ÉLETMÓD

Napszúrás és hősokk - 10 tipp, hogy megúszhasd a forróság durva következményeit

Hogyan kerülheted el a napszúrást és a hősokkot? Tippjeink segítenek biztonságossá tenni a kánikulát.

Megosztom
Link másolása

Már nem is számoljuk, hogy ez hányadik hőhullám, mindenesetre a hőségriasztás komoly dolog. Ez a mostani időjárás a kisgyerekek és az idősek számára különösen sok veszélyt tartogat, de a többiek is könnyen elmérhetik magukat.

A kánikula komoly kihívások elé állíthat mindenkit. A nagy melegben könnyen napszúrást vagy hősokkot kaphatunk, ha nem vigyázunk.

Szerencsére néhány egyszerű tipp betartásával elkerülhetjük ezeket a kellemetlenségeket, és gondtalanul élvezhetjük a nyarat. Mutatjuk, hogyan!

Fel a kalappal!

Egy kalap remekül véd a napsugarak ellen. Ha a fejed árnyékban van, sokkal kisebb eséllyel kapsz napszúrást. Válassz széles karimájú kalapot, hogy az arcodat és a nyakadat is árnyékolja. Egy színes, divatos kalap még a stílusodat is feldobhatja. A baseballsapkák közül a pamutok a legjobbak, mert szellőznek.

Kell az a naptej!

A naptej nem csak a leégéstől véd meg, de a napszúrás ellen is jó. Kend be magad legalább 30-as faktorszámú naptejjel. Ne felejtsd el kétóránként újra kenni, főleg, ha vízben is voltál. Ha érzékeny a bőröd, válassz allergiamentes naptejet.

Iszol te eleget?

A melegben könnyen kiszáradhatsz, ezért fontos, hogy sok vizet igyál. Naponta legalább 2-3 liter víz ajánlott, de ha sportolsz vagy sokat vagy a napon, még többet igyál. Az alkohol és a koffein viszont nem segít, mert ezek dehidratálhatnak. Ha nem szereted a sima vizet, ízesítsd citrommal vagy mentával, uborkával. Mindig legyen nálad kulacs, így nem felejtesz el inni.

Jöhet a szieszta!

A nap legforróbb időszaka 11 és 15 óra között van. Ilyenkor próbálj meg árnyékban vagy hűvös helyen maradni. Ha mégis ki kell menned, viselj könnyű, világos ruházatot, ami nem szívja magába a hőt. A légkondicionált helyek, mint a bevásárlóközpontok, ilyenkor jó menedéket nyújtanak. Használj napernyőt, ha a ekkor is a strandon vagy.

Figyelj a jelekre!

Ha fejfájást, szédülést, hányingert vagy kimerültséget, gyengeséget érzel, lehet, hogy napszúrásod van. Ilyenkor azonnal menj árnyékba vagy hűvös helyre. Igyál vizet, és ha nem javul a helyzet, fordulj orvoshoz. A napszúrás tünetei gyakran lassan alakulnak ki, ezért figyelj magadra. Ne hagyd figyelmen kívül a tested jelzéseit.

Tarts szünetet!

Ha hosszabb ideig kell a szabadban lenned, időnként tarts szünetet. Pihenj meg egy fa alatt vagy egy hűvös helyen, hogy a tested lehűlhessen és feltöltődhessen. A rendszeres szünetek segítenek elkerülni a túlmelegedést. Egy rövid pihenő alatt is sokat javulhat a közérzeted. Használj ventilátort vagy hűtő kendőt, ha van.

Víz, víz, víz!

Egy hűvös zuhany vagy egy medence, a tó vagy a tenger vize gyorsan lehűthet. Ha nincs víz a közelben, használj nedves törölközőt vagy locsolj magadra vizet. A hideg italok és jégkrémek is segíthetnek lehűlni. Vizezd be a sapkád vagy egy kendőt, fejpántot. A hűvös környezetben töltött idő segít felfrissülni.

Ez a könnyű ételek szezonja!

Egyél könnyű, vízben gazdag ételeket, mint a gyümölcsök és zöldségek. Kerüld a nehéz, zsíros kajákat, amelyek megterhelik az emésztésedet és növelik a hőérzetedet. Hideg levesek, hűtött gyümölcsök, mint görögdinnye, az uborka és a bogyósok különösen jók ilyenkor. Egyél gyakrabban kisebb adagokat. Az egészséges táplálkozás segít megőrizni az energiaszintedet.

Mi van rajtad?!

Viselj laza, világos színű, jól szellőző ruhákat, amelyek lehetővé teszik a bőröd lélegzését és nem szívják magukba a napfényt. A pamut és a lenvászon remek választás a nyári hőségben. A szellős ruhák csökkentik a testhőmérsékletet. Használj napvédő ruházatot, ha érzékeny a bőröd. A megfelelő öltözék elviselhetőbbé teszi a forró napokat.

Ugrik az edzés!

A kánikulai napokon próbálj kevesebbet mozogni, különösen a legmelegebb órákban. Ha edzeni szeretnél, válaszd a kora reggeli vagy késő esti időpontokat, amikor hűvösebb van. Az intenzív fizikai aktivitás növeli a hőguta kockázatát. Pihenj meg gyakran, ha mégis mozognod kell. Hallgass a testedre, és ne erőltesd túl magad.

+1 tipp: Vedd észre, ha baj van!

Tudd, hogy a napszúrás és a hősokk komoly veszélyt jelentenek. Ha bármilyen szokatlan tünetet észlelsz, azonnal lépj. Jobb megelőzni a bajt, mint később kezelni a következményeket. Ha szükséges, ne habozz orvoshoz fordulni. A megelőzés a legjobb védekezés.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Lehet, hogy egész eddigi életedben rosszul szellőztetted a lakásodat!
Így csináld, ha nem akarod, hogy penészteleppé változzon a lakásod!

Megosztom
Link másolása

Érdekes és hasznos témát boncolgat az egyik cikkében a Glamour.

A téma a szellőztetés, ami első blikkre triviálisnak tűnik, mindenki úgy gondolja, hogy pofonegyszerű dolog. Néha kinyitod az ablakot, kereszthuzatot csinálsz, és kész.

Csakhogy nem ilyen magától értetődő még a szellőztetés sem.

"Ha mostanában te is jóval kevesebbet szellőztetted az otthonod, mint a nyári hónapokban, vagy kora ősszel, az alapvetően még nem jelent rosszat. Van viszont egy bizonyos időtartam, amihez nap mint nap érdemes tartanod magad, ugyanis számos előnnyel gazdagodhatsz általa, ellenkező esetben viszont előfordulhat, hogy meglehetősen komoly kellemetlenségekkel kell szembenézned"

- írja a lap.

A szakértők szerint az őszi és téli hónapokban is minden nap körülbelül 10 percig kellene szellőztetnünk az otthonunkat, mivel a friss levegő áramlása megakadályozza a páralecsapódást. És ha nincsen páralecsapódás, nem alakul ki penész a lakásban.

Bár a penész megjelenésére a fürdőszoba a legalkalmasabb, különösen, ha szinte soha nem szellőzteted ki, máshol is megjelenhet a penész. A konyha kiemelt terület a főzéssel keletkező gőz miatt, de a szobákban is megjelenhet.

Ezért fontos nem csak a helyiségek alapos átszellőztetése minden áldott nap, hanem az is, hogy korszerű, többrétegű üveggel ellátott nyílászáróink legyenek. A régi, egyrétegű üvegezésű ablakoknál ugyanis a páralecsapódás és a por kedvez a penész megtelepedésének.


Megosztom
Link másolása