Mutasd a bőröd, megmondjuk, milyen rejtett betegséggel küzdesz: „A bőrünk tükör, amely visszatükrözi a belsőnk állapotát”
Képzeljük el, hogy minden, a bőrünkön megjelenő folt, pattanás vagy ekcéma nem egy bőrbetegség, hanem egy sokkal mélyebb probléma tünete! Meghökkentő gondolat, igaz? De mi van akkor, ha ez igaz? Egyre több orvosi tanulmány és szakértő hangoztatja, hogy valójában nincs is olyan, hogy „bőrbetegség”, csupán bőrtünetek léteznek, amelyek valamilyen belső szervi rendellenességre utalnak. Hogy mennyire igaz ez az állítás, és milyen titkok rejlenek a bőrtünetek mögött, arra Dr. Pónyai Katinka bőrgyógyász válaszol.
Létezik egyáltalán bőrbetegség, vagy minden csak tünet?
„Ez egy nagyon érdekes kérdés, és valóban sokszor úgy tűnhet, hogy a bőrön megjelenő elváltozások csak a jéghegy csúcsát jelentik” – kezdi a beszélgetést Dr. Pónyai Katinka, majd azonnal hozzáteszi, ennek oka nem más, mint hogy a bőrünk minden belső változást jelez, legyen az hormonális, stressz vagy valamilyen krónikus betegség. „Nem szabad azt gondolnunk, hogy a bőr önálló betegségei nem léteznek, de igazság szerint a legtöbb bőrprobléma összefüggésben áll a belső egészségügyi állapottal.
De mi a helyzet más gyakori bőrpanaszokkal, amelyekkel legalább egyszer az életben mindannyian találkozunk? Mi a helyzet az ekcémával vagy a pikkelysömörrel?
„Ezek a dermatológiai problémák autoimmun eredetűek, ill. multifaktoriálisak, azaz sok minden provokáló tényező kell a genetikai háttér megléte mellett” – figyelmeztet a bőrgyógyász.
Hogyan deríthetjük ki, mi áll a bőrtünetek mögött?
A bőrtünetek eredetének felkutatása igazi detektívmunka, ami a szakemberek számára sem olyan egyszerű. „A bőrgyógyászatban a diagnózis felállítása sokkal több, mint egy egyszerű ránézés. Nagyon fontos tudni, többek között, hogy a páciens milyen életmódot folytat, milyen betegségei vannak, és hogyan változtak a tünetei az idő múlásával” – magyarázza Dr. Pónyai Katinka, akinek elmondása alapján a klinikai vizsgálatok során a bőrgyógyászok minden apró részletet megfigyelnek: a bőr állapotát, a tünetek lokalizációját, és azt is, hogy milyen környezeti tényezők játszhatnak szerepet a probléma kialakulásában. De az általános hiedelemmel ellentétben, miszerint egy pattanás a homlokon nem ugyanaz, mint egy pattanás az állon, a helyzet nem ennyire egyszerű. Ezzel együtt sokszor a bőrtünet elhelyezkedése segít hozzá magához a bőrgyógyászati diagnózishoz. Ha felismerjük a betegséget, keresnünk kell a háttérben álló provokáló faktorokat, amelyek bizonyos esetben egyértelműek lehetnek, például cukorbetegség, vagy gyógyszer szedés, és mellette tünetileg kell kezelni magát a problémát. Egyik sem lehet sikeres a másik nélkül. Jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet megszabadulni a bőrtünetektől?
Tegyük fel, hogy valakinél emésztési zavarok állnak az akné mögött, ilyenkor a szükséges belgyógyászati kezelés hatására valóban javul a bőr állapota, de ez nem jelenti azt, hogy a bőr helyi kezelése felesleges lenne.
Nagyon fontos, hogy a bőr megfelelő ápolása ne maradjon el. A bőrgyógyász repertoárjában lévő külső és belső kezelések ill. a kozmetikus munkája is elengedhetetlen a bőr teljes gyógyulásához” – magyarázza a szakértő.
Krémek nélkül is lehet tökéletes a bőr?
Egy gyakori tévhit, hogy ha valaki egészséges, nincs szüksége semmiféle krémre vagy ápolásra, de ez sajnos egy illúzió. Akik állítják, hogy csupán az életmódjuknak köszönhetik a szép, fiatalos és problémamentes bőrt, valószínűleg igazat állítanak: a megfelelő étkezés, a testmozgás, és a bőrápolás, hidratálás és fényvédelem ugyanis része az egészséges életmódnak. Dr. Pónyai Katinka elmondása alapján még a legszebb, legegészségesebbnek látszó bőr is igényli a törődést, illetve mindenkinek van valamilyen hajlama bőrproblémára. amely csak megfelelő otthoni úgynevezett bázis terápiával tartható egyensúlyban. „A hidratálás és kíméletes tisztítás például alapvető, még akkor is, ha nincsenek látható problémák. Ugyanígy a megfelelő fényvédelem is elengedhetetlen, hiszen
legyen szó a nyári, őszi, téli vagy tavaszi hónapokról, erre az év minden szakaszában figyelnünk kell!”
Ezért a tökéletes bőr megfogalmazás helyett talán használjuk az egészséges bőrt, amely természetesen szép és ápolt bőrt is fog egyben jelenteni. A tökéletes bőrt hagyjuk meg a photoshopnak.
A bőrbetegség viszont igen változatos formában jelennek meg az arcon, ezért ne kezdjünk otthoni öngyógyításba és kozmetikai fedésbe, hanem keressünk megfelelő szakembert, aki segít az okok feltérképezésében és a megfelelő gyors és hatékony bőrgyógyászati kezelésben. „A bőrünk egyfajta tükör, amely visszatükrözi a belsőnk állapotát” – zárja gondolatait a bőrgyógyász.
A bőr például rengeteget elárul arról, mi zajlik belül, még ha elsőre csak valami ártalmatlan foltnak is tűnik. Nézzünk tíz olyan bőrtünetet, aminek a látványánál érdemes elgondolkodni, mi folyik a háttérben.
- Sárga bőr? Jó eséllyel a májad üzen. Valami epeút-elzáródás vagy hepatitisz lehet a háttérben. Nem vicc, ha sárgulsz, dokihoz kell menni.
2. Pattanás invázió? Azért itt nem csak a csokira kell gondolni. Hormonok, policisztás ovárium szindróma, vagy inzulinrezisztencia is lehet a háttérben. Szóval, ha nem csak tinédzserkor van, érdemes utána járni.
3. Állandó arcpír? Nem csak a szégyenlősség az oka. Lehet, hogy a gyomrod jelzi, hogy nincs rendben valami, vagy esetleg a vérnyomásod az egekben.
4. Kiszáradt bőr? A pajzsmirigy alulműködés pont ilyen. Ha folyton hámlik a bőröd és nem segít semmi hidratáló, lehet, hogy a hormonjaid játszanak veled.
5. Kékes bőrszín? Az oxigén nem jut el oda, ahová kéne. Szív- és tüdőproblémákra kell gondolni. Ez már vészjelzés.
6. Viszketés és kiütések? Allergia, stressz, vagy valami autoimmun hülyeség. Ne várd meg, míg a bőröd fellázad ellened, inkább kutasd ki, mi lehet a háttérben.
7. Barnás foltok itt-ott? Addison-kór. Ha a foltok furcsán megjelennek a bőrödön, akkor nem árt alaposan kivizsgáltatni magad. A hormonok itt is kavarhatnak.
8. Vörös, pikkelyes bőrfelület? Ha pikkelysömör, akkor a tested immunrendszere fordult önmaga ellen. Lehet, hogy egy kis Crohn vagy más bélprobléma van a háttérben.
9. Sötét karikák a szem alatt? Nem csak az alváshiány, hanem a veséd is lehet a hibás. Vesebetegség, vashiány, allergia is okozhatja.
10. Lila foltok ok nélkül? Talán a vérlemezkéid nem végzik jól a dolgukat, vagy a májad sántikál valami rosszban. Néha egyszerűen csak egy kis C-vitamin hiányzik, de néha nagyobb a baj.