Újabb fertőző betegség a láthatáron: a Közel-Keletről támad a teveinfluenza
Egy szaúdi férfi, akiről kiderült, hogy teveinfluenzában szenved, simán felült egy repülőre, miután fittyet hányt az orvosok utasításaira.
A férfi kórházi tartózkodása alatt vett mintákból kiderült, hogy a tüneteit a Közel-Keleti légúti szindróma-koronavírus (MERS-CoV) okozta, ami egy ritka, de elég súlyos légúti fertőzés.
Csakhogy ekkorra már Pakisztán felé tartott. Az egészségügyi hatóságok azonnal akcióba lendültek, hogy megpróbálják felkutatni őt és azokat, akikkel a repülés során kapcsolatba kerülhetett.
A WHO szerint a MERS-es betegek 36%-a belehal a fertőzésbe, bár ez az arány lehet, hogy túlzó, mert sok enyhébb esetet nem jelentenek.
A vírus többnyire állatokkal érintkezőkön jelenik meg, különösen a Közel-Keleten tartott tevék esetében, de köhögéssel emberről emberre is terjedhet.
Az ominózus szaúdi férfi esetében nem tudni, hogyan fertőződött meg, mivel nem érintkezett tevékkel és nem volt egészségügyi dolgozó sem,
ami egy másik tipikus kockázati tényező. A férfi augusztus végén lázzal, köhögéssel, légzési nehézségekkel és szívdobogás-érzéssel került be egy helyi kórházba, ahol először azt hitték, szívproblémái vannak. Szeptember 1-jén átszállították egy másik intézménybe, de még aznap saját kérésére elhagyta a kórházat – az orvosok figyelmeztetése ellenére.
Másnap már Pakisztán felé tartott.
Az egészségügyi hatóságok attól tartottak, hogy kiszabadult az ellenőrzésük alól a vírus.
A szakértők szerint a MERS nem annyira fertőző, hacsak nem kerülnek az emberek közvetlen, szoros kontaktusba egymással.
A szaúdi hatóságok közben 23 egészségügyi dolgozót, két beteget és a férfi egy hozzátartozóját megfigyelték, akik kapcsolatba kerülhettek vele. Pakisztánban is felkutatták a kapcsolatait, de senki másnál nem mutatták ki a fertőzést.
Idén Szaúd-Arábiában eddig összesen öt teveinfluenzás esetet regisztráltak, és ebből négy halállal végződött.
A MERS egy viszonylag új betegség, amelyet először 2012-ben azonosítottak Szaúd-Arábiában, miután a tevékről átterjedt az emberre. Azóta 2204 esetet és 860 halálesetet jelentettek világszerte, főleg az Arab-félszigeten, de a vírus más országokba is eljutott.
A szakértők azt ajánlják, hogy aki a Közel-Keletre utazik, főleg ha krónikus betegséggel küzd, tartson be szigorú higiéniai előírásokat. Mossanak rendszeresen kezet szappannal, főleg ha állatok közelében vagy piacokon járnak.
Via The Sun.