FONTOS
A Rovatból

Frissítő szertartás vagy durva mérgezés? Minden, amit az aromaterápiáról tudni érdemes - illóolajpatika és helyes használatuk

A közelgő bekuckózós időszak tökéletes arra, hogy körültekintően használjuk otthon az aromaterápia kincseit - ami nem csupán az illóolajokat fedi le.

Megosztom
Link másolása

A világgal való kapcsolódást segítő érzékszervek egyike a szaglás, az illatok így kikerülhetetlen részei életünknek. A jóleső illatoktól még a kedvünk is jobb lesz, a kellemetlenek pedig egy egész napot tönkre tudnak tenni. Szagolni tehát egyszerű, jól csinálni már gyakorlást igényel. Kicsit rendet rakunk ezen a területen, hogy kisállatok mellett, szaunában és otthon is jól használhassuk az aromaterápiát - mert könnyen megvan a baj.

Amiért szaglászunk

Az orr a leglustább szervünk a közmondás szerint, hiszen viszonylag hamar elfárad, és percek alatt megszokjuk a minket körülvevő illatokat. Az illatok és azok kémiai összetevői viszont nem csak kellemes vagy épp kellemetlen érzetek felelősei, így ha nem is érezzük őket, hatni tudnak ránk. A jól megválasztott illat például csökkentheti a stresszt, a roncsoló vegyi anyagok szagolgatása viszont a fejfájástól kezdve számos fizikai problémát is kiválthat.

„Orvosi szempontból az illatok az agy limbikus rendszerére hatnak, amely az érzelmek, emlékek és a hormonális válaszok szabályozásában játszik fontos szerepet. Az orrban található szagló receptorok közvetlen kapcsolatban állnak ezzel a rendszerrel, így az illatok könnyen befolyásolják a hangulatunkat, stressz-szintünket, és akár a vérnyomást is.

Biológiai és genetikai tényezők, hormonális állapotok, sőt a személyes tapasztalatok és emlékek is befolyásolhatják, hogy ki milyen illatokhoz vonzódik.

A mentális és spirituális oldalról nézve az illatokhoz való vonzódás az ember belső harmónia iránti vágyát is tükrözi” - mutatott rá Dr. Koroknai András reumatológus, aki feleségével, Dr. Koroknai Katalinnal a HerbaTherapy klinikai aromaterápiát képviselő vállalatának tulajdonosai is.

Fotó: HerbaTherapy

Az illatok királyai és királynői az illóolajok, amelyek különleges növényi kivonatok, és a gyógynövények felhasznált részeinek kémiai profilját hordozzák. Az aromaterápia az a szakterület, amely le tudja követni, melyik illóolaj mire és hogyan használ, ezeket a hatásokat pedig számos vegyészeti kutatás is alá tudja támasztani.

Az illóolajok nagyon gyorsan hatással lehetnek az agyra, az érzelmeinkre, az idegek mentén bőrbe dörzsölve, növényi olajjal hígítva pedig fizikai tünetek is mérsékelhetők velük.

Hogy melyikkel hogyan kell bánni, arról képzett aromaterapeutát vagy hozzáértő orvost érdemes kérdezni, mert bár értékes egészségmegőrző szerek, ez csak akkor igaz, ha jól és körültekintően használjuk őket.

Hogyan lehet elrontani otthon az aromaterápiát?

„Az illóolajokkal otthon könnyen melléfoghatunk, ha nem megfelelően használjuk őket. Bár sokan csak a lakás illatosítójaként tekintenek rájuk, valójában az illóolajok koncentrált hatóanyagok, így óvatosan kell bánni velük. Az olyan olajok, mint például a fahéj vagy a szegfűszeg folyamatos párologtatása bőrirritációt, légúti panaszokat vagy allergiás reakciókat okozhat. Továbbá, ha nem tiszta, jó minőségű olajokat használunk, azok még hosszú távon egészségkárosítóak is lehetnek.

Ezért fontos, hogy mindig ellenőrizzük az olaj minőségét, és tartsuk be a megfelelő adagolási előírásokat, mintha egy gyógyszert használnánk”

- összegezték Koroknaiék.

Így csináld jól: 4+1 aromaterápiás tipp a szakértőktől

Az aromaterápia biztonságos és hatékony, kockázatkerülő alkalmazása érdekében az alábbi tippeket érdemes betartani a Herba Therapy tulajdonosai szerint:

Megbízható forrásból tájékozódjunk - olyan szakértőkre hallgassunk, akik felelősséget vállalnak tanácsaikért, és orvosi hátterük is van.

Minőségi illóolajokat válasszunk - kerüljük a gyenge minőségű illóolajokat, inkább vegyünk kettő jót, mint a hívogatóan olcsó csomagokat. Kerüljük a silány diffúzorokat. Ez egy beruházás, fontos, hogy az a diffúzor el is porlassza az olajokat, ne csak keringtesse, aztán kiöntjük a maradék vízzel együtt.

Tartsuk be az ajánlott cseppszámot - ne használjunk több olajat, mint amennyi javasolt, mert egészségügyi panaszokat okozhat (fejfájás, szédülés, hányinger, bőrirritáció, légzési nehézség).

Kerüljük a „mindenre jó” illóolajokat - nincs olyan illóolaj, ami minden problémára megoldást nyújt, legyünk tudatosak, és olvassunk sokat a megfelelő alkalmazásról.

Legyünk türelmesek és tudatosak - az aromaterápia egy tudatosan felépített folyamat, nem trendi eszköz. Edukáljuk magunkat és építsünk ki egy saját illóolaj szeánszot.

Az alap illóolajpatika otthonra

A citromhéj, az orvosi levendula és a teafa a top 3 illóolaj, amelynek terápiás tisztaságú, hígítatlan, bevizsgált verzióit ajánlják otthoni alkalmazásra. Viszonylag elérhető árúak, széles körben lefedik a fájdalomcsillapítás-fertőtlenítés-idegerősítés vonalát, és kontraindikációval szinte nem is rendelkeznek. A citromhéjjal nyáron vigyázni kell, mert fényérzékenyítő és kisgyerekek, kisállatok mellett oda kell figyelni még a párologtatásra is.

A triászt meg lehet spékelni természetesen a világ legdrágább illóolajaival a sasfával bezárólag, de egy alap háztartásban nincs szükség nagy repertoárra a jólléthez.

„Nem lesz nagy titok, hogy vírusos időszakban

a madagaszkári kámforfa, légúti panaszokra hofa, tömjén, eukaliptusz radiata, örömforrásként az édesnarancs, kubeba a legelérhetőbb és leginkább ajánlott kiegészítők.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

HerbaTherapy_official (@herbatherapy) által megosztott bejegyzés

Ne feledjük a mozgásszervi panaszokat sem, ott az aduászok a kámforos rozmaring, copaiba lesz” - adja a tippeket a szakember.

Mi a helyzet a gyerekekkel?

Az illóolajok kémiai anyagok, és máshogy hatnak egy felnőttre, mint mondjuk egy kisebb szervekkel, vékonyabb bőrrel rendelkező gyerekre. Ezért is kell körültekintően alkalmazni esetükben az illóolajokat, különösen 1-2 éves korban, de 3-6 éves korosztály esetében is erősen megoszlanak a vélemények, mikor mit lehet használni.

„Azt javaslom, hogy annak a szakértőnek a tanácsait vegyük figyelembe, akiben megbízunk, mert ha több irányt követünk, hamar belefuthatunk abba, hogy az egyik javasolja egy-két éveseknél az adott olajat, a másik nem.

1-2 éves korban a teafa-citrom-levendula-mandarin-hofa-eukaliptusz radiata egy teljes paletta.

Ezt aztán kiegészíthetjük 3 év felett tömjénnel, édesnaranccsal, mezei mentával, pálmarózsával” - tartja az orvos.

Azt persze nagyon fontos megtanulni, hogyan adhatók ezek az illóolajok, milyen arányban kell elkeverni például növényi olajban őket, és milyen gyakorisággal lehet őket bőrre kenni vagy párologtatni.

Az aromaterápia esetében tartani kell úgynevezett terápiás ablakot,

tehát amikor épp nem használunk illóolajat, előtte viszont a terápiás időben meghatározott időközönként és mennyiségben párologtatjuk az olajokat. A dózisról, különösen kisgyerekek esetében, mindig érdemes szakemberrel értekezn.

Aromaterápia és a kisállatok

A kisállatok és aromaterápia kapcsolatáról önmagában oldalakat lehet írni, ez egy folyamatosan kutatott terület. Macskák, nyulak, tengerimalacok és még kisebb testű kutyák is nagyon könnyen áldozatul eshetnek egy-egy rosszul megválasztott párologtatni valónak, de még bőven van megválaszolatlan kérdés a területen.

„Míg embereknél sok illóolaj jótékony hatású lehet, állatokra másképp hathatnak, és sok esetben toxikusak lehetnek.”

Ezért óvatosnak kell lennünk. Amit biztosan javasolhatunk: ne tegyünk diffúzort közvetlenül a kisállatok közelébe, mivel ők sokkal érzékenyebbek az illóolajokra. Különösen kerülni kell a zárt, szellőzetlen helyiségeket, ahol az állat nem tud elmenekülni az illatok elől, ha kellemetlennek érzi őket.

Vannak bizonyos olajok, amelyek kifejezetten károsak a háziállatok számára, és ezeket mindenképp kerüljük:

Teafaolaj – Bár emberek számára szuper fertőtlenítő, kisállatokra mérgező, különösen macskák és kutyák esetében.

Borsmenta – Légúti irritációt okozhat, különösen macskáknál.

Citrusfélék (pl. citrom, narancs, lime) – Ezek irritálhatják az állatok légutait és bőrét is.

Fahéj, szegfűszeg – Erős, irritatív olajok, amelyek mérgezőek lehetnek.

„Fontos, hogy ne kísérletezgessünk az állatainkon, ne alkalmazzunk illóolajokat közvetlenül a bőrükre, és ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk (például levertség, légzési nehézségek), azonnal forduljunk állatorvoshoz. Saját kutyusunk mellett mi mérsékelten használjuk az illóolajokat, a diffúzorok felkerültek az emeletre.”

Illóolajok a szaunában

Ha van annál kellemetlenebb dolog, mint amikor valaki végigbeszélget egy szaunázást, az az, amikor kérdés nélkül illóolajat önt a szaunakövekre. Az illóolajok, bár a csodás természet és az ember tudományos kvalitásainak szerelemgyerekei, még nem mindenkinek használhatók. Ahány növényi kivonat, annyiféle hatást és intenzitást rejt, amelyre különböző fizikai állapotokban máshogy reagálnak az emberek.

Ritkán tetováltatja az ember a homlokára, hogy épp várandós, vérnyomás problémái vannak vagy egyéb okok miatt nem illatolna illóolajat.

Érdemes megtisztelni egy kérdéssel a velünk szaunázókat - és ha esetleg nemet mondanak egy illatra, akkor a lehető legérettebb módon fogadjuk ezt el.

Kompromisszum lehet, ha a szauna áldásos hatásait ilyenkor önmagában élvezzük, az aromaterápiát pedig majd otthon bevetjük.

„A nyilvános szaunákban illóolajokat használni már nem olyan szabályozatlan terep, mint régen, és ez teljesen rendben is van! Nagyon sok balesetről lehetett hallani, amire az üzemeltetők szabályozással reagáltak.

Egyre több helyen van konkrét etikett, hogy csak bizonyos márkájú olajokat lehet bevinni, vagy „külsős” olajokat egyáltalán nem engednek használni.

Ez nagyon előremutató, hiszen nem csak magunkra kell gondolnunk szaunázás közben, hanem azokra is, akikkel egy légtérben vagyunk.”

Az aromaterápiába nem csak az illóolajok tartoznak

Az aromaterápia illóolajokkal, azok lepárlása során keletkező hidrolátumokkal, vagyis virágvizekkel és növényi olajokkal, úgynevezett bázisolajokkal is dolgozik. Ezeket ősszel különösen jól lehet használni a kirepedezett, irritált bőrre. Extra tipp, hogy növényi olajat mindig enyhén nedves bőrre kenjünk, így lesz tápláló hatású.

„A növényi olajok, mint például az argán, jojoba vagy a vadrózsaolaj, nagyszerűen táplálják a bőrt, mélyen hidratálnak, és megőrzik a bőr rugalmasságát. Az egész éves bőrápolás lefedhető velük.

Ősszel különösen érdemes finomítatlan, hidegen sajtolt termékeket választani,

mert ezek tartalmazzák a legtöbb tápanyagot, antioxidánst és vitamint. Segítenek helyreállítani a bőr lipidrétegét, ami védi a hideg és szeles időben.

A virágvizek, mint a rózsavíz, levendulavíz vagy a kamillavíz, rendkívül lágyak és gyengédek,

így tökéletesek az arc mindennapi frissítésére, hidratálására, sőt, érzékeny bőrűek is bátran használhatják őket. Kiváló tonizálók, és nem csak bőrápolásra jók, hanem a lélekre is nyugtató hatással lehetnek – így egy-egy permetezés frissítő szertartássá válhat a nap folyamán” - összegzik a szakemberek.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Vigyázat! Az Európa-szerte kapható összes tonhalkonzerv hatalmas egészségügyi kockázatot jelenthet!
150 mintából 148 bizonyult egészségre ártalmasnak. Mondjuk, mi a probléma velük.

Megosztom
Link másolása

Figyelmeztetést adtak ki a tonhalkonzervekkel kapcsolatban, amelyek egy olyan anyagot tartalmazhatnak, ami „óriási közegészségügyi kockázatot” jelenthet.

150 Európában véletlenszerűen tesztelt konzervből 148-ban higanyt találtak, amely bizonyos ráktípusokkal is összefüggésbe hozható.

A termékek több mint fele meghaladta az EU-ban engedélyezett 1 mg/kg határértéket.

A toxikus fém különösen veszélyes lehet várandós nőkre, mert károsíthatja a magzati agy fejlődését és tüdőkárosodást okozhat.

Anglia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Németország tonhalkonzervjeit is megvizsgálták; Párizsban egy konzervben például rekordmagas, 3,9 mg/kg higanyszintet mértek.

A Bloom a Foodwatch France-szal közösen végezte a kutatást, és sürgős felhívást intézett a kormányokhoz az eredmények alapján. Felszólították az országokat, hogy „aktiváljanak egy védelmi záradékot” a 0,3 mg/kg feletti termékek értékesítésének megakadályozására.

Emellett kérték, hogy minden tonhalkonzervet távolítsanak el az iskolai menzákról, bölcsődékből, szülészetekről, kórházakból és idősotthonokból.

Karine Jacquemart, a Foodwatch France vezetője hozzátette:

„Ami végül a tányérunkon landol, egy óriási közegészségügyi kockázat, amelyet nem vesznek elég komolyan.

Nem adjuk fel, amíg nem lesz egy szigorúbb európai szabvány.”

Egy átlagos európai évente körülbelül 25 tonhalkonzervet fogyaszt, ami jelentős higanykitettséget jelenthet.

A higany különböző emberi és természetes forrásokból, például szén égetésével kerül a légkörbe. A higany mintegy 80%-a az óceánba jut, ahol a tengeri élőlények fogyasztják el. A tápláléklánc csúcsán végül olyan ragadozókban halmozódik fel, mint a tonhal.

A magas higanyszint kevésbé ismert hatásai közé tartozik a látás, a vesék és az idegrendszer károsodása is.

Patkányokon és egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a higany fogyasztása különböző daganatokat is kiválthat - írja a The Sun.

A higanymérgezés különösen azok körében okoz aggodalmat, akik évek óta nagy mennyiségnek vannak kitéve.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Te, aki röhögő fejet teszel mások halálhíre vagy tragédiák híre alá, áruld már el, mi ilyen „vicces”
Nem érzed, hogy gáz, amit művelsz? Nem tudod, hol a határ? Akkor én most elmondom.

Megosztom
Link másolása

Gyakran futok bele a közösségi oldalakon egy érthetetlen és ijesztő jelenségbe.

Nem csak nekem tűnt fel, és nem csak engem háborít fel.

Vannak, akik Facebookon mások halálhíre, tragédiákról, katasztrófákról, balesetekről szóló hírek alá röhögő fejet tesznek. akkor is, ha gyerekek haláláról van szó.

Sőt.

Akad, aki e hírek alatt poénkodni szokott.

Most ezekhez az emberekhez szólok.

Nem szégyellitek magatokat? Nem tanultatok illemet? Egy csepp emberség, tisztesség, empátia sem szorult belétek? Amúgy is, áruljátok már el, mégis mi ilyen "vicces" a tragédiákban?

Ha ne adj' Isten a ti családotokkal történne baj, nektek hogy esne, ha azon röhögnének mások? Ha azon poénkodnának? Ha kommentekben osztanák rólatok az észt és az idióta mémeket?

Felfogjátok egyáltalán, mennyire gáz, amit műveltek? És senki sincsen a környezetetekben aki rátok szólna, hogy mennyire bunkók vagytok?

Ha eddig senki nem szólt, akkor én most megteszem. Ti pedig kérlek, tegyétek már meg, hogy inkább nem reagáltok semmilyen módon ezekre a hírekre, ha képtelenek vagytok az empátiára.

És kérlek, tartsátok be az egyik közösségi aranyszabályt: ha nem tudsz segíteni, akkor legalább ne árts.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Ez a 3 szokatlan figyelmeztető jel egy héttel is megelőzheti a stroke-ot!
A stroke világnapja jó ok arra, hogy arról beszéljünk, amiről senki nem szeret.

Megosztom
Link másolása

A stroke életveszélyes állapot, de vannak figyelmeztető jelek, amelyek hetekkel korábban megjelenhetnek, és a gyors közbelépés segíthet elkerülni a szélütést. Egy The Lancet-ben megjelent kutatás szerint a stroke-ok túlnyomó része elkerülhető.

A stroke egy életveszélyes roham, amely akkor következik be, amikor az agy egy részének vérellátása megszakad.

Magyarországon évente közel 30 000 ember kap stroke-ot, és sokan közülük maradandó fogyatékossággal élnek tovább.

A stroke kockázata 55 év felett minden évtizedben megduplázódik, így idősebb korban különösen fontos a figyelmeztető jelek észrevétele.

A figyelmeztető jelek, amelyekre figyelj:

1. „Fura érzés”

Sokan „kis stroke”-ként vagy „figyelmeztető stroke”-ként emlegetik ezt az állapotot, amely orvosilag átmeneti ischaemiás rohamként (TIA) ismert.

Ez egy átmeneti érelzáródás, amely átmeneti tüneteket, például arcgyengeséget, karzsibbadást vagy zavart beszédet okozhat.

A TIA nem okoz maradandó agykárosodást, de azok, akik átélnek egy TIA-t, gyakran később teljes stroke-ot is kapnak. Magyarországon évente mintegy 10 000 embernél fordul elő TIA, és minden tizenkettedik érintett súlyosabb stroke-ot kap egy héten belül.

2. Brutál fejfájás

A fejfájás legtöbbször ártalmatlan, de bizonyos esetekben a stroke előjele is lehet. Egy 2020-as, a The Journal of Headache and Pain folyóiratban megjelent tanulmány szerint bizonyos esetekben fejfájás léphet fel akár egy héttel a stroke előtt.

550 stroke-ot szenvedett felnőtt vizsgálata során a kutatók azt találták, hogy az esetek 14,7%-ában fejfájás előzte meg a szélütést, amit „előjelző fejfájásnak” neveztek el.

A fejfájás típusait vizsgálva kiderült, hogy az esetek közel felében tenziós fejfájásról volt szó, egyharmaduk migrénes fejfájást tapasztalt, néhányan pedig hirtelen, robbanásszerű fájdalmat éltek át.

A fejfájások gyakran addig tartottak, amíg a stroke tünetei meg nem jelentek, bár néhány esetben a fájdalom néhány óra alatt elmúlt.

A kutatók arra a következtetésre jutottak: „Az ilyen fejfájások hirtelen megjelenése figyelmeztető jel lehet.”

3. Ijesztő szívritmuszavarok

A pitvarfibrilláció, az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, ötszörösére növeli a stroke kockázatát. Ismerjük meg a saját pulzusunkat, hogy időben észrevegyük a rendellenességeket! A normál pulzus 60 és 100 ütés percenként, de pitvarfibrilláció esetén ez akár 140-re is felmehet. Ha szokatlan szabálytalanságot érzékelünk, forduljunk orvoshoz!

Hogyan ismerjük fel a stroke jeleit?

- Arc – Ha az egyik oldal lefittyed vagy zsibbad, kérjük meg az illetőt, hogy mosolyogjon. Ha nem szimmetrikus, sürgős orvosi segítségre lehet szükség.

- Kar – Kérjük meg a személyt, hogy emelje fel mindkét karját. Ha az egyik kar lefelé süllyed, hívjunk segítséget.

- Beszéd – Ha a beszéd zavart vagy összefolyó, az stroke-ra utalhat.

- Idő – Ha ezeket a jeleket észleljük, késlekedés nélkül hívjuk a mentőket (Magyarországon a 112-t).

Mi okozhat stroke-ot, és hogyan lehet megelőzni?

Az ischaemiás stroke, a leggyakoribb típus, egy olyan vérrög miatt alakul ki, amely elzárja az agy vérellátását. Az artériák természetesen szűkülhetnek az életkor előrehaladtával, de bizonyos tényezők – például

a dohányzás, az elhízás, az alkohol, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség – felgyorsíthatják ezt a folyamatot.

A ritkább a vérzéses stroke, amely az agyban bekövetkező vérzéssel jár, ezt gyakran a magas vérnyomás okozza.

A stroke kockázatának csökkentése

A dohányzás mellőzése, az egészséges testsúly megőrzése, a vérnyomás és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése, valamint az alkohol mérséklése mind segíthet a stroke megelőzésében.


Megosztom
Link másolása