GASZTRO

Az 5 legfinomabb grillezett hús (köztük a BBQ oldalas), hozzá 5 világbajnok kísérő köret és 5 koktélrecept!

A klasszikus hamburgertől a grillen sült finom zöldségeken át a salátákig, a grillezett ételek a szabadtéri bulik és a nyár kedvencei. Egyszerűen nincs jobb, mint a kertben üldögélni a barátokkal és a családdal, egyik kezünkben egy tányér grillezett étel, a másikban valami hideg ital. És csak beszélgetni.

Megosztom
Link másolása

Ha te is imádsz grillezni, de már kipróbálnál valami újat, ez a 15 finom nyári recept segít, hogy a legjobbat hozd ki abból, amit a szezon nyújtani tud.

A nagy kedvenc, a BBQ oldalas

Akár lassan sütnéd a sütőben, akár forró parázson, minden egyes falat egyre ízesebb és lágyabb. A zsenge, édes, füstös, gazdag BBQ-szósszal bevont bordáknak nehéz ellenállni.

Sertés vagy marha?

A sertés bordának enyhén édes íze van. Nemcsak, hogy nagyon jól bírja az erős fűszerezést, de a hús is jobban elválik a csontról.A marhabordának, feltételezve, hogy jól átsütjük, robusztus ízűnek kell lennie. A marhaborda laktató, de általában csontosabb, ugyanakkor az íze mindenért kárpótol.

Hogy válassz?

Kerüld a csupasz csontokkal vagy az alig húsos bordákat. A húsnak egyenletesen kell eloszlania a csontokon; legyen élénk vöröses-rózsaszínű, és legyen rajta mit harapni.

Hogy süsd?

Közepes hőfokú parazsat készíts. A bordák alacsony vagy közepes hőfokon szeretnek sülni. Ha lassan, kis tűzön sütöd, akkor lesz a legjobb és szuperzsenge, füstös a hús. A sertésnek nagíjából egyharmaddal kevesebb időre van szüksége, mint a marhának.

Az oldalas grillezése folyamatos figyelmet igényel. Maradj a grill közelében, de csak akkor fordítsd meg a húst, ha szükséges. Fontos, hogy csak a sütés utolsó 10-20 percében kendd meg BBQ-szósszal, különben a cukrok megégnek és nem lesz finom.

Hozzávalók:

1, 5 - 2 kg oldalas vagy borjúborda (négy személyre számolva, ha többen lesztek, növeld az adagot)

A fűszerkeverékhez:

2/3 csésze barnacukor

1 fej apróra vágott hagyma

4-5 gerezd zúzott fokhagyma

4 teáskanál fekete bors

4 teáskanál füstölt őröltpaprika

2 teáskanál só

1 teáskanál római kömény

1 teáskanál őrölt erős paprika

1/2 teáskanál őrölt mustármag

Olaj

Az előkészített bordákat papírtörlővel töröld szárazra. Ha a hentes nem hártyázta le a marhát, itt az idő megtenni. Egy éles kis kést csúsztass a hártya és a csont közé, és egy mozdulattal húzd le a hártyát.

Egy zacskóban rázd össze a fűszerkeverék száraz összetevőit, majd keverd bele a hagymákat. Könnyebb dolgod lesz, ha tudsz hagymaport és fokhagymaport venni, mindegyikből 2,5 evőkanál kell a keverékbe, ez kiváltja a friss hagymákat. Vastag alufóliát használj, arra fektesd rá a húst, és előbb kend be olajjal, majd masszírozd bele az összerázott fűszerkeveréket. Csomagold jól be őket és tedd be a hűtőszekrénybe legalább 6 órára vagy egy éjszakára.

A sütés:

Olajozd be jól a grillrácsot, hogy a hús ne ragadjon le. Ha a grillen a parázs hőfoka már jó, tedd rá a bordákat csonttal lefelé. Lefedve grillezd másfél órán át, majd fordítsd meg, és grillezd további másfél órán át. Közben előfordulhat, hogy újra kell izzítanod a parazsat, ezt praktikusan egy másik grillen, grillgyújtó kéménnyel (izzító cső, más néven) tudod megtenni a legkényelmesebben.

Időnként ellenőrizd a bordákat, nehogy leragadjanak vagy megégjenek. Körülbelül 3 óra elteltével a húsnak szuper puhának kell lennie. Most mindkét oldalukat kend meg BBQ-szósszal. Grillezd most már fedetlenül mindkét oldalukat 10 percig, és kész is!.

Grillezett csirke házi whisky-szósszal

Finom grillezett csirke chipotle-val és whiskyvel kevert házi szószban. Igen, lehet, hogy egy kicsit különlegesnek hangzik, de ezt meg kell kóstolnod! A chipotle szép füstös és csípős ízt ad hozzá. És hogy miért kell a whisky? Nos, a whisky az ételekből a legjobbat hozza ki. Olyan, mintha borral vagy sörrel főznél, ám ez egy teljesen új élmény. Az alkohol kifő belőle, de a szesz különböző ízei koncentrálódnak közben, és megbolondítják az ételt. Ennél a receptnél, amikor a whisky elfő, plusz édes ízt ad a barbecue szósznak - további cukor nélkül. Az illata… Te jó ég, az illata… az fantasztikus.

Hozzávalók:

A chipotle-whisky házi BBQ szószhoz:

2 evőkanál olívaolaj

1 fej hagyma, nagyon apróra vágva

4 gerezd fokhagyma, szétnyomva

2 teáskanál chipotle paprika pehely

2 dl paradicsom paszta

1 teáskanál só

1/2 teáskanál őrölt feketebors

1/4 teáskanál római kömény

3 evőkanál almaecet

1-2 evőkanál cukor

1 dl whisky

Melegítsd fel egy serpenyőben az olajat. Tedd bele a hagymát és 1-2 perc múlva a fokhagymát. Dinszteld meg, ez körülbelül 3 perc. Tedd bele a chipotle paprikát, a paradicsomot, a sót, a borsot, a köményt, az almaecetet, a cukrot és a whiskyt. Keverd jól össze. Hagyd alacsony hőfokon főni, amíg az ízek jól összeérnek, ez max. 10 perc. Vedd le a tűzről, és tedd félre hűlni.

A csirkéhez:

1,5 kg csirke felsőcomb

3 evőkanál olaj

2 teáskanál só

1 teáskanál fekete bors

Melegítsd elő a grillt. Töröld szárazra a húst. Locsold meg az olajjal. Bőségesen sózd meg mind a két oldalát, és szórd meg borssal. Tedd a húst a bőrös felével lefelé a grillrácsra. Lefedve grillezd, amíg a bőr ropogósra nem sül, ez 5-6 perc. Fordítd meg a combokat, és húzd ki őket a grill hűvösebb részére. Fedd le a grillt, és süsd így 20-25 percig, félidőben megfordítva. 10 percnél kezdd kenegetni a húsok tetejét a házi BBQ-szósszal (de 1 csészényit tegyél félre a tálaláshoz). Tálalás előtt 5-10 percig hagyd a csirkét pihenni.

Gyömbéres csirkecomb

Ragadós, édes és fűszeres grillezett gyömbéres csirke következik, édes-csípős szójás-gyömbéres mázzal. Pörkölt földimogyoró is van rajta a ropogtatáshoz, és friss zöldségek, például koriander és újhagyma, hogy az egészet összefogja. Oké, elő kell hozzá készülni, de ki ne tudná akár egy nappal korábban, hogy grillparti lesz nála?

Hozzávalók:

1/3 csésze szójaszósz

¼ csésze víz

2 evőkanál olívaolaj

2 evőkanál virágméz

2 evőkanál cukor

1 közepes méretű lime leve

3 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

1 evőkanál friss reszelt gyömbér

1 teáskanál csili pehely

nagyjából 1 kg csirkecomb, bőr nélkül (fejenként 2 combbal számoljunk)

Apróra vágott pörkölt földimogyoró

újhagyma és koriander összevágva

Először készítsd el a pácot: Egy nagy tálban keverd össze a szójaszószt, a vizet, az olajat, a mézet, a cukrot, a lime levét, a fokhagymát, a gyömbért és a csili pelyhet. Tartalékolj 1/2 csésze páclét, és tedd el egy kis üvegben a hűtőszekrénybe. Ezzel fogod később a csirkét a grillen kenegetni.

Pácold be a csirkét: töröld szárazra a megnyúzott combokat, sózd meg őket és tedd a páclébe mindet. Mehet a hűtőszekrénybe legalább 1 órára, de akár egy egész nap is jót tesz neki.

Körülbelül fél órával a sütés előtt vedd ki a pácból a combokat és hagyd, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen. Addig pont meg tudod csinálni a grillben a parazsat.

Grillezd meg a csirkét, nagyjából 8 percig kell egy-egy oldalon sütni. Közben bőségesen kenegesd páclével mindet, utoljára még 5 percig hagyd a tűzön (összesen 8+8+5 perc), vagy amíg a csirke közepén sem marad rózsaszín a hús.

Ha kész, szórd meg földimogyoróval, újhagymával és korianderrel.

Csirkeburger

Tényleg jó édesburgonyás- sajtos BBQ csirkeburger, édes BBQ-szósszal, erőteljes ízű cheddar sajttal, lilahagymával és salátával, ez a nyár tökéletes és egészséges grillezett szendvicse.

Hozzávalók:

60 dkg darált csirkehús (vagy darált pulyka)

1 kisebb édesburgonya felaprítva

2 evőkanál BBQ szósz

1/2 fej apróra vágott vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma, zúzva

1/2 teáskanál kömény

1/2 teáskanál só

frissen őrölt fekete bors

4 szelet érett cheddar sajt

4 hamburger zsemle,

4 evőkanál BBQ szósz, a feltéthez

fejes saláta

Szeletelt lilahagyma

Tedd egy nagy tálba a darált csirkehúst, a felaprított édesburgonyát, a BBQ szószt, a hagymát, a fokhagymát, a római köményt, a sót és a borsot. Gyúrd össze, amíg egyenletes massza lesz belőle. Oszd szét 4 egyforma hamburger húspogácsára.

Grillezd meg közepesen hőfokon oldalanként 5-8 percig a húspogácsáidat, vagy amíg a hamburgerek átsülnek. A sütés utolsó 2 percében tegyél a tetejükre egy-egy szelet cheddar sajtot; fedd le a grillt kb. 1 percre, amíg a sajt megolvad.

Jöhet a hagyma a zsemlébe, arra a hús, egy kevés BBQ-szósz, majd a végül a saláta. Mielőbb meg kellene enni.

Mexikói hotdog

Egy gyors megoldás a végére, amikor már hűlik a parázs. A virsli vagy más grillkolbász gyorsan átsül, és a lényeg úgyis a mellé tett körítésben rejlik.

Hozzávalók:

8 szál virsli (vagy más grillkolbász, ízlés szerint)

8 hot dog kifli

2 csésze jégsaláta, apróra vágva

2 avokádó, szeletelve

1 jalapeño, vékonyra szeletelve (simán jöhet az ecetes verzió is)

salsa szósz

Friss koriander, apróra vágva

A kesudiós mártáshoz:

1/2 csésze kesudió

1/2 csésze sárgarépa összevágva

1 dl tejszín

2 gerezd fokhagyma

1/4 fej hagyma

só, bors

Mustár, kechup, BBQ szósz, vagy ami csak tetszik

Egy kis lábasban forralj a vizet. Főzd a kesudiót és a sárgarépát 10 percig, majd szűrd le. Tedd az egészet egy turmixba, öntsd rá a tejszínt és tedd hozzá a fűszereket. Turmixold össze.

Közben a többiek a grillen süssék meg a virslit vagy a grillkolbászt.

A kiflibe rétegezd a salátát, az avokádó szeleteket és a jalapeño karikákat. Tegyél egy-egy grillezett virslit mindegyikbe. Öntözd meg a tetejüket a salsa szósszal, a kesudiós mártással és szórj apróra vágott koriandert mindegyikre. Ha a hagyományosabb ízeket szereted, mehet rá mustár és kechup is.

Az 5 világbajnok kísérő köret:

Grillezett zöldségek

Könnyű grillezett zöldségek, amelyek minden egyes füstös falatnál egyre jobban kiemelik a nyár zöldségeinek természetes édességét.

Hozzávalók:

4 fej portabello gomba

1 padlizsán

1 cukkini

1 fej lilahagyma

1 csokor spárga

1-2 kaliforniai paprika (piros verzió)

2 evőkanál extra szűz olívaolaj

1 evőkanál só

1 evőkanál frissen őrölt fekete bors

Készítsd elő a grillt, legyenek tiszták a rácsokkal, várd meg, amíg a nagy láng lecsendesedik, de még jó meleget ad a parázs.

Vágd le a padlizsán, a cukkini és a hagyma végeit, majd vágd őket vastagabb szeletekre. Magozd ki a paprikát, és vágd negyedekre. Törd le le a spárga végeit.

Locsold meg a zöldségeket olívaolajjal, és szórd meg egyenletesen sóval és borssal. Tedd őket a grillre, de fedd le a tetejét, hogy meg tudjanak puhulni és hagyd addig fenn a zöldségeidet, amíg mindenütt enyhén megégnek. A paprika, a hagyma és a gomba esetében ez kb. 8-10 perc, a cukkini, a padlizsán és a spárga esetében 5-7 perc.

Melegen vagy szobahőmérsékleten a legfinomabb.

Meddig süssük?

A grillezett zöldségek sütési ideje a szeletek vastagságától függ. A grillt mindig fedd le sütés közben, és a sütési idő felénél ne felejtsd el megfordítani a szeleteket.

Spárga: 6-8 perc

Paprika: egészben 10-12 percig, félbevágva 8-10 percig.

Kukorica: 15-20 perc, a csuhéjában sütve

Padlizsán: 5-7 perc (a vastagabb szeletek tovább sülnek)

Portabello gomba: 8-10 perc

Hagyma: szeletelve 6-7 perc; félbevágva 35 perc is lehet

Újhagyma: 3-4 perc

Paradicsom: 6-8 perc

Cukkini: 5-7 perc

Van, amit előbb főzni is kell, hogy tökéletes legyen:

Articsóka: 10-12 percig főzzük, majd negyedeljük és 4-6 percig grillezzük

Sárgarépa: 4-6 percig főzzük, majd 3-5 percig grillezzük

Kukoricasaláta

A grillezett kukorica, a krémes avokádó, a friss paradicsom és a fanyar rukkola mézes-citromos öntettel feldobott keveréke - bemutatjuk a nyár tökéletes kukoricasalátáját. Ami majdnem mindenhez illik és előre elkészíthető. Laktózérzékenyek és tojásallergiások is simán ehetik.

Hozzávalók:

5 cső friss kukorica megtisztítva a héjától

1 1/2 evőkanál extra szűz olívaolaj

2 teáskanál só

3/4 teáskanál fekete bors

2 csésze félbevágott koktélparadicsom

2 csésze rukkola

1 közepes avokádó meghámozva és kockára vágva

1 kisebb kaliforniai paprika kimagozva és apróra vágva (piros verzió)

4 szál újhagyma apróra vágva, a zöldje is mehet bele

1/4 csésze apróra vágott friss koriander

Az öntethez:

2 lime leve

2 evőkanál extra szűz olívaolaj

1 evőkanál méz

1 teáskanál őrölt pirospaprika

3/4 teáskanál só

1/4 teáskanál őrölt feketebors

Elkészítés:

Készítsd elő elő a grillt közepes hőfokra. Dörzsöld be a kukorica csöveket olívaolajjal, és sózd, borsozd meg. Grillezd a kukoricát 7 percig, néhány percenként megforgatva, amíg enyhén megbarnulnak a szemek. Vedd le a grillről, és hagyd kihűlni.

Óvatosan vágd le a kukoricaszemeket a csutkáról, és tedd egy nagy keverőtálba. Add hozzá a koktélparadicsomot, a rukkolát, az avokádót, a paprikát, a zöldhagymát és a koriandert.

Egy kis tálban keverje össze a lime-levet, az olívaolajat, a mézet, a paprikát, a sót, a borsot. Öntsd a salátára, és forgasd össze. Már eheted is!

Édeskrumpli BBQ

Az édesburgonya azért nagyszerű, mert hihetetlenül sokoldalú - a levestől a tacoig bármit készíthetsz belőle. Ez most BBQ-szósszal készül, könnyű, egészséges húsmentes fincsiség, ami egy hamburgerzsömlében egy jó adag zöldséggel vegán hamburgerként is megállja a helyét!

Hozzávalók:

1 kg édesburgonya

2 evőkanál olívaolaj

2 teáskanál füstölt paprika

2 teáskanál fokhagymapor

1 teáskanál olasz zöldfűszerkeverék

1/3 csésze BBQ szósz

só, bors

Alaposan mosd meg az édesburgonyát. Fontos, hogy eltávolítsd a héjról a szennyeződéseket, de nem kell meghámozni őket. Karikázd fel vastag szeletekre, fontos, hogy viszonylag egyforma vastagságúak legyenek, hogy egyenletesen süljenek meg a grillen.

Tedd őket egy nagy tálba, locsold meg 2 evőkanál olívaolajjal és forgass össze, hogy teljesen bevonja az olaj a krumplikarikákat. Szórd meg 2 teáskanál füstölt paprikával, 2 teáskanál fokhagymaporral, 1 teáskanál olasz fűszerkeverékkel, valamint mehet rá ¼ teáskanál só és bors. Az egészet keverd jól össze, hogy mindenütt befedje a burgonyát az olajos fűszeres bevonat.

Izzítsd be a grillt, és tedd az édesburgonyát közvetlenül a grillrácsra. Süsd 5 percig, fordítsd meg. Újabb 5 perc jön a másik oldalon.

Minden egyes karikát kenj meg bőségesen BBQ-szósszal, majd süsd így őket 1-2 percig. Fordíts a krumplin, és kend le a másik oldalt is, süsd további 1-2 percig. Akkor kész, ha a burgonya megpuhult és villával könnyen át tudod szúrni.

Sült bab

Ha rengeteg időd van, ugyanígy megfőzheted ezt a finom sültbabot szárazbabból is, friss ízű, és a fűszerektől igazán egyedi körettel állhatsz elő a partin.

Hozzávalók:

2 doboz konzerv bab lecsepegtetve (tarkabab vagy amilyet szeretsz, csak ne legyen ízesítve semmivel)

1 evőkanál olívaolaj

1 fej hagyma, apróra vágva

4-5 gerezd fokhagyma, apróra vágva

1 teáskanál őrölt csípős paprika

1/2 teáskanál szárított oregánó

1/4 teáskanál frissen őrölt fekete bors

só ízlés szerint

apróra vágott koriander a díszítéshez

Az olívaolajon dinszteld le a hagymát. Keverd hozzá az összes fűszert, de vigyázz, a paprika könnyen odakap, úgyhogy kevergesd szorgalmasan. Szórd bele a babot, és közepes hőfokon tovább kevergetve pirítsd meg, hogy jól át tudja venni a fűszerek ízét. Ha szereted az erőset, egy kis friss csilit is karikázhatsz hozzá. Remek köret lesz, különösen a BBQ oldalashoz.

Görögsalátás humusztál

Ez a humusztál hihetetlenül finom étel + nagyon könnyű elkészíteni! A legkrémesebb humusz alappal kezdődik, és rengeteg friss zöldséggel és feta sajtkockákkal fejeződik be. Frissítő, izgalmas a különböző textúrák keveredése miatt.

Humusz

Hozzávalók:

1 doboz nagyjából lecsepegtetett csicseriborsó konzerv

1 dl extraszűz olivaolaj

2 evőkanál tahini

2 gerezd fokhagyma

1 kiskanál őrölt rómaikömény

fél citrom kifacsart leve

só, bors

A turmixgépbe vagy a késes konyhai robotgépbe tedd bele a hozzávalókat, majd addig járasd, amíg nagyon krémes humuszt nem kapsz A kész humuszt tedd ki egy tálra, várd meg, amíg teljesen hideg lesz, mert az aprítástól kicsit meg szokott langyosodni. Addig keverd össze a salátát:

Görögsaláta

Hozzávalók:

1 csésze rukkola

1 csésze felkockázott uborka

1/2 csésze koktélparadicsom, felezve

1/2 csésze felkockázott feta

1/4 fej lilahegyma, nagyon vékonyra szeletelve

1 evőkanál apróra vágott menta, plusz plusz levelek a díszítéshez

1 evőkanál apróra vágott petrezselyemlevél

1/4 citrom héja

1 evőkanál extra szűz olívaolaj és néhány csepp citrom összekeverve

A kész humusz tetejére halmozd a saláta hozzávalóit, öntözd meg az olivaolajos öntettel és kész is!

Végül az 5 koktél!

Fagyasztott Aperol spritz

Ez a fagyasztott Aperol Spritz koktél élénk naplemente árnyalatú, Aperollal, narancslével, eperrel és proseccóval készül, majd jeges, habos koktéllá keverjük. Könnyű előre elkészíteni, és már az első korty Olaszországba repít. Nagy kancsóba készítsd!

Hozzávalók egy nagy kancsóhoz:

3,5 dl Aperol

3,5 dl narancslé

1 csésze mélyhűtött eper

1 üveg (750 ml) prosecco vagy pezsgő

1-2 marék jég

narancs + grapefruit szeletek, a díszítéshez

Öntsd egy-egy jégkockatartóba a narancslevet és az Aperolt, és fagyaszd le legalább 4-6 órával a buli előtt. Tedd egy erős turmixba a fagyasztott Aperolt, a narancslevet, a mélyhűtött epret, a proseccót (vagy pezsgőt) és a jeget. Csak addig turmixold, amíg sima lesz, egy jó géppel fél perc alatt megvan.

Töltsd ki a kedvenc koktélpoharadba, és díszítsd narancs- és grapefruitszeletekkel.

Ranch water

Ez egy nyugat-texasi tequila koktél, a forró napokon ütős hűsítő. Senki sem tudja pontosan, honnan kapta a nevét. Egyesek szerint egy texasi farmer ivott ilyet először a ’60-as években, aztán megkínált másokat is. Hivatalosan 2010-ben vették fel a texasi bárokban az itallapra.

Hozzávalók 1 pohárhoz:

0,5 dl tequila

1 lime leve

rengeteg jég

1 dl szóda vagy buborékos ásványvíz

A hosszúkás pohárban keverd össze a tequilát a lime levével, töltsd tele jéggel a poharad, majd öntsd rá a kevéske ásványvizet. Ennyi az egész. Aki az eredeti verziót is bírja a nagy melegben, az 0,88 dl tequilával dolgozik és szigorúan fél csésze vízzel, de ezt azért tényleg csak a megrögzött rajongók csinálják. Viszont ők egy speciális mexikói ásványvízzel húzzák fel, a Topo Chico-val.

Görögdinnye-margarita on the rocks

Ha egy könnyen elkészíthető és frissítő koktélt keresel, akkor ez neked való! Édes, pont a megfelelő mennyiségű piával, ez lesz az egyik legfinomabb margarita, amit valaha ittál!

Hozzávalók 2 főre:

3 csésze felkockázott görögdinnye

0,8 dl tequila

2 evőkanál lime lé

jégkockák

Két pohár peremén futtass végig egy lime-szeletet, majd poharak szélét mártsd sóba.

Tedd a görögdinnyét, a tequilát és a lime levét egy turmixgépbe. Turmixold simára.

Töltsd meg a poharakat jéggel, és öntsd rá a görögdinnyés margarita keveréket. Díszítsd lime-szeletekkel, és azonnal ihatod is.

Barack Mojito

Ez az egyik legfinomabb és legfrissítőbb koktél, tele gyümölccsel és ízzel. Meg még vitamin is van benne.

Hozzávalók 4 főre:

1 csokor friss menta

2-3 friss őszibarack (héj nélkül, szeletelve)

2 lime leve

1,5 dl rum (igény szerint több)

szódavíz vagy ásványvíz ízlés szerint

friss barackszeletek és menta a díszítéshez

4 pohárban oszd szét a mentaleveleket. A lime levét és az őszibarackot turmixold össze. Öntsd szét a pürét a poharak alján, majd töltsd fel a poharakat jéggel. Öntsd a rumot a jégre, majd töltsd fel a poharakat hideg szénsavas vízzel. Óvatosan keverd össze az italokat, díszítsd és már kínálhatod is.

Lemoncello spritz

A tökéletes nyári koktél napközben, nyaraláshoz, hétvégi lazuláshoz vagy épp fűnyíráshoz. Frissítően buborékos, édes és pikáns és mindössze három hozzávaló kell hozzá. Ha a kissé édesebb koktélok híve vagy, cseréld le az Aperol spritzet a limoncellora. Csak óvatosan - eléggé itatja magát.

Hozzávalók 1 főre:

0,9 dl prosecco

0,6 dl limoncello

0,3 dl szódavíz

Díszítéshez: citromszeletek és mentalevelek

Tölts egy poharat félig jéggel. Öntsd rá a proseccót, a limoncellót és a szódavizet. Kész is vagy!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „az a ropogós sült krumpli, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy nem unatkozunk-e  egy kis tengerparti faluban Görögország dél-keleti csücskében, egy apró félszigeten, amely az évek során egyre inkább feledésbe merült és szinte elhagyatott lett.

És a válasz az, hogy… nem! Először is azért, mert

itt vagyunk egymásnak, és mert keményen dolgozunk azon, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki saját önmagunkkal, de azért is, mert hihetetlenül jó barátaink vannak.

Akikkel mindig azon viccelünk, hogy lehet valami közös vonás mindannyiunkban, hiszen a legtöbb ember számára nem magától értetődő választás, hogy egy ilyen Isten háta mögötti helyen építsen otthont.

Ezúttal Gittit, Tomast és gyönyörű szőrös kislányukat, a négylábon járó Junát mutatom be. Amikor nem Svájcban tartózkodnak, és sí- és snowboard felszerelést és ruházatot árulnak, egy csodaszép helyen, kis sétatávolságra laknak otthonunktól, egy hagyományos, régi falusi házban, amelyet Gitti gyönyörűen felújított, saját tervei alapján.

Mindketten imádjuk Gitti ízlését, nagyra értékeljük egyszerűségét, színkombinációit és a különleges érzéket, hogy az apró részletekre is odafigyel.

Ételei olyanok, mint az otthona: egyszerű ízek, izgalmas színekkel és részletekkel, amitől minden örömteli és nagyon finom lesz.

Legutóbbi összejövetelünkre készülvén arra kért minket, hogy készítsük el „azt a ropogós sült krumplit, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”.

Íme - egyszerűen, szeretettel:

Rázott krumpli sütőben ropogósra sütve

Hozzávalók:

10/15 kis méretű burgonya, vagy 6/8 nagy burgonya 4-be vágva.

¼ csésze olívaolaj

6 gerezd fokhagyma

Egy teáskanál mustár

Egy teáskanál füstölt paprika

Fél csésze sörélesztő (opcionális)

2 evőkanál kukoricadara

zsálya / kakukkfű / rozmaring

só és bors

 

Elkészítés:

A sütőt 180 fokra előmelegítjük.

A burgonyát csak megmossuk, mert az élet rövid, nem vesztegetünk időt a hámozásra.

A krumplit egy lábosban megfőzzük 2 evőkanál sóval. Nem akarjuk, hogy túl puhává váljanak.

Lecsepegtetjük, és visszatesszük az edénybe. Az összes fent említett hozzávalót ráöntjük a burgonyára, és a fedővel a tetején az egészet alaposan összerázzuk.

A burgonyát tepsire borítjuk anélkül, hogy bármelyik takarná a másikat, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük 45 percre.

Opcionális öntet: 2 evőkanál tahini, fél csésze víz, 2 citrom, 1 kanál olívaolaj, kanál élesztő, só és bors… vagy csak egy jó fokhagymás majonéz.

További receptek szakácskönyveinkben, vagy ingyenesen a YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen, és Instán: @kristofsteiner & @nimrodagan


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Nem is egy, három recept érkezik, egy izgalmas saláta összeállításhoz” 
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Annyi izgalmas és komplex fogás után Steiner Kristóf salátákat hoz nekünk?!” Már látom is a csüggedt arcokat – pedig a saláta, ha megfelelő öntettel párosítja az ember, fergeteges lehet főfogásként is. Itt most nem arra kell gondolni, hogy elrágcsálunk néhány szomorú levélkét, hanem fantasztikus, tartalmas, fő fogásoknak is beillő salátákra, ínycsiklandozó öntetekkel.

Itt nálunk, Görögországban már visszafordíthatatlanul berobbant a tavasz - a tenger közel húsz fokos, a hat macskánk minduntalan a napon henyél, és már minden nap locsolnom kell a kis zöldségeskertünket, ha nem akarom, hogy kitikkadjanak a zöldfűszerek.

Az új évszakhoz új étrend is párosul - búcsút mondunk a nehéz, hosszasan készülő fogásoknak, és előkerül a salátástál.

Ilyenkor képtelen vagyok brutál adag kajákat, vagy elnehezítő fogásokat fogyasztani, de ezek a szuper, egyszerre laktató és frissítő falatok napi szinten kerülnek terítékre – energiát adnak, jókedvre derítenek, ráadásul egy tikkasztó napon semmi sem hozza úgy össze a jó barátokat, mintha egy friss, ropogós salátát, és egy kancsó hűvös, mentás-citromos vizet rakok az asztal közepére.

Amikor azt mondjuk: „saláta”, az emberek nagy része egy zöld levelekből álló cuccra gondol, ami a köret köretének a köreteként fogyasztható. Vagy egy nullás méretű lány képe ugrik be, aki valami rémes fogyókúrát követ. Volt idő, mikor én is azt hittem, hogy a saláták unalmasak, és semmiképp sem lehetnek főételként tálalva, ám ez a sali-triumvirátus bárkit meggyőz az ellenkezőjéről. Mondanom sem kell: nem értek egyet az „antisalátizmussal”.

Egy színes, illatos sali felér egy frissen sülttel, vagy egytál étellel! Az itt bemutatottak a legnagyobb kedvenceim, mert ellentmondanak minden törvénynek, amit a salátákról megalkottak a gyűlölők.

Ezt pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy néhai kutyusom, Özge mindig akkor indult rá a kajára, ha ezeket tálaltam fel. Az uborka szeletelés illatát a szomszéd szobából is megérezte.

Jamie Oliver „Superfood” salátája, veganizálva

Hozzávalók, személyenként:

Egy marék friss koriander (de petrezselyem is megteszi)

1 avokádó (ennek hiányában cukkíni)

1 marék friss zöld salátalevél – például madársaláta

1 kis szem édesburgonya (de sima krumpli, vagy egy kis sütőtök is remek)

1 csipet szárított csili pehely

1 csipet őrölt koriandermag

1 csipet fahéj

bors

100 gramm kinoa, vagy vadrizs

6 rózsa brokkoli

1 marék dióféle – brazil, pekán, mandala, bármi megteszi

½  gránátalma – ennek hiányában 2 evőkanál szárított áfonya vagy goji bogyó

1 marék friss csíra

4 szelet aszalt mangó, ennek hiányában sárgabarack

Az öntethez:

A gránátalma egyik fele (ha nincs gránátalmám, az öntethez agave vagy juharszirupot használok)

1 citrom vagy lime

balzsamecet

olívaolaj

Így készül:

Előmelegítem a sütőt 200 fokra, majd a megmosott, de nem meghámozott édesburgonyát cikkekre vágom. Ha nincs avodkádóm, és cukkínit használok, kövér karikákra vágom, majd megfelezem őket, és a brokkoli rózsákat harapható méretűre bontogatom. Bemasszírozom őket egy kis olívaolajjal, sóval, borssal, korianderrel, és szárított csilivel, és már mehetnek is a sütőpapírral bélelt tepsibe, majd a katlanba 15 percre.

A kinoát kétszeres vízben főzöm meg – a közhidedelemmel ellentétben nem kötelező beáztatni. Előbb felforralom a vizet a kinoával együtt, majd takaréklángon, fedővel lazán lefedve 15 percig főzöm.

Addig is egy salátástálban összekutyulom a többi összetevőt – kivéve a magvakat, a friss koriandert, és gránátalmám egyik felét. Minden más mehet a bödönbe, az avokádó is, kimagozva, cikkekre végva – a gránátalma magjaival együtt a leve is kifolyik majd, ez így van rendjén.

Míg hül a kinoa és a sült zöldségek, összedobom a szószt: mindent alaposan összekavarok, sózom, borsozom, és megkínálom egy kis fahéjjal is.

Végül egybeforgatom a salátámat – megfejelve a magvakkal és apróra vágott korianderzölddel. Frissen az igazi – a csíra veszít a ropogós-friss érzésből, ha áll a hűtőben -, de ha jó előre el akarom készíteni, egyszerűen kihagyom a zöld leveleket és a csírákat, majd közvetlen tálalás előtt adom hozzá őket. Köszi, Jamie!

Cékla és kaliforniai paprika saláta pirított dióval

Hozzávalók személyenként:

1 fej főtt cékla

fél piros kaliforniai paprika vékony csíkokra vágva

negyed lila hagyma vékony holdacskákra vágva

Egy fél marék dió

Egy marék vegyes salátalevél - de bébispenóttal is lenyűgöző

1 nagy csokor korianderzöld és petrezselyem vegyesen, apróra vágva

A dresszinghez:

1 evőkanál tahini

2 evőkanál víz

1 evőkanál citromlé

bors

1 gerezd fokhagyma préselve

Így készül:

A céklát dobókockányi darabokra vágom, a paprikát kicsumázom és csíkokra vágom, a hagymát meghámozom, és vékony holdacskákra szeletelem.

Száraz serpenyőben kissé megprítoma  diót - vigyázva, negogy odakozmáljon.

Minden összetevőt - egy kis diót kivéve - alaposan összeforgatok, megkínálom egy kis olívaolajjal és sóval, majd megszórom a maradék dióval és korianderzölddel.

A dresszinghez a tahinit felengedem 2 evőkanál vízzel, és erőteljes mozdulatokkal keverni kezdem. Előbb megkeményedik, majd könnyű krémmé változik. Ha továbbra is túl durva, adok hozzá még vizet, de csak apránként, nehogy túlságosan felhíguljon. A tahinit mindig variálhatom: apríthatok bele petrezselymet vagy korianderzöldet, de akár újhagymát is. A kedvenc tahini-kiegészítőm a savanykás, sötétlila, szumák nevű fűszer, amelyhez itthon török fűszerboltokban lehet hozzájutni.

A szósszal az oldalán, rozskenyérrel tálalom. Az édes cékla, az aromás paprika, a pikáns koriander és a krémes tahini felejthetetlen ízharmóniát alkotnak.

Tabule - mentás kuszkusz-saláta dióval, aszalt áfonyával

Hozzávalók, személyenként:

3 maréknyi vegyes zöldfűszer - friss menta, friss petrezselyem, friss korianderzöld, friss kapor változó arányú keveréke ízlés szerint

3 evőkanál kuszkusz

1 szál újhagyma

1 marék dió

2 evőkanál aszalt áfonya

Az öntethez:

fél zöldcitrom

2 evőkanál olívaolaj

fekete bors

1 késhegynyi mustár

1 csepp ecet - én fehérbor, vagy almaecetet használok

pár csepp agavé, vagy juharszirup

Így készül:

A kuszkuszt egy bögrébe szórom, másfélszeres, forrásban lévő vízzel leöntöm, majd letakarom egy kistányérral öt percre.

A dresszinghez mindent alaposan összekeverek egy kis csészében.

A diót kissé megpirítom száraz serpenyőn, és az áfonyát durván felvagdosom, nagyjából fele-méretű darabkákra.  A zöldfűszereket egészen apróra vagdosom

Egy salátás tálban a fűszereket, diót és áfonyát egymásra halmozom, a kuszkuszról lekapom a "fedelet", villával fellazízom, hogy ne rögökben kerüljön a salátába, majd az összetevőket összeforgatom.

Meglocsolom az öntettel, ismét fellazítom a villámmal, majd frissiben tálalom.

Mégtöbb recept szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Mautner Zsófi: „Tíz éven belül oda lesz a barackos pite a klímaváltozás miatt”
Mautner Zsófi szerint a fügés gombócé a jövő, már az alföldön is inkább fügebokrokat ültetnek, a barack egyre kevésbé bírja ezt a klímát. Kényszerből jöhet tehát a hazai gasztroforradalom.

Megosztom
Link másolása

Mautner Zsófi a 24.hu Filéző című podcastjében osztotta meg gondolatait arról, hogy egyre kevésbé találni jó barackot a piacon, és bizony

a nagyi hagyományos sütije lassan nem a barackos pite, hanem a fügés gombóc lesz.

Mautner Zsófival legutóbbi szakácskönyve, Az én falusi konyhám megjelenésének apropóján beszélgettek elképesztő széles témaskálán. Szóba került a rohanó életmód és a divattáplálkozások, a falusi gasztronómia jövője a koreai és magyar konyha rokonsága, és a klímaváltozás gasztronómiára tett hatása is. A gasztroblogger ennél a pontnál kongatta meg a vészharangot, hogy a változások nem beláthatatlan időn belül érkeznek el.

"Nem harminc év múlva, nem ötven év múlva, hanem itt és most, mert egyre kevesebb sárgabarack terem.

(…) Az alföldi házak kertjében is már fügebokrot ültet mindenki, mert strapabíróbb, és bírja ezt a mediterránabb jellegű klímát és sok termést hoz. Elég esélyes, hogy tíz év múlva a fügés pite és a fügés gombóc lesz a nagymamájukhoz járó gyerekeknek és fiataloknak az az érzelmi étel, ami nekünk még a barackos gombóc volt."

Mautner a könyvéhez végzett kutatás során mélyült el a fügebokor-témában, amit az Alföldön pár tíz éve soha nem volt hagyomány ültetni, most viszont egyre inkább felváltja a sárgabarack fákat, mert a szárazabb, zordabb körülményeket is bírja.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A legjobb TikTok hack: így jön le a főtt tojás héja gyorsan és tökéletesen!
A profi séf kipróbálta és szerinte is 100 %-ban működik.

Megosztom
Link másolása

Akár rakott krumpli készül, akár csak egy kis saláta, a tojásfőzés legrosszabb része a keményre főtt tojások megpucolása. Egy TikTok-videó azonban azt állítja, hogy megvan a tojás hámozásának végső és tökéletes módja - és nem kell hozzá a kezedet sem használni.

A TikTok videó készítője, @themodernnonna osztotta meg a videót, és lépésről lépésre megmutatja, hogyan lehet könnyedén eltávolítani a tojáshéjat.

@themodernnonna Ultimate Egg Hack #egghack ♬ original sound - THEMODERNNONNA

A hack forró víz és hideg víz kombinációját használja, hogy olyan környezetet hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy a héj szinte magától lecsússzon.

Miután 10 percig főzted a tojásokat, az tiktoker azt javasolja, hogy egyből egy jeges vízzel teli műanyag edénybe tedd őket. Olyanba, aminek jól záródó fedele van.

„Csukd le a fedelet, rázd meg alaposan, és a héj azonnal lejön - magyarázta. - Ez a legjobb módja a főtt tojás hámozásának.”

Christopher Kimball séf, az America's Test Kitchen és a Cook's Country egyik alapítója, a magazin vezetőjeként szintén megosztott egy hasonló hacket, amely szerint a jeges víz a szent grál a könnyen hámozható tojásokhoz.

„A trükk a nagy jégfürdő három percig. Kisebb lesz tőle a tojás belseje, és most már könnyű lesz meghámozni”

- mondta saját TikTok-videójában.

A séf hozzátette:

„Tessék, végül a szent grál az, hogy nyolc percig főzzük őket, és három percre tegyük be egy nagy adag jégbe. És minden tojás, nem 80 százalék, nem 90 százalék, minden tojás könnyen hámozható lesz.”


Megosztom
Link másolása