FONTOS
A Rovatból

Iványi Orsolya: „Nem minden nő fog gyereket szülni, de minden nő átesik a menopauzán”

A menopauza folyamatát mindenki másképpen éli meg, egy valami biztos: az évek múlásával egyetlen nő sem kerülheti el ezt az folyamatot.

Megosztom
Link másolása

Iványi Orsolya évek óta elkötelezetten segíti a változókorban lévő nőknek, menopauzaedukációs aktivista. A saját élményeiből inspirálódva alapított egy közösséget 6 évvel ezelőtt, amelyben a menopauza nem tabutéma. Írásaival, előadásaival és tréningjeivel nap mint nap támogatja azokat a nőket, akiknek az életében eljött a változókor ideje. Ezek mellett munkahelyi programok kialakításával segít kedvezőbb munkakörnyezetet teremteni a változókorú munkavállalók számára.- Emlékszel rá, hogyan ismerted fel, hogy változókorba léptél?

- Ezt nehéz behatárolni, mert nem feltétlenül klasszikus tünetekkel kezdődik a perimenopauza. Nekem sosem volt még hőhullámom és a menstruációm is szabályos volt majdnem 50 éves koromig.  Nálam mentális tünetek jelentkeztek először, és sok más nőhöz hasonlóan, először én sem gondoltam volna, hogy a dühroham, a szorongás, a durva hangulatingadozás menopauza tünet lehet.

Elvégre 44 éves voltam. Ki gondolna ekkor változókorra?

Korábban volt egy endometriózis műtétem, ott előtte a nővér megkérdezte, hogy menopauzában vagyok-e. Döbbenten néztem rá, válaszolni sem tudtam a kérdésre. Ami azt illeti, nem is igazán tudtam, hogy mi az a menopauza. 

- Mit éreztél ezután?

- Felkeltette az érdeklődésemet, kíváncsi lettem és beleástam magam a témába. Így amikor fél évvel később megjelentek a mentális tünetek, már valamennyit tudtam a menopauzáról, de korántsem eleget. Sosem féltem a menopauzától és erre bíztatok mindenkit, hogy

ne féljenek előre. A nők 25%-nak semmilyen tünete nem lesz.

Az elejétől fogva tudtam, hogy a menopauzával kapcsolatos elavult sztereotípiákat ki kell irtani, újra kell keretezni a változókor fogalmát, ezt küldetésnek érzem. Az öregedés része a menopauza, de nem kell, hogy nettó kínszenvedés legyen.  

Orsi könyvet is írt saját történetéről, hogy véget vessen a hallgatásnak (Fotó: Szepesvári Petra)

 

Azért ne felejtsük el, hogy sok nő számára a menopauza egy kellemetlen tabutéma, mert összekapcsolják az öregedéssel, a szégyennel, vagy hogy a társadalom számára láthatatlanná válnak. Az öregedés elfogadása nem könnyű feladat, én azt szoktam mondani magamnak, amikor belenézek a tükörben, hogy mindig aznap nézek ki a legjobban, mert ugye másnap már egy nappal öregebb vagyok. Az öregedés persze nem csak a külsőről szól, és szerintem legyünk inkább okosak, ne a szépségre építsük az önbizalmunkat. 

- Akkor beszéljünk róla! Kezdjük a tünetekkel? Melyek a menopauza jellegzetes velejárói? 

- A menopauzának jelenleg kb. 30-40 tünete van, de mielőtt a tünetekre térünk, nagyon fontos kiemelni, hogy tévhit, hogy a menopauza az életkor előrehaladásának természetes velejárója, ezért a tünetekkel semmit sem lehet tenni, azokat el kell fogadni.  Elsők között szerepelnek a hőhullám, alvásproblémák, éjszakai izzadás. Aztán olyan mentális tünetek, mint az agyi köd, a feledékenység, szorongás, hangulatingadozások, amelyek mind befolyásolhatják a napi teljesítményt. A nők sokszor  azt gondolják, hogy a menopauza a szabálytalan menstruációval vagy a hőhullámmal kezdődik, de gyakran a fent már említett mentális változások jelentkeznek először. Sok nő számára egyáltalán

nem kellemes a menopauza megélése, mégis szükségszerű meglátnunk benne a jót: arra kényszerít bennünket, hogy többet foglalkozzunk magunkkal,

nagyobb gondot fordítsunk az egészségünkre és az életmódunkra. Ma már több 80 évig élhetünk, a 60 éves kor utáni állapotunk főleg attól függ, hogy a változókorban hogyan éltünk. Éljünk ezzel a lehetőséggel, csak rajtunk áll!

- Magyarországon mennyire támogatják a cégek a menopauzában lévő nőket?

- A jelenlegi általános jóléti program főleg  várandós munkavállalókat segíti, és mára a legtöbb munkahelyen támogatják a kismamákat. Pedig

nem minden nő fog gyereket szülni, ezzel szemben minden nő átesik a menopauzán, ami ráadásul évekig tart.

Ilyenkor pedig nem jár extra figyelem, szabadság, még csak fel sem tűnik az embereknek, hogy a közvetlen munkatársuk menopauzával küzd. Nagyon fontos lenne, hogy a munkahelyek támogassák a változókorú nőket, például rugalmas munkabeosztással, home office lehetőséggel. Saját kutatásaimból az derült ki, hogy Magyarországon a női munkavállalók 75% már megtapasztalta azt, hogy a menopauza hatással volt a munkavégzésére, 30% pedig nem tudott megfelelően teljesíteni emiatt. Ezért lenne szükség arra, hogy a munkahelyeken legyen munkahelyi menopauza program. Ugyanígy fontos, hogy érzékenyítsük a vezetőket is, hiszen az lenne az ideális világ, ha nem kellene titkolózni egy munkahelyen.

A nők sokszor 45-55 között érnek karrierjük csúcsára, éppen amikor a menopauza is beköszönt.

Sokan inkább nem vallják be, nehogy azt gondolják róluk, hogy nem tudják a munkájukat megfelelően végezni. Jó példa erre a Tesco, ahol már 4 éve működik munkahelyi menopauzaprogram. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha egy női vezető is őszintén beszél a menopauzáról, az megnyitja az utat mások előtt is. A menopauza az élet része, nem szabad tabutémaként kezelni. Szerencsére egyre több cég hív edukációs előadást tartani, és nem csak kolléganőknek, hanem a menedzsmentnek is. A cégeknek rá kell jönni, hogy ez nem luxus, hanem befektetés, hiszen az 50 feletti nők a leggyorsabban növekvő munkaerőszegmens a piacon, egyre tovább fogunk dolgozni, a nők pedig életük végéig posztmenopauzában vannak. 

- Mikortól és meddig datálhatók ezek az évek?

- Sajnos sokan tudják úgy, hogy a menopauza majd csak 50 körül kezdődik, de már a 40-es évek elején is elkezdődhet, általában ekkor jelentkeznek először a perimenopauza tünetei. Érdemes elmenni orvoshoz, amikor először megtapasztaljuk azt az érzést, mintha nem lennénk önmagunk, úgy is hívom ezt, hogy a “tünet zéró”, a korai diagnózis segít megbirkózni a változókorral.

A menopauza nem valami végét jelenti, hanem ez egy új felnőttkor (Fotó: Szepesvari Petra)

- Milyen más tanácsokat adnál a változókorú nőknek? 

- Ismerjék fel, hogy nincsenek egyedül és kérdezzenek! Egyre többet tudunk a menopauzáról, és már nem kell otthon csendben szenvedni, és nem szégyen segítséget kérni. Ezért indítottam el azt az online közösséget, ahol a nők megoszthatják egymással a tapasztalataikat, és ahol én is próbálok segíteni, vagy megosztom, amit én tanultam. Ebben nyilván sokat segít az, hogy a Magyar Menopausa Társaság megválasztott tavaly vezetőségi tagnak, ami egy óriási dolog volt, hiszen én nem vagyok orvos, ez pedig egy orvostársaság. Miután nem találtam olyan könyvet, amely a mai modern menopauza megközelítését láttatta volna, tavaly írtam egyet a témáról, mely már a második kiadásban van és nagy öröm, hogy orvosok is ajánlják a pácienseiknek. 

- Mit üzensz a fiatalabb nőknek, akik jóval a menopauza előtt állnak? Hiszen magad mondtad, hogy az évek múlásával egyetlen nő sem kerülheti el. 

- Azt mondanám, hogy a menopauzától nem kell félni, mert nem az élet vége, hanem egy új időszak kezdete. Szeretném, ha a fiatalabb generációk úgy készülnének fel erre az időszakra, hogy ez egy új életszakasz, vagy ahogy a kínaiak hívják a második tavasz, amit ugyanolyan nyitottsággal és kíváncsisággal lehet megélni, mint bármely másik életszakaszt. 


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A Z generációs eladók, pincérek, ügyfélszolgálatosok köszönés nélkül bámulnak az idősebbek szerint
A jelenség valóban létezik, sokakat zavar. Többféle magyarázat is született a fiatalok viselkedésére.

Megosztom
Link másolása

Ha valaha léptél oda úgy egy kasszához vagy ügyfélszolgálati pulthoz, hogy csak néma néztek köszönés nélkül, vagy ha jártál már úgy étteremben, kávéházban, hogy köszönés nélkül bámult rád a fiatal felszolgáló, akkor már te is tudod, milyen az a "Z-generációs pillantás".

És nem vagy egyedül ezzel a tapasztalattal. velem is megtörtént már, például amikor laptopot vásároltam egy műszaki üzletláncnál. Se köszönés, se kedvesség, és amikor a kb. 20-21 éves eladótól kérdeztem valamit, szó nélkül faképnél hagyott. Amikor utánamentem, és megkérdeztem, csak rám mordult, hogy megnézi a raktárban a terméket.

A jelenség a világon egyre több helyen ismert.

Az idősebb generációknak nagyon nem tetszik, ahogyan a Z-generáció egyes tagjai kommunikálnak - pontosabban NEM kommunikálnak. Ezt foglalta össze nemrég egy cikkében a New York Post.

Azt írják, elárasztották az X-et (a hajdani Twittert) a posztok, amelyekben arról panaszkodik a többi generáció, hogy a mai fiatalok hogyan végzik az ügyfélszolgálati munkát.

"Elegem van az újfajta ügyfélszolgálatból, ahol az emberek csak néznek rád, amikor odaérsz a pulthoz."

Egy másik felhasználó is hasonlót tapasztalt, ám ő vendéglátóhelyen futott bele.

"Új jelenség terjed: bemégy egy kajáldába vagy kávézóba, és csak bámulnak rád – nem köszönnek, nem kérdeznek semmit." Ezt a reakciót nevezték el "Z-generációs pillantásnak".

Sokan számoltak be arról, hogy amikor csak üres tekintettek, szótlanul néznek rájuk, az zavarba ejtő, és nem ezt várják el az ügyfélkapcsolatban dolgozóktól.

Az emberek, amikor szolgáltatónál járnak, szeretnének reakciót kapni, szeretnék tudni, hogy jó helyen járnak-e, a megfelelő személyhez fordultak-e a problémájukkal.

A hostesstől elvárják, hogy rájuk mosolyogjon, az étteremben ne szó nélkül vezessék őket az asztalukhoz, és az üzletben ne nézzenek rájuk úgy, mintha rossz helyen járnának.

Akadt, aki megvédte ezt a viselkedést. Van, aki szerint a vevőknek egyáltalán nem jár a kedvesség, más pedig azzal érvelt hogy ha másnak is napi 8 órában kellene elviselni a világ összes idiótáját, az is így viselkedne.

Többféle oka lehet ennek a távolságtartó - és valljuk be, tényleg nem kedves - viselkedésnek. Például az is, hogy dolgozni muszáj, de sokan nem szeretik a munkájukat.

Vannak, akik a koronavírus járványra vezetik vissza az okokat.

A karantén és lezárás erőteljesen befolyásolta a Z-generáció szocializációját, hiszen egyrészt sokan akkor jártak iskolába, másrészt a társadalmi elszigetelődéssel együtt járt a kommunikációs készségek visszafejlődéésével. Nem tanulták meg kezelni a társas helyzeteket, és nem tudják, hogyan lehet másokkal offline gyorsan és hatékonyan kapcsolódni.

De akad olyan magyarázat, amelyik az okoseszközök elterjedésével és a túlzott képernyőhasználattal hozzák összefüggésbe a modortalanságot. A fiatalok egyrészt a képernyőhöz szoktak – olyan dolgokat néznek, amelyek sosem néznek vissza.

Másrészt a közösségben elsajátítható készségek hiánya miatt szoronganak társas helyzetben. Harmadrészt új norma alakult ki arról, hogy ne zavard a másikat – vagyis ne lépj be mások személyes terébe, hacsak nem muszáj.

Te mit gondolsz erről?

Forrás: The New York Post


Megosztom
Link másolása

EGÉSZSÉG
A Rovatból
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, akkor utál a főnököd, és jobb másik munkahelyet keresni
Amikor a reggeli kávé már nem segít felébredni és a gyomrod görcsbe rándul az e-mailek gondolatától is, lehet, hogy nem te változtál meg, hanem a munkahelyed mérgező.

Megosztom
Link másolása

A munkahelyi légkör nem csupán a napi hangulatodra van hatással, hosszú távon akár az önbizalmad, az egészséged és az egész pályád is rámehet. A rejtett, de árulkodó jelek és a szakértői tanácsok segíthetnek időben felismerni: itt az ideje váltani, mielőtt túlságosan mélyre süllyednél egy mérgező közegben.

Ezek a jelek figyelmeztetnek, hogy a főnököd nem annyira kedvel

A  mérgező vezetők egyik jellemző magatartása a folyamatos kritika, miközben a valódi teljesítményekért járó elismerést másoknak tulajdonítják. Ez a viselkedés hosszú távon aláássa a munkatársak önbizalmát, csökkenti a motivációt és rontja az egyén és a csapat teljesítményét is.

A Harvard Business Review és a Stevens Institute of Technology kutatásai szerint a legkárosabb főnöki típus nem feltétlenül az állandóan ellenséges, hanem az, aki kiszámíthatatlanul váltogatja a kedvességet és a durvaságot az úgynevezett „Jekyll és Hyde” típus.

Ez az érzelmi hullámvasút fokozott stresszt, bizalmatlanságot és érzelmi kimerültséget okoz, sokszor súlyosabb következményekkel, mint a nyílt elutasítás.

Ezen túlmenően a pszichopátiára hajlamos vezetőkre gyakran jellemző a mások munkájának kisajátítása, a felelősség elhárítása, manipulatív játszmák, valamint az empátia teljes hiánya. Az ilyen főnökök hosszú távon rombolják a munkahelyi légkört és az alkalmazottak mentális egészségét is.

Milyen jelek esetén érdemes megfontolni a munkahelyváltást?

Ha a munkahelyi szorongásod átragad a magánéletedre (pl. alvászavart, ingerlékenységet, gyérülő emberi kapcsolatokat észlelsz).

Ha már az értékeidet, határaidat rendszeresen megsértik például megaláznak, figyelmen kívül hagyják az észrevételeidet.

Ha a teljesítményed nem számít, csak a lojalitás, félelem, vagy hízelgés.

Ha a vezető félelemmel irányít, és az átláthatóság helyett csak utasít.

A munkahelyváltás még akkor sem  mindig könnyű, ha egy jól prosperáló gazdasági időszakban váltasz. Vannak ugyanakkor olyan körülmények, amikor érdemes megfontolni a maradást, a kitartást.

Mikor érdemes mégis kitartani?

Ha a főnök nem személyesen rád fókuszál, hanem általános szervezeti nyomás alatt áll (pl. új menedzsment, külső válsághelyzet).

Ha tudsz vele nyíltan beszélni, és elkezdődött a változás, még ha lassan is.

Ha a szervezet más tagjai (pl. HR, mentor, más vezető) támogatnak és hitelesen képviselnek téged.

A munkahelyed nemcsak a fizetésed forrása, hanem a mindennapi életed része. Ha rombol, nem épít: lépned kell.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
„Nem Birkinre gyűjtünk” – így kampányol Görög Zita a kerekesszékes gyerekek mellett
A modell arra buzdít, hogy te is adományozz: olyan buszt vesznek a pénzből, amivel kerekesszékes gyerekeket tudnak szállítani kórházi épületek között.

Megosztom
Link másolása

Görög Zita egy olyan kampány élére állt, ami kerekesszékkel közlekedő gyerekek szállításával kapcsolatos.

A modell és influencer szokatlan módját választotta a kampányolásnak: Instagramra feltöltött videójában egy táblát tart. Rajta felirat:

"Nem Birkinre gyűjtünk."

Mellette gyerekek ülnek kerekesszékben.

"Nem táskára, hanem 2 db, kerekesszékes gyermekek szállítására alkalmas autóbuszra gyűjtünk a Bethesda Gyermekkórház számára"

- írta a poszszövegben.

"A kórháznak több épülete van. A Bethesda utca 3. és az Ilka utca 57. között néhány száz méter a távolság. De próbáltad már ezt megtenni kerekesszékkel télen a Városligeten át? Nyáron 200 fokban? Álmunk, hogy olyan speciális, akadálymentesített kisbuszokat vásárolhassunk, amelyekkel biztonságosan, méltósággal és kiszámíthatóan szállíthatjuk a gyerekeket a fejlesztésekre és vizsgálatokra, az ezzel nyert időt pedig a gyógyításukra fordíthatjuk."

Hozzátette:

"Egy ilyen kisbusz a kényelmesebb szállítás mellett, a szülők válláról is levesz egy hatalmas terhet.

Sok család számára ugyanis minden egyes lépés egy küzdelem – de most lehetőségünk van arra, hogy ezeket a lépéseket együtt könnyebbé tegyük! Ahhoz, hogy a kis betegek egyszerűbben és még nagyobb biztonság mellett juthassanak el a gyógyulásukig vezető célig, összesen 40 millió forintra lenne szükségünk.

Csatlakozz hozzánk az adománygyűjtésben, és tegyük meg együtt a tízezer lépést!"

Így segíthetsz a gyűjtésben:

Bankkártyás adományozással: EZEN AZ OLDALON, KATT IDE

Banki átutalással: Bethesda Kórház Alapítvány 10300002 – 20350699 – 70073285 (MBH Bank) számlaszámra, és írd a megjegyzés rovatba a “kisbusz” szót.

A videót itt láthatod - vár meg, amíg betölt:


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A lányos apák tovább élhetnek – és minél több lányuk van, annál tovább
Visszafele is jótékony a hatás: azok a lányok, akiknek az életében aktívan jelen van az apjuk, ritkábban küzdenek magánnyal.

Megosztom
Link másolása

Napjainkban a hosszú élet titka rendkívül népszerű téma, és mindenki szeretné kifürkészni, mi a titka. Bár továbbra sincsen csodálatos módszer az élet meghosszabbítására, a lányos apák jó hírünk van.

A kutatások szerint azok az apák, akiknek lányuk van, tovább élhetnek.

A @females nevű Instagram-oldal érdekes tudományos eredményeket osztott meg.

A lengyelországi Jagelló Egyetem kutatásai szerint a lányos apukák hosszabb életre számíthatnak – minden egyes lánygyermek születése átlagosan 74 héttel hosszabbítja meg az életüket. A több mint 4300 fő adatait vizsgáló kutatás nem talált hasonló hatást a fiúgyermekek esetében. Ráadásul a lányos apák érzelmileg kiegyensúlyozottabbak, jobban kommunikálnak és magasabb az önértékelésük is.

A kutatásban 2147 anyát és 2163 apát vizsgáltak. Az eredmények szerint sem a fiúk száma, sem a gyermekek összlétszáma nem volt hatással az apák életének hosszúságára – kizárólag a lánygyermekek számával mutatott összefüggést.

Bár a kutatás jót jelent az apák számára, az anyákra nézve kevésbé pozitív. A kutatók azt feltételezték, hogy a fiúk "több energiát vonnak el" az anya szervezetéből, és a tényező negatív hatással van a várható élethosszra. És az eredmények szerint fiú- és a lánygyermekek ugyanúgy csökkenthetik az anya életének hosszát.

Ennek több oka is lehet, például az, hogy manapság a nők egyre későbbi életkorban vállalnak gyermeket, és ezzel együtt nagyobb boldogságot és beteljesülést társítanak az anyasághoz.

Az apa-lánya kapcsolat érzelmi és élettani szempontból is különleges.

Az All For Kids nonprofit szervezet – amely hátrányos helyzetű gyerekeket, szülőket és közösségeket támogat – egy blogbejegyzésében hangsúlyozta: az apák pótolhatatlan szerepet töltenek be minden gyermek életében, de különösen szoros és egyedi kapcsolatot alakítanak ki lányaikkal.

Az Ohio State University kutatásai szerint azok a lányok, akiknek az életében aktívan jelen van az apjuk, ritkábban küzdenek magánnyal. A Family Studies Intézet pedig megállapította, hogy azok a lányok, akiknek jó a kapcsolatuk apjukkal, később lépnek párkapcsolatba, és inkább a tanulásra koncentrálnak, stabilabb életet építenek.

Forrás: Yourtango


Megosztom
Link másolása