GASZTRO

Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Mi a receptje a gluténmentes kovászodnak?”

Nimi & Kristóf Konyhája minden pénteken megosztja veled egy egyszerű, de nagyon finom vegán étel receptjét. Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Mi a receptje a gluténmentes kovászodnak?” Az egyik leggyakoribb kérdés, amit kapok tőletek, amióta itt, a Sassy-n megjelent a pizzatésztám receptje - és mindig megígérem: jövő héten leírom, de valahogy eddig sosem váltottam be a szavam. Nem azért, mert rejtegetem!

Csak arról van szó, hogy...

nincs konkrét arány és hozzávaló, recept és módszer, hogyan éljük az életet - a kovásszal is nagyjából ez a helyzet.

Már majdnem három éves, és annyi minden történt vele! Ő az első, aki eszembe jut, ha a konyhánk illatára gondolok. Szinte érzem a tenyeremmel a selymes, puffadó kenyértésztát, és máris, hiányzik az izgalom: nézni a sütő kis ablakán át, ahogy növekszik a kenyér, türelmetlenül várni, amíg kihűl, majd végre hallani a kéreg énekét, ahogy a késem kinyitja, és morzsák repkednek, akár a konfetti.

Egyetlen péksüteményemet sem tudnám kétszer ugyanúgy készíteni, és nem is akarom - úgy vagyok velük, mint a Szex & New York Samanthája a férfiakkal: „Minek kérdezi, hogy mit csinálok hétvégén?! A hétvége már a következő pasié!”

Van, hogy egy nap akár háromféle is készül,

a kovászt meg nem győzöm etetni, falja a mindenféle liszteket, amiket adok neki - mert hogy ő sem tradícionális recept, van benne mandula, rizs, teff, kender, kukorica, meg mindenféle liszt.

Tudom: gyengíti a kovászt, ha nem egyféle lisztből van, de… ez az én hobbim, ez a mi kenyerünk, ez a családi „pékségünk”, és nem azért kísérletezek lázasan, hogy írjak egy kenyeres könyvet, vagy sütödét nyissak, hanem mert csak, mert jó, mert imádom.

„Szeretem a kerek kenyeret, bagettet, zsemlét, és néha formában is sütöm”

Először is - amikor elkezdtem vele dolgozni, ez egy egyszerű, hagyományos, klasszikus kovász volt búzalisztből és vízből, amit egy barátomtól kaptam - a nagymamája több, mint 70 éves kovászából nevelgette.

Lassan, de biztosan megkockáztattam, hogy gluténmentesítsem (nem igazi szó, elnézést), és néhány naponta gluténmentes liszttel etettem. Minden használat után 3 evőkanálnyit tettem hozzá.

Mindig azt használtam, ami volt: kókusz, mandula, kukorica, quinoa, teff, és sok más GM liszt került bele, és persze víz.

Nagyon ritkán tettem hozzá pár csepp kovászos uborka levet, csak hogy adjak neki egy kis löketet.

Rendszerint szobahőmérsékleten hagyom, de ha 2-3 napnál tovább nem használom, hűtőben tartom. Boldog és egészséges – gyönyörű buborékokkal! Ezzel a módszerrel néhány hónapon belül nagyrészt gluténmentes lett a kovász, mára pedig már biztosan teljesen az.

Fontos: ne ess pánikba, ha néhány nap elteltével folyadékot látsz a tetején – ez egy természetes folyamat, a kovász alkoholt termel, egyszerűen öntsd le róla, vagy keverd bele. A kissé rózsaszínes árnyalat is normális.

3-5 evőkanál szobahőmérsékletű kovásszal dolgozom 300-500 gramm liszt esetén, amihez kb fele mennyiség vizet adok: ha 2 bögre volt a liszt, akkor 1 csésze a folyadék.

Általában Eden Premium Bake Free lisztet használok, de mindig keverek bele valami kis meglepetést:

…len, szezám, tök, napraforgómagot, néha szárított gyümölcsöket, darált dióféléket, fűszereket és gyógynövényeket, mint például chili, fahéj, szerecsendió, rozmaring - vagy amit csak megkívánok.

A formázásról:

ne gyúrd, nyomkodd, püföld, és tekerd annyit, mint a hagyományos kenyér tésztát – nincs benne glutén, amelynek újra kell rendeződni, ha „agresszív” vagy, elpusztítod a növekvő légbuborékokat.

Szeretem a kerek kenyeret, bagettet, zsemlét, és néha formában is sütöm – bármilyen alakzat működik. Szórj még finomságokat a tetejére, és vágj egy szexi vonalat vagy néhány szép mintát rá közvetlenül sütés előtt.

Ami a sütési módot illeti - én mindig hideg sütőbe teszem a kenyeremet, így van esélye tovább nőni, amíg beáll a hőmérséklet. Az aljára teszek egy pici csésze vizet – így levegősebb és ropogósabb lesz a kenyér.

Körülbelül 75-90 percig sütöm - mivel 15 a bemelegedési idő, plusz egy óra kell neki, amikor már lángoló meleg van benn. Én szeretem beállítani a sütőt 220 fokra, később már nem játszom vele. Imádom, hogy kissé megég a kenyérhéjam!

„Annyira jó, hogy soha többé nem veszel majd bolti GM kenyeret”

Ha kész, hagyjuk kihűlni egy rácson, és csak akkor szeleteljük, ha már nem gőzölög. Tárold textilzsákban, bambusz- vagy szalmakosárban, így három napig friss marad. Annyira jó, hogy soha többé nem veszel majd bolti GM kenyeret.

Nagyjából ennyi – most már nyugdíjba vonulhatok. Kérlek, ha belevágtatok, jelöljetek be minket Instán vagy itt, nagyon örülnénk ha láthatnánk eredményeiteket. GM kovászt persze a semmiből is neveltem már, az abszolút lehetséges, csak lassabb.

Súlyos glutén allergiában szenvedőknek: egy barátunk élelmiszerlaboratóriumában teszteltük a kenyerünket, biztonságosan fogyasztható, DE ha bizonytalan vagy, nincs módod tesztelni, kérlek, ne neveld át a gluténes kovászodat GM-re, hanem KEZDJ GM-lisztekkel.

Ehhez használj 1 rész lisztet 2 rész vízzel. Nem kell bele élesztő vagy sütőpor!

Keverd össze, takard le egy konyharuhával, és hagyd állni 2 napig, majd etesd újra, az első alkalommal használt liszt/víz adag 1/4-ével.

Minden etetés után 8-12 órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Két héten belül már használható lesz, egy hónap nap után pedig szuper-erős  - ugyanazt a sütési módot alkalmazd, amit az átnevelt kovásznál írtam.

Végezetül… ne csak azért süss, hogy ehess, és etethess. Tanulj a kenyértől. Tanulj türelmet. Tanulj bizalmat. Tanulj magabiztosságot. Tanuld meg, mit jelent az idő. Tanuld meg, mit jelent a pontosság, és a kísérletezés közötti egyensúly.

Tanulj mértéket. Tanulj tradíciót és forradalmat. Tanulj magadról, tanulj másokról, tanulj a világról. Tanulj az életről. Tanulj a kenyértől. Süss érted, értünk, mindannyiunkért. Mindenért. Vagy… csak úgy. Süss.

A hat macskánk után szoros verseny, hogy ki hiányzik jobban, mikor utazunk - a barátaink, vagy a mamakovász… Még több recept szakácskönyveinkben, és az Instánkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, és YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Egy kisfiú felfedezése sokkolta az internetet: ez az állat rejtőzik a Toblerone logójában!
Az emberek most kezdik csak észrevenni a Toblerone logóban elrejtett állatot.

Megosztom
Link másolása

A Toblerone jellegzetes háromszög alakja évek óta kedvenc, de egy kisfiú az internet sztárjává vált, miután felfedezte a csomagolás rejtett érdekességét.

A Toblerone, amely sokak számára az ünnepek egyik kedvelt csokoládéja, rejtett érdekességet tartalmaz a csomagolásán, amit eddig szinte senki sem vett észre.

Ez a mézes-mandulás nugáttal ízesített édesség világszerte népszerű, különösen most, hogy a gyártása idén Svájcból Szlovákiába került át.

Ennek következtében a csomagoláson a „Svájcban alapított” felirat szerepel az eddigi „Svájci termék” helyett. De ki az, aki alaposan megvizsgálja a csomagolást, mielőtt nekiállna ennek az ellenállhatatlan édességnek?

Nos, egy éles szemű kisfiú pontosan ezt tette, és felfedezése azonnal felkapott lett az interneten. A Twitteren egy felhasználó megosztotta fia váratlan megfigyelését, amely teljesen zavarba hozta az édesanyát.

A The Mirror szerint a kisfiú épp az első Toblerone-ját készült megkóstolni, amikor egy olyan részletre kérdezett rá a csomagoláson, amit az anyja soha nem vett volna észre.

Az édesanya a Twitteren osztotta meg a történetet:

„A fiam ma evett először Toblerone-t. Azt kérdezte: 'Miért van ott a medve?' Én: 'Milyen medve?' Ma tudtam meg, hogy van egy medve a Toblerone logójában!”

A medve, amely két lábon áll, a kéttónusú logó része. Bár a hegy ábrázolása nemrégiben megváltozott, úgy tűnik, a medve marad.

Egy közösségi média felhasználó magyarázata szerint: „A Toblerone Bernből, Svájcból származik, amelyet a medvék városaként is ismernek.”

A kisfiú éleslátása nagy elismerést váltott ki az interneten. Egy kommentelő viccesen írta:

„Nyilvánvalóan nincs medve a Toblerone logójában... ó, ott van. Francba.”

Egy másik hozzátette: „Ezt még soha nem láttam!!! A fiad zseniális!”

Egy harmadik így kommentálta:

„50 éve eszem, de soha nem vettem észre. A fiad egy zseni. Mentségemre szóljon, hogy amikor Toblerone-t kapok, a csomagolás az utolsó, amire figyelek.”


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Itt van az 5 legjobb immunerősítő őszi étel, amit októberben meg kell főznöd!
A magyar konyha gazdag hagyományokra épül, és rengeteg immunerősítő alapanyagot használ.

Megosztom
Link másolása

Ahogy beköszönt az ősz és vele együtt a hűvösebb idő, mindannyian tudjuk, hogy ideje felkészíteni a szervezetünket és az immunrendszerünket, hogy meg tudjuk őrizni az egészségünket a tél folyamán is. Mi a legjobb módja ennek? Olyan ínycsiklandó ételek készítése (és persze evése), amelyek nemcsak finomak, de segítenek megóvni az egészségünket is.

Íme öt immunerősítő fogás, amiket mindenképp ki kell próbálnod októberben!

1. Töltött káposzta – Az igazi immunbomba!

A töltött káposzta nem véletlenül klasszikus! A savanyú káposzta tele van C-vitaminnal, ami segít megóvni a szervezetet. A darált hússal és rizzsel töltött káposztalevelek nemcsak laktatóak, de a probiotikumokban gazdag savanyú káposzta még a bélflórát is rendben tartja. Az immunerősítés sosem volt ennyire finom!

 2. Sütőtökkrémleves – Őszi kényeztetés a testednek

A sütőtökkrémleves maga az ősz a tányérodon! Az A-vitaminban gazdag sütőtök támogatja a nyálkahártyák egészségét, ami különösen jól jön a légutak védelmében. Ráadásul a krémes, fűszeres leves nemcsak az immunrendszeredet erősíti, hanem az ízlelőbimbóidat is kényezteti. Dobd fel pirított tökmaggal vagy egy kis tejszínnel, és élvezd a melegséget, amit ad!

3. Hagymaleves – Az egyszerű, de ütős immunerősítő

Hagymaleves? Igen, és nem véletlenül! A hagyma gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, és tele van antioxidánsokkal, amelyek segítik a szervezet védekezését. Egy jó adag hagymaleves a tetején ropogós kenyérkockákkal és olvadó sajttal tökéletes választás a hűvös októberi estéken. Nemcsak melegít, hanem az immunrendszered is hálás lesz érte.

4. Gombapaprikás nokedlivel – D-vitamin felturbózva

Ki ne szeretné a gombapaprikást? A friss gombák tele vannak D-vitaminnal, ami az immunrendszer erősítésének egyik kulcsa. A selymes paprikás mártás és a nokedli kombója igazi magyar komfort food, ami egyszerre tápláló és finom is. Ráadásul a gombák antioxidánsai segítenek a betegségek elleni védekezésben is.

5. Csipkebogyó lekvár és tea – A természet vitaminbombája

Ha valaha is ittál csipkebogyó teát, tudod, hogy ez nemcsak nagyon finom meleg ital, hanem az egyik legjobb természetes immunerősítő is. A csipkebogyó lekvár pedig szuper módja annak, hogy extra C-vitamint juttass a szervezetedbe, akár reggelire, pirítósra kenve. Ha eddig nem etted, kezdd el most szokásoddá októberben, és máris tettél egy lépést a megfázás elleni küzdelemben!

Októberben fontos, hogy ne csak finom, hanem tápanyagokban gazdag ételekkel támogasd az egészségedet.

A töltött káposzta, sütőtökkrémleves, hagymaleves, gombapaprikás és csipkebogyó lekvár olyan fogások,

amik nemcsak feltöltenek, hanem segítenek megőrizni az immunrendszered erejét is.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Csak erős idegzetűeknek! Ez a sokkoló specialitás az új őrület New Yorkban
Elég bátor lennél ahhoz, hogy megkóstold ezt az ételt?

Megosztom
Link másolása

New York ínyencei most egy különleges ecuadori csemegét, a tengerimalacot fedezik fel maguknak, és „nagyon ízletes” fogásként ünneplik. Igen, arról a kedves kis szőrös, csipogó hangot adó háziállatról van szó, amit a gyereknek vettél nemrég.

Legalábbis a La Casa Del Cuy nevű étteremben egyre népszerűbb a fogás, és ahogy a neve is sugallja, a hely a tengerimalacokra (cuy) specializálódott.

Az étterem grillezve, egészben, gyakorlatilag minden részét felszolgálja. a kis házi kedvenceknek

NewYorkTimes újságírója szerint hétfő este az étterem tele volt vendégekkel, akik 1,2 kilós, körülbelül 40 centiméter hosszú állatokból lakmároztak. A házi kedvencként tartott tengerimalacok általában kisebbek, de súlyuk elérheti a 90 dkg-ot, esetleg a 1,5 kilót.

„Jobb, mint a csirke. Jobb, mint a nyúl” – mondta az étterem vezetője, Lucio Barrera a The Post-nak, és hozzátette, hogy szerinte a fej a legfinomabb része.

 

Lucio szerint a 110 dollárba (kb. 43.000 Ft) kerülő tengerimalacokat úgy viszik, mint a cukrot, ezért az étteremnek nagy mennyiségben kell beszereznie az állatokat. Azonban a dél-amerikai rágcsálók importja nem egyszerű.

Az ecuadori farmokról érkező fagyasztott példányokat vámkezelni kell, ami időigényes folyamat.

„Nehéz, mert nagyon sokat használunk” – magyarázta Lucio, aki Cuenca városából, Ecuadorból származik, és férjével, Marcelo Barrerával együtt vezeti az éttermet.

Kezdetben csak grillcsirkével foglalkoztak, de a COVID-19 járvány alatt, az ecuadori közösség igényeire reagálva, feltették a tengerimalacot is az étlapra.

„Az emberek sorra kérdezték: miért nem készítetek tengerimalacot a csirke helyett?” – mesélte Lucio. „Azt mondtam, csináljunk valamit, mert az élet túl rövid.”

 

Így született meg a La Casa Del Cuy. A tengerimalacok Dél-Amerikában az őslakosok étrendjének fontos részét képezik, alacsony zsírtartalmuk, magas fehérjetartalmuk, valamint könnyű tenyészthetőségük miatt. Támogatóik szerint még fenntarthatóbbak és jövedelmezőbbek, mint a hagyományos haszonállatok, mert kevesebb helyet és erőforrást igényelnek.

Az ecuadori kultúrában gyakran különleges alkalmakkor – például esküvőkön – tálalják őket, és a menyasszony családjának hagyományosan egy pár tengerimalacot ajándékoznak.

„Nálunk az országban ez egy nagyon különleges étel” – mondta Lucio, aki maga is nagy rajongója az állatnak, amit az USA-ban házi kedvencként tartanak. „Imádom. Minden nap eszem” – vallotta be.

Most nyugodtan hagyja abba az olvasást mindenki, akinek volt már ilyen cuki kis kedvence: az étteremben a tengerimalacokat nyársra húzzák, fokhagymával és más fűszerekkel pácolják, majd egy grillen lassú tűzön ropogósra sütik. A kész ételt rizzsel, burgonyával, mote kukoricával és mogyorószósszal tálalják, mielőtt egy hatalmas ollóval darabokra vágják.

A La Casa Del Cuy éttermében a tengerimalac nemcsak az ecuadoriak, hanem kalandvágyó gringók és a kínai gasztronómiai rajongók körében is népszerű.

Te megkóstolnád?

Mindenesetre a rettenetes képeket itt nézheted meg.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
5 tuti tipp, amivel spórolhatsz a konyhában + 4 csodálatosan finom házi fűszerkeverék receptje
A bolti árak az egekben, a rezsi se lesz olcsóbb, de attól még valahogy meg kell tölteni a hűtőt.

Megosztom
Link másolása

A konyhai spórolás nem csak arról szól, hogy kevesebbet költünk a boltban, hanem arról is, hogy tudatosabban használjuk fel az alapanyagokat és az energiát. Néhány egyszerű trükkel csökkentheted a kiadásaidat, miközben finom és tápláló ételeket készíthetsz.

Mutatjuk, hogyan!

1. Maradékmentés mesterfokon

Igen, tudjuk, hogy a vasárnapi frissen sült rántott húshoz jár a petrezselymes krumpli, de ha nem fogyott el előző nap az összes étel, ne dobd ki azt! Fagyaszd le a maradékot, vagy csinálj belőle másnap egy menő új ételt. Egy kis kreativitás és hopp, a maradék krumplipüré másnap gnocchiként, a csirkepörkölt quesadillaként tér vissza. Spórolsz és még új recepteket is tanulsz!

2. Ne hagyd, hogy az áram pazarolja a pénzt

Észrevetted, hogy a hűtőd folyamatosan zúg, és mindig vannak benne jégtömbök? Ideje leolvasztani! Egy jégmentes hűtő nemcsak hatékonyabban dolgozik, de kevesebb áramot is eszik. Ha még ennél is tovább mennél, csak akkor tedd a kaját a hűtőbe, ha már kihűlt, és ne dugd állandóan be a felesleges konyhai kütyüket.

3. Vásárolj szezonálisat

Az avokádó, mangó meg a drága áfonyás müzlik menők, de a helyi, szezonális zöldségekkel sokkal olcsóbban megúszod. Ősszel tele a piac sütőtökkel, káposztával, almával – ezekből remek kajákat készíthetsz, és nem fogsz minden bevásárlás után szívrohamot kapni a kasszánál. Plusz, ezek gyakran frissebbek is, mint az import finomságok.

4. Tervezd meg a kajáidat

Ha tényleg spórolni akarsz, muszáj előre gondolkodni. Írd össze, mit főznél a héten, és csak azokat a dolgokat vedd meg, amik valóban kellenek hozzá. Ezzel nemcsak pénzt, de időt is spórolsz, és nem lesz a konyhában öt különböző, félig megrohadt zöldség, amiket sosem fogsz felhasználni.

5. Csinálj házilag fűszereket és alapanyagokat

A bolti fűszerkeverékek néha annyiba kerülnek, mintha aranyból lennének, pedig otthon is simán elkészítheted őket. A saját fűszerkeverékek megoldják a problémát, és még variálhatod is őket ízlés szerint. Ugyanez a helyzet a salátaöntetekkel, szószokkal – egy jó alaprecepttel simán megúszod a drága bolti cuccokat.

Íme 4 szuper fűszerkeverék, amit otthon is könnyen összedobhatsz, és garantáltan feldobja a főztödet:

1. Házi taco fűszerkeverék

A mexikói ételek szerelmeseinek kötelező! Tökéletesen passzol darált húshoz, csirkéhez vagy akár zöldségekhez is.

  • 1 evőkanál chili por
  • 1 teáskanál köménymag (őrölt)
  • 1 teáskanál füstölt paprika
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1 teáskanál hagymapor
  • 1/2 teáskanál oregánó
  • 1/2 teáskanál só
  • 1/4 teáskanál cayenne bors (opcionális)

2. Mediterrán fűszerkeverék

Ezzel a keverékkel bármilyen zöldséget, sült krumplit vagy csirkét mediterrán stílusban készíthetsz el.

  • 1 evőkanál szárított oregánó
  • 1 evőkanál szárított bazsalikom
  • 1 evőkanál szárított kakukkfű
  • 1 evőkanál rozmaring
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1/2 teáskanál füstölt paprika
  • 1/2 teáskanál só
  • 1/4 teáskanál bors

3. BBQ fűszerkeverék

Ha imádod a grillezett ételeket, ezzel a keverékkel igazi füstös, édes ízt varázsolhatsz a húsokra vagy zöldségekre.

  • 2 evőkanál barna cukor
  • 1 evőkanál paprika
  • 1 teáskanál chili por
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1 teáskanál hagymapor
  • 1 teáskanál köménymag (őrölt)
  • 1 teáskanál fekete bors
  • 1/2 teáskanál cayenne bors

4. Provence-i fűszerkeverék

Ez a klasszikus francia fűszerkeverék aromás és friss ízeket hoz a konyhádba, tökéletesen illik sült ételekhez vagy grillezett zöldségekhez.

  • 2 evőkanál szárított oregánó
  • 2 evőkanál szárított kakukkfű
  • 2 evőkanál szárított rozmaring
  • 1 evőkanál szárított bazsalikom
  • 1 evőkanál szárított majoránna
  • 1 teáskanál szárított levendula (opcionális, de ez adja a provence-i ízt)
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1/2 teáskanál őrölt fekete bors

 

Ezekkel a keverékekkel nemcsak pénzt takaríthatsz meg, de sokkal frissebb és egyedibb ízeket hozhatsz létre, mint a bolti változatokkal.


Megosztom
Link másolása