Szénsavas üdítők és szalonna nélkül 10 évvel tovább élhetsz - derült ki egy kutatásból
Azért, amikor egy tányér csülkös bablevessel nézünk szembe, vagy reggel a szalonnás tojással, nehéz a kutatásra és a hosszabb életre gondolva visszautasítani.
A norvégiai Bergeni Egyetem tudóscsoportja közel félmillió ember adatait használta fel kutatásához.
A résztvevőket négy különböző kategóriába sorolták:
Átlagosan étkezők
Egészségtelenül étkezők
Olyanok, akik figyelnek arra, hogy mit esznek
Végül azok, akik a hosszú élet-diétát követték.
A Lars Fadnes közegészségügyi kutató által vezetett csoport szerint
Ami a hosszú élet-diétát illeti, ez a teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, halak és fehér húsok mérsékelt fogyasztását, sok tejet és tejterméket, zöldségek, diófélék és hüvelyesek, valamint csökkentett mennyiségű tojás, vörös hús és szénsavas üdítő fogyasztását jelenteti. Ez a csoport nagyon kevés finomított gabonát és feldolgozott húst evett.
Azok a férfiak és nők, akik 40 éves korukban étrendet cseréltek, 8,9, illetve 8,6 évvel hosszabbították meg várható élettartamukat - közölték a kutatók. Azok pedig, akik a 40-es éveikben a hosszú élet-diétára álltak át, 10,4 év plusz évet nyertek a várható élettartamban.
A várható élettartam legnagyobb növekedését a szénsavas üdítőitalok, a kolbász és a szalonna teljes elhagyása esetén figyelték meg.
- mondták a kutatók.
Az egészséges táplálkozás megváltoztatása az élet későbbi szakaszában kevesebb plusz évet jelenthet, de még így is számos évvel növeli meg a várható élettartamot.
A kutatócsoport elismerte, hogy az életmódváltás fenntartása az étrend javításával hosszú távon kihívást jelenthet, és sokaknál az étkezési szokások bizony idővel ingadoznak.
Mi az a hosszú élet-diéta?
A kifejezést Dr. Valter Longo alkotta meg, aki 2018-ban egy étkezési szabályokat és recepteket tartalmazó útmutatót tett közzé.
A leveles zöld zöldségek - mint például a spenót és a kelkáposzta.
Rostban gazdag zöldségek - mint például az édesburgonya és a sárgarépa
Gyümölcsök - mindenféle megengedett, és ha lehet, friss gyümölcsök
Babok és hüvelyesek - mint például a csicseriborsó és a lencse
Diófélék és magvak - például kesudió és chia magvak
Teljes kiőrlésű gabonafélék - például teljes kiőrlésű kenyér és barna rizs.
Olívaolaj - táplálóbb, mint a növényi olajok és a vaj.
Multivitamin-kiegészítők - háromnaponta egyszer
Ez magában foglalja a következőket:
Lazac
Szardínia
Tőkehal
Pisztráng
Szardella
Garnélarák
Kagyló (kagyló)
A tejtermékeket és a húst szintén kerülni vagy korlátozni kell.
Az egészséges táplálkozást követőknek egyszerűbb a dolguk. Alapvetően az ételeket öt kategóriába sorolják a dietetikusok:
- Gyümölcs és zöldség - ezeknek kell kitenniük a napi táplálék egyharmadát, ezért öt adagra kell törekedni.
- Keményítőtartalmú ételek - a teljes kiőrlésű tésztafélék, a barna kenyér és rizs, a héjas burgonya és a zabkása a napi étrendünk további egyharmadát kell, hogy kitegye.
- Fehérje - beleértve a halat és a húst, valamint a babot, a borsót és a lencsét - ezzel csökkentve a vörös és feldolgozott húsok, a szalonna, sonka és kolbász fogyasztását, helyette válasszunk sovány húst és heti egy-két adag halat.
- Tejtermékek - a tej, a sajt, a joghurt és jó fehérje- és kalciumforrások, de az alacsonyabb zsírtartalmú változatokat együk.
- Zsírok - kis mennyiségben egészségesebb telítetlen zsírokat, például növényi, repce-, olíva- és napraforgóolajat ajánlanak fogyasztani.
Szóval, ha jót akarunk magunknak, elfelejtjük a szalonnát, nem hűtjük a torkunkat gyöngyöző szénsavas üdítővel, viszont a zöldségeket és gyümölcsöket nagytételben esszük. Már csak az kellene, hogy ehhez az útmutatóhoz megfizethető árak is tartozzanak.