Egy kis vaj lefekvés előtt? Itt az új hack, ami segít a nyűgös kicsiknek elaludni
A szakértők elmondják, mit gondolnak erről az új módszerről.
A kisgyerekes szülők egyik örök témája az alvás. Akár kezdő szülő vagy, akár rutinos túlélő, valószínűleg folyamatosan figyeled azokat a trükköket, amelyek segíthetnek abban, hogy a kicsi átaludja az éjszakát.
A legújabb közösségi média-őrület szerint a megoldás egyszerű: lefekvés előtt adj egy kevés organikus vagy legeltetett tehén tejéből készült vajat a babádnak.
Az ötlet máris tömegeket vonz, egyes szülők esküsznek rá, mások inkább a szakemberek véleményére hallgatnak.
Dr. Rebecca Greenberg Carter, a Marylandi Egyetem Orvosi Rendszerének szakértője szerint a vaj valóban fontos tápanyagokat tartalmaz, de az online hype teljesen félreértelmezi a lényeget.
„Először is, az egészséges zsíroknak valóban részei kell legyenek a gyerekek étrendjének, de kizárólag a szilárd ételek bevezetése után.
Semmiképp sem ajánlanám a vajat, mielőtt a baba elkezdi az első szilárd ételeit, ami általában 4 és 6 hónapos kor között történik meg”
– mondja.
Ráadásul a vajhoz fűzött elmélet egy félreértésen alapul. „Tény, hogy a zsírosabb tej jobban eltelíti a babát, és ez segíthet az alvásban. De mielőtt valaki rögtön ezt tekintené a megoldásnak, érdemes megnézni, hogy nincs-e más oka annak, hogy a baba vagy a kisgyerek nem alszik jól” – figyelmeztet Dr. Carter a People szerint.
A másik megszólaló szakértő, Brittany Sheehan gyermekalvás-tanácsadó szintén nem rajong a vaj-trükkért:
„Egy rosszul alvó gyerek nem fog hirtelen csodás alvóvá válni attól, hogy kap egy kis vajat.
Ahogy attól sem, hogy bekapcsoljuk a porszívót, magnéziumot dörzsölünk a talpára, levendulaspray-vel fújjuk tele a szobát, vagy egy hagymát dugunk az ágya alá.”
Szerinte a valódi megoldások sokkal kevésbé izgalmasak, viszont működnek: „
Egy kiegyensúlyozott étrend, megfelelő alvásidő és egyértelmű szülői válaszok, ha a gyerek felébred – ennyi az egész.”
Dr. Carter azt is hangsúlyozza, hogy sok szülő hajlamos kipróbálni egy-egy internetes hack-et, mielőtt megnézné a tudományos hátterét. „A vajban nincs meg az összes olyan tápanyag, amely a baba fejlődéséhez szükséges, ezért semmiképp sem szabad olyan mennyiségben adni neki, ami elnyomná a szoptatás vagy a tápszer iránti igényét 12 hónapos kor előtt.”
A kisgyerekek esetében sem jó ötlet túlzásba vinni a vaj fogyasztását.
„A vaj nem lehet meghatározó eleme egy kisgyerek étrendjének, mert így más lényeges vitaminok és ásványi anyagok bevitele csökkenhet.”
Brittany Sheehan szerint egyébként sem érdemes bedőlni az interneten terjedő varázsmegoldásoknak. „Minden olyan hack-től óvakodni kell, amely a testünket vagy az egészségünket érinti. Egy szülőnek sem szabadna úgy éreznie, hogy valamilyen alvás-trükköt kell követnie, mert ezek jobb esetben csak idő- és energiapazarlások, rosszabb esetben pedig veszélyesek is lehetnek.”
A szakértők szerint a valódi megoldás nem a vajban rejlik, hanem a következetes esti rutinban és egészséges alvási szokások kialakításában.
„A legfontosabb a rendszeresség, a képernyőmentes esték és az, hogy minden nap nagyjából ugyanakkor feküdjenek le a gyerekek”
– mondja Dr. Carter.
„Ha most kialakítjuk a megfelelő alvási szokásokat, az nemcsak az elkövetkező hetekben, hanem az egész jövőjükben segíteni fogja őket – és persze minket is.”