GYEREK

Alvásszakértő segít, hogyan kerüljenek időben ágyba a gyerekek az óraátállítás után

Vasárnapra virradóan egy órával kevesebbet alszunk.

Megosztom
Link másolása

Az óraátállítás minden kisgyerekes szülő rémálma, amellett, hogy teljesen fel tudja borítani a gyermek napi rutinját és ezzel az alvását, azt is jelenti, hogy a nappalok egyre hosszabbak lesznek, világosban pedig sok gyerek nem akarja elhinni, hogy este van és aludni kell.

Szerencsére Cat Cubie újságíró és Sarah Carpenter babaalvás-szakértő elárulta a The Sunnak, azt az ötlépéses rutint, amellyel biztosíthatod, hogy gyermekeid mindig időben lefeküdjenek, függetlenül a nevelési módszeredtől.

Elmondják:

„Nincs helyes vagy helytelen módja annak, hogyan kezeljük az óraátállítást a babák vagy kisgyerekek esetében, egyszerűen csak csináld azt, ami neked a legjobban beválik.”

„Mielőtt tehát két lábbal beleugranál a stresszelésbe, és felborítanád a hetedet az aggodalomtól, gondold át, mi is várhatsz.”

Kiszámítható környezet

Az óra előreállításával és a melegebb időjárás közeledtével nehéz lehet a környezetet változatlanul tartani. Ez azonban segíthet a gyerekeknek, hogy úgy nyugodjanak meg estére, hogy észre sem veszik, hogy kint még süt a nap.

A szakértők szerint

„Törekedj arra, hogy a szoba a lehető legsötétebb legyen este, a hőmérsékletet pedig tartsd a lehető legegyenletesebben. A lefekvési és ébredési rutinja pedig pontosan ugyanaz legyen, mint amit megszokott.”

A 30 perces puffer

Azok számára, akik szeretnének ragaszkodni a rutinhoz, de nem akarnak egy percre pontosan szabályozott sorrendet, a 30 perces puffer remekül fog működni.

Ez a középút rugalmasságot biztosít a szülőknek, miközben nem zavarja meg túlságosan a gyermek rutinját azzal, hogy a lefekvési rutint fél órával korábban kezdi, mint általában szokta.

A szakértők szerint

„Ha úgy érzed, hogy ez az arany középút jobban működne számodra, használd a 30 perces puffer időt. Ez azt jelenti, hogy minden rutinidőzítésnek van egy 30 perces csúszási lehetősége mindkét irányba, így a rutin következetességén belül rugalmasságot biztosít neked és a kisgyermekednek.”

„Ez azt is jelenti, hogy olvasni tudod a babád vagy gyermeked igényeit, hiszen egyikünk sem robot.”

Ne csinálj semmit

Így van - ha nem tudod, hol kezdj hozzá, akkor folytass mindent a szokásos módon, és találd ki később. Cat és Sarah, egyaránt elárulták, hogy attól még, hogy nem változtatunk a rutinon, még nem lesz világvége.

A szakértők szerint

„Fektesd le a babát vagy a gyermeket a szokásos időben szombaton, és nézd meg, hogy vasárnap mikor ébrednek. Ha reggel 6 óra előtt ébred, kezelje éjszakai ébredésként, és alkalmazza a szokott technikákat.”

„Ezután a következő napokon módosíthatod az alvás- vagy lefekvési időt, ha úgy érzed, hogy a kicsi küszködik az időeltolódással.”

Kezdd később

Ha az óraátállítás előtt már nem tudod jól átállítani a rutint, akkor utána is van idő, hogy átszoktasd a gyereket.

A szakértők szerint

„Ha te vagy gyereked érzékeny a rutinváltozásokra, vagy hajlamos a túlfáradásra, a kisebb időátállítások jobban beválhatnak.

„Négy nappal az óraátállítás után is elkezdheted a napirendjüket napi 10-15 perccel módosítani. Ha ezt választod, állíts át mindent a rutinjukban, nem csak a lefekvés idejét.”

„Ez egy ilyen fokozatos, több napon át tartó változás, így te (vagy a baba) nem igazán érzed meg.”

Felzárkózás

Még ha a fentiekkel próbálkozol is, előfordulhat, hogy gyerek nem fog azonnal átállni egy új rutinra, és ez nem baj.

A szakértők szerint

„Ha a dolgok nem pontosan a terv szerint alakulnak az óraátállítás előkészületeiben vagy éjszakáján, ne aggódjon túlságosan. Az azt követő napokban mindig módosíthatod kissé az időbeosztásotokat, de még ha nem is teszel semmit, meg fogsz lepődni, milyen gyorsan vissza tud térni minden a helyes útra.”


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
„A gyerekeim kicsit sem hasonlítanak rám, és ezt utálom!” - fakadt ki egy anyuka
Elmondása szerint már rengeteg mindent megpróbált megkedveltetni a gyerekeivel, de ők nem akarnak csinálni semmit, csak otthon ülni, játszani és nassolni.

Megosztom
Link másolása

A gyereknevelés már önmagában is egy nehéz feladat. A megannyi tennivaló, az ilyen-olyan feladatok milliói, és önmagában a nevelés különböző kérdései. Ehhez társul egy csomó kétség, hogy jól csináljuk-e, amit csinálunk, na meg sokszor a megfelelési kényszer.

Most egy anyuka nem bírta tovább és megosztott kételyeit.

„Szomorú vagyok, hogy a gyerekeim ennyire különböznek tőlem.”

- kezdte bejegyzését. A 39 éves nő aztán elárulta, hogy egyszerűen nem tud mit kezdeni azzal, hogy ennyire mások a gyerekei.

„A két gyerekem egyáltalán nem hasonlít rám. Én társaságkedvelő vagyok, és szeretek a szabadban lenni, izgalmas ételeket kipróbálni, aktív maradni, nagy összejöveteleket tartani, olvasni, zenét hallgatni vagy alkotni. A fiaim otthonülő emberek, akik inkább a játékot és a nassolást kedvelik.

Bizonyos mértékig tudom, hogy ez a legtöbb gyerekre jellemző, de nem számítottam arra, hogy meg kell majd küzdenem velük azért, hogy megismertessem velük néhány érdeklődési körömet.”

A posztból az is kiderül, hogy a gyerekek 7 és 10 évesek, és hiába próbált megkedveltetni velük egy csomó mindent, mint a síelést, a tandemkerékpározást, szabadtéri koncertre menést vagy éppen csak egy könyvbemutatót, a gyerekeknek egyik sem tetszett.

„Megtanultam, hogy el kell engednem néhány elvárást, és nem kell tovább próbálnom az érdekeimet a gyermekeimre vetíteni. De istenem, annyira szomorú vagyok emiatt.”

- írta.

„Néhány dolgot én is elhalasztottam, amíg nagyobbak lettek, azt gondolván, hogy talán csak fáradtságról vagy ismeretlenségtől való félelemről, vagy éhségről, vagy bármi másról van szó. De, itt nem igazán ez a helyzet. Egyszerűen csak tényleg jobban szeretik a saját otthoni környezetüket és a megszokott kis nassolnivalóikat és játékaikat. Azt hiszem, egyszerűen csak különböző emberek vagyunk.”

A téma úgy tűnik, sok ember érdeklődését felkeltette vagy saját tapasztalataik miatt tudtak vele azonosulni.

„Eddig úgy tűnik, hogy nagyjából semmi közös nincs a két fiammal, és ez időnként egy kicsit kiakaszt.” - írta valamelyik.

Mások felhívták a figyelmet a képernyőidő veszélyeire: „Ez a játék. Nagyon addiktív.”

Megint mások azt tanácsolták, hogy próbáljon meg egyéniségként tekinteni rájuk, saját szükségletekkel és igényekkel.

„Értem, hogy csalódott vagy, de ezt a csalódást te okoztad azzal, hogy elvárásaid voltak, hogy olyanok legyenek, mint te.”

Egy szakértő szerint a legtöbb szülőnek vannak elvárásai a gyerek felé, és szeretnék, ha olyanok lennének mint ők, lehetőleg ugyanazokkal az érdeklődési körökkel. Amikor ez nem így van, természetes, hogy csalódottak lesznek.

Azonban, ahogy az egyik hozzászóló is írta, érdemes figyelemmel lenni a gyerekek személyiségére és tiszteletben tartani azt.

Ugyanis amikor egy gyermek érzi, hogy a szülő csalódott abban, amilyen, az mély sebet ejthet a gyermek pszichéjén, és nagy gondot okozhat az önértékelésében.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása

GYEREK
6 árulkodó jel, ami a gyerek autizmusára utalhat
Sok gyereknél már csecsemőkorban észlelhetőek bizonyos eltérések, mások viszont csak pár év elteltével mutatnak tüneteket. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!

Megosztom
Link másolása

Az autizmus egy nagyon speciális feljődési zavar, ami a szociális, kommunikációs kognitív készségekben jelentkezhet. A betegség egy egész életen át tartó fogyatékos állapotot eredményezhet, ami lehet igen súlyos, járulékos fogyatékosságokkal halmozott sérülés, illetve többé-kevésbé kompenzált (ritkán jól kompenzált) állapot.

Mint kiderült, manapság sokszor csak négy éves kor után jutnak el oda a szülők, hogy szakemberhez vigyék a gyermekeiket. Emiatt csak jóval később sikerül diagnosztizálni őket, ami miatt csak később kapják meg a szükséges segítséget.

Éppen ezért összeszedtük a hat legtipikusabb tünetet, amik jelezhetik, hogy autizmus gyanúja áll fönt.

1. A szemkontaktus kerülése

A szemkontaktus elmaradása egy nagyon árulkodó jel. Sok autista gyermeknél a szemkontaktus kerülése csökkenteni a szorongást - magyarázza Dr. Shah, aki Inside Our Autistic Minds című, 2023-as BBC-dokumentumsorozat első epizódjában szerepelt.

2. Érzékszervi érzékenység

Zavarják a hangok? Nem bírja a hangos vagy a túl színes dolgokat? Ezek mind-mind árulkodó jelek lehetnek. Az érzékszervi érzékenység ugyanis megnehezíti számukra az irreleváns zajok kiszűrését, ami kényelmetlen és nyomasztó érzéshez vezet.

„Általánosságban elmondható, hogy az autista gyermekek különböző dolgokra érzékenyek” - mondta Dr. Shah.

„Ez gyakran kiszámítható dolgokra, például az erős fényekre és a hangos hangokra, de szokatlan színek és minták esetében is megnyilvánulhat. Ez tényleg az adott személytől függ.”

3. Beszédzavar

A szavak és mondatok ismétlése vagy az, hogy nem beszélnek annyit, mint más gyerekek, szintén mutathatják az autizmus jeleit.

Dr. Shah elmondta: „A beszéd általában egy kicsit késik az autista gyermekeknél, de nem mindig. Egy másik jel lehet az ismétlődő hangok vagy beszéd - néha echolália néven ismert -, ami az szintén az autizmus egyik jellemzője.”

A nyelv nagyon szó szerint való átvétele szintén olyan kommunikációs nehézség, amellyel az autista gyerekek gyakran küzdenek. Előfordulhat például, hogy nem értik meg az olyan kifejezéseket, mint például a "lábtörés", és túlságosan szó szerint veszik.

4. Ismétlődő viselkedés

A nagyon szigorú napi rutin betartása, valamint az, ha egy kis változásra is érzékenyen reagálnak, szintén az autizmus egyik jele.

„Jellemzően ez abban nyilvánulhat meg, hogy a napi rutinnak kiszámíthatónak kell lennie és a napi tevékenységeknek szigorúan kell követniük egymást” - mondta a szakértő.

A Child Autism UK szerint azok az autista gyerekek, akik szeretik a rutint és az ismétlődő viselkedés jeleit mutatják, minden alkalommal ugyanúgy játszanak egy játékkal, vagy sorba rakják a tárgyakat.

A jótékonysági szervezet kiemeli, hogy az is jelnek vehető ha csak egy bizonyos tevékenységet csinálnak, például csak sárga ételeket eszik meg, ugyanazt a műsort nézik újra és újra, vagy csak a kedvenc pulóverüket hajlandóak felvenni.

5. Ismétlődő mozgások

Nem csak az ismétlődő rutin lehet azonban gyanús, az autista gyerekek ugyanis hajlamosak bizonyos mozdulatok ismételgetésére is.

Kisgyermekeknél ez úgy jelentkezhet, hogy csapkodnak a kezükkel, csettintgetnek az ujjaikkal vagy ringatják magukat.

6. Az érzelmek félreértése

A Child Autism UK szerint az autista gyermekek számára nehezebb lehet barátokat szerezni, és gyakran inkább egyedül játszanak.

Néhány gyermeknek az is nehezére eshet, hogy kimondja, mit érez, és néha nem érti, mit éreznek mások.

Az érzelmek félreértelmezés és az, hogy látszólag nem értik, mit gondolnak vagy éreznek mások, azonban több állapot jele is lehet.

Dr. Shah elmondta: „Ez valóban személyfüggő, és gyakran inkább az autizmussal átfedő állapotokhoz, például az alexitímiához (vagy érzelmi vaksághoz), mint magához az autizmushoz köthető.”

Forrás: Daily Mail


Megosztom
Link másolása


GYEREK
3 apró trükk, amivel ráveheted a gyerekeket, hogy együttműködőbbek legyenek
A gyereknevelés állandó kihívásokat tartogat, azonban pár egyszerű módszer segítségével könnyebb is lehet.

Megosztom
Link másolása

A gyereknevelés óriási kihívás, mire megoldod az egyik felmerülő problémát, máris ott van a következő. Emellett persze vezetni kell a háztartást, és a jobb esetekben életben kell tartani a párkapcsolatunkat is. Persze, akármilyen nehéz is, az ember nem véletlenül vállal gyereket, és ha már ott van(nak), szeretné jól csinálni.

De hogyan veheti rá egy szülő a dackorszakos/kis tini/lázadó tinédzser gyerekeit, hogy azok hallgassanak rá, és együttműködőek legyenek?

Mutatunk 3 apró trükköt, ami segíthet megkönnyíteni a helyzetet:

1. Figyeld meg a helyzetet

„Mielőtt megpróbálnád irányítani a gyerekeidet, lépj hátra egy lépést, és nézd meg, mi történik” - mondja Harwood. Nézd meg, hogyan érzed magad abban a pillanatban.

Frusztrált vagy dühös vagy a gyermekedre? Esetleg felemelted a hangodat, vagy egy kicsit passzív-agresszívan viselkedtél, anélkül, hogy észrevetted volna?

Gondolj a gyermek érzéseire. Hogyan fejezi ki ő jelenleg az érzelmeit? Milyen jeleket mutat, és mit vajon miért érez így?

Várd meg, amíg megnyugszanak, majd beszélgess vele/velük. Mondd ezt: „Szia, észrevettem, hogy korábban frusztrált voltál. Lélegző gyakorlatokat fogok végezni, és ha gondolod, csatlakozhatsz hozzám”:

Add meg a lehetőséget a gyereknek, hogy kijavítson, vagy csatlakozzon. Mutasd meg, hogyan szabályzod az érzelmeidet.

Ezután összpontosíts arra, hogy többet dicsérd a gyereket, és lehetőleg kevesebbet büntesd. Az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint a pozitív megerősítés motiválhatja őket arra, hogy jobban viselkedjenek.

2. Töltsetek együtt minőségi időt!

Harwood azt mondja, hogy amikor a dolgok kaotikussá válnak, gondoskodik arról, hogy több minőségi időt töltsön a gyerekeivel.

Az időtöltés azonban nem azt jelenti, hogy céltalanul üldögélve a telefonját görgeti a gyerek mellett. Inkább azt, hogy ebben az időben teljesen jelen van és minden energiájával a gyermekre figyel.

A közös lógás és szórakozás bizonyítottan javítja a gyerekek viselkedését és erősíti a kötődést.

Nehezedre esik a minőségi idő töltés a gyerekeiddel? Próbáld ki ezeket a tippeket Dr. Jessica Alvarado professzortól:

- Minden nap szánj valamennyi idő arra, hogy a gyerekeiddel legyél!

- Találj ki különleges rituálét rá. Ilyen lehet akár a közös esti mese olvasás is.

- Fejezd ki a szeretetedet mindennap!

- Vegyél részt olyan tevékenységekben, amit szívesen csinálnak.

- Legyél szórakoztató és bolondos, ez a kis idő nem a tiltásokról és a nevelésről szóljon!

3. Dolgozz a kapcsolatotokon

Ha nehéz együttműködni a gyerekkel, érdemes azzal kezdeni, hogy kitaláld, hogyan érdemes velük úgy beszélni, hogy annak legyen is hatása.

Próbálj meg például ütemtervet készíteni a napi elvárásaiddal. Sorold fel akár rajzzal, akár írásban, hogy miket fognak aznap csinálni a gyermekeid. Ahogy Harwood magyarázza: „Mert így a szabályok a számból a papírra kerülnek. És ha valahogy papíron van, akkor valódibb és kézzelfoghatóbb”.

Családként minden a változásról szól, lesznek olyan időszakok, amikor a gyerekei benne vannak a dologban, és olyanok, amikor nem. Harwood szerint ez nem jelenti azt, hogy szülőként kudarcot vallottál, csak azt, hogy vissza kell kormányoznia a hajót a helyes irányba.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


GYEREK
„Féltékeny vagyok a legjobb barátnőmre: neki sikerült teherbe esnie”
Meglepő dolog állt a barátnők közé.

Megosztom
Link másolása

A féltékenység olyan, mint egy pók, mely a háttérből, suttogva szövi be az ember agyát. Ez az érzés váratlanul tör ránk, és gyakran az irigység keserűségét hordozza magával. De a féltékenység nem csak szavakban és érzésekben mutatkozik, hiszen az ember sebezhető részeiből táplálkozik, pusztítást hagyva maga után.

Nehéz felismerni és megérteni a féltékenység nyomait, különösen akkor, ha a legjobb barátunk boldogsága váltja ki ezt az érzést bennünk.

De milyen fájdalmas tud lenni, amikor a féltékenység nem engedi, hogy örüljünk mások boldogságának. Egy nő is ilyen helyzetben találta magát, amikor a legjobb barátnőm bejelentette, hogy terhes.

Ő úgy érezte, mintha elveszített volna valamit, ami soha nem is volt az övé.

A féltékenységnek az a legnagyobb ereje, hogy felülírja a józan ész hangját.

"Képtelen voltam elviselni azt a gondolatot, hogy nem én vagyok az, aki az örömhírt hozza, nem én vagyok az, aki várandós, és nem én leszek az, akit elsőként köszönt majd az anyaság."

- emlékezett vissza a nő.

Az irigység elpusztít mindent, ami előtte áll, kiszívja az örömöt és boldogságot, és helyette keserűséget és bánatot hagy maga után. Ezért döntött úgy, hogy megosztja a barátnővel az érzéseit:

"Elmondtam neki, milyen nehéz volt elfogadnom a terhességét, mert mélyen vágytam a saját gyermekemre. És csodálatos módon, ő megértett és támogatott engem. Ez a támogatás volt az, ami segített leküzdeni a féltékenységemet."

Meg kell tanulnunk elfogadni és kezelni az ilyen érzéseket. Nem vagyunk tökéletesek, és néha meg kell küzdenünk a saját démonjainkkal. De a legfontosabb az, hogy ne engedjük, hogy ezek az érzések legyőzzenek minket. Inkább dolgozzunk azon, hogy megőrizzük a kapcsolatunkat azokkal, akik igazán fontosak számunkra, még akkor is, ha néha kihívásokkal teli.

Forrás: Your Tango


Megosztom
Link másolása