és egész évben benapozott, jobban tesszük, ha felülírjuk saját vágyainkat, és megpróbáljuk beilleszteni a meglévő rendszerbe.

Hátrább a vegyszerekkel!

Minél többféle növényt és élőhelyet biztosítunk az állatok számára, annál stabilabb rendszert tudunk létrehozni. A legjobb, ha van türelmünk kivárni ezt a stabilizálódást, és egyáltalán nem használunk vegyszereket. Ám ha valakinek konyhakertje is van, előfordul, hogy nincs más megoldás, elő kell venni a permetezőt. Adott problémára rákeresve (vegyszermentes kerti vagy biokerti Facebook csoportokban érdemes kérdezni, olvasni) könnyen találhatunk szelíd szereket is, ilyenek például a Neemazal, mely alkalmas a fitofág poloskák, közöttük betelepülő fajok (afrikai vándorpoloska, márványpoloska), levélbogarak (burgonyabogár, kukoricabogár), üvegházi molytetű, fitofág atkák és tripszek elleni biológiai védekezésre, a Dipel, mely egy lepkehernyók elleni, bakteriális permetezőszer vagy az Artis, amit fonalférgek és egyes talajlakó rovarok ellen tudunk használni.

Komposzttal szép az élet

Ez talán a legalapvetőbb lépés. Egy komposztáló kialakításával megoldódik a zöld szemét elszállításának kérdése, a talajjavítás céljából kertészetben vásárolt zsákos földkeverékek derékszaggató cipelése, hiszen gyakorlatilag egy humuszgyárat telepítünk vele a kertbe, amiből aztán az egész rendszer profitálni tud.

Jó kertész még jobb kertésztől tanul

Az internetnek hála ma már rengeteg információ elérhető a kanapénkról, legyen az növénytársítási táblázat, vetési terv készítő szoftver vagy online vadvirághatározó.

Emellett viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni az élő tudást sem: ha szeretnénk minél jobban megismerni saját kertünket,

érdemes egy idősebb kertészkedő szomszéddal szóba elegyedni, hiszen ki más tudná jobban, melyik virág vagy zöldség érzi jól magát évtizedek óta azon a területen, ha nem ők.

Ezek az emberek jobban ismerik a helyi csapadék-és fagyviszonyokat, mint a meteorológiai adattárak, tudják, hogy két házzal arrébb milyen fajta cseresznyefa található, ami porzója lehet a miénknek, vagy címmel telefonszámmal együtt el tudnak irányítani minket az egy utcával lejjebb lévő ismerősükhöz, akitől érdemes magot kérni, ha büdöskét ültetnénk.

A permakultúrába végső soron nem csak a növények , de az emberi kapcsolatok ápolása is beletartozik.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ha e 3 dolog bármelyikéről álmodsz, tekintsd figyelmeztetésnek!
Lehet elsőre nem is gondolnád, de sok mindenre fény derülhet az álmainkból.

Megosztom
Link másolása

Az álmok gyakran rejtélyes üzeneteket hordoznak magukban, amelyek bepillantást nyújtanak az életünk rejtelmeibe. A chicago-i Mystic Memo, a spirituális olvasó, a TikTok-on megosztotta értelmezéseit három specifikus álomról, amelyekre figyelmeztetésként kellene tekintenünk.

1. Erőszak

Az erőszakos álmok nem csupán rémálmok, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak. Ezek gyakran arra figyelmeztetnek, hogy valaki vagy valami megpróbál irányítani bennünket, és fontos megérteni, hogy mi (vagy ki) okozza ezeket az érzéseket. Az ilyen álmok lehetnek a feloldatlan traumák kivetülései is.

2. Váratlanul megharap egy állat

Ha egy állat megharap álmunkban, az arra figyelmeztet, hogy valaki szándékosan árt nekünk, és lehet, hogy ezeket az embereket vagy helyzeteket jobban meg kell vizsgálnunk.

„Ezek olyan emberek az igazi világodban, akik a hátad mögött tesznek veled dolgokat. Szándékosan próbálnak ártani neked, szándékosan szövetkeznek ellened. Még az is lehet, hogy káromkodva beszélnek rólad”

- fejtette ki Memo.

3. „Ébredj fel!”

Amikor valaki rád kiabál álmodban utalhat változásra vagy veszélyre, mindenesetre jobb, ha hallgatunk a kis hangra. Egyes szakértők szerint ezek felhívást jelenthetnek arra, hogy változtass az életeden, vagy a pihenő állapotodban fenyegető veszélyt jelzik.

„Ez inkább hátborzongató. Ha valaha is hallod, hogy valaki vagy valami azt mondja neked álmodban, hogy »ébredj fel«, akkor jobb, ha azonnal felébredsz!”

- magyarázta Memo.

@becomingmemo The running away dreams too! #dream #interpretation #interpretaciondesueños #spiritualtiktokhelp #spiritualtok #fyp #fy #dreaming #woketok ♬ original sound - Mystic Memo

Az álmokban rejlő üzenetek megértése kulcsfontosságú lehet a személyes fejlődésünk és az életünk irányításának szempontjából. Fontos, hogy figyeljünk ezekre az intuíciókra, és megértsük, mit próbálnak közölni velünk az alvás közbeni élményeink, a visszatérő jelenségeket pedig érdemes lehet dokumentálni egy álomnaplóban.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3+1 módszer, amivel pofon egyszerűen megszabadulhatsz az idegesítő legyektől
Végre itt a jó idő, azonban a meleggel együtt megjelennek a bosszantó kis szárnyasok is.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian szeretjük a nyarat, de van egy dolog, ami sajnos borzasztó idegesítő tud lenni. Ezek pedig a legyek.

Szerencsére van néhány egyszerű módszer, amivel könnyen megszabadulhatunk tőlük.

1. Csapdába ejtés

A légycsapdák nagyon praktikusak, és ha esetleg nem akarsz venni külön, akkor a konyhában található összetevőkből is könnyedén készíthetsz otthon.

Lehet például csapdát állítani befőttesüveg, cukor, víz és mosogatószer összekeverésével, hiszen a cukor édes illata becsalogatja majd a legyet, de kijutni már nem fog tudni az üvegből.

2. Illóolajok

Bizonyos illatok nem csak a szúnyogok ellen, hanem a legyek elűzésére is jó lehet. Ablak közelébe téve pedig ha szerencsénk van, még csak be sem fognak jönni a lakásba.

A szakértő szerint az eukaliptusz, a levendula és a borsmenta is jól működik légyűzőként. Ehhez érdemes ilyen illóolajokat beszerezni, amiket vattapamacsokra csepegtetve a stratégiailag fontos helyekre tenni.

3. Ecet

Nem tudjuk kellően hangsúlyozni, hogy az ecet mennyire hasznos egy háztartásban. Gyakorlatilag bármire használható. Szakértő szerint egy csipetnyi vízzel összekeverve remek légyriasztó készíthető. Hasonlóan jól működik az almaecet is, hiszen szaguk odavonzza a legyeket, azonban ha ezt egy tálba öntve tartod némi vízzel, kijönni ugye már nem fognak tudni belőle. Ha esztétikusabb megoldásra vágynál, egy kilyuggatott fóliával le lehet takarni a tálat.

Érdemes időnként cserélni, reméljük, ez mindenki számára egyértelmű.

+1. Légycsapó

Na nem a hagyományos, hanem a növény. A Vénusz légycsapója elnevezésű növény ugyanis szereti a világos és párás helyeket, és remekül el tudják kapni ezeket a kis bosszantó kártevőket.

Nyilván nem tudja megoldani a teljes problémát, de jobb, mint a semmi.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása