Ez az 5 jel elárulhatja, hogy gyereked evészavarral küzd
Sajnos még mindig nem elég elterjedt a tény, hogy az anorexia több halálos áldozatot szed a fiatalok között, mint bármely másik mentális betegség.
Ahogy nem rég megírtuk, szerencsére a Semmelweis Egyetem a BioTechUSA támogatásával most hazánkban egyedülálló önsegítő programot indított a súlyos probléma kezelésére.
Az étkezési zavar olyan mentális egészségi állapot, amelyet gyakran félreértenek, és az ezzel járó szégyenérzet és ítélkezés miatt az érintettek különösen hajlamosak arra, hogy elrejtsék állapotukat mások elől.
Az anorexia és egyéb étkezési zavarok bármely életkorú embert érinthetik, de leggyakrabban gyermekkorban és tinédzserkorban jelentkeznek. Mivel azonban a titkolás gyakori tényező, nehéz megállapítani, hogy gyermekünk az érintettek között van-e.
Dr. Lynne Greene klinikai pszichológus szerint erre az 5 jelre kell figyelni:
1. Az ételfogyasztás megszállottjává válás
A lehetséges jelek között szerepel, ha a fiatal megszállott kalóriaszámlálásba kezd, vagy nagymértékben megváltoztatja étrendjét. Dr. Lynne szerint ez magában foglalhatja egész élelmiszercsoportok teljes elhagyását, vagy akár a "jó" és "rossz" kategóriákba való csoportosítást is.
Egy másik viselkedésbeli változás, amit észrevehetünk, hogy gyermekünk esetleg elkezdi kihagyni az étkezéseket, vagy kerülni kezdi az étkezést mások körében.
Az étkezési zavarok kiszűrése azonban nem egzakt tudomány, tette hozzá Dr. Lynne, aki szerint egyes állapotok gyakran összekeveredhetnek másokkal.
2. Túlzásba vitt edzés
A túlzott testmozgás figyelmeztető jel arra, hogy a gondozásodban lévő fiatalnál étkezési zavar alakulhat ki. A túlzásba vitt testmozgás fő jelzői a tevékenység folytatása még akkor is, ha rosszul van vagy megsérült.
Szem előtt kell tartani, hogy a gyermek talán még nem ismerte el magának, hogy probléma van, ezért kezdetben ellenállhat.
3. A test megszállott ellenőrzése
Az étkezési zavar egy másik árulkodó jele lehet a megszállott mérlegelés vagy a test állandó ellenőrzése. Míg az időnkénti testsúlymérés normális lehet, addig ennek napi szinten történő gyakorlata árulkodó jel.
A gyermek könnyen torz képet alakít ki a külsejéről, ami szintén az evészavar korai jele lehet. Ide tartozik, hogy azt hiszi, hogy túlsúlyos, nem látja, hogy lefogyott, vagy akár azt hiszi, hogy látja magán az éppen elfogyasztott ételt.
-mondta Dr. Lynne, aki szerint a nevelőknek meghatározó szerepe van a zavarok kialakulásában.
4. Gyors viselkedésbeli változások
Aproblémák kialakulásának jelei nem csak az étellel való kapcsolatukban, hanem az érzelmi viselkedésükben is megmutatkoznak. Az ingerlékenység, a visszahúzódóvá válás vagy a fáradékonyság annak a jelei lehetnek, hogy a szervezet éhezik a táplálékra.
Az is előfordulhat, hogy túlságosan elmerül a külsejében, és elkerüli, hogy fényképeket készítsenek róla, vagy akár az olyan tükröket és felületeket, ahol a tükörképét láthatja.
5. Fizikai megjelenés változása
Bár Dr. Lynne hangsúlyozza, hogy az étkezési zavarokkal küzdő emberek nem egy bizonyos módon néznek ki, a gyermek fizikai megjelenésében bekövetkezett változások utalhatnak a háttérben meghúzódó problémára.
A klinikai pszichológus szerint olyan jelekre kell figyelni, mint a fogyás vagy a súlyingadozás, a fogászati problémák, a menstruációs ciklus megváltozása és a hajhullás vagy ritkulás.
-mondta a pszichológus. És azt is kihangsúlyozta, hogy a minél korábbi beavatkozással lehet a leghatásosabb eredményt elérni.
Forrás: Daily Mail