Így készül a koronázási quiche, amit a fél világ megsütött
Ne tévesszen meg senkit, hogy egy francia étel lesz a britek legnagyobb nemzeti ünnepének főszereplője. A quiche-t ugyan klasszikusan a francia konyha termékének hisszük, de nem az. A középkori Németországból származik, maga a quiche kifejezés is a német kuchen szóból ered, ami süteményt jelent. Eredetileg vastag vasserpenyőben sütötték, és ugyan a királyi családban már Viktória királynő idejében kedvelt étel volt, Nagy-Britannia-szerte csak a második világháború után vált népszerűvé. Nem véletlenül.
Kerülhet bele gomba, cukkini, paradicsom, hüvelyesek, húsfélék, halak, ahogy épp a kedves fogyasztó kívánja.
Erzsébet királynő 1953-as megkoronázásakor még indiai ihletésű koronázási csirkét szolgáltak fel. Hetven évvel később fia, III. Károly király - aki imád mindent, ami tojást és sajtot tartalmaz - a koronázási quiche-t választotta a nagy nap megünneplésére.
Az ételt Mark Flanagan, a Buckingham-palota királyi séfje a királyi párral szoros együttműködésben fejlesztette. Flanagan úr 2002 óta felel a királyi étkezésekért. Reméli, hogy az emberek kedvet kapnak a finomság elkészítéséhez.
Emellett, a modern kor szellemében többféle diétás igénynek is megfelel, a királyi séf szerint nem túl bonyolult elkészíteni, és nem igényel drága vagy nehezen beszerezhető alapanyagokat. Ez mostanság különösen fontos szempont az Egyesült Királyságban, sőt, egyesek még így is szóvá tették, hogy az országban tapasztalható tojáshiányban ez a recept is túlzás.
A Buckingham-palota szerint a hozzávalók variálásával az ételt könnyen hozzá lehet igazítani a helyi közösség egyéni ízléséhez is, vagy a különböző diétákhoz.
Az ételt az uralkodó kertészkedés iránti szenvedélye ihlette, spenóttal, lóbabbal és tárkonnyal készül.
És mikor fogják ezt megenni a britek és mindenki más, aki együtt szeretne ünnepelni velük?
A május első hétvégéjén tartott Nagy Koronázási Ebéden. Valamikor május 6-8 között, amikor a legtöbben ráérnek az utcában, vagy a településen. A buli célja, hogy összehozza a szomszédokat és a kisebb helyi közösségeket, együtt ünnepeljék a koronázást, és megosszák egymással a jókedvet, és az ételt. Több millióan fognak így bulizni az egész világon, Ghánától Barbadosig.
Darren McGrady, a Buckingham-palota korábbi séfje szerint Károly választása nem volt meglepő.
A palota saját honlapján ezt a kedvcsináló leírást adta az ételhez: „ropogós, könnyű tésztával és a spenót, a lóbab és a friss tárkony finom ízeivel. Melegen vagy hidegen fogyasztható zöldsalátával és főtt újburgonyával - tökéletes a koronázási nagy ebédhez!"
Íme a recept a 2023-as eredeti Koronázási Quiche-hez (4 éhes személy részére):
Hozzávalók:
A tésztához:
125 g liszt
Csipetnyi só
25 g hideg vaj, kockára vágva
25 g disznózsír
2-3 evőkanál jéghideg tej
A töltelékhez:
125 ml tej
175 ml tejszín
2 közepes tojás
1-2 evőkanál apróra vágott friss tárkony,
Só és bors
100 g reszelt cheddar sajt,
180 g párolt spenót, alaposan lecsepegtetve enyhén felaprítva
60 g főtt lóbab vagy szójabab
A tészta elkészítése:
1. Szitáljuk a lisztet és a sót egy tálba; adjuk hozzá a zsiradékokat, és morzsoljuk össze a keveréket az ujjunkkal, amíg nedves homok vagy kristálycukor-szerű állagot nem kapunk.
2. Kanalanként adjuk hozzá a tejet, és gyúrjuk össze a tésztát. Ha nem áll össze, még egy kis tejet tehetünk hozzá.
3. Csomagoljuk be egy fóliába, és tegyük be pihenni a hűtőbe 30-45 percig.
4. Lisztezzük meg enyhén a deszkát, és nyújtsuk ki a tésztát a 20 centis piteforma tetejénél kicsit nagyobb és kb. 5 mm vastagságú körré. Nem lesz könnyű, a tészta elég kemény, ruganyos is, de akkor jó.
5. Béleljük ki a tésztával a piteformát, ügyelve arra, hogy ne legyenek benne lyukak, különben a keverék kifolyhat. Fedjük le, és hűtsük további 30 percig a hűtőben.
6. Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra.
7. Béleljük ki a tésztalapot sütőpapírral, tegyünk rá egyenletesen szárazbabot vagy sütőgolyókat, és süssük 15 percig. Vegyük le róla a sütőpapírt és a babot.
8. Keverjük össze a tejet, a tejszínt, a felvert tojásokat, a fűszereket.
9. Csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160°C-ra.
10. A tészta-alapba szórjuk a reszelt sajt felét (ha ráolvad, nem ázik majd át a tészta), a tetejére az apróra vágott spenótot, a babot és a fűszernövényeket, majd öntsük óvatosan rá a tejszínes keveréket.
Ha szükséges, kíméletesen keverjük meg, hogy a töltelék egyenletesen helyezkedjen el a piteformában, de vigyázzunk, hogy ne sérüljön meg a tészta.
11. Szórjuk meg a tetejét a maradék sajttal. Tegyük a sütőbe, és süssük 25-35 percig, amíg megdermed és aranyszínű lesz. Ez sajnos sütőfüggő. Ha kivesszük és még nagyon lágy, süssük további 5 percig.
Miután mi is megsütöttük, a következőkre jutottunk:
A spenót és a bab keveréke izgalmas textúrát adott a tölteléknek, jól kiegészítetve az erős cheddar aromát.
Ajánlunk egy másik receptet is, ezt füstölt lazaccal,
persze a hal nyugodtan helyettesíthető 100 gramm füstölt sonkával, a spárga apróra vágott paradicsommal, de akkor a kaprot is cseréljük újhagymára:
Az alaptészta hozzávalói és elkészítése ugyanaz.
A töltelékhez:
125 ml tej
175 ml tejszín
2 közepes tojás
1 evőkanál mustár
1 evőkanál apróra vágott kapor
Só és bors
150 g reszelt cheddar sajt,
180 g párolt spárga, alaposan lecsepegtetve
100 g füstölt lazac
Elkészítés:
1. Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra.
2. Béleljük ki a tésztalapot sütőpapírral, tegyünk rá egyenletesen szárazbabot vagy sütőgolyókat, és süssük 15 percig. Vegyük le róla a sütőpapírt és a babot.
3. Keverjük össze a tejet, a tejszínt, a mustárt, a felvert tojásokat, a fűszereket.
4. Csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160°C-ra.
5. A tészta-alapba szórjuk a reszelt sajt felét (ahogy előzőleg is írtuk, ha ráolvad a sajt a tésztára, nem ázik majd át), a tetejére a felvágott párolt spárgát és a szétcsipkedett lazacot, majd öntsük óvatosan rá a tejszínes keveréket.
6. Ha szükséges, kíméletesen keverjük meg, hogy a töltelék egyenletesen helyezkedjen el a piteformában, de vigyázzunk, hogy most se sérüljön meg a tészta.
7. Szórjuk meg a tetejét a maradék sajttal. Tegyük a sütőbe, és süssük 25-35 percig, amíg megdermed és aranyszínű lesz. Ha kivesszük és még nagyon lágy, süssük további 5 percig. Ha felpúposodott, semmi vész, körülbelül 5 perc múlva a quiche lelapul.
A koronázási csirke indiai ihletésű krémes currymártással készült. Salátaként lehetett fogyasztani, vagy szendvicsek töltelékeként használni. Állítólag az a csirkeétel ihlette, amelyet V. György 1935-ös ezüstjubileumára főztek.
II. Erzsébet 2002-es aranyjubileumára is készült egy jubileumi csirke - darabokra vágott, sült csirke került egy tejfölös-majonézes-gyömbéres öntetbe, és tésztasalátával, lime-negyedekkel és apróra vágott petrezselyemmel kínálták.
A platina jubileumát pedig egy citromos-valíliás-amarettós platina pudinggal ünnepelték, amelyet országos verseny keretében választottak ki.