Hogyan élje túl a nyári szünetet a család? – A legjobb szórakozási és digitális házirend tippek
A nyári szünet szele már erőteljesen lengeti a szülők amúgy is égnek álló haját. Külön logisztikai kihívás, hogyan oldják meg a gyerekek két hónapos, jól megérdemelt szabadságát úgy, hogy a szülőknek közben dolgozniuk kell.
Nem egyszerű, de aki gyermeket vállal, az pontosan tudja, hogy
A gyerkőc persze reggeltől estig elvan a tévé és internet előtt is szobanövényként, de azt mindannyian tudjuk, hogy semmiképp nem egészséges ezt hagyni. Az sem megoldás, ha reggel kirakjuk az ajtó elé, este pedig beengedjük.
Kell a napirend nyáron is, vallja Tóth Dániel digi pszichológus, ditgitális nevelés szakértő, aki az RTL-nek adott interjút.
Hogy a házirend hogy néz ki, az családonként eltér. Igazából az egész napirendes dolog szerinte egy életfilozófia, mintsem egy mindenkinek odaadható lista.
Ezek tényleg keretek legyenek, ne korlátok, és ha nem sikerül betartani a dolgokat, legyenek következmények, ne büntetés.
Partnerként kell kezelni a gyereket, mert ő nem egy zsák a sarokban, hanem a család teljesértékű része.
Ez azért is fontos, mert minden szituáció a gyerek egyéni megélésén múlik. Például lehet, hogy mi azt látjuk, milyen cukin játszik a tableten, közben pedig épp megtalálja egy internetes troll, vagy veszélybe kerül. Míg az is lehet, hogy egy véres játékkal játszik, amit mi veszélyesnek gondolunk a személyiségfejlődése szempontjából, de közben nem fókuszál a gyerek a lövöldözésre, csak arra, hogy stratégiát alkosson más csapattársakkal.
ezért nagyon oda kell figyelni, mik a gyerek igényei.
Ezért fontos egyedileg megállapítanunk a házirend kereteit. A túl nagy szabadság véget nem érő lustálkodásba csaphat, a túl feszes keretek pedig szorongást szülhetnek. Jó megtalálni a balanszt.
Erről már egy hatgyermekes anyuka beszélt az RTL-nek, aki szerint ma már minden gyerek megtalálhatja a magának való tábort, annyiféle tematika van.
Sajnos durva árakat kell fizetni értük, ez tény, de érdemes rá spórolni.
mert vannak olcsó, néha ingyenes, de regisztrációhoz kötött önkormányzati táborok, kirándulások, amelyek pont ezt a problémát hidalják át.
Körül kell nézni, mi van a család lakhelye körül. Ha pedig épp táborokról informálódnak, mindenképp meg kell nézni, megfelelő biztonsági előírásoknak felel-e meg az esemény, jó-e a környék, kik tartják milyen képesítéssel.
A táborok az új élmények miatt nagyon fontosak a gyerek életében az anyuka szerint. Ám tartja magát ahhoz, hogy a gyerekeknek
A nyár a közös, családi élményekről is szól, ezért jó elmenni nyaralni, vagy ha az nem fér bele, közös délutánokat, hétvégéket szervezni, akár csak egy biciklizés vagy séta is jót tehet a gyerek lelkének és a család összekovácsolódásának.
A gyerekek egészséges és változatos étkezéséhez az a tippje az anyukának, hogy készítsenek egy listát a gyerkőcök által preferált étkekből, és előre készítsenek egy listát, ki mit hajlandó megenni. Ebből pedig szabadon lehet variálni hétről hétre. Tehát legyen benne egy kis tervezés és tudatosság, de legyen lazulás is. Mint az egész nyári szünetben.