Nagy buli, kis Poi - mi minden készülhet egy elfesztiválozott sátorból?
Az idei Sziget egyik legnagyobbat futott környezetvédelmi története az elfeledett REpont -automaták kérdése volt, a fesztivál hulladék kezelésének más pontjain azonban szerencsére már születtek jól bevált megoldások.
Cikkünkben két vállalkozás termékein keresztül mutatjuk be, mi történhet a tömegrendezvények ideiglenes lakóhelyeivel, és adunk néhány tippet a kreatív hobbistáknak is az otthoni újrahasznosításhoz.
URSUSLUPUS - Partydekor, uszodatáska, menyasszonyi Poi
Dolgozott hajléktalan- és menekültszállón, vezette az Amnesty International Magyarországot, volt program koordinátor az UNICEF-nél, ügyvezető a Traumaközpontnál, ezen kívül pedig medvefarkasként a rókát is ráveszi a fenntarthatóságra.
A bekezdsé elején olvasott állatos szórejtvény mögött egyébként saját upcycling márkája, az Ursuslupus (medvefarkas) és a Foxpost idei közreműködése áll, melynek keretében szinte ingyen tudjuk eljuttatni Orsihoz a kiszuperált úszógumikat, elnyűtt biciklibelsőket, vagy éppen a legutóbbi fesztiválozásunk alkalmával rommá használt sátrunkat.
Mindezek ugyanis a vállalkozás számára alapanyagként szolgálnak, és Orsi kezei alatt fenntartható dekoráció, táska és ékszer, vagy akár menyasszonyi poi is készül belőlük.
Ha a cikk szerzőjéhez hasonlóan nem lennénk képben a Poi szó jelentésével, íme egy kis segítség: a poi kifejezés eredetileg több dolgot is takarhat.
A Poi egy új-zélandi eredetű előadóművészeti eszköz, egy súllyal ellátott zsinór, amelyet a kézben forgatnak. Eredetileg növényi rostokból készült, és a maori kultúrában a nők használták táncos előadások során, de nem csupán szórakoztató eszköz volt, hanem gyakorlati és rituális szereppel is rendelkezett.
Emellett a poi jelentheti a térképeken használt Point of Interest kifejezés rövidítését (POI), amely különösen érdekes vagy hasznos helyszíneket jelöl, étterem, múzeum, benzinkút, stb.
Végezetül, a poi egy hagyományos, fermentált hawaii étel neve is, amely taróból, egy helyi gyökérzöldségből készül.
De vissza az Ursuslupushoz.
Orsi és a Máltai Szeretetszolgálat évek óta közösen kezeli a Sziget Fesztiválon el- és otthagyott sátrakat:
Az idei ajándéktárgyak már elfogytak, de várhatóan jövőre is elég alapanyag gyűlik majd össze az újabb tárgyak készítéséhez. A kérdésre, hogy vajon miért halmozódik fel ennyi sátor egy-egy fesztivál alatt, a válasz sajnos egyszerű: 2016-ban például a közel 400.000 látogató kb. 90% külföldi volt, akik fapados repülőgépekkel érkeztek, és olcsóbb volt a Sziget melletti Auchanban megvenni 10-12.000 Ft-ért a sátrakat, mint kifizetni az extra csomagdíjat mondjuk a Wizzairnél.
Ez az attitűd okozza más fesztiválok bőséges használtsátor-termését is.
Retribe - magnéziazsák, uzsonnás táska, ülőke
Az angliai Creamfields Zenei Fesztiválon 1998 óta buliznak britek és nem britek esőben, sárban vagy alkalomadtán napsütésben, és töltik a fárasztó éjszakák utáni nappalokat sátrakban. A kezdetekkor még hírből sem ismerték az olcsó, gyakorlatilag egyszer használatos kemping felszereléseket,
Két jóbarát, a most 35 éves Lauren Mason és a 33 éves Ben Harman is ebbe a generációba tartozik, ezért is sokkolta őket a 2023-as fesztiválon látott elképesztő mennyiségű otthagyott sátor. A problémára ragtapaszként válaszul megalapították a RETRIBE nevű vállalkozást, mely eddig 302 sátrat mentett meg attól, hogy hulladékként végezzék.
Lauren 6 évig a Go Outdoors nevű, Magyarországon a Mountexhez hasonló szabadidős cégnél dolgozott, így amikor elkezdték begyűjteni a sátrakat, legtöbb márkát jól ismerte: volt ott Hi-Gear, Euro Hike, Regatta, Quetchua, de a legtöbb a Lidl, az Aldi és más szupermarketek polcairól származott.
Ezek a darabok természetesen nagyon olcsón kerültek gazdáikhoz, akiknek ezért eszük ágában sem volt vigyázni rájuk, hiszen könnyebb az energia-és időigényes odafigyelés és gondos használat helyett jövőre egy újra lekapni a sarki bolt polcáról.
A sátrak körül hagyott értékek is megdöbbentették Lauren-t:
2023-as indulásuk óta a fesztiválokon összeszedett sátrakból és hálózsákokból készítettek már különféle táskákat, kalapokat, de falmászáshoz használt magnéziazsákot, vízhatlan ülőkét strandra vagy túrázáshoz, különféle uzsonnás zacskókat és neon színekben pompázó scrunchie-kat is.
Laurenék fontosnak tartják az upcycling mellett az edukálást is, ezért Instagram oldalukon rendszeresen osztanak meg fontos adatokat, tényeket a ruhaiparról, a körforgásos gazdaságról vagy arról, milyen szemét dolognak tartják, hogy
A termékek mellé is rendre odabiggyesztenek pár szemléletformáló sort, úgy mint:
A textiljeink olyan termékek újrahasznosításával készültek, melyek egyébként a szeméttelepen végezték volna, nem tökéletesek, ez hozzá tartozik a sármjukhoz. Láthatsz rajtuk apró sérüléseket, fakulásokat vagy random varratokat: ezek harci sebek az előző életükből.
Senki se tökéletes, miért lennének hát azok a tárgyaid?
Fogadd el! Tudd, hogy megmentettél valamit a szemétre kerüléstől, élvezd az endorfint, király vagy.
DIY ötletek- koszolós bunki, mini üvegház, csónaktakaró
Egy sátor, még az egyszemélyes is, rengeteg anyagot jelent. Ezt kukába gyömöszölni akkor is nehézkes, ha egyáltalán nem törődünk a további sorsával. A nagy felületű anyagnak, a sátor vázának azonban otthon is tudunk új feladatot találni, így kímélve a környezetet és a pénztárcánkat. Összegyűjtöttünk néhány ötletet arra az esetre, ha mi magunk szeretnénk újrahasznosítani vagy upcycling-olni az eredeti funkcióját elvesztett sátrunknak:
Vízálló ponyva vagy takaró:
A sátor anyaga általában vízálló, így kiválóan használható ponyvaként, például kerti bútorok, tűzifa vagy egyéb tárgyak letakarására, amelyek védelmet igényelnek az eső és a nedvesség ellen.
Kertészkedés:
- Talajtakaró: Felhasználható a kertben talajtakaróként, a sűrű szövet ugyanis megakadályozza a gyomok növekedését vagy a talaj kiszáradását.
- Mini üvegház: A sátor átlátszó részéből készíthetsz egy egyszerű, mini üvegházat, amely megvédi a fiatal növényeket a hidegtől és az időjárás viszontagságaitól.
Kézműves projektek:
- Újrahasznosított táskák: Varró tudással és megfelelő géppel te magas is tudsz a sátor erős anyagából különféle táskákat, bevásárlószatyrokat, tasakokat készíteni.
- Kiságy vagy állatfekhely: A sátor anyaga puha és tartós, így ideális egyedi kiságy vagy állatfekhely készítéséhez.
Kültéri árnyékoló:
Az ép részek felhasználhatók napellenzőként vagy árnyékolóként a kertben, teraszon, hogy védelmet nyújtson a napsugarak ellen.
Tárolózsákok és huzatok:
Praktikus tárolózsákokat vagy huzatokat varrhatunk különböző tárgyak, például kerti szerszámok, sportszerek vagy ruhák számára belőle.
Gyerekek játszósátra:
A szakadt sátorból készíthetsz egy kisebb, otthoni játszósátor gyerekeknek, ahol biztonságosan játszhatnak. Benti felhasználásnál a lakást védi a kosztól/kreatív eszközök nyomától, kültéren pedig kiváló homokozó készülhet belőle, mely árnyékot ad és egyszerű zárhatósága révén távol tartja a rovarokat vagy más állatokat.
Sátor ragtapasz:
Ha más sátrak vagy kültéri felszerelések kisebb javításra szorulnak, a régi sátor anyaga jól használható foltozáshoz.
Csónak vagy kajak takaró:
Ha van egy csónakod vagy kajakod, a sátor anyagából készíthetsz takarót, hogy megvédd a járművet az időjárás viszontagságaitól.
A legjobbat persze azzal tesszük, ha a meglévő sátrunkra minél tovább vigyázunk, új vásárlása esetén pedig előnyben részesítjük a tartós, strapabíró darabokat.