Megdöbbentő! Ezzel a 11 boomer nevelési elvvel még a millennial szülők is kénytelenek egyetérteni
Vannak elvek, amiket ma már kevesen követnek, pedig kellene.
Minden generációnak megvannak a maga nevelési stratégiái, értékrendjei és hiedelmei, amelyeket megpróbál átörökíteni a következő nemzedékre. A háború utáni „kemény munkával mindent elérsz” típusú szigortól a 90-es évek „légy önmagad” hullámán át a mai „csakis pozitív visszajelzést adok, nehogy megsérüljön a lelkivilága” végletig.
De a helyzet az, hogy bizonyos, a baby boomer generáció által preferált elvek olyan tartósan működnek, hogy még a 30-as, 40-es szülők is hajlamosak újra elővenni őket.
És bár sok minden változott azóta, hogy ők maguk gyerekek voltak, egyes klasszikus, boomer kori nevelési elvek nemhogy elavultak lennének, hanem ma is működnek. Vagy legalábbis sokkal jobban, mint az a gyakorlat, hogy egy hároméves iPad-del fekszik és kel.
Íme 11 boomer elv, amit még a millenniálok is kénytelenek elismerni – vagy egyenesen újra alkalmazni.
1. A gyereknek nem kell tablet
Mert bár jól hangzik, hogy a kis hároméves már „fejlesztő applikációkkal játszik”, valójában arról van szó, hogy a képernyő előtt nő fel. Ahelyett, hogy fára mászna vagy fűben hemperegne, a gyerek vizet „öntöget” egy virtuális kertbe – miközben van otthn igazi kert is -- és közben kevesebbet beszél, gyengébben fejlődik a nyelvérzéke, és még a látása is megromolhat.
2. Okostelefon? Majd középiskolában
Semmi szükség arra, hogy egy tízéves TikTokozzon. A korai internethez való hozzáférés nemcsak hülyeségáradathoz vezet, hanem zaklatáshoz, szorongáshoz és testképzavarhoz is. Jonathan Haidt társadalompszichológus egyenesen azt javasolja: a gyerek 16 éves koráig ne kapjon se telefont, se ne érhesse el a közösségi médiát. Mert ha senki sem használja, akkor nem is lesz menő.
3. Az oktatás nem a bérekről szól
Tanulni nem azért kell, hogy majd több legyen a fizetésed. Hanem azért, mert az ember attól válik önállóan gondolkodó, boldog, teljes életet élő lénnyé, hogy tanul. Az oktatás, főleg korán elkezdve, fejleszti a kognitív és szociális képességeket. Az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint pedig a művelt ember boldogabb. Ez ilyen egyszerű.
4. A tanárt tisztelni kell
A tanár is ember. Sőt, dolgozott azért, hogy taníthasson. Már önmagában ez is tiszteletet érdemel. Az, hogy a gyerek utál egy tanárt, még nem jogosítja fel arra, hogy udvariatlan legyen vele. Kritikát lehet megfogalmazni, de nem bekiabálva.
5. Az időseket nem bántjuk
A boomer szülők egyik alapelve volt: tiszteld az időseket. Ez nem azt jelenti, hogy ha egy bácsi undok és beszól a buszon, akkor is mosolyogva kell azt fogadni. De azt igen, hogy a gyerek megtanulja: az életkorral jár tapasztalat, és az egészség is romolhat, ha mást nem is, ez egy ülőhelyet megérhet.
6. Az illedelmesség nem ciki
Az olyan formulák, mint a „kérem” és a „köszönöm” nem mentek ki a divatból – csak elfelejtették használni őket. És bár „teccikezés” és a régimódi magázódás nem működik minden nyelv kontextusban, az alapvető udvariasság még mindig vonzó emberi tulajdonság.
7. A hála szavai kellenek
A „köszönöm” nem csak a gyerekszoba dísze. Hanem a társadalmi együttélés alapja. A gyerek azt tanulja meg, amit lát: ha a szülő nem köszön meg semmit, ő sem fog. És akkor már tényleg csak egy lépés a született bunkóság elterjedése az egész társadalomban.
8. A tetteknek következményei van
A boomer gyerek tudta: ha rossz fát tett a tűzre, jön a büntetés. Nem testi fenyítésről van szó – hanem következményekről. Szobafogság, kedvenc játék elrakása, tévézés vagy olvass megvonása. A mai gyerek is tanuljon meg felelősséget vállalni a saját döntéseiért. Ha a felnőtteknek muszáj, nekik is jót ttesz.
9. A felnőtt beszélgetés tabu
Az is fontos, hogy a gyerek tanulja meg, mikor nem ő a főszereplő. Ha a szülők épp beszélgetnek, az nem a „mama, nézd, mit rajzoltam” pillanata. Ez nem a gyerek negligálása – ez határhúzás. És az egészséges felnőtt élethez elengedhetetlen.
10. A házimunka kötelező
Ha a gyerek soha nem pakol el maga után, később sem fog. A gyereknek ugyanúgy részt kell vennie a házimunkában, mint a felnőtteknek. Ha 18 éves koráig egy tányért sem mosott el, akkor 28 évesen is nehezen fogja megtalálni a mosogatót.
11. Lefekvési idő van – és kész
Az alvás nem luxus. Az alváshiány gyerekkorban súlyosabb következményekkel járhat, mint felnőttként: szorongás, érzelmi instabilitás, figyelemzavar. Egy jól beállított alvásrend több nyugalmat ad a családnak, mint bármelyik újfajta „gyengéd” nevelési tanács.
Persze nem kell mindenben visszatérni a hetvenes évek szigorához, de nem biztos, hogy minden „haladó” nevelési módszer előrelépés. Sőt, lehet, hogy a régi igazságok közül pár még most is érvényesebb, mint a legújabb Instagram-szülői trend. És ettől még nem leszünk boomerek. Csak felelősségteljesebb szülők.