Frissítő szertartás vagy durva mérgezés? Minden, amit az aromaterápiáról tudni érdemes - illóolajpatika és helyes használatuk
A világgal való kapcsolódást segítő érzékszervek egyike a szaglás, az illatok így kikerülhetetlen részei életünknek. A jóleső illatoktól még a kedvünk is jobb lesz, a kellemetlenek pedig egy egész napot tönkre tudnak tenni. Szagolni tehát egyszerű, jól csinálni már gyakorlást igényel. Kicsit rendet rakunk ezen a területen, hogy kisállatok mellett, szaunában és otthon is jól használhassuk az aromaterápiát - mert könnyen megvan a baj.
Amiért szaglászunk
Az orr a leglustább szervünk a közmondás szerint, hiszen viszonylag hamar elfárad, és percek alatt megszokjuk a minket körülvevő illatokat. Az illatok és azok kémiai összetevői viszont nem csak kellemes vagy épp kellemetlen érzetek felelősei, így ha nem is érezzük őket, hatni tudnak ránk. A jól megválasztott illat például csökkentheti a stresszt, a roncsoló vegyi anyagok szagolgatása viszont a fejfájástól kezdve számos fizikai problémát is kiválthat.
„Orvosi szempontból az illatok az agy limbikus rendszerére hatnak, amely az érzelmek, emlékek és a hormonális válaszok szabályozásában játszik fontos szerepet. Az orrban található szagló receptorok közvetlen kapcsolatban állnak ezzel a rendszerrel, így az illatok könnyen befolyásolják a hangulatunkat, stressz-szintünket, és akár a vérnyomást is.
A mentális és spirituális oldalról nézve az illatokhoz való vonzódás az ember belső harmónia iránti vágyát is tükrözi” - mutatott rá Dr. Koroknai András reumatológus, aki feleségével, Dr. Koroknai Katalinnal a HerbaTherapy klinikai aromaterápiát képviselő vállalatának tulajdonosai is.
Az illatok királyai és királynői az illóolajok, amelyek különleges növényi kivonatok, és a gyógynövények felhasznált részeinek kémiai profilját hordozzák. Az aromaterápia az a szakterület, amely le tudja követni, melyik illóolaj mire és hogyan használ, ezeket a hatásokat pedig számos vegyészeti kutatás is alá tudja támasztani.
Hogy melyikkel hogyan kell bánni, arról képzett aromaterapeutát vagy hozzáértő orvost érdemes kérdezni, mert bár értékes egészségmegőrző szerek, ez csak akkor igaz, ha jól és körültekintően használjuk őket.
Hogyan lehet elrontani otthon az aromaterápiát?
„Az illóolajokkal otthon könnyen melléfoghatunk, ha nem megfelelően használjuk őket. Bár sokan csak a lakás illatosítójaként tekintenek rájuk, valójában az illóolajok koncentrált hatóanyagok, így óvatosan kell bánni velük. Az olyan olajok, mint például a fahéj vagy a szegfűszeg folyamatos párologtatása bőrirritációt, légúti panaszokat vagy allergiás reakciókat okozhat. Továbbá, ha nem tiszta, jó minőségű olajokat használunk, azok még hosszú távon egészségkárosítóak is lehetnek.
- összegezték Koroknaiék.
Így csináld jól: 4+1 aromaterápiás tipp a szakértőktől
Az aromaterápia biztonságos és hatékony, kockázatkerülő alkalmazása érdekében az alábbi tippeket érdemes betartani a Herba Therapy tulajdonosai szerint:
Megbízható forrásból tájékozódjunk - olyan szakértőkre hallgassunk, akik felelősséget vállalnak tanácsaikért, és orvosi hátterük is van.
Minőségi illóolajokat válasszunk - kerüljük a gyenge minőségű illóolajokat, inkább vegyünk kettő jót, mint a hívogatóan olcsó csomagokat. Kerüljük a silány diffúzorokat. Ez egy beruházás, fontos, hogy az a diffúzor el is porlassza az olajokat, ne csak keringtesse, aztán kiöntjük a maradék vízzel együtt.
Tartsuk be az ajánlott cseppszámot - ne használjunk több olajat, mint amennyi javasolt, mert egészségügyi panaszokat okozhat (fejfájás, szédülés, hányinger, bőrirritáció, légzési nehézség).
Kerüljük a „mindenre jó” illóolajokat - nincs olyan illóolaj, ami minden problémára megoldást nyújt, legyünk tudatosak, és olvassunk sokat a megfelelő alkalmazásról.
Legyünk türelmesek és tudatosak - az aromaterápia egy tudatosan felépített folyamat, nem trendi eszköz. Edukáljuk magunkat és építsünk ki egy saját illóolaj szeánszot.
Az alap illóolajpatika otthonra
A citromhéj, az orvosi levendula és a teafa a top 3 illóolaj, amelynek terápiás tisztaságú, hígítatlan, bevizsgált verzióit ajánlják otthoni alkalmazásra. Viszonylag elérhető árúak, széles körben lefedik a fájdalomcsillapítás-fertőtlenítés-idegerősítés vonalát, és kontraindikációval szinte nem is rendelkeznek. A citromhéjjal nyáron vigyázni kell, mert fényérzékenyítő és kisgyerekek, kisállatok mellett oda kell figyelni még a párologtatásra is.
A triászt meg lehet spékelni természetesen a világ legdrágább illóolajaival a sasfával bezárólag, de egy alap háztartásban nincs szükség nagy repertoárra a jólléthez.
„Nem lesz nagy titok, hogy vírusos időszakban
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ne feledjük a mozgásszervi panaszokat sem, ott az aduászok a kámforos rozmaring, copaiba lesz” - adja a tippeket a szakember.
Mi a helyzet a gyerekekkel?
Az illóolajok kémiai anyagok, és máshogy hatnak egy felnőttre, mint mondjuk egy kisebb szervekkel, vékonyabb bőrrel rendelkező gyerekre. Ezért is kell körültekintően alkalmazni esetükben az illóolajokat, különösen 1-2 éves korban, de 3-6 éves korosztály esetében is erősen megoszlanak a vélemények, mikor mit lehet használni.
„Azt javaslom, hogy annak a szakértőnek a tanácsait vegyük figyelembe, akiben megbízunk, mert ha több irányt követünk, hamar belefuthatunk abba, hogy az egyik javasolja egy-két éveseknél az adott olajat, a másik nem.
Ezt aztán kiegészíthetjük 3 év felett tömjénnel, édesnaranccsal, mezei mentával, pálmarózsával” - tartja az orvos.
Azt persze nagyon fontos megtanulni, hogyan adhatók ezek az illóolajok, milyen arányban kell elkeverni például növényi olajban őket, és milyen gyakorisággal lehet őket bőrre kenni vagy párologtatni.
tehát amikor épp nem használunk illóolajat, előtte viszont a terápiás időben meghatározott időközönként és mennyiségben párologtatjuk az olajokat. A dózisról, különösen kisgyerekek esetében, mindig érdemes szakemberrel értekezn.
Aromaterápia és a kisállatok
A kisállatok és aromaterápia kapcsolatáról önmagában oldalakat lehet írni, ez egy folyamatosan kutatott terület. Macskák, nyulak, tengerimalacok és még kisebb testű kutyák is nagyon könnyen áldozatul eshetnek egy-egy rosszul megválasztott párologtatni valónak, de még bőven van megválaszolatlan kérdés a területen.
Ezért óvatosnak kell lennünk. Amit biztosan javasolhatunk: ne tegyünk diffúzort közvetlenül a kisállatok közelébe, mivel ők sokkal érzékenyebbek az illóolajokra. Különösen kerülni kell a zárt, szellőzetlen helyiségeket, ahol az állat nem tud elmenekülni az illatok elől, ha kellemetlennek érzi őket.
Teafaolaj – Bár emberek számára szuper fertőtlenítő, kisállatokra mérgező, különösen macskák és kutyák esetében.
Borsmenta – Légúti irritációt okozhat, különösen macskáknál.
Citrusfélék (pl. citrom, narancs, lime) – Ezek irritálhatják az állatok légutait és bőrét is.
Fahéj, szegfűszeg – Erős, irritatív olajok, amelyek mérgezőek lehetnek.
„Fontos, hogy ne kísérletezgessünk az állatainkon, ne alkalmazzunk illóolajokat közvetlenül a bőrükre, és ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk (például levertség, légzési nehézségek), azonnal forduljunk állatorvoshoz. Saját kutyusunk mellett mi mérsékelten használjuk az illóolajokat, a diffúzorok felkerültek az emeletre.”
Illóolajok a szaunában
Ha van annál kellemetlenebb dolog, mint amikor valaki végigbeszélget egy szaunázást, az az, amikor kérdés nélkül illóolajat önt a szaunakövekre. Az illóolajok, bár a csodás természet és az ember tudományos kvalitásainak szerelemgyerekei, még nem mindenkinek használhatók. Ahány növényi kivonat, annyiféle hatást és intenzitást rejt, amelyre különböző fizikai állapotokban máshogy reagálnak az emberek.
Ritkán tetováltatja az ember a homlokára, hogy épp várandós, vérnyomás problémái vannak vagy egyéb okok miatt nem illatolna illóolajat.
Kompromisszum lehet, ha a szauna áldásos hatásait ilyenkor önmagában élvezzük, az aromaterápiát pedig majd otthon bevetjük.
„A nyilvános szaunákban illóolajokat használni már nem olyan szabályozatlan terep, mint régen, és ez teljesen rendben is van! Nagyon sok balesetről lehetett hallani, amire az üzemeltetők szabályozással reagáltak.
Ez nagyon előremutató, hiszen nem csak magunkra kell gondolnunk szaunázás közben, hanem azokra is, akikkel egy légtérben vagyunk.”
Az aromaterápiába nem csak az illóolajok tartoznak
Az aromaterápia illóolajokkal, azok lepárlása során keletkező hidrolátumokkal, vagyis virágvizekkel és növényi olajokkal, úgynevezett bázisolajokkal is dolgozik. Ezeket ősszel különösen jól lehet használni a kirepedezett, irritált bőrre. Extra tipp, hogy növényi olajat mindig enyhén nedves bőrre kenjünk, így lesz tápláló hatású.
„A növényi olajok, mint például az argán, jojoba vagy a vadrózsaolaj, nagyszerűen táplálják a bőrt, mélyen hidratálnak, és megőrzik a bőr rugalmasságát. Az egész éves bőrápolás lefedhető velük.
mert ezek tartalmazzák a legtöbb tápanyagot, antioxidánst és vitamint. Segítenek helyreállítani a bőr lipidrétegét, ami védi a hideg és szeles időben.
így tökéletesek az arc mindennapi frissítésére, hidratálására, sőt, érzékeny bőrűek is bátran használhatják őket. Kiváló tonizálók, és nem csak bőrápolásra jók, hanem a lélekre is nyugtató hatással lehetnek – így egy-egy permetezés frissítő szertartássá válhat a nap folyamán” - összegzik a szakemberek.