Piros tojás céklával? – Természetes tojásfestési technikákat teszteltünk
Az interneten megannyi vibrálóan színes képet találhatunk, ha rákeresünk a természetes tojásfejési technikákra.
Bevallom, kétkedve vágtam bele ebbe a projektbe.
Fogtam pár ígéretesnek tűnő zöldséget és fűszert, és főzetet készítettem belőlük. Majd egy-egy kanál ecet kíséretében a főtt tojásokat estére beáztattam a színezőanyagokban.
A kurkumán kívül maximum csak az ecet hatása látszott meg a tojásokon. Szóval egyértelművé vált, hogy első körben én nem vettem elég komolyan a témát. Tovább kutakodtam hát az interneten, és a következő körökben próbáltam kiküszöbölni a buktatókat.
Tuti tippek, hogy neked elsőre sikerüljön
- Használj minél világosabb, vagy egyenesen fehér tojásokat. Talán ez a legfontosabb pont. A legtöbb természetes festék nem tud mit kezdeni a barna tojáshéjjal.
- Sikáld át a tojásokat mosogatószerrel, mielőtt megfőznéd őket. Ha nem bontod meg ezt a zsíros réteget, ami a tojást védi, nem sok esélye van megtapadni a festéknek.
- Készíts minél koncentráltabb színezőanyagot. Szeld apróra a zöldségeket, és nagyjából annyi vizet önts rájuk, amennyi ellepi őket. Fedő alatt, 20 perc után nagyjából kiereszti a színét a lilakáposzta és a cékla is. Szűrd le, és adj egy-egy kanál ecetet is a főzethez (ez segít abban, hogy jobban megtapadjanak a színek).
- Kurkumából elég 2 evőkanál a sárga színhez. A bort pedig fel sem kell forralni, azonnal lehet beledobni a festésre szánt tojásokat, és az eredmény borfajtától függően többféle barna szín is lehet.
- Ne nyúlj a tojásokhoz kanállal. Inkább kézzel, óvatosan tedd őket a színezőanyagokba. Ha megkarcolod őket, az sajnos a színezés után is meg fog látszani.
- A festék lepje el teljesen a tojást, és hagyd egy éjszakára, vagy akár egy teljes napra benne ázni.
- Óvatosan halászd ki a tojásokat a festékből, és azonnal tedd egy papírtörlőre, majd hagyd megszáradni őket. A színezőanyagok sok esetben nedvesen simán letörölhetőek, de száradás után egész szépen fennmaradnak a tojásokon.
- Utolsó lépésként dörzsöld át a tojásokat zsírral, ha azt szeretnéd, hogy szépen csillogjanak.
Ha a fentieket mind betartod, egész szép eredményt érhetsz el.
Én több hibát is elkövettem a több körös próbálkozások közben. Mindig mást. Hol nem hagytam elég időt, hol nem készítettem elő rendesen a tojást, de olyan eset is akadt, amikor nem tudtam rájönni, hogy mi volt a hiba... vagy nem bennem volt a hiba.
Helyette inkább lilakáposzta és kurkuma keverékével érdemes próbálkozni. De ettől se várjunk csodát!
A lilakáposzta és a vörösbor szép színt ad, de nagyon kell figyelni rá, hogy száradásig ne nagyon tapogassuk őket, mert könnyen ledobják a színt magukról.
A hagymahéj mindenek felett!
Egy technika van, ami gyorsan, könnyen és eredményesen alkalmazható: a hagymahéjjal való festés.
Nem véletlen, hogy nagyszüleink is ezt vetették be leggyakrabban.
Tegyük fel a tojásokat a hagymahéjakkal együtt főni. Használhatunk vöröshagymát vagy lilahagymát, vagy a kettőt vegyesen. Én vegyesen használtam lilát és vöröset. 1.5-2 liter vízbe tettem 1-1 kg hagymahéjat.
Miután megfőtt a tojás, hagyjuk a lében kihűlni.
Ha a kertben gyűjtünk pár levelet vagy virágot, mintás tojásokat is festhetünk. Egy harisnya segítségével szorosan rögzítsük a levélkét a tojáshoz, és ezzel együtt főzzük meg. Ha nem jut be a színezőanyag a levél alá, csodaszép, természetes mintát kapunk a végén.