Az egyik legnépszerűbb diéta durván lassítja a haj növekedését - figyelmeztetnek az orvosok
Az a népszerű étkezési terv, amelyet fogyás, vércukorszint-szabályozás és gyulladáscsökkentés terén dicsérnek, kellemetlen mellékhatással járhat — elvesztheted dús hajkoronádat.
Egy új tanulmány kimutatta, hogy az időszakos böjtnek kitett egerek — akik csak meghatározott napi időszakokban ehettek — jobb anyagcserével rendelkeztek, de lassabban nőtt a szőrzetük, mint azoknak, akik egész nap hozzáfértek az ételhez. Amikor ugyanezt embereken vizsgálták, hasonló eredményeket tapasztaltak.
— mondta a tanulmány vezető szerzője és az őssejtbiológia professzora a kínai Westlake Egyetemen.
A kutatások szerint az időszakos böjt javíthatja az őssejtek működését a vérben, a bélrendszerben és az izomszövetekben, valamint ezek regenerálódási képességét. Zhang csapata arra volt kíváncsi, milyen hatással van a böjt a bőr- és hajsejtekre.
A kutatók borotvált egereket vontak be a vizsgálatba, akik napi étkezési ütemtervet követtek: napi nyolc órában ehettek, majd 16 órán át böjtöltek, vagy minden második nap kaptak ételt.
— ez az eredmény meglepte a kutatókat.
A csapat arra a következtetésre jutott, hogy a böjt szelektíven kiiktatja az aktív hajtüsző-őssejteket (HFSC-ket), amelyek nélkülözhetetlenek a haj növekedéséhez.
Az időszakos böjt arra kényszeríti a testet, hogy az elraktározott zsírt használja elsődleges energiaforrásként az élelmiszerből származó, könnyen elérhető cukor helyett.
Az egerek hátbőrére naponta kétszer alkalmazott E-vitamin, amely antioxidánsként szerepel számos hajnövekedést elősegítő termékben, segített megvédeni az szőrzetet a böjt káros hatásaitól.
A bőr őssejtjeit nem érintette az időszakos böjt, amit a kutatók azzal magyaráztak, hogy ezek a sejtek képesek semlegesíteni a káros szabad gyököket.
A kutatók egy kisebb klinikai vizsgálattal próbálták megerősíteni eredményeiket, amelyben 49 egészséges fiatal felnőtt vett részt. Azt tapasztalták, hogy az időszakos böjtnek enyhébb hatása volt az emberek hajújranövekedésére.
A kutatók szerint azonban nagyobb és hosszabb távú vizsgálatokra lenne szükség az eredmények megerősítéséhez.
„Az emberi populáció nagyon sokféle, így a hatások egyénenként eltérőek lehetnek” — mondta Zhang. „Az egerek anyagcseréje sokkal gyorsabb, mint az embereké, ezért a böjt és az anyagcsere-váltás súlyosabban érinti az egerek hajtüsző-őssejtjeit.”
Az eredményeket pénteken tették közzé a Cell Press kiadó Cell című szakfolyóiratában.
A kutatók azt tervezik, hogy helyi kórházakkal működnek együtt, hogy
Az orvosi szakértők már régóta figyelmeztetnek arra, hogy az időszakos böjt nem mindenkinek való. Egy idei nagyszabású tanulmány szerint