A tüdőrák elleni vakcina működik, hamarosan évente tízezrek életét mentheti meg
Az oltás szinte hihetetlen távlatokat nyit meg a kockázati csoportba tartozó emberek körében. Úgy fog működni, ahogy minden már védőoltás:
Az Oxfordi Egyetem, a University College London és a Francis Crick Intézet szakértői végzik a kutatásokat. A tüdőrák eseteinek hetven százaléka dohányzáshoz köthető. A vizsgálat vezetője, Mariam Jamal-Hanjani professzor azt mondta:
Természetesen ez nem fogja kiváltani a dohányzásról leszokást, mint a kockázat csökkentésének legjobb módját, de lehetőséget kínálhat a rák megelőzésére.”
Az oltást, amelynek neve LungVax, ugyanazon a technológián alapul, mint az AstraZeneca Covid oltása - írta meg a brit The Sun.
Egy ártalmatlan csimpánz vírust fog használni arra, hogy egy DNS darabot szállítson a veszélyes fehérjékből, az úgynevezett neoantigénekből.
Tim Elliott professzor, az Oxfordi Egyetemről azt mondta: „A rák a saját testünk betegsége, és az immunrendszer számára nehéz megkülönböztetni, mi a normális sejt és mi a rákos. Megtanítani azt, hogy az immunrendszer felismerje és elpusztítsa a rákot, ma a rákkutatás egyik legnagyobb kihívása. Ha meg tudjuk ismételni a pandémia alatti kísérletekben látott sikersorozatot, akkor rengeteg életet menthetjük meg.”