Iványi Orsolya: „Nem minden nő fog gyereket szülni, de minden nő átesik a menopauzán”
Iványi Orsolya évek óta elkötelezetten segíti a változókorban lévő nőknek, menopauzaedukációs aktivista. A saját élményeiből inspirálódva alapított egy közösséget 6 évvel ezelőtt, amelyben a menopauza nem tabutéma. Írásaival, előadásaival és tréningjeivel nap mint nap támogatja azokat a nőket, akiknek az életében eljött a változókor ideje. Ezek mellett munkahelyi programok kialakításával segít kedvezőbb munkakörnyezetet teremteni a változókorú munkavállalók számára.- Emlékszel rá, hogyan ismerted fel, hogy változókorba léptél?
- Ezt nehéz behatárolni, mert nem feltétlenül klasszikus tünetekkel kezdődik a perimenopauza. Nekem sosem volt még hőhullámom és a menstruációm is szabályos volt majdnem 50 éves koromig. Nálam mentális tünetek jelentkeztek először, és sok más nőhöz hasonlóan, először én sem gondoltam volna, hogy a dühroham, a szorongás, a durva hangulatingadozás menopauza tünet lehet.
Korábban volt egy endometriózis műtétem, ott előtte a nővér megkérdezte, hogy menopauzában vagyok-e. Döbbenten néztem rá, válaszolni sem tudtam a kérdésre. Ami azt illeti, nem is igazán tudtam, hogy mi az a menopauza. - Mit éreztél ezután?
- Felkeltette az érdeklődésemet, kíváncsi lettem és beleástam magam a témába. Így amikor fél évvel később megjelentek a mentális tünetek, már valamennyit tudtam a menopauzáról, de korántsem eleget. Sosem féltem a menopauzától és erre bíztatok mindenkit, hogy
Az elejétől fogva tudtam, hogy a menopauzával kapcsolatos elavult sztereotípiákat ki kell irtani, újra kell keretezni a változókor fogalmát, ezt küldetésnek érzem. Az öregedés része a menopauza, de nem kell, hogy nettó kínszenvedés legyen.
Azért ne felejtsük el, hogy sok nő számára a menopauza egy kellemetlen tabutéma, mert összekapcsolják az öregedéssel, a szégyennel, vagy hogy a társadalom számára láthatatlanná válnak. Az öregedés elfogadása nem könnyű feladat, én azt szoktam mondani magamnak, amikor belenézek a tükörben, hogy mindig aznap nézek ki a legjobban, mert ugye másnap már egy nappal öregebb vagyok. Az öregedés persze nem csak a külsőről szól, és szerintem legyünk inkább okosak, ne a szépségre építsük az önbizalmunkat.
- Akkor beszéljünk róla! Kezdjük a tünetekkel? Melyek a menopauza jellegzetes velejárói?- A menopauzának jelenleg kb. 30-40 tünete van, de mielőtt a tünetekre térünk, nagyon fontos kiemelni, hogy tévhit, hogy a menopauza az életkor előrehaladásának természetes velejárója, ezért a tünetekkel semmit sem lehet tenni, azokat el kell fogadni. Elsők között szerepelnek a hőhullám, alvásproblémák, éjszakai izzadás. Aztán olyan mentális tünetek, mint az agyi köd, a feledékenység, szorongás, hangulatingadozások, amelyek mind befolyásolhatják a napi teljesítményt. A nők sokszor azt gondolják, hogy a menopauza a szabálytalan menstruációval vagy a hőhullámmal kezdődik, de gyakran a fent már említett mentális változások jelentkeznek először. Sok nő számára egyáltalán
nagyobb gondot fordítsunk az egészségünkre és az életmódunkra. Ma már több 80 évig élhetünk, a 60 éves kor utáni állapotunk főleg attól függ, hogy a változókorban hogyan éltünk. Éljünk ezzel a lehetőséggel, csak rajtunk áll!- Magyarországon mennyire támogatják a cégek a menopauzában lévő nőket?
- A jelenlegi általános jóléti program főleg várandós munkavállalókat segíti, és mára a legtöbb munkahelyen támogatják a kismamákat. Pedig
Ilyenkor pedig nem jár extra figyelem, szabadság, még csak fel sem tűnik az embereknek, hogy a közvetlen munkatársuk menopauzával küzd. Nagyon fontos lenne, hogy a munkahelyek támogassák a változókorú nőket, például rugalmas munkabeosztással, home office lehetőséggel. Saját kutatásaimból az derült ki, hogy Magyarországon a női munkavállalók 75% már megtapasztalta azt, hogy a menopauza hatással volt a munkavégzésére, 30% pedig nem tudott megfelelően teljesíteni emiatt. Ezért lenne szükség arra, hogy a munkahelyeken legyen munkahelyi menopauza program. Ugyanígy fontos, hogy érzékenyítsük a vezetőket is, hiszen az lenne az ideális világ, ha nem kellene titkolózni egy munkahelyen.
Sokan inkább nem vallják be, nehogy azt gondolják róluk, hogy nem tudják a munkájukat megfelelően végezni. Jó példa erre a Tesco, ahol már 4 éve működik munkahelyi menopauzaprogram. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha egy női vezető is őszintén beszél a menopauzáról, az megnyitja az utat mások előtt is. A menopauza az élet része, nem szabad tabutémaként kezelni. Szerencsére egyre több cég hív edukációs előadást tartani, és nem csak kolléganőknek, hanem a menedzsmentnek is. A cégeknek rá kell jönni, hogy ez nem luxus, hanem befektetés, hiszen az 50 feletti nők a leggyorsabban növekvő munkaerőszegmens a piacon, egyre tovább fogunk dolgozni, a nők pedig életük végéig posztmenopauzában vannak.
- Mikortól és meddig datálhatók ezek az évek?- Sajnos sokan tudják úgy, hogy a menopauza majd csak 50 körül kezdődik, de már a 40-es évek elején is elkezdődhet, általában ekkor jelentkeznek először a perimenopauza tünetei. Érdemes elmenni orvoshoz, amikor először megtapasztaljuk azt az érzést, mintha nem lennénk önmagunk, úgy is hívom ezt, hogy a “tünet zéró”, a korai diagnózis segít megbirkózni a változókorral.
A menopauza nem valami végét jelenti, hanem ez egy új felnőttkor (Fotó: Szepesvari Petra)
- Ismerjék fel, hogy nincsenek egyedül és kérdezzenek! Egyre többet tudunk a menopauzáról, és már nem kell otthon csendben szenvedni, és nem szégyen segítséget kérni. Ezért indítottam el azt az online közösséget, ahol a nők megoszthatják egymással a tapasztalataikat, és ahol én is próbálok segíteni, vagy megosztom, amit én tanultam. Ebben nyilván sokat segít az, hogy a Magyar Menopausa Társaság megválasztott tavaly vezetőségi tagnak, ami egy óriási dolog volt, hiszen én nem vagyok orvos, ez pedig egy orvostársaság. Miután nem találtam olyan könyvet, amely a mai modern menopauza megközelítését láttatta volna, tavaly írtam egyet a témáról, mely már a második kiadásban van és nagy öröm, hogy orvosok is ajánlják a pácienseiknek. - Mit üzensz a fiatalabb nőknek, akik jóval a menopauza előtt állnak? Hiszen magad mondtad, hogy az évek múlásával egyetlen nő sem kerülheti el.
- Azt mondanám, hogy a menopauzától nem kell félni, mert nem az élet vége, hanem egy új időszak kezdete. Szeretném, ha a fiatalabb generációk úgy készülnének fel erre az időszakra, hogy ez egy új életszakasz, vagy ahogy a kínaiak hívják a második tavasz, amit ugyanolyan nyitottsággal és kíváncsisággal lehet megélni, mint bármely másik életszakaszt.