6 mítosz a fogyásról, ezeket örökre el kéne felejtened!
A fogyáshoz vezető út kihívásokkal van teli, és félretájékoztatással. Számtalan diéta, étrend-kiegészítő és fogyókúrás termék van a piacon, mind nagy ígéretekkel kecsegtet, de kevés működik megbízhatóan.
A Hola! összeállított egy listát a leggyakoribb fogyókúrás mítoszokról, amelyeket örökre száműznöd kell.
Nézzük meg a fogyás körüli tévhiteket, és hogy miért érdemes ezeket elkerülni:
1. Bízz a zsírégető ételekben
Sokan úgy vélik, hogy a fahéj zsírégető tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek felgyorsíthatják az anyagcserét, vagy hogy a víz citromlével segíthet formában maradni, akár a modellek. A szakértők szerint nincs mindenkire érvényes fogyókúrás recept. „Csodaételek nem léteznek. Egyetlen étel sem képes önmagában zsírt égetni. Szabályozni kell az elfogyasztott kalóriák mennyiségét a napi fizikai aktivitás alapján.”
2. Igyál kávét reggeli nélkül
A szilárd élelmiszerek folyadékkal való helyettesítése gyakori hiba. A kávé is népszerű reggeli-helyettesítő, amely segíthet kalóriát megtakarítani: „A kávé nagyon népszerű a nap indításához, de túlzott fogyasztása árthat. Nagy dózisban vagy koffeinre érzékeny embereknél növelheti a stresszszintet, emellett alvásproblémákat, idegességet és gyomor-bélrendszeri kellemetlenségeket okozhat. Naponta 3-4 kávét ihatsz, ha a koffeint jól bírod” – tanácsolják a Nutritienda portál szakértői.
3. Az egészséges táplálkozás unalmas
Sokan úgy gondolják, hogy bizonyos élelmiszercsoportokat ki kell hagyniuk az ideális testsúly fenntartása érdekében. A táplálkozási szakértők azonban azt mondják, hogy a mértékletesség a kulcsa annak, hogy mindenféle ételt élvezhess az egészséges életmód fenntartása mellett.
Ki tud neki ellenállni? Nem lehet és nem is szabad. Az egyik bevallható bűnöm, amint azt már tudod, a vaj, és a ghí-ben megtaláltam a hagyományos vaj tökéletes helyettesítőjét. A ghí egy tisztított vaj, amely eltávolítja a tejből a szilárd anyagokat: a kazeint, a laktózt és a vizet. Emiatt nagyon tápláló, és az emésztést is javítja, még laktózérzékenyek számára is megfelelő” – árulta el Ariadne Artiles modell.
4. Kevesebbet egyél
„Míg a kalóriacsökkentés fontos a fogyáshoz, a kevesebb evés nem garantálja az egészséges fogyást. Az ételek minősége és a tápanyagok egyensúlya viszont elengedhetetlen” – mutatnak rá a táplálkozási szakemberek. Azt is mondták, tudnunk kell, hogy
Megemlítenek egy másik széles körben elterjedt hiedelmet is, amely azzal a kapcsolatos, hogy a kevesebb evés fogyáshoz vezethet: „Az éhségérzet nem feltétlenül jelenti azt, hogy hatékonyan fogysz. Az extrém kalóriakorlátozás lelassíthatja az anyagcserét, és zsír helyett izomtömeg veszteséget okozhat.”
5. Ne egyél a zsírokat vagy a szénhidrátokat
Ez egyértelmű „nem” a táplálkozási szakértők részéről, akik már kifejtették a makrotápanyagok, például a zsírok elhagyásának következményeit:
– figyelmeztet dr. Mar Mira.
„Semmilyen esetben sem jó korlátozni egyes élelmiszer csoportokat, például a szénhidrátokat. Helyettük ki kell zárnia az összes olyan ultra-feldolgozott élelmiszert, amely nagy mennyiségű zsírt, finomított lisztet, sót és cukrot tartalmaz."
A súlykontroll mellett Dr. Pascual Sánchez, a Ginemed társalapítója és orvosi igazgatója kiemeli, hogy a kiegyensúlyozott és teljes értékű étrend betartása a termékenységet is elősegítheti: „Az egészséges táplálkozás alapja a mediterrán étrend lehet, hiszen ez egy összetett szénhidrátokban (gabonafélék, rizs, hüvelyesek), gyümölcsben, zöldségben, olajos halban és finomítatlan olajokban gazdag étrend.”
6. Hagyj ki étkezéseket
Fontos, hogy ne keverjük össze az étkezések kihagyását az időszakos böjttel.
Másrészt az étkezések kihagyása az egyik legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek a diétáik során. Testünknek bizonyos számú kalóriára van szüksége a napi tevékenységek elvégzéséhez. Ha kihagyjuk a reggelit, akkor nem a fogyást segítjük elő, hanem a hízást. A szervezet ilyenkor további kalóriákat szív fel más élelmiszerekből.