Füstkvarc Magnum és dínómentés – kalandtúra a mélyhűtőben
Felkerült a táblára a győzedelmes V betű az AKÁCIÓ!!! elejére, minden iskolás megkapta a mutogatni vagy javítani való bizonyítványát, az óvodában maradni kényszerülőket korosztályra való tekintet nélkül összesöpörték egy halomba, izé, csoportba…egyszóval elkezdődött a szünidő.
Az otthoni felügyelet alatti kicsik szülei pedig ilyenkor minden követ megmozgatnak, hogy az extra program nélküli nyári napokra is legyen valami, ami leköti a gyereket. Mondjuk előtérbe helyeznek egy már meglévő háztartási eszközt, amivel érdekes dolgokat lehet csinálni, de aminek használata nem jár az egész lakás felborításával. Amivel nem csak játékot, de utolsó pillanatos ebédet és nasit is lehet csinálni.
Igen, a mélyhűtőről beszélünk.
A mélyhűtő ugyanis az év többi napján is nagyon hasznos, a nyári szünetben azonban szinte fesztivált lehetne köré építeni.
Akit a modern mélyhűtés története és a dietetikusok témához kapcsolódó véleménye hidegen hagy, az nyugodtan tekerjen lejjebb a receptekért és gyereklefoglaló ötletekhez, a többieknek meg akkor kezdjük a mesét.
Jéges-jégen, egy messzi-messzi galaxisban…
Igazából azért annyira nem messze, hanem a Labrador-félszigeten kezdődött a halrudacskák és mirelit bogyósok diadalútja. Az 1900-as évek elején arra járt egy Clarence Birdseye nevű, foglalkozását tekintve természettudós-feltaláló-vállalkozó fura figura,
Labradori tartózkodása során , már felnőttként vsizont megfigyelte, hogy az inuitok által fogott halak az extrém gyors hűtésnek köszönhetően sokkal jobban megőrizték eredeti ízüket és állagukat, és ez új irányt adott az életének.
Nem mindegy ugyanis, hogyan fagyasztunk. Otthoni körülmények között legtöbbünk csak lassú fagyasztással tud ilyen módon élelmiszert tartósítani, mely során nagyméretű jégkristályok keletkeznek az élelmiszer szöveteiben.
Az ipari keretek között zajló gyorsfagyasztásnál viszont nincs idő ezeknek a nagyméretű kristályoknak a kialakulására, így szöveti károsodás sem következik be. Ezek a mirelit ételek kiolvasztva szinte pontosan úgy néznek ki, mint fagyasztatlan társaik. Birdseye erre építette birodalmát, amit azóta számtalan más fagyasztott áruval foglalkozó vállalat, köztük a hazánkban köznyelvesült Mirelit is követett. (A Mezőgazdasági Ipar Részvénytársaság MIR kezdőbetűiből és a ‘kiváló’ értelemben használ „elit” szóból állt össze.) Ma pedig a háztartási mélyhűtők szerepe a hűtőszekrényekhez viszonyított méretváltozásukból is látszik. Tárolunk benne zöldséget, halat, félkész tésztákat, húskészítményeket, fagyit, jeget, kenyeret, könnyen avasodó dióféléket, alapleveket…esetenként több minden van a mélyhűtőben, mint a hűtőben.
Egy kisgyerekes család mélyhűtőjében zöldborsó, darált hús vagy valamilyen „dínóhusi” – kaliberű késztermék és fagyi szinte biztos, hogy mindig van. Kényelmesek, gyorsan elkészíthetőek, jól variálhatóak, ÉS a gyerekek holdállástól függetlenül megeszik őket. De mit mondanak ezekről az ételekről a dietetikusok? Tényleg egészségesebb a friss, őstermelőnél vásárolt zöldség vagy gyümölcs, mint a mélyhűtött változat?
Gyorsfagyasztott vs piaci borsó
Az nem kell sokáig magyarázni, hogy egy zöldség vagy gyümölcs tápanyagtartalma a leszedése pillanatától kezdve miért csökken rohamosan. Egy termény gyorsfagyasztása azonban gyakorlatilag konzerválja a frissen szedett állapotot, ezért a legtöbb szempontból jobb minőséget képvisel, mint egy piacon vagy boltban vásárolt változat. Fagyasztás nélkül ugyanis a szállítás és tárolás ideje alatt megdöbbentően gyorsan tűnnek el a vitaminok, arról nem is beszélve, hogy
Kutatások kimutatták, hogy a riboflavin, C-vitamin és E-vitamin nagyon jól megmarad a fagyasztás után is. Legtöbb esetben a fagyasztott gyümölcsökben több volt ezekből a vitaminokból, mint a 3-10 napos nem fagyasztott zöldségekben/gyümölcsökben. Egyedül az A vitamin nem bírta a fagyasztást és súlyosan lecsökkent az értéke a fagyasztott termékekben. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által üzemeltetett okostanyer.hu oldal idevágó cikke alapján tehát zöldség és gyümölcs esetén sokszor jobban járunk a mirelit változattal. A zöldborsó ráadásul, mely a főzelékfélék közül talán a legnépszerűbb a gyerekek körében, gyógyászati segédeszközként is remekül működik: a zacskóban lévő apró borsószemek könnyen felveszik a borogatni, hűteni kívánt zúzódások, égési sérülések alakját.
És most, hogy egészségügyi szempontból ilyen szépen megágyaztunk a nyári mélyhűtőzésnek, jöjjenek a receptek és a játék-tippek!
Alakformáló, mindfulness Magnumok
Minden szezonban kitalálnak valami új fogyókúrás megoldást, 2014-ben például a jég-diéta dübörgött. Kitalálója, a New Jersey -beli Dr. Brian Weiner gasztroenterológus fogyókúrája kezdetekor elsőként kedvenc fagyijáról mondott le: lecserélte azt egy alacsonyabb kalóriatartalmú változatra. Azonban amikor utánaszámolt a csomagoláson olvasható adatoknak, úgy találta, hogy a gyártó nem kalkulálta bele a végeredménybe a fagylalt elfogyasztásával járó energiafelhasználást. Ahhoz ugyanis, hogy a szervezetünk felmelegítse a hideg finomságot, energiára van szüksége.
A doki aztán továbbvitte a gondolatot, és nekiállt jéggel fogyózni.
Ez a mennyiség- mármint a napi 1 liter jég - egyébként szerinte teljesen vállalható, semmilyen kockázattal nem jár. Azt azért kiemelte, hogy edzés után közvetlenül ne együnk jeget, mert a hirtelen hideg leállítja a mozgással előidézett kalóriaégető folyamatokat. Az mindenesetre tény, hogy a folyadékpótlás nyáron kifejezetten fontos, és néha könnyebben elfogy az ajánlott napi 2-3 liter, ha valami szokatlan formában vagy ízvilágban isszuk/esszük meg azt.
Egy jó minőségű szálas Sencha vagy Earl Grey tea jégkrém formába fagyasztva ráadásul nem csak finom, de szép is tud lenni. Akár egy különleges ásvány: a fekete tea, mint a füstkvarc, a zöld, mint egy dinnyeturmalin külső héja…És el is érkeztünk egy fontos dologhoz.
Ha figyelmet szentelünk az ételnek, azzal magunkat is megtiszteljük.
Aki nem szereti a teát, de szeretne valami különlegeset kipróbálni, az készítsen sült limonádés granitát, azaz jégkását (mennyivel trendibb ugye azt mondani, hogy granita?). A Pa-Dö-Dő által megénekelt sült limonádé Stahl Judit konyhájában grillezett citrom-limonádé néven fut, és nagyjából annyiból áll, hogy 8 kezeletlen citromot félbevágva közepesen erős parázson (vagy grill funkciós sütőben) enyhe puhulásig grillez az ember. Az így kapott, lehűlt citromok levét aztán tovább lehet ízesíteni cukorsziruppal, mézzel kakukkfűvel, de
Ahogy egy jó borból se csinál az ember VBK-t, úgy egy természetes ízekkel gazdagon megáldott limonádé is megérdemli, hogy ne cukrozzuk meg.
Bagaméri home office-ban
A legtöbb gyerek egész nyáron csak fagyit enne. Reggelire, második reggelire, tízórai. Édes tölcsérből, csokiszórással, ostyával, kis napernyővel, joghurtba hempergetve- amolyan Rowan Atkinson-féle „különleges csomagolásban”. A bolti vagy cukrászdai változatok azonban nem csak borsos áruk, de sokszor összetevőik miatt sem jelentenek mindennapos megoldást. Meg hát amúgy se egészséges fagyit fagyira halmozva enni.
Szerencsére akinek van mélyhűtője és botmixere vagy turmixgépe, annak már csak türelemre és merész fantáziára van szüksége ahhoz, hogy bármikor előkaphasson valami finomságot a jégről, ami olcsó, egészséges és izgalmas.
Allergiások, ételérzékenyek így biztonságos módon élvezhetik a jegyes finomságokat, legyen az mondjuk egy sűrűre turmixolt, vaníliával megbolodított sárgabarack (igen, semmi más nem kell hozzá! ) vagy egy banán-feketeribizli kombó. Nyugodtan lehet ezeket rétegezni is, akár egyszerű csíkozással, akár márványosra keverve. Aki pedig bírja a kiképzést, az próbálkozhat a már megfagyott krémek csokibundázásával, mandulaforgácsba vagy liofilizált epermorzsába való hempergetésével is, bár gyerekeknél se árt a már említett gasztronómiai egyszerűségre törekedni.
Jégvarázsos hercegnőmentés, jégkorszaki gombfoci
A gyerekeknek egészen kevés is elég a nyári boldogsághoz. A homok, a kavics, a víz órákra le tudja őket kötni - és ehhez nem is kell feltétlenül kimozdulni a lakásból. Ezek a játékok fejlesztik a szenzoros érzékelést, a finommotorikát, könnyen beszerezhetők és tényleg elég egy porszívó meg egy felmosó az eltakarításukhoz.
Egy peremes tálca vagy nagyobb műanyag doboz elég is lehet egy mini terepasztal kialakításához,
Egy üres tálcán vagy egy viaszosvászon terítőn remekül lehet jégkockával gombfocizni, csak arra figyeljünk, hogy az elkészült jégkockának legalább egy sík felülete legyen, hogy ne guruljon, hanem csússzon a felületen. A gyártásba be lehet vonni a gyerekeket is, lehet szín szerinti csapatokat kreálni (sárga csapat kockáiba sárga színű apróságok gyűjtése (gyöngy, Lego, virág, kavics), vagy tárgytípus alapján verbuválni a focistákat ( Pistike csapata a Lego- s, Pannikáé a gyöngyös).
A Pinterest lapjain további ötleteket találhat az ember mindenféle jeges játékra, mint például jégkréta készítés vagy a jégkockás nyári bob pálya építés.
A legjobb játék azonban valószínűleg mindig az lesz, amit a gyerek maga talál ki. Úgyhogy töltsük fel a jégkockakészítőket, keverjünk magunknak egy cukormentes limonádét és várjuk, hogy a gép tegye a dolgát.