Ez a 3 szokatlan figyelmeztető jel egy héttel is megelőzheti a stroke-ot!
A stroke életveszélyes állapot, de vannak figyelmeztető jelek, amelyek hetekkel korábban megjelenhetnek, és a gyors közbelépés segíthet elkerülni a szélütést. Egy The Lancet-ben megjelent kutatás szerint a stroke-ok túlnyomó része elkerülhető.
A stroke egy életveszélyes roham, amely akkor következik be, amikor az agy egy részének vérellátása megszakad.
A stroke kockázata 55 év felett minden évtizedben megduplázódik, így idősebb korban különösen fontos a figyelmeztető jelek észrevétele.
A figyelmeztető jelek, amelyekre figyelj:
1. „Fura érzés”
Sokan „kis stroke”-ként vagy „figyelmeztető stroke”-ként emlegetik ezt az állapotot, amely orvosilag átmeneti ischaemiás rohamként (TIA) ismert.
A TIA nem okoz maradandó agykárosodást, de azok, akik átélnek egy TIA-t, gyakran később teljes stroke-ot is kapnak. Magyarországon évente mintegy 10 000 embernél fordul elő TIA, és minden tizenkettedik érintett súlyosabb stroke-ot kap egy héten belül.
2. Brutál fejfájás
A fejfájás legtöbbször ártalmatlan, de bizonyos esetekben a stroke előjele is lehet. Egy 2020-as, a The Journal of Headache and Pain folyóiratban megjelent tanulmány szerint bizonyos esetekben fejfájás léphet fel akár egy héttel a stroke előtt.
550 stroke-ot szenvedett felnőtt vizsgálata során a kutatók azt találták, hogy az esetek 14,7%-ában fejfájás előzte meg a szélütést, amit „előjelző fejfájásnak” neveztek el.
A fejfájás típusait vizsgálva kiderült, hogy az esetek közel felében tenziós fejfájásról volt szó, egyharmaduk migrénes fejfájást tapasztalt, néhányan pedig hirtelen, robbanásszerű fájdalmat éltek át.
A kutatók arra a következtetésre jutottak: „Az ilyen fejfájások hirtelen megjelenése figyelmeztető jel lehet.”
3. Ijesztő szívritmuszavarok
A pitvarfibrilláció, az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, ötszörösére növeli a stroke kockázatát. Ismerjük meg a saját pulzusunkat, hogy időben észrevegyük a rendellenességeket! A normál pulzus 60 és 100 ütés percenként, de pitvarfibrilláció esetén ez akár 140-re is felmehet. Ha szokatlan szabálytalanságot érzékelünk, forduljunk orvoshoz!
Hogyan ismerjük fel a stroke jeleit?
- Arc – Ha az egyik oldal lefittyed vagy zsibbad, kérjük meg az illetőt, hogy mosolyogjon. Ha nem szimmetrikus, sürgős orvosi segítségre lehet szükség.
- Kar – Kérjük meg a személyt, hogy emelje fel mindkét karját. Ha az egyik kar lefelé süllyed, hívjunk segítséget.
- Beszéd – Ha a beszéd zavart vagy összefolyó, az stroke-ra utalhat.
- Idő – Ha ezeket a jeleket észleljük, késlekedés nélkül hívjuk a mentőket (Magyarországon a 112-t).
Mi okozhat stroke-ot, és hogyan lehet megelőzni?
Az ischaemiás stroke, a leggyakoribb típus, egy olyan vérrög miatt alakul ki, amely elzárja az agy vérellátását. Az artériák természetesen szűkülhetnek az életkor előrehaladtával, de bizonyos tényezők – például
A ritkább a vérzéses stroke, amely az agyban bekövetkező vérzéssel jár, ezt gyakran a magas vérnyomás okozza.
A stroke kockázatának csökkentése
A dohányzás mellőzése, az egészséges testsúly megőrzése, a vérnyomás és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése, valamint az alkohol mérséklése mind segíthet a stroke megelőzésében.