Luxustjacht, Michelin-csillagos étkezés, örökös bérlet az elit világba - a legdrágább nyári gyerektáboroknak is van azonban árnyoldala
Van olyan szülő, aki még csak most eszmél: hamarosan itt a szünidő, és még nem dőlt el, milyen táborba menjen idén a gyerek, lesz-e rá egyáltalán keret.
A világ szupergazdagjai viszont valószínűleg már rég tudják, hol fogják elkényeztetni gyermekeiket a vakáció alatt.
Megnéztük, mit tudnak a világ legdrágább táborai, és mi az, amit a leggazdagabbak sem tudnak elintézni a gyerekeiknek.
Az elitből a gyerek sem megy szabadságra
A nagy hatalommal és pénzzel nagy felelősség is jár- tartják a világ legtehetősebb emberei, a vagyon és státusz megtartása érdekében pedig a gyerekeiket az átlaghoz képest jóval hamarabb dobják a gazdasági és társasági mélyvízbe.
Az egyik legdrágább ilyen tábor az Alpok szívében található SILC Academy.
A csodálatos svájci környezetbe az extra drága programok mellett kifejezetten a különböző vezetői készségeket is elsajátítása miatt érkeznek a gyerekek.
Az egy hetes táborért elkért 3400 svájci frank (majdnem 1,4 millió forint) biztosítja a luxusszállást és a Michelin-csillagos étkezést, emellett pedig különböző hegyi sportok (vadvízi evezés, falmászás, gleccsertúra, stb.) és számos drága program ára is benne foglaltatik az árban.
Egyetlen hétre azonban igen kevesen mennek: a nyár hosszú, a szülők elfoglaltak, és ha már ott van a gyerek, elvárják, hogy tényleg beleássa magát a vezetői és kapcsolattermető készségekbe. Vagy legalább elég ideje legyen barátságokat kötni, és ezzel a jövőjét megalapozni a többi milliárd dolláros bébivel. Így aztán többség a nyár nagyobbik részét egy táborban tölti, hogy legyen mit felmutatni a szülők felé.
Az élménybeszámolók mellett ehhez papírt is kapnak: a résztvevők a tábort egy tanfolyam elvégzéséről szóló tanúsítvánnyal és egy személyre szóló cselekvési tervvel fejezik be, amely kiterjed az összes, a tábor szervezői szerint a 21. században elengedhetetlen vezetői kompetenciára és készségre.
Sok öregdiákunk úgy látja, hogy ez egy értékes eszköz a jövőbeli fejlődéshez, és nagyszerű módja annak, hogy megmutassák az iskolai mentoroknak, barátoknak vagy bárki másnak, hogy mit tanultak nálunk. -írják a tábor honlapján.
It’s a cruel summer
Akár az Ace of Base, akár Taylor Swift hangján halljuk, az elit világ gyerekeinek fejében bizony sokszor megfordulhat a fenti mondat a nyári hónapokban.
A hivatalos tanév végével legtöbbjük bizony csak egyik padból a másik padba ül át, és tanul valamit, amit a szülők, vagy jó esetben ők maguk hasznosnak és érdekesnek tartanak.
Az Eton College, az Egyesült Királyság legismertebb elit oktatási intézménye is minden nyáron megnyitja- jobban mondja nyitva tartja- kapuit a tudásvágytól égő gyerekek és szüleik előtt, kurzusaikat sokszor kifejezetten a felvételi előtt álló diákok igényeire szabják.
- olvashatjuk ebben a cikkben.
Az akadémiai kurzusok mellett persze a résztvevők fejleszthetik evezős képességeiket is a Temze vizén, vagy Eton saját szigetére, a Queen Eyot-ra is ellátogathatnak a délelőtti és délutáni órák után.
Egy két hetes Vállalkozói és üzleti vezetői alapok kurzus az illusztris intézményben 5200 fontba, azaz nagyjából 2,4 millió forintba kerül. Hogy miért fontos egy 12-16 éves számára a nyarat ilyen fajta tanulmányokkal tölteni, azt majd az idő eldönti.
Persze vannak olyan extrém drága táborok, ahol kevésbé felnőttes területen szélesítik a gyerekek tudását. A svájci Le Rosey Institute nyári táboraiban a művészetekre és a sportokra helyezik a hangsúlyt: a délelőtti nyelvórák és sportolás mellett gasztronómiai és képzőművészeti kurzusokat is látogathatnak a jelentkezők, belekóstolhatnak a digitális alkotásba vagy a kódolás, a robotika és a 3D modellezés rejtelmeibe is.
Mindez négy héten keresztül csak 6,4 millió forintjába kerül a szülőknek.
Egyesek szerint ugyanis az intézmény öregdiákjainak névsora olyan, mintha a valaha megrendezett legexkluzívabb nagyköveti fogadás vendéglistája lenne.
Mindenki ott van, aki számít: a szórakoztatóipar, a pénzügyek, a hajózás, a divat, a társadalom, a politika és a királyi családok vezető személyiségei. Olyan sok kékvérű, hogy a „királyok iskolájának” is nevezik, hiszen többek között Juan Carlos spanyol király, II. Fuad egyiptomi király és II. Albert belga király is tanult itt a Rockefellerek és Rothschildok, vagy mondjuk John Lennon fia mellett. Azonban még ez a kiemelkedő iskola sem tudja mindig megvédeni a hallgatóit.
Amire nincs ott a Mastercard- bullying és társai
A Le Rosey egyik diákja, az indiai Oswal család egyik gyermeke ugyanis a szülők szerint komoly bullying áldozatává vált az intézményen belül. Állítólag a diákság etnikai és vallási sokszínűségétől függetlenül olyan beszólásokat kapott, mint hogy „India Ázsia szemetesvödre” vagy hogy „Az indiai szülők úgy néznek ki, mint az utcaseprők”.
Az édesanya, Radhika szerint ez azért különösen felháborító, mivel amíg a család nem tett panaszt, a lánya mindig a maximális pontszámot kapta a bizonyítványában az iskolai magaviseletére.
Azt remélik, hogy jogi keresetük egyik következménye az lesz, hogy precedenst teremtenek a cyber-bullyingra vonatkozó svájci törvények számára. Megfogadták, hogy a kapott pénzt a zaklatás elleni jótékonysági szervezeteknek ajánlják fel.
Egy nyilatkozatban a Le Rosey vezetősége azt mondta, hogy Oswal-ék állításait követően az iskola vizsgálatot indított „a tények megállapítása érdekében, amelyek végül csak egy banális, tinik közti rövid vitának tűntek”.
Hiába tehát a korlátlan vagyon és hatalom, van, amitől még a legtehetősebbek sem tudják megvédeni a gyerekeiket.
A több, mint 90 éve működő elit fiútáborban elkövetett bűntény sajnos nem egyedi eset: a houstoni Crime Stoppers szerint az elmúlt 10-15 évben több mint 1000 gyerek vált szexuális zaklatás áldozatává csak az Egyesült Államok táboraiban.
Biztos, ami biztos
Nehéz a gyerekeket mindentől megvédeni, hiszen nem lehetünk mindig mellettük.
A szünidő kapcsán azonban kiemelten fontos, hogy körültekintően válasszunk nekik kikapcsolódási lehetőséget.
A szakemberek szerint például nagyon hasznos, ha az iskola utáni napokat, 1-2 hetet nem rögtön egy aktív időszak követi, hiszen a gyerekeknek igenis ki kell pihenniük a tanévet, az pedig a biztonságot nyújtó otthonban, vagy jól bevált, tényleg rekreációra fókuszáló, a gyerekek által ismert helyen tudják a legkönnyebben megtenni. Így biztonságosabban, megerősödött immunrendszerrel és pihent idegrendszerrel tudnak belevágni a nyári kalandokba.
A táborokkal kapcsolatban érdemes a Táborminősítő honlapjával megismerkedni, ahol azokat a hazai táborokat találjuk, melyek a szakmai követelményeknek megfelelően, jogilag rendezetten működnek.
Emellett a biztosításokat is érdemes átböngészni, hiszen akár otthon, akár egy táborban történik meg a baj, nem mindegy, miből kell utána kigazdálkodni a gyógyulás napjait, hiszen például az ingyenes állami gyerekbiztosítás egy kéztörésért még mindig csak 3000 forintot fizet.
Az elit táborok túlzsúfolt tevékenységeivel ellentétben a szakemberek szerint az ideális helyszín a feltöltődésre a szabadban van, ahol a gyerekek kedvükre mozoghatnak, legyen az mező, erdő vagy vízpart, ahol találkoznak a természettel és eldönthetik, hogy focizni, biciklizni és rohanni akarnak, vagy bunkert építeni, virágot szedni, esetleg fára mászni.