SZÉPSÉG
A Rovatból

A C-vitamin humbug: a bőrápolás lassan inkább marketing, mint egészségmegőrzés – feleslegesek a népszerű összetevők?

Ha azt hinnéd, egy natúrkozmetikummal csak jót tehetsz a bőröddel, óriásit tévedsz. Teljesen felesleges a C-vitaminos szérum, veszélyes lehet a peptidhasználat és a vég nélküli hámlasztás, vagy épp a retinol.

Megosztom
Link másolása

A kozmetikaipari termékek évről évre egyre keresettebbek, és a vásárlók szeretnek hinni a tudatosságukban, és hogy jó krémet választanak. Nem divat már a paraffin, cringe az SLS és SLES, és előtérbe kerültek a 2020-as évek divatalapanyagai: a C-vitamin, a kollagén, a peptidek, a retinol, és élen van még a mindig népszerű hialuronsav, valamint kezd betörni a niacinamid a lakossági köztudatba.

Egy kutatás szerint 2020 és 2022 között 700 százalékkal nőtt a kozmetikai összetevőkre irányuló online keresés az Egyesült Királyságban. Ezen belül a legtöbben arra voltak kíváncsiak, mit tesz a bőrrel a retinol.

Egy másik felmérés szerint, amit a BBC is szemléz, az USA-ban az X generáció és a milleniálok 48%-a és 61%-a konkrét kozmetikai összetevőket keres vásárlás előtt. Kérdés, valóban tudják-e, mit tud az adott összetevő. A kutakodás dicséretes, mert a kozmetikumgyártók előszeretettel hozsannáznak egy-egy alapanyagról, de a helytelen használatból adódó maradandó bőrkárosodást már nem teszik ki az ablakba.

A szépülni vágyó fogyasztó meg áll a tükör előtt, és nem érti, 5 év használat után miért öregedik gyorsabban a bőre, miért vékonyodott el,

és miért lett visszafordíthatatlanul fényérzékeny és rákosodásra hajlamos, amiért hátralévő életében már csak fényvédővel léphet utcára.

Követhetetlen trendek

A kozmetikai ipar ma már inkább fogyasztásra ösztönző marketingtermékeket gyárt, nem egészségmegőrző bőrápolókat, szerepeljen a hirdetésben akárhány vízbe csapódó szőlőszem meg gránátalmamag. Ha mélyebbre ásunk, a legtöbb összetevő még csak fel sem szívódik bőrön át.

Nehéz eligazodni ebben az iparágban, különösen úgy, hogy félévente van legalább egy új alapanyag, amivel az elmondottak alapján sosem látott bőrápolást lehet végezni.

Mintha a bőr természetes öregedését vagy a szervezet belső állapotait jelző funkcióját befolyásolni lehetne; vagy kellene.

Ha elfogadjuk, hogy nem érünk rá minden összetevőről minden tanulmányt elolvasni, akkor bízzuk magunkat szakemberekre - akik sosem a kozmetikumkészítők. Adjuk össze, mennyit költenénk a tisztítás-hidratálás vonalon túl kozmetikumra.

Ezt az összeget költsük inkább egy magánpraxist folytató dermatológus felmérésére és tanácsadására,

mert úgy hosszú évekig tudni fogjuk, hogyan működik a bőrünk, és mire van szüksége valójában. Bár kiadásnak tűnik, ezzel valójában felesleges flakonok ezreit spórolhatjuk meg, és még az egészségünk is a helyén lesz.

Mire van szüksége a bőrnek valójában?

Akárhonnan nézzük, a bőrünk számára az a legértékesebb ápolási rutin az, ha belülről intézzük a hidratálást és a tápanyagfelvétel jó részét, ekkor tudja megtermelni a szervezet azt, amire szüksége van a bőrnek. Megpróbálhatunk csalni, hogy nyakra-főre tömjük az ultrafeldolgozott élelmiszereket, cserébe luxuskozmetikumok százát kenjük magunkra.

Ám ez csak ugyanaz az eset, mint amikor a viccben a túlsúlyos vevő a triplahúsos hamburger mellé diétás kólát kér mondván, a cukormentes üdítő mellett bármit ehet. Ez ugye, nem így megy.

Fontos, hogy kívülről rendben legyen a tisztálkodás és a védőréteg minimális ápolása. Mondjuk egy bőrtípusnak megfelelő hidratálókrémünk legyen. Ezen felül 1-2 apró trükk viszonylagos rendszerességgel, mint arcmasszázs, havonta egy kozmetikus, hetente egy radír, esetleg maszk, és a bőr köszöni szépen, jól van.

Ezzel szemben ami a TikTok short videó szekciójában folyik, az botrány.
@by.fannys lipcare routine #lips #lipcare #lipcareroutine #lipexfoliator #lipsasmr #asmr #asmrsounds ♬ son original - Fanny | skincare & ASMR ☁️

Attól, mekkora környezeti terhelést jelent ez a puszta ajakápolási rutin, tekintsünk el, célozzuk meg a folyamat feleslegességét. Ugyanez igaz arra is, amikor túl sok, menőnek tűnő hatóanyagot akarunk a bőrsejtekbe juttatni. Anélkül persze, hogy értenénk, hogyan is működik a bőr, és mi kéne neki. Mert hát ennyi minden nem, az biztos.

Egy csomó olyan jól csengő kozmetikai összetevő van, ami vagy fel sem szívódik a bőrön át,

vagy nincs hatása, esetleg kártékony. Olyan is van, ami önmagában szuper összetevő, de kombinálva más divatiránnyal már problémás bőrképet eredményezhet. Nézzük végig ezeket.

A misztikus C-vitaminos szérumok

A C-vitaminos kencék csodálatosan világítanak rá a kozmetikai ipar trükkjeire, ezért is kezdjük velük a sort. Maga a vitamin egy fantasztikus, vízoldékony hatóanyag, ami erősíti az immunrendszert, anitoxidáns, és amiért a kozmetikai ipar felkapta, hogy segíti a kollagén termelődését, pigmenthalványító, és a fotoöregedés ellen is bevethető. A bőr önmaga is tartalmazza, az idő előrehaladtával azonban egyre kevesebbet. Ezért is érdemes belsőleg fogyasztani C-vitamint. Hogy bőrápolóba téve kell-e?

Ártani nem fog, de különösebben használni sem. A C-vitamin vizes oldatban instabil, és elég gyorsan lebomlik, emellett

a bőrgáton át olyan kis mennyiségben szívódik fel szinte bármelyik fajtája, hogy indokolatlan szérumba tenni.

A bőrkép sok esetben javul a C-vitaminos szérumokat használva, de a folyamatért egyéb összetevők, mint az egyébként szenzációs niacinamid, vagy a gélesítők felelősek. Csak mivel kevésbé eladható nevűek, marad a vitamin-kollagén mítosz, ami pumpálja a gyártóhoz a konyhapénz jó részét.

Kollagénes krém, de minek

A kollagén egy makromolekula, képtelen a bőrgáton áttörni. A bőr felszínén kifejt némi feszesítő hatást, de a bőr eredendő kollagén termelődését nem ösztönzi, és nem is feszesít tartósan. A kollagénes krémek szintén tartalmaznak olyan, szép bőrképet eredményező összetevőket, amelyek további vásárlásra ösztönzik a használót, de

önmagában a kollagén nem hatékony kozmetikumban. Esetleg lehet csalni azzal, ha non-invazív eljárással, apró tűszúrásokkal a bőrbe juttatunk módosított kollagén molekulákat, ha van rá apanázs.

Sokkal többet tehetünk a kollagén termelődéséért, ha elegendő C-vitamin fogyasztunk belsőleg, vagy sok vizet iszunk. A vegánoknak rossz hír lehet, hogy vegán kollagén nem létezik a Földön, a növényi verziók semmilyen formában nem tartalmaznak kollagént, csak segédösszetevők serkentik a testben a termelődést - már ha azok szerves alkotóelemek.

Retinol, retinal 0,1% felett

A retinol tulajdonképpen az A1 vitamin, ami retinolsavvá alakulva fiatalosabbá teszi a bőrt, késlelteti a kollagén lebomlási idejét, kiválóan használható rosacea és gyulladások ellen, hátráltatja a bőr öregedési jeleinek megjelenését. Önmagában jó lehet, ha betartjuk a szabályt, hogy maximum 0,05%-ban szabad alkalmazni naponta arcápolóban (testápolóban maximum 0,3%), és ez csak kúraszerű alkalmazás (összefüggően maximum 3 hét) mellett lehetséges.

Ha belekalkuláljuk, hogy a jótékony hatásai miatt boldog-boldogtalan beleönti a kozmetikumába a retinoidokat termékeladhatósági okok miatt, borzasztó könnyű túladagolni a hatóanyagot annak, aki egy nap 2-3 hidratálót is használ.

Nincs az a fényvédő krém, ami az ilyen túladagolás után jelentkező fényérzékenységen segít, de megjelenhetnek egyéb bőrirritációk is, a bőr akár sárgává is válhat. Borzasztóan könnyű a retinolt túladagolni, éppen ezért jó a mai TikTokrerek mellett dermatológus szakot felvenni az orvosin - a napi arcápolási rutinba ékelt 2-3 retinolos szérum garantált károsodásait jó sok pénzért fogják tünetmentessé tenni a jövő szakemberei.

A peptidek nem kombinálhatók akármivel

Igen, ismét egy nagy kollagéntermelő kartell, amelynek bizonyos tagjai ugyanúgy fiatalossá teszi a bőrt, mint eddig oly sok minden más is. A fehérjék aminosavakat tartalmazó részeiről van szó. Egyes peptidek még akár ténylegesen a bőr mélyebb rétegeibe juthatnak, de nem mindegyik peptid szuperképessége ez. Vajon a fürdőszobaszekrényedben milyen lehet?

Retinollal csak óriási körültekintéssel keverhető, mert a kombináció bőrirritációt okozhat.

C-vitaminnal vagy AHA és BHA savas készítményekkel együtt peptides kozmetikumot nem érdemes a bőrre tenni, mert egyrészt túlterheli a szervet, másrészt a savazás után egyszerűen nem hat a peptid.

Dr. Rashmi Shetty, a Ra Skin & Aesthetics bőrgyógyásza szerint a peptidek és a kémiai hámlasztók egyidejű keverése legalábbis nem ideális.

„A peptidekben található aminosav-kötések meglehetősen lágyak, míg a kémiai hámlasztók savasak. A kettő közvetlen keverése a peptidkötések megszakadásához vezethet.”

A kémiai hámlasztás nem veszélytelen

Az amerikai Food and Drug Administration ugyanúgy óva inti a szépülni vágyókat az otthoni, felügyelet nélküli savazástól, mint ahogy 30 éve az Ilcsi márka is teszi. Savas maszkok akkor is voltak, és hihetetlenül effektívek gyulladáscsökkentésben, bőrszépítésben és megújításban, ám avatatlan kezekbe a cég sosem adta, ami nem véletlen. Prospektusaikon is mindig szerepel, hogy csak szakemberi tanács mentén lehet vele otthon dolgozni.

Szemben ezzel hódít a napi savhasználat, amitől kezdetben valóban ragyogóbb lesz a bőr, néhány év múlva azonban hihetetlenül torzulni fog.

Konkrétan az egészségének árt az, aki a megkötéseken felül alkalmaz extrém mértékű savas hámlasztást.

Sajnos sokszor a képzetlen kozmetikusok vagy termék gyártók ajánlják helytelenül ezeket a készítményeket a profitszerzés céljából.

Az FDA közleménye konkrét termékekre tér ki, amelyek nagy koncentrációban tartalmaztak bizonyos hámlasztó összetevőket, és ezeket a termékeket az ügynökség nem is hagyta jóvá.

„A kémiai hámlasztók közül sokat drogériákban és online értékesítenek, és pattanások eltüntetésére elszíneződések és ráncok csökkentésére, és kollagéntermelődésre ajánlják. Olyan összetevőket tartalmaznak, mint

a triklór-ecetsav (TCA), a glikolsav, a szalicilsav és a tejsav különböző koncentrációkban, amelyek túl magasak ahhoz, hogy bőrgyógyász vagy más engedéllyel rendelkező és képzett szakember felügyelete nélkül biztonságosan otthon lehessen őket használni”

- írják.

Nem minden hámlasztót raknak össze rosszul, és lehet, sőt jó is otthon hámlasztani a bőrt. De kritikusan fontos, hogy ezt okosan csinálja a felhasználó, például nem minden nap, nem magas koncentrációban, és utána 8-12 órán keresztül nem érheti a bőrt UV-fény.

Hogy a fényvédő krémek milyen hamis biztonságérzetet adnak,

és miért nem jó minden nap fényvédővel kent bőrrel közlekedni, korábban ITT írtunk. A körültekintés tehát nem megspórolható.

A fent említett hatóanyagokon túl még bőven lehet mesélni összetevőkről, amelyek nem is hatnak úgy, ahogy a szájhagyomán útján elterjedt róluk. Ezért jó az, ha kritikusan gondolkodunk.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

DermAkademia (@dermakademia) által megosztott bejegyzés

A vitaminok és számos bőrszépítő hatóanyag sokkal effektívebb belsőleg fogyasztva. Ilyen a C- és A-vitamin, a fehérjék, a kollagén és az ásványi anyagok is.

Érdemes a kiegyensúlyozott étrendre, a megfelelő alvásra és az erős stresszkezelésre fektetni sokkal nagyobb hangsúlyt a bőrkép javításához,

mintsem tízezreket feleslegesen elkölteni kozmetikumokra, amelyeket használni sem tudunk. Ehhez persze azt is meg kell nézni, mi a fontos számunkra: a menő külcsín, vagy szeretnénk kezdeni valamit azzal a bizonyos belbeccsel is.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÉPSÉG
Ajaj - AI szerint 1000 év múlva már nem kell smink, mert dróthálós lesz az ember arca
Ráengedték az ember jövőképére a mesterséges intelligenciát, így született vizuális előrejelzés arról, hogyan fog kinézni az ember ezer év múlva. Elég félelmetes az eredmény.

Megosztom
Link másolása

Megoszlanak a vélemények arról, 1000 év múlva itt lesz-e még az ember a Földön, de ha igen, biztosan nem úgy nézünk majd ki, mint most.

Gondoljunk csak arra, 1000 évvel ezelőtthöz képest mennyi változáson mentünk át.

Mivel a mesterséges intelligenciától szokás mindent megkérdezni, bizony ezt is feltették neki a Unilad szerkesztői, az eredmény pedig minimum megdöbbentő.

A Midjourney AI programot szabadították a feladatra,

a parancs az volt, hogy készítsen néhány képet arról, hogyan fognak kinézni a szerkesztőség tagjai - és maga az ember - 1000 év múlva.

Úgy tűnik, a jövő divatirányzata az lesz, hogy az arcunkat mindenféle drótok és steampunk forrasztások díszítik hálószerűen.

Egyes esetekben még horgok is helyet kapnak az arcon, a férfiak bőre helyett meg

túlsúlyban lesznek a futurisztikus technológiai elemek.

Úgy tűnik tehát, a sminket röpke 1000 év alatt felváltja majd a vezetékezés tudománya és az árambekötési tehetség lesz a sikk. De az is lehet, csak az AI jelenítette meg a saját szépségideálját a feladat során.

A bizarr képek ide kattintva nézhetőek meg.


Megosztom
Link másolása

SZÉPSÉG
A Rovatból
Itthon is megvásárolható Katalin hercegné kedvenc samponja – csak győzzük kifizetni
Elmondjuk, mennyibe kerül:

Megosztom
Link másolása

Katalin hercegné hajkoronája mindig tökéletes – pont, mint a hercegné teljes megjelenése. A Femcafe most megosztotta, mi az a csodaszer, amiben Katalin már évek óta bízik és láthatóan fenséges megjelenést kölcsönöz hajának.

Kedvence elvileg nem más, mint a Kérastase Nutritive Bain Satin sampon és a hozzá tartozó balzsam, melyek már évek óta a szépségrutinja elengedhetetlen részei.

A termék bizony Magyarországon is kapható, és bár valóban a királynő valószínűleg akár sokkal drágább luxusterméket is megengedhetne magának, egy átlagos pénztárcához mérve mégis meglehetősen borsos az ára:

Hazánkban 10.000 Ft körül kaphatóak a 250 ml-es kiszerelésű termékek.

Az mindenesetre tagadhatatlan tény, hogy a hercegné mindig fenségesen mutat, még hosszantartó, súlyos betegsége után is.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
Az igazán gyönyörű öregedés: nem lehet betelni Pam Anderson sminktelen szépségével
A színésznő nem minimalista, természetes sminkhatással látogatja a nívós rendezvényeket - tényleg nincs rajta vakolat. Ilyen egy 57 éves nő gyönyörűsége!

Megosztom
Link másolása

Két évvel azután, hogy sminkmentességet fogadott, Pamela Anderson szerda este büszkén mutatta meg kifestetlen arcát egy New York-i rendezvényen.

Az 57 éves Anderson, aki nemcsak a Baywatch ex-bombázója,

hanem ma is élvonalbeli színésznő komoly szerepekkel, Golden Globe jelölést Sofia Coppola The Last Showgirl című filmjében nyújtott alakításáért. Most pedig a 45. New York-i Women In Film and Television Muse Awards díjátadón vett részt mezítelen arccal.

Anderson egy elegáns, púderbarna kabát-szoknya kombinációt választott fekete szandállal és dizájner táskával. Jellegzetes szőke haja laza fürtökben omlott a vállára, vékony frufruját oldalra fésülte.

Anderson megjelenését egy kisebb médiahiszti előzte meg,

néhány nappal korábban ugyanis Calista Flockhartot vádolták meg azzal, hogy a színésznőt másolja. Flockhart ugyanis smink nélkül, Andersonéhoz kísértetiesen hasonló ruhákban jár újabban. Sokak szerint egy trendre ült fel, amit Anderson teremtett, és így hiányzik belőle a merészség.

Szemben Pam Andersonnal, akinek vállalása őszinte, és átalakulását, a nőiességébe való beleállását tükrözi. Üzen is ezzel az 50 pluszos nőknek:

ne úgy sminkeljenek, mint a 20 évesek, hanem vagy kornak megfelelően, vagy leginkább: elfogadva önmagukat, sehogy.

A modell korábban a kamerák előtt vallott a döntéséről, hogy elhagyja a sminket. Tavaly év végén vallotta be az Entertainment Tonightnak, hogy ez kezdetben csak kísérlet volt.

"Csak emlékezni akartam, hogy ki vagyok. Úgy értem, egész életemben karaktereket játszottam – filmekben akarok szerepeket játszani, nem a magánéletemben"

- összegezte döntését a Daily Mail szerint.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
Végre: nem kell több csiganyálka meg retinol a fiatalok szépségrutinjába - a szakértők most kiszűrik a kozmetikai zajt!
A szakértők végre elmondják, mit tesznek a bőrünkkel - és leginkább mit nem a gigahosszú szépségrutinok közkedvelt összetevői. A bőrgyógyászok összeszedték, mely termékeket érdemes a polcon hagyni, és melyeket kerüljünk el nagy ívben a boltokban.

Megosztom
Link másolása

A bőr védelme és egészségesen tartása egyszerűnek tűnik, pláne, ha az általunk kedvelt márkák üzeneteit és tippjeit követjük. Hitelesnek tűnhet a 8 millió lépéses szépség rutin, a 8 fajta különböző hatóanyagtartalmú szérum használata, a minden napra egy maszk. Ám ezek a cégek és felkent influenszer papnőik nem a mi szépségünk megőrzésére esküdtek fel, hanem a biznisz fenntartására - tűnjön bármilyen családiasnak és garázsból indult cuki szomszédlányok egyletének a márka.

Évtizedekig hódított az alapvető "tisztítás, tonizálás, hidratálás" hármas rutinja,

az aranystandardot azonban megdöntötték az iparági képviselők, amikor stagnálni kezdett a piac. Gombamód szaporodnak a "bőrből idővel eltűnő" anyagok pótlói, és már elképesztő mennyiségben öntötték el a boltok polcait a furábbnál furább kozmetikumok.

Jó részük totál felesleges, néhány ráadásul megborítja a bőr egyensúlyát, ha pedig a szépülni vágyó tini keni a még gyerekbőrnek számító arcára a felnőtteknek szánt kencéket, pár év múlva fogja bánni igazán.

A Guardian szedte össze az internet pöcegödreiben hódító új vadhajtásokat, és szakértőkkel - tehát nem influenszerekkel, hanem dermatológusokkal ment utána, milyen alapvető problémák vannak a bőrápolásban, és mire esküsznek ők.

Dr. Angela Tewari, a londoni King's College kórház bőrgyógyász tanácsadója és a Dermatology Studios alapítója mondta el elsőként, milyen kozmetikumokat használ ő - mi a reklámozástól eltekintünk, és csak a tanácsait soroljuk fel. A dermatológus felütése az, hogy

"bárcsak tudtam volna, hogy fiatalabb koromban gyönyörű a bőröm,"

és ezt a gondolatot sokan magunkénak érezhetjük. Ha visszanézzük a 10-20 évvel ezelőtti fotóinkat, jövünk rá, milyen szépek is voltunk, amikor azt hittük - csak az ilyen-olyan kencétől lehetünk azok. Valahogy azt kéne megtanítani a fiataloknak, hogy fogadják el magukat 30 perces fürdőszobai tollászkodás nélkül.

A doktor szerint a mai kozmetikumok jó részét nem szabadna tinik kezébe juttatni. A csigamucin - ami hidratáló összetevő - egyszerűen csak felesleges, más anyagokkal is lehet hidratálni. A fiatalkori savazás azonban az, amitől 1-2 évig szép lesz a bőr, aztán pedig szétesik.

"A fiataloknak kerülniük kell a glikolsavakat, a nagy dózisú szalicilsavat és a retinoidokat – mindent, ami növelné bőrsejtjeik cserélődési ütemét. A 20-as éveink elejéig kiváló a bőrmozgásunk, így ezt fiatalabb korban nem kell gyorsítanunk"

- emeli ki hozzátéve, szerinte amúgysem érdemes luxusmárkákra pénzt pazarolni.

Dr. Rhys Beynon, GMC -regisztrált esztétikai orvosa csatlakozik erre a gondolatra, szerinte a közösségi média használati szokások már kriminálisak, és a fiatalok sokszor nem is a nekik szánt tartalmak szerint igazodnak el - szabályozás pedig nincs.

"A serdülőknek nem szabad olyan hatóanyagokat használniuk, mint a C-vitamin és a retinol (hacsak nem orvos írja fel). A fiatal bőr nagyon érzékeny, és csak gyengéd tisztítóra, enyhe hidratálóra és 50+ faktorszámú fényvédőre van szüksége, ha a napon tartózkodik"

- mondja.

Az össze bőrgyógyász ajánlja egyébként a fényvédők használatát, de ezek ésszerű alkalmazására is nagy hangsúlyt kell fektetni.

Dr. Ophelia Veraitch bőrgyógyász tanácsadó a kollagén készítményeket nem ajánlja semmi szín alatt, hiszen a szakmában teljesen köztudott már a kollagénes krémek berobbanása óta, hogy

nincsenek magas színvonalú tudományos vagy klinikai vizsgálatok, amelyek arra utalnának, hogy a kollagén bevitele segít helyreállítani a bőrünkben elvesztett kollagént.

"A lányom nemrég töltötte be a 10. életévét, és más szülőktől bőrápolási utalványokat kapott szülinapjára, amelyeket udvariasan visszautasítottam a nevében. Nem akarom, hogy megszállottja legyen ezeknek a trendeknek, amelyek károsíthatják a bőrét" - tette hozzá.

Ő sem pazarolná a pénzét luxusmárkákra, amit saját tapasztalattal húz alá - a világ pénzét is elköltötte volna fiatalabb korában az aknék kezelésére, rengeteg mindent kipróbált erőforrást nem sajnálva, de nem lett eredményük. Egy helyes és egyszerű bőrápolási rutint követve lett csak szebb a bőre.

Szerinte egyébként naponta kellene fényvédőket használni, nem csak nyáron, és

a bőrápolási rutin legnagyobb rákfenéjének szintén azt tartja, hogy megfelelő segítség kérése helyett inkább a közösségi médiából tájékozódnak a fiatalok.

Dr. Tanja Phillips, a HVN lézer- és esztétikai orvosszakértője ráfordult arra a témára, hogy citromos löttyök arcba fecskendezésével próbálnak emberek arcból is fogyni, de szerinte ez elképesztően veszélyes trend.

"Nincsenek jó klinikai vizsgálatok, amelyek azt bizonyítanák, hogy ez hatékony módszer" - emeli ki. Azt azért üdvözli, hogy a fiatalok foglalkoznak a bőrükkel, az azonban már nem üdvözlendő, hogy megszállottjai a szépségnek. Szerinte egy fiatalnak egy gyengéd tisztítási rutinra van szüksége, hámlasztásra és savakra semmiképp, majd egy helyesen megválasztott fényvédőt elég lenne feltenniük.

"Elképesztő, hogy mennyi ember nem mossa meg rendesen az arcát.

Szerintem nem elegendő egy lemosó és a kezünk használata - meglepődnénk, ha látnánk, mennyivel több szennyeződés jön le a bőrről egy kesztyű vagy kendő használatával. Estére dupla tisztítást javaslok, mert például a szabadgyökök egy éjszaka alatt roncsolni tudják a bőrt" - mondta el, kiegészítve a tisztítást:

"Körülbelül 20 éves kortól kezdhetnek el azon gondolkodni, szükségük van-e hidratáló krémre, de a 20 évesek többségének amúgy nincs."

Szerinte borús időben is kell a fényvédő, mert az alatt kevésbé öregszik a bőr. Ugyanakkor a fényvédő alatt is le lehet égni, ezért figyelni kell az újra kenése, valamint belülről kifelé kell felkenni, az arc széleit nem kifelejtve. Ő még a monitor elé is használ ilyesmit, hogy a káros sugarak ellen védve legyen.

Dr Aamna Adel bőrgyógyász tanácsadó, bőr- és hajhullás specialista szerint az állati zsiradék, például marhafaggyú használata (ahogy a TikTokon is terjed) hidratálókrém helyett totális tévút.

"Sok természetes trend általában többet árt, mint használ. Nincs bizonyíték arra, hogy az állati zsír különösen hidratálna, és nagyobb valószínűséggel okoz irritációt, mint egy hagyományos hidratáló.

A házi készítésű fényvédő egy másik abszolút nem – soha ne használjunk ilyeneket" - mondja.

"A klinikámon sok fiatalt látok, akiknek sérült a bőr védőrétege a nem nekik szánt termékek használata miatt.

Bizonyos hatóanyagokkal, például retinollal és C-vitaminnal való korai érintkezés hosszú távon allergiához vezethet"

- emeli ki hozzátéve, a túlbonyolított bőrápolási rutinok a bőr egészségét konkrétan gyengítik.

Dr. Jonathan Kentley, a Montrose London és a Chelsea és a Westminster Kórház bőrgyógyász tanácsadója szerint is túlzásba tudják vinni az emberek a rutinjukat, tapasztalata szerint gyakran 20 különböző hatóanyagot is alkalmaznak, ami nonszensz, és még csak nem is a saját bőrükre, hanem a divatra szabott termékeket használják.

Ő maga nem fényvédő ellenző, ugyanakkor nem keni magára állandóan.

"A rákot okozó UVB sugárzás nagyon alacsony télen,

és bár az UVA (amely az öregedésért felelős) egész évben jelen van, úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyságban alacsonyabb szinten van, mint azt korábban gondolták. A reggeli ingázás során tapasztalt UVA-mennyiség valószínűleg nem okoz nagy károkat" - mondja.

Dr. Sharon Belmo, a Nottinghami Egyetem bőrgyógyászati vezetője szerint sokaknak a kevesebb több lenne, mert egy kicsit messzire ment már a trend.

Túl sok termék van, túl sok lépés és túlzott hámlasztás, amelyek mind bőrirritációhoz vezethetnek.

Alapvető rutin szerinte a lemosó, antioxidáns alapú termék, hidratáló krém és reggelente fényvédő, esetleg speciális termék valamilyen bőrbetegségre. Ennyi, amit javasol orvosként az egészséges bőrkép fenntartásához.


Megosztom
Link másolása