FONTOS

Diéta a lakcímkártya alapján, avagy miért jó, ha belekezdesz a locavore életmódba?

Egy táplálkozási irányzat, ami nem csak dietetikai szempontból előnyös, hanem a lelki békénket is támogatja.

Megosztom
Link másolása

Valószínűleg a kedves olvasó is diétázott már élete során: paleózott a cukorbetegsége miatt, kipróbálta a ketogén étrendet egy szálkásabb alak reményében vagy főtt krumplit evett a gyerektől elkapott fosós-hányós vírus okozta gyötrelmek enyhítése céljából.

Van, aki születésétől kezdve diétára kényszerül valamilyen allergia vagy ételérzékenység miatt, mások a szakmájuk miatt nem ehetik azt és akkor, amit szeretnének.

Dédszüleink és az ő felmenőik pedig szinte kivétel nélkül a locavore diéta szerint éltek születésüktől halálukig,

ennek köszönhetően pedig jóval kevesebb gondjuk volt a leszármazottjaikat sújtó civilizációs betegségekkel.

És hogy mit ettek ehhez? Amit a lakóhelyük adott.

Egészség 160 km-es karnyújtásnyira

Most már eláruljuk: a locavore étrend követői a helyben termett alapanyagok fogyasztására koncentrálnak – jellemzően olyan terményekre, amelyek a lakóhelyüktől legfeljebb 160 kilométeres körzetben elérhetők. Szigorúan véve

ez egy budapesti lakos esetében például azt jelentené, hogy szegedi paprikát még igen, de debreceni kolbászt nem fogyaszthat.

Természetesen az élet nem körzővel dönti el az ilyen kérdéseket, sokkal inkább emberi és gazdasági kapcsolódások, no meg az idő képzeletbeli mérőszalagjának segítségével.

Őseink-de jószerével még dédszüleink is- túlnyomó többségben abból főztek, amijük volt, amit ők maguk vagy a környékbeliek megtermeltek, esetleg ami jellegéből vagy feldolgozottságából adódóan kibírta a szállítást. Utóbbiak közé tartozott például a ma már alap fűszernek számító bors vagy a fahéj, és természetesen a só, aminek hiányában nem csak az ételek lettek volna íztelenebbek, hanem a tartósítási eljárások, például a sóban való elrakás vagy a fermentálás is hiányzott volna a konyháról. Ezért sem véletlen, hogy a sóra igen becses, sokszor egyenesen szent anyagként tekintettek, ami véd a rontástól. Fontosságát jelöli az a tény is, hogy az angol fizetés (salary) a latin salarium kifejezésből ered, a római katonák ugyanis járandóságuk egy részét sóban kapták meg.

Láthatjuk tehát, hogy régen sem kizárólag azt ették az emberek, ami a nevezett 160 km-es körön belül termett, de arányaiban sokkal közelebb álltak ehhez az életvitelhez, mint a mai társadalom. Az étel túlnyomó része helyi, szezonális, ebből követezően pedig friss és vegyszermentes volt, magasabb tápanyag-és vitamintartalommal.

A Dr. Schwab Richárd által hangoztatott napi fél kiló nyers zöldség elfogyasztása korábban gyakorlatilag kikerülhetetlen volt,

hiszen húst és tejterméket csak módjával, feldolgozott élelmiszert pedig szinte egyáltalán nem fogyasztottak, kivéve az olyan, már említett házi tartósítási eljárásokat, mint a szárítás vagy a fermentálás.

Az ételek tápértéke a rövid ellátási láncolatnak köszönhetően magasabb maradt, a penész- és gombagátló szerek hiányában ráadásul nem csak a termelőtől az eladóig tartó idő, de a vásárlás és az elfogyasztás közötti percek is meg voltak számlálva. Míg ma simán bevásárolunk 1-2 hétre előre, addig korábban az aznap a piacon megvett vagy a hétvégén a telekről hazahozott terményt 1-2 napon belül fel kellett dolgozni vagy el kellett fogyasztani, különben ment a kukába. A mostani kényelemnek viszont az az ára, hogy mire elfogyasztunk egy terményt, addigra annak a tápanyagtartalom sokszor már csak az eredeti 60%-át éri el.

Messziről jött étel azt mond, amit akar

Ma az átlagos hazai boltban kapható fokhagyma kínai, a paradicsom spanyol, a csomagolt árut már nem is említve, ahol sokszor az olyan alapvető alapanyagok is egészen távoli helyekről kerülnek a polcokra, mint a barna lencse.

Érthető módon az emberek ritkán olvasnak az árcédulán túl, pedig ennek az olcsóságnak az árát később a gyógyszertárban kell kifizetniük, hiszen a már említett tápanyaghiányon túl ezek a termékek sokszor egészen más élelmiszerbiztonsági előírásokkal rendelkező országokból, és bizony tartalmazhatnak olyan vegyszermaradványokat vagy akár emberi ürülék is, amik rövid vagy hosszú távon károsak az egészségünkre.

-De hát ugyanezt elmondhatjuk a szomszéd Józsi bácsiról is, akinél senki se ellenőrzi a különböző vegyszereket és mégis minden szombaton ott árul a piacon!-mondhatnánk, és igazunk is lenne.

Ennek az egész locavore-kérdésnek az étel ugyanis igazából csak a teteje.

Amire épül, az az egymással szoros gazdasági és társadalmi kapcsolatban élők közötti bizalom. Hiszen csak akkor fogom könnyű szívvel kifizetni a magasabb árat azért a magyar fokhagymáért, ha megbízom a termelőben, és valahol felelősséget érzek iránta.

Ehhez viszont tényleg olyan mélységű kapcsolat szükséges, amire a mai világban sokszor még a rokoni, baráti viszonyok esetében sincs időnk. Tudni arról, hogy a piacon kapott barackért a gazda adott évben az egész családját hetekig riasztotta fel legszebb álmából, ha jött a fagy, időt igényel. Átérezni, mit jelent a szomszéd falu termelőjének a mi kertünkben csak hatalmas tócsákat okozó, az ő paradicsomültetvényét azonban özönvízként elmosó eső, időt igényel. Kitartani egy bizalomra épített kapcsolatban akkor is, amikor könnyebb lenne az olcsóbb, egyszerűbb megoldás felé fordulni…igen, ez úgy hangzik, mit egy párkapcsolat, egy házasság.

A locavore életmód azt jelenti, hogy van egy gazdasági családom, aminek egy részét lehet, hogy még a nagymamámtól örököltem, mert már ő is hozzájuk járt marhaszegyért vagy leveszöldségért, de vannak olyan tagjai is, akiket hosszú és kitartó gazdasági tinderezés, sok fájdalmas csalódás után tudtam csak megismerni, és épp ettől lettek annyira fontosak.

Az ilyenfajta helyhez kötött kapcsolódások egyébként nem csak a mikrobiomunk vagy például környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontból amúgy az egész Föld számára hasznosak, hanem a mentális egészségünknek is jót tesznek.

Zöldségből és hírekből is a környékbelit!

Nem csak a szánkon keresztül bevitt fizikai ételtől, hanem a szellemi tápláléktól is lehetünk rosszul. A világ zaja egyre hangosabb, naponta árasztanak el minket globális hírek háborúkról, gazdasági válságokról, klímaválságról – ezek a távoli problémák gyakran szinte elérhetetlennek tűnnek számunkra, és tehetetlenség érzését kelthetik bennünk, nyomasztanak, felemésztenek minket.

A locavore szemlélet nemcsak az ételeink kiválasztásában, hanem a hírfogyasztásban is segíthet:

ha a helyi történésekre koncentrálunk, az nemcsak a közérzetünket javíthatja, hanem mentális egészségünkre is pozitív hatással lehet.

A globális hírek ráadásul többnyire a negatív eseményekre fókuszálnak, hiszen azok hírértéke sajnos mindig nagyobb. Ezzel szemben a helyi hírek többször tartalmaznak pozitív történeteket – például apró, de sikeres közösségi projektekről, helyi összefogásról vagy akár csak arról, hogy Nyíregyházán születtek új kiskutyák.

Az egyik legnagyobb előnye annak, ha a helyi hírekre fókuszálunk, hogy alaposabb és szélesebb körű tudással fogunk rendelkezni a minket fizikailag is érintő kérdésekben- legyen az egy önkormányzati kérdés mondjuk a parkolóhelyek kialakításáról vagy arról, mikor és hol adhatjuk le a doboznyi használt elemünket és javíthatatlan elektronikai eszközünket

Minden pozitív tulajdonsága mellett a lokális hírfogyasztást sem kell túlzásba vinni. Ahogy a vitaminos dobozon is áll: az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Ami hiányzik saját környezetünkből- legyen az egy különleges fűszer vagy egy inspiráló történet- azt nyugodtan keressük továbbra is a nemzetközi polcokon.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Ez a véleménye egy Budapesten élő amerikai nőnek a turistalány meggyilkolása után Budapestről
Sokan tették fel a kérdést a történtek után, hogy mennyire biztonságos Budapest, érdemes-e ideutazni.

Megosztom
Link másolása

Egész Budapestet megrázta annak az amerikai turistának a halála, akit Budapesten gyilkolt meg egy ír férfi.

A fiatal nő, Kenzie Michalski november 4-én, hétfő éjszaka a bulinegyedből adott magáról utoljára életjelet, azután nyoma veszett.

Mint kiderült, egy olyan ír férfi ölte meg és rejtette el a holttestét, akivel aznap éjjel ismerkedett meg, és aki most azt állítja, hogy intim együttlét közben halt meg a lány, úgy hogy "véletlenül oxigénhiányos állapotba került".

Rengetegen foglalkoztak az esettel, most pedig sokan teszik fel a kérdést a külföldiek közül, hogy biztonságos hely-e Budapest.

Egy Budapesten élő amerikai nő most TikTok-videóban mondta el a gyilkosság kapcsán a véleményét Budapestről és a közbiztonságról.

Azzal kezdte, hogy pár mondatban ismertette, mi történt.

Elárulta, hogy itt kiemelkedő hír volt a turistalány halála, mert Budapest nagyon biztonságos város, és ő maga hasonló gyilkosságról még nem hallott. Budapest az egyik legbiztonságosabb európai város, és egész Budapestet sokkolta az eset.

Volt, aki megkérdezte, érdemes-e egyedül ideutazni, és szinte mindenki azt tanácsolta, ne tegye.

Ő, aki Budapesten él, azt tapasztalta, igenis biztonságos a város, és a gyilkossággal gyanúsított férfi is egy ír fickó, aki, mint kiderült interneten rá is keresett arra, hogy hogyan lehet valakit eltenni láb alól, és hogy mennyire megbízható az itteni rendőrség. Ő úgy gondolja, eleve készült erre a tettre a férfi, és éppen ez a nő volt a szerencsétlen áldozat, aki ezzel a szörnyeteggel találkozott.

Sajnos ilyesmi időnként megtörténik, de ezeknek az eseteknek semmi közük ahhoz, hogy mennyire biztonságos egy város. Emellett azért elmondta azt is, hogy természetesen a nőknek nem árt az óvatosság, ám Magyarország szerinte az egyik legjobb hely.

A teljes videót itt láthatjátok, várjátok meg, amíg betölt:

@economyvodka Lets be realistic now. #budapesthungary #budapest #budapesttravel ♬ Up Piano version By Jose España - José España

Megosztom
Link másolása

FONTOS
Vigyázat! Az Európa-szerte kapható összes tonhalkonzerv hatalmas egészségügyi kockázatot jelenthet!
150 mintából 148 bizonyult egészségre ártalmasnak. Mondjuk, mi a probléma velük.

Megosztom
Link másolása

Figyelmeztetést adtak ki a tonhalkonzervekkel kapcsolatban, amelyek egy olyan anyagot tartalmazhatnak, ami „óriási közegészségügyi kockázatot” jelenthet.

150 Európában véletlenszerűen tesztelt konzervből 148-ban higanyt találtak, amely bizonyos ráktípusokkal is összefüggésbe hozható.

A termékek több mint fele meghaladta az EU-ban engedélyezett 1 mg/kg határértéket.

A toxikus fém különösen veszélyes lehet várandós nőkre, mert károsíthatja a magzati agy fejlődését és tüdőkárosodást okozhat.

Anglia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Németország tonhalkonzervjeit is megvizsgálták; Párizsban egy konzervben például rekordmagas, 3,9 mg/kg higanyszintet mértek.

A Bloom a Foodwatch France-szal közösen végezte a kutatást, és sürgős felhívást intézett a kormányokhoz az eredmények alapján. Felszólították az országokat, hogy „aktiváljanak egy védelmi záradékot” a 0,3 mg/kg feletti termékek értékesítésének megakadályozására.

Emellett kérték, hogy minden tonhalkonzervet távolítsanak el az iskolai menzákról, bölcsődékből, szülészetekről, kórházakból és idősotthonokból.

Karine Jacquemart, a Foodwatch France vezetője hozzátette:

„Ami végül a tányérunkon landol, egy óriási közegészségügyi kockázat, amelyet nem vesznek elég komolyan.

Nem adjuk fel, amíg nem lesz egy szigorúbb európai szabvány.”

Egy átlagos európai évente körülbelül 25 tonhalkonzervet fogyaszt, ami jelentős higanykitettséget jelenthet.

A higany különböző emberi és természetes forrásokból, például szén égetésével kerül a légkörbe. A higany mintegy 80%-a az óceánba jut, ahol a tengeri élőlények fogyasztják el. A tápláléklánc csúcsán végül olyan ragadozókban halmozódik fel, mint a tonhal.

A magas higanyszint kevésbé ismert hatásai közé tartozik a látás, a vesék és az idegrendszer károsodása is.

Patkányokon és egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a higany fogyasztása különböző daganatokat is kiválthat - írja a The Sun.

A higanymérgezés különösen azok körében okoz aggodalmat, akik évek óta nagy mennyiségnek vannak kitéve.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézi a Coca Cola idei karácsonyi reklámját, amit az AI generált
Az ünnepi szezonra készült mesterséges intelligencia által generált Coca-Cola-reklám vihart kavart az interneten.

Megosztom
Link másolása

A vállalat legújabb, karácsonyi reklámját sokan „hátborzongató disztópikus rémálomként” emlegetik.

Az új reklámfilm a Coca-Cola 1995-ös Holidays Are Coming kampánya előtt tiszteleg, vagy hát lopja az ötletet, még akkor is, ha az a cég sajátja volt. A videóban egy piros kamionflotta szeli át a havas utakat, hogy jéghideg Coca-Colát szállítson a karácsonyi díszbe öltözött kisváros lakóinak.

A klip sarkában azonban egy diszkrét felirat figyelmeztet: „Real Magic AI által készítve,”

utalva a Coca-Cola saját mesterséges intelligencia szoftverére.

Nem mindenki érzi az ünnepi varázst

Bár a kampány egy pillanatképet nyújt arról, hogy milyen lehet a reklámok jövője, sok fogyasztó csalódott a videóban, amelyet „szemétként,” „csúnyaként” és „lustán összedobottként” bíráltak.

„Vége a világnak, ha már a Coca-Cola karácsonyi reklámját is AI készíti”

– írta egy felhasználó az X platformon, a The Independent szerint. Egy másik a YouTube-kommentekben tette hozzá: „Szomorú látni, hogy egy AI program készítette ezt.”

„Most láttam egy AI által generált Coca-Cola reklámot a tévében… tényleg hagyjuk, hogy ez megtörténjen?”

– kérdezte egy másik X-felhasználó a Daily Mail beszámolója szerint.

„Olyan érzésem van, mintha a művészet és a bolygónk halálát nézném, és senki a világon nem törődne vele” – fakadt ki egy kommentelő.

A Coca-Cola érvei: gyorsabb, olcsóbb, modernebb

Jason Zada, az AI stúdió Secret Level alapítója – akik közreműködtek a projektben –, viszont azzal érvelt, hogy az emberi tényező még mindig ott van a reklámban, és ez adja a „melegségét.”

Zada az AdAge-nek elmondta, hogy egy ilyen komplex reklám AI használatával történő elkészítése nem olyan egyszerű, mint megnyomni egy gombot. Pratik Thakar, a Coca-Cola generatív AI-ért felelős alelnöke pedig hozzátette, hogy

a kampány ötvözi a márka „örökségét” a „jövő és a technológia” víziójával.

A technológia használatával nemcsak pénzt, hanem rengeteg időt is megspórolnak – érvelt Thakar. „Az időtényező az igazi előny. A hagyományos produkció sokkal tovább tartott volna. Ezen felül sokkal több változatot, személyre szabott és egyedi megoldásokat lehet készíteni” – magyarázta.

Mégis: hiányzik az érzelem

A reklám azonban sok Coca-Cola-rajongó szerint épp azt a meghittséget és érzelmet nélkülözi, ami a márka karácsonyi kampányait különlegessé tette. Íme az eredeti, 1995-ös film:

A vita már most komoly kérdéseket vet fel arról, hogy milyen irányba halad a reklámipar az AI technológia térhódításával.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása