Van egy furcsa alvászavar, ami előre jelezheti a Parkinson-kórt
1982-ben Donald Dorff nyugdíjas élete váratlan fordulatot vett, amikor diagnosztizálták nála az RBD-t, egy alvási viselkedészavart.
Ez az állapot hirtelen mozdulatokat vált ki alvás közben, és később alapvető fontosságúvá vált a demencia és a Parkinson-kór kutatásában.
Mi is az az RBD?
Az RBD egy különleges alvászavar, amely során az emberek elveszítik a REM-alvás közben működő természetes bénultságot, így fizikailag is reagálnak álmaikra. A REM-alvás, vagyis a gyors szemmozgásos alvás az az időszak, amikor a legtöbb álmunkat látjuk.
Az RBD-ben szenvedők esetében ez a mechanizmus nem működik megfelelően.
Az eredmény? Rángatózás, csapkodás, rúgás, sőt, az ágyból való kiugrás. Az ilyen mozdulatok nemcsak az alvás minőségét rontják, hanem komoly sérülésveszélyt is jelentenek az érintettek és a velük alvók számára.
Az RBD tünetei és hatásai
Az RBD-ben szenvedők a mélyalvás során fizikailag is reagálnak az álmokra. Ennek eredményeképpen a következő tünetek figyelhetők meg:
Izomrángások: Az érintettek gyakran tapasztalnak hirtelen, akaratlan izommozgásokat alvás közben.
Durva mozdulatok: A betegek ütnek, rúgnak, vagy akár az ágyból is kiugranak
Furcsa alvási viselkedések: Az alvajárás és az álmok alapján történő fizikai cselekvések szintén gyakoriak.
Hangos alvási aktivitás: Alvás közben beszélnek, kiabálnak, agy egyéb hangos megnyilvánulást produkálnak.
Az RBD és a neurológiai betegségek kapcsolata
Kezdetben az RBD csupán egy kellemetlen alvászavarnak tűnt, de hamarosan kiderült, hogy komoly betegségek, mint például a Parkinson-kór és a demencia korai jelzője lehet. Dr. Carlos Schenck, a Minnesotai Egyetem Hennepin Megyei Orvosi Központjának professzora és pszichiátere volt az első, aki dokumentálta Dorff esetét.
Dr. Schenck elmagyarázta, hogy
Ezek a betegségek gyakran károsítják az agytörzset, ami hatással van a test mozdulatlanságára alvás közben. Az RBD-ben szenvedők gyakran tapasztalnak hallucinációkat is, amelyek a Parkinson-kórban szenvedőknél is gyakoriak. Ezek a hallucinációk az ébrenlét és az alvás közötti határ elmosódásából erednek, és zavaróak lehetnek mind a beteg, mind a környezetében élők számára.
A korai felismerés fontossága
Az RBD korai felismerése különösen fontos, mivel jelenleg nincs mód a Parkinson-kór, a demencia és más hasonló neurológiai betegségek előrehaladásának lassítására. Dr. Schenck hangsúlyozza annak fontosságát, hogy
Az ilyen tünetek ugyanis a betegség korai jelei lehetnek, és időben történő felismerésük kulcsfontosságú a későbbi neurológiai problémák megelőzésében.
A folyamatban lévő kutatások és klinikai vizsgálatok reményt adnak arra, hogy áttörés jöhet a Parkinson-kór és a demencia megelőzésében vagy lassításában, jobb életminőséget biztosítva emberek millióinak világszerte. Donald bácsi diagnózisa több volt, mint egy egyszerű orvosi eset; új utakat nyitott a neurológiai rendellenességek megértésében. Az alvászavar korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú lehet a Parkinson-kór és a demencia megelőzésében és lassításában, így jelentősen javíthatja az érintettek életminőségét.