Vegán péntek Steiner Kristóffal: Íme a csodálatos shakshuka, a lecsó serpenyős változata
„És mikor készítesz shakshukát?” - hangzik el a kérdés minden elvonulásunk és vegán vakációnk első napján a visszatérő vendégektől, én pedig mindig megígérem, hogy nem engedem haza őket a lecsó serpenyős változata nélkül.
Én a magam részéről mindig abból csinálom, ami épp van itthon, és bátran állítom, hogy a legegyszerűbbtől a legkomplikáltabb változatig mind lenyűgöző.
Nem beszélve arról, hogy milyen hamar megvan, így sokfős családok vagy össznépi nyaralások kedvenc brunch-fogása is lehet. Bár eredetileg észak-afrikai étel, én a jaffai bolhapiacon ismertem meg, mikor Tel Avivban éltem - az itteni Dr. Shakshuka étterem mondhatni igazi városi legenda.
a pletykák szerint a tulajdonos-főszakács egy évet ült dutyiban illegális készpénz váltásért, ahol is a rengeteg rászakadt szabadidejét azzal töltötte, hogy tökélyre fejlessze a főzőtudományát, és a családja shakshuka receptjét készítette cellatársainak.
Persze nem kell börtönbe kerülni ahhoz, hogy elkészítsük! Rendszerint reggelire kínált fogás, és bár az autentikus recepthez a fortyogó shakshukára ütött tükörtojás is hozzátartozik (melyet rendszerint csicseriborsóliszttel készült „omlettel” váltok ki),
Bár az izraeliek, a palesztinok, a libanoniak, a tunéziaiak, és a marokkóiak is meg vannak róla győződve, hogy ők a tökéletes recept értelmi szerzői, ami ennél sokkal fontosabb: a fogás remekül összehozza a különféle kultúrákat. Ahogy mindig mondani szoktam: a közel-keleti béke akkor valósul meg, ha megtanuljuk egymás vallását és társadalmát épp úgy értékelni, mint ahogyan inspirációt merítünk egymás kulináris kultúrájából. Ilyenkor születhetnek igazi csodák.
Mint ez a shakshuka…
Hozzávalók 2 főre
4 paradicsom
2 kaliforniai, vagy kápia paprika
1 nagy vörös hagyma
4-6 gerezd fokhagyma
1 édesburgonya vagy cukkini, vagy ½ kisebb sütőtök
4 evőkanál olívaolaj
agave / rizs / juharszirup
1 teáskanál mustár
1 dl növényi tej
1/3 doboz (150 gramm) tofu
Fekete, vagy hagyományos só, fekete bors, római kömény, egy csipet fahéj, kurkuma
Elkészítése:
1. A fokhagymát és a hagymát megpucoljuk, a hagymát kockára vágjuk, a fokhagymát pedig vékony szeletekre.
2. A paradicsomot és a paprikát kis kockákra, az édesburgonyát, vagy sütőtököt falatnyi darabokra vágjuk.
2. Erős tűzön, kevés olívaolajon, sóval, borssal, fűszerpaprikával, fahéjjal, és római köménnyel megpirítjuk a hagymát és a fokhagymát, ha már szép színt kap, hozzáadjuk a paprikát, összekeverjük és hagyjuk már-már odakapni.
3. Hozzáadjuk az édesburgonyát, cukkínit, vagy sütőtököt és a friss paradicsomot. Ha szükséges, kis vízzel felöntjük és lefedve 4-6 percig főzzük magas hőfokon, majd jól összekeverve lefedjük a serpenyőt és 15 percig kis lángon főzzük.
4. Ezalatt a tofut egy tálba morzsoljuk, hozzáadunk egy evőkanál olívaolajat, fél teáskanál mustárt, a növényi tejet, fekete borsot, sót és kurkumát.
5. A főzés utolsó 4 percében a tofu „rántottát” a shakshuka tetejére helyezzük, és ismét letakarjuk.
6. A tetejére teszünk egy kis friss organót, ízlés szerint bazsalikomot, petreyselymet, vagy koriandert. Tunkoljuk kenyérrel, és mellé egy friss salátával.
További receptek szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, valamint Instagram oldalainkon: @kristofsteiner és @nimroddagan