A kőkorszaki emberek még nem voltak szexisták - derült ki Kárpát-medencei ásatásokból
Egy új, átfogó genetikai tanulmány szerint a kőkorszaki társadalom sokkal egyenlőbb volt, mint korábban gondolták.
Az i. e. 5500 körül élt közép-európai emberek — akiket az antropológusok a vonaldíszes kerámia kultúrához sorolnak —
Ez a felfedezés megdöbbentette a Harvard Egyetem és a Bécsi Egyetem tudósait. A kutatók több mint 250 személy maradványait vizsgálták meg több mint 30 temetkezési helyről, csonttanulmányokat, radiokarbon kormeghatározást, étrendi adatokat és a temetkezési szokásokat elemezve.
— mondta Dr. Ron Pinhasi, a Bécsi Egyetem kutatója. „Ez arra utal, hogy az itt élő emberek nem voltak család vagy biológiai nem alapján rétegződve, és nem találunk egyenlőtlenség jeleit az erőforrásokhoz vagy a térhez való hozzáférésben sem” — tette hozzá.
„A sírhelyeken talált tárgyakból, például kőszerszámokból és kerámiákból azt is tudjuk, hogy a nők sokkal aktívabb szerepet játszottak a mezőgazdasági munkában, mint korábban hittük. Egyes nők többet utaztak, míg mások közelebb maradtak otthonukhoz, ami sokkal dinamikusabb közösségeket mutat, mint azt eddig feltételeztük” — mondta Penny Bickle, a Yorki Egyetem professzora a Telegraph-nak. A kutatás azt is kimutatta, hogy
Ez az egyéni mobilitás segítette az agrár- és kézműves tudás terjedését, amit az antropológusok a vonaldíszes kerámia kultúraként azonosítanak.
Ez a kultúra i. e. 5500 és 5000 között virágzott Közép-Európában, a Duna, a Rajna és az Elba folyók mentén, mielőtt rejtélyes és erőszakos véget ért. Az antropológusok szerint a térségben széles körű erőszak tört ki, amely jelentős régészeti nyomokat hagyott, például az alsó-ausztriai Asparn-Schletzben, ahol több mint 100 ember lemészárlásának nyomaira bukkantak.
— mondta Bickle professzor. „Miért nem bántották a fiatal nőket, vagy talán máshol tartották őket fogva? A rejtély továbbra is megoldatlan.”