EGÉSZSÉG
A Rovatból

Önvédelmi vacsora - egyszerű immunerősítő ételek őszi nyavalyák ellen

Mitől lesz tényleg egészséges a fokhagymás pirítós, ehető-e a retek levele és mit rakjanak a salátára a BPH-val küzdő férfiak?
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. szeptember 15.


Megosztom
Link másolása

Szeptember gyakorlatilag a közmegállapodásosan szeszélyes április őszi párja: a reggelek és az esték már hűvösebbek, napközben viszont még konkrétan gatyarohasztó meleg tud lenni. Pontosan ez az időjárás az, ami robbanás-szerűen üríti ki az óvodákat, iskolákat és munkahelyeket, hiszen még az egészséges szervezet számára is megterhelő ez a hőmérséklet ingadozás.

Így a hónap közepére Mr. Szeptember általában mindenkit levesz a lábáról, és sajnos nem lehengerlő stílusával, hanem betegségekkel visz minket ágyba.

Megelőzésre, de sokszor a gyógyszeres kezelést kiegészítő támogatásra is nagyon jó, ha az étkezések közül mondjuk a vacsorát kicsit tudatosabbra vesszük: behozzuk a csípősebb ízeket, a tartalmas, minőségi alapanyagokat, átöblítjük őket a szezonalitás szűrőjén, vagdosunk és keverünk kicsit, aztán tálalunk, eszünk, és örülünk a jóízűre sikeredett láthatatlan védőpajzsnak. Cikkünkben ehhez a pajzskészítéshez adunk néhány tippet!

Nosztalgiás pirítós

Ha van olyan tipikus betegségmegelőző vagy kúráló őszi vacsora, amit senkinek sem kell bemutatni, az a fokhagymás pirítós. Igazából egy bögre hárs vagy bodzateával önmagában is megállja a helyét, de ha eszünk hozzá valamilyen zöldséget és fehérjét (lásd később), olyan vacsorát állíthatuk össze magunknak, amire egy dietetikus is rábólintana.

Nem mindegy persze, milyen kenyérről beszélünk, hiszen pont az ilyen igazán letisztult ételek követelik meg maguknak az őszinte odafigyelést.

Egy előre csomagolt, csökkentett ilyenolyan-tartalmú, de állagjavítókkal bőségesen megpakolt lisztkészítményből nem fogunk tudni OLYAN fokhagymás pirítóst készíteni, ami az emlékeinkben él.

Úgyhogy nyugodtan kezdjük az immunerősítő vacsorához szükséges bevásárlást egy kovászos kenyérrel. Minden más hozzávaló ugyanis sokkal jobban ki tudja fejteni a hatását egy jól működő bélflóra esetében, aminek az egyik alapköve a mikrobiom-barát kenyér.

És ha már a más hozzávalónál tartunk: ami gyerekként valószínűleg sose jutott eszünkbe fokhagymás pirítós evés közben, az felnőttként már az említésére is beugrik: a szaga. Sajnálatos, hogy a vámpírriasztó vegyületek ilyen kénköves illattal társulnak, és csak nagyon erős érzelmi töltet (vagy módosult tudatállapot) mellett tudjuk őket jó szívvel elviselni. Ez van. Viszont ha van olyan napszak, amikor a fokhagyma illatot a leginkább távol tudjuk tartani embertársainktól, az az este. Lehet próbálkozni tejjel ivással, túróba keveréssel vagy petrezselyem rágcsálással, de a legegyszerűbb beletörődni abba, hogy amint a szépségért, úgy az egészségért is meg kell szenvedni.

A másik lehetőség, hogy nem egyetlen atomfegyverre bízzuk a külpolitikánk alakulását, és mondjuk az egy gerezd fokhagyma mellé (ami egyébként két-három normál méretű pirítóshoz elég is) felveszünk a fegyverarzenálba más védelmi mechanikával működő ételeket is.

Esti orvosság, amiből van sörös, jeges és fekete is

Ugyan a retek a népi hagyomány szerint „reggel méreg, délben étek, este orvosság" , ugyanolyan jól tud esni reggelire a hónapos piros fajta mondjuk a rántotta mellé (mert hogy csak arra figyelmeztet a bölcsesség, hogy éhgyomorra ne fogyasszuk!), mint vacsorára saláta alapnak valamelyik őszi változat. Ennek a gyökérzöldségnek az összes fajtája nagyon egészséges, tartalmaz A-, B1-, B6- és C-vitamint, kálciumot, magnéziumot, rezet, mangánt és vasat is, aminek jobb felszívódásához a természet még folsavat is rakott a csípős zöldségbe. Nyersen fogyasztva az összes retek  kitűnő gyulladáscsökkentő, keringésjavító, jót tesz a májnak, az epének és az egész bélrendszernek.

Szerencsére ősszel is sokféle retekből válogathatunk: a hatalmas, hógolyó-szerű sörretek gyakorlatilag nem is csíp, ezért a gyerekek is szokták szeretni. A jégcsapretek a távol-keleti konyha kedvence, hazánkban pedig főleg a zöldségszegény tél végi időszakban kerül a kosarakba. A fekete retek pedig inkább gyógyszer, mint étel, ugyanis annyira csípős, hogy nyersen gyakorlatilag csak fűszer-mennyiségben lehet megenni.

Viszont ha ennek a Sötét Lovag-zöldségnek a belsejét karalábévájóval kiszedjük, és a keletkezett lyukat félig megtöltjük mézzel, pár óra múlva DIY köhögés elleni kanalas orvosságot kapunk.

A kétféle fehér retek mellé jól illik a tökmagolaj vagy a szójaszósz: mindkét esetben elég vékonyra vágni vagy gyalulni a retket és meglocsolni majd összefogatni az olajjal vagy a szósszal. Annyira intenzív és összetett mindkét folyadék íze, hogy igazából felesleges bármilyen más fűszerrel vagy hozzávalóval elrontani az összhangot.

A salátából kimaradt részeket pedig érdemes gasztro-szemmel is átnézni, hiszen a retek levele ehető! Elsősorban a sörretek nagy, sima leveleivel érdemes kísérletezni: diófélékkel, olajjal és fűszerekkel remek pesto vagy szendvicskrém készíthető belőlük, de pár szebb levél felcsíkozva ehető szendvics dekorációnak sem utolsó.

Akik pedig szívesen kísérleteznek a konyhában, azok fermentáljanak belőlük további egészségmegőrzési skill-ekkel rendelkező finomságokat!

Tökös-mákos üzemanyag

Sokan még mindig tartanak a rendszeres és minőségi olaj fogyasztástól, pedig azon túl, hogy nélkülözhetetlenek az idegrendszer, a hormonális és immunrendszer normális működéséhez, a különböző növényi olajoknak számos egészségőrző hatása is van.

A retek salátánál említett tökmagolajat például nem véletlenül nevezik az Őrség zöld aranyának.

Legtöbbet kutatott, és ezért leginkább ismert jótékony hatásáért a BPH-val küzdő férfiak étrendjébe mindenképpen érdemes beilleszteni.

(Hogy mi a BPH? Benignus prosztata hiperplázia, vagyis jóindulatú prosztata megnagyobbodás. Ha a férfiak meg tudták tanulni mondjuk a PMS vagy a PCO jelentését, a hölgyek is felvehetik a szótárukba ezt a diszkrét egészségügyi rövidítést.)

Nőként a tökmagolajat magas cinktartalma miatt érdemes fogyasztani, mely támogatja az immunrendszert, a benne található telítetlen zsírsavak karban tartják a koleszterinszintet, magas antioxidáns tartalma pedig csökkenti az oxidatív stressz okozta sejtkárosodást.

Akinek pedig a tökmagolaj túl erős, vagy kipróbálna új ízeket is, az nyugodtan nézelődjön a magolaj készítéssel foglalkozó őrségi kistermelők portékái között, mert egészen különleges (és petpalackos kivitelben meglepően olcsó) olajokat ismerhet meg az ember. Dióolaj, lenmagolaj, mákolaj, kendermagolaj is megtalálható a legtöbb termelő kínálatában, melyek nem csak saláta ízesítésre használhatunk, hanem akár az arckrémünkbe is keverhetünk belőlük, hiszen megtalálható bennük többek közöt a közismerten bőrszépítő E-vitamin.

Adjunk az izmoknak!

A vacsora úgy lesz teljes értékű, ha kerül bele fehérjeforrás is. Ez lehet egy egyszerű sajt, egy zöldfűszeres túrókrém vagy körözött, egy doboz lecsepegtetett tonhal egy kis citromlével…vagy egy tökmag pesto! Ez a mag ugyanis kiemelkedően magas fehérjetartalommal bír: míg 100 gr csirkehúsból 23 gr a fehérje, addig a tökmagnak 100 grammja  34 gr fehérjét tartalmaz! Turmixoljuk össze a salátának vett sörretek megmosott leveleivel, ízesítjük sóval, citromlével, ha kell, öntsünk hozzá egy kis tökmagolajat is, amíg kenhető állagot nem kapunk. A maradék pestohoz másnap csak tésztát kell főzni, és kész is a vitamindús ebéd. Egy másik nagyon egészséges alapanyagunk a szinte csak Újévkor fogyasztott lencse. Pedig olcsó, egészséges, és nagyon jól variálható étel, ráadásul 10 dkg lencsében másfélszer annyi  a fehérje, mint ugyanannyi marhahúsban. Fűszerezhetjük magyarosra, keletiesre, arabosra, vagy le is turmixolhatjuk egy üveg szárított paradicsommal, a lencse immunerősítő hatása ízvilágtól függetlenül érvényesülni fog.

Dobozos fagyi helyett aromaterápiás nasi

Legtöbbünknek az édességfogyasztás egyfajta önjutalmazás. Lehet, hogy  gyerekkorból hozzuk („Ha szépen megeszed az ebédet, akkor kaphatsz csokit!”), vagy idő híján pihenés vagy sportolás helyett a cukorban tudunk csak megnyugvást találni, esetleg úgy vagyunk vele, hogy az alkohollal vagy a drogokkal szemben ez még mindig nem számít társadalmilag elítélendő függőségnek. Igazából mindegy is. A baj az, hogy az étkezés utáni desszert-evés szokását nagyon nehéz kiiktatni. Mivel a legtöbben túl gyorsan, elegendő rágás nélkül étkezünk, még ha tele is ettük magunkat rendes étellel, szinte mindig úgy érezzük: a „desszert-gyomorba” azért még fér valami. Az agyba még nem jutott el a jóllakottság érzése, ezért gondolkodés nélkül nyúlunk még valami kis nasi után.

Ezt a rossz szokást a legegyszerűbben saját magunk kicselezésével tudjuk átírni: készítsünk előre egészséges finomságot, amit csak lassan, sok rágással vagy sok fújással, lassítva tudunk enni. Az őszi időszakban az egyik legjobb csali-desszert a sült alma: cukor és méz nélkül, csak fűszerekkel és magvakkal ízesítve még vacsora előtt tegyük a megmosott és magháztalanított almákat a forró sütőbe, utána pedig élvezzük, ahogy a vacsora végére betölti a lakást a sült alma semmihez sem fogható mesebeli illata.

A fahéjjal, szegfűszeggel és kardamommal ízesített, nyugodt álmokat hozó sült almában egy igazán rafinált, 007-es ügynököket idéző gasztro-testőrt tisztelhetünk, akit nyugodt szívvel magunkkal vihetünk az esti filmnézéshez az ágyba is.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Egyre több fiatal felnőttnél diagnosztizálják különböző stádiumokban a betegséget, amiben a Dawson és a haverok sztárja is szenved
A színész rákos, és döbbenetes mértékben nőtt azon 50 éven aluliak száma, akiknél e súlyos kórt diagnosztizálják. Az sem segít a helyzeten, hogy a fiatalabb korosztálynál némiben eltérő tüneteket produkál a betegség. A terjedésének okai sokkolóak.

Megosztom
Link másolása

A '90-es évek kultikus tinisorozata, a Dawson és a haverok szívtiprójánál, James Van Der Beeknél mindössze 47 évesen vastag- és végbélrákot diagnosztizáltak, írja a Daily Mail. A brit orvosok őt a betegség egyre nagyobb térhódításának legújabb áldozatának tartják. A vastagbélrák eddig is tizedelte a lakosságot, de főként az 50 év felettieknél diagnosztizálták, míg

az elmúlt években robbanásszerűen jelent meg a fiatalabb korosztály körében, egyáltalán nem ritka már a 20-30 éves korosztályból kikerült beteg.

A diagnosztizált betegek száma az elmúlt három évtizedben 50 százalékkal nőtt az 50 év alattiak korcsoportjában, míg az idősebb csoportokban kis mértékben csökkent vagy stabil maradt.

A színész, aki hat gyermekével és feleségével Kimberlyvel nemrég költözött Texasba, egyébként elmondása szerint most jól érzi magát, folytatja munkáját, miközben a betegségét kezelteti.

A hír természetesen az egész családját sokkolta, de igyekszik optimista maradni.

Bár egyes szakértők úgy vélik, hogy a magyarázat abban rejlik, hogy egyre több az elhízott ember, és maga a kövérség okozza a vastag- és végbélrákot, addig mások szerint bőségesen van még hatás, ami a vastagbél állapotát negatívan befolyásolja.

Persze ezek mellett a kiugróan magas testsúly sem egy életbiztosítás.

Ott van például Van Der Beek, aki egy kisportolt színész, fitt és egészséges életet él. Olyan elméleteken dolgoznak a kutatók, mint

a túlzott antibiotikum-használat, a mobiltelefon-sugárzás, az ivóvíz mikroműanyag-tartalma, a mesterséges összetevők és tartósítószerek aránya, illetve az ultrafeldolgozott élelmiszerek térnyerése.

Egyre több szakértő hajlik az utóbbiak irányába. A kész élelmiszerek – beleértve a kenyeret, gabonapelyheket és még salátaönteteket is, mesterséges összetevőkből készülnek, amelyeket tartósítanak, ízesítenek és javítják a textúrájukat. Nagy-Britannia vezető rákszakértői közül is sokan úgy vélik, hogy van némi igazság abban, hogy

ezek nem csak kártékonyak a bélrendszer és a szervezet számára, hanem akár a rák kialakulásának kockázatát is növelhetik.

Az év elején a Daily Mail-nek nyilatkozta azt Dr. Joe O'Sullivan onkológus és a Queen's University belfasti professzora, hogy a fiatalok rákos megbetegedésének megugrása az élelmiszerfogyasztásban keresendő.

"Az ultrafeldolgozott élelmiszerek jelentik a legnagyobb életmódbeli változást az elmúlt 40 évben"

- világított rá az összefüggésekre.

David Cunningham professzor, a The Royal Marsden onkológus tanácsadója szintén azt mondta, hogy mélyen aggasztja a minta.

"Bár ez még mindig viszonylag ritka, egyre több fiatal felnőttet látunk különböző stádiumú vastag- és végbélrákban"

- mondta hozzátéve, hogy ez nem azért van, mert a diagnosztikai eszközök fejlettebbek a korábbiaknál. Szerinte is inkább környezeti okai lehetnek a változásnak, mintsem genetikaiak.

Dr. Cunninghamnek elmondása szerint megdöbbentően sok fiatal páciense van, néhányan még 25 év alattiak. Nincs genetikai hajlamuk, nem túlsúlyosak, és még fittek is.

Egy 2019-es tanulmány szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek az átlagos brit étrend 57 százalékát tették ki, a szegényebb emberek és gyermekek esetében ez a szám 80 százalékra emelkedett. Pedig ezen élelmiszerek bizonyos összetevői károsíthatják a bél mikrobiomát.

Mégis, amíg árban verhetetlenek, népszerűségük töretlen lesz.

A mikrobiom az emésztőrendszerünkben található baktériumok, vírusok, gombák és más mikrobák ezrei, amelyek immunrendszerünk létfontosságú részét képezik, és számos testi funkciót szabályoznak.

Dr. Fang Fang Zhang, a rák epidemiológusa és a bostoni Tufts Egyetem táplálkozási részlegének elnöke szerint a folyamatban lévő jelentősebb vizsgálatok azt sugallják, hogy

az ultrafeldolgozott élelmiszerek egyes összetevői megváltoztatják a bélben lévő ezen törzsek egyensúlyát, károsítva ezzel a vastagbél legbelső nyálkahártyáját, ahol így kialakulhatnak a daganatok.

Különös aggodalomra ad okot az emulgeálószerként ismert adalékanyagok csoportja, amelyek olyan élelmiszerekben találhatók, mint a salátaöntetek és a fagyi. Ezeket a zsírok és a víz megkötésére tervezték, viszont mintegy mellékesként lebonthatják a beleket bélelő nyálkahártyát, lehetővé téve a baktériumok közvetlen érintkezését a bélfallal.

"Úgy gondoljuk, hogy ez a folyamat összefüggésbe hozható a bélrákkal"

- magyarázta Dr. Alasdair Scott, a mikrobiom tudósa és bélspecialista, aki állatkísérletekkel már bizonyította teóriáját.

Egy friss tanulmány szerint további aggodalomra ad okot, hogy a vastag- és végbélrákban szenvedő fiataloknál kissé eltérnek a tünetek az idősebb betegekhez képest.

A vastagbélrák fő tünetei, amelyek az eltérésektől függetlenül minden esetben és minden életkorban azonosak: A székletürítési szokások megváltozása, például hasmenés, székrekedés megjelenése. A székletürítés gyakoriságának változása, illetve állandó szorulás érzés még akkor is, ha volt ürítés. Emellett a megmagyarázhatatlan fogyás, fáradtság, puffadás vagy teltségérzet ég szerény étkezésnél is, az étvágy megváltozása is megfigyelhető tünet.

Ha a székletben vagy a WC-ben végbélből származó vér jelenik meg, azonnal és haladéktalanul orvoshoz kell menni, de igazából az összes ilyen tünetről tudnia kell orvosnak.

Gyakori, hogy a fiatalabb betegek ezt a vérzést aranyeres panasznak tulajdonítják, és soha nem fordulnak orvoshoz, lehetővé téve a rák növekedését, és a későbbi diagnózisig így könnyebben jut előrehaladott állapotba.


Megosztom
Link másolása

EGÉSZSÉG
A fiatal lány túlélte a tüdőrákot, most elmondja, milyen jelekre figyelj, mi utal először a betegségre!
Mire Aurora betegségét felfedezték, a rák már a nyirokcsomókra is átterjedt.

Megosztom
Link másolása

A fiatal amerikai lány, Aurora Lucas 2021 augusztusában kezdett el mellkasi fájdalmat érezni, ám akkoriban csak a stressz mellékhatásának könyvelte el.

Elfoglalt volt. Nemrég költözött Chicagóba, hogy új tanári állást kezdjen, és a doktori programjának második évében járt. De, amikor a fájdalom nem múlt el, és köhögés, fáradtság és hátfájás jelentkezett nála, elment a sürgősségire.

Soha nem gondolta volna, hogy azt a diagnózist hallja, amely végül három hónappal az első kórházi látogatás után érkezett. Előrehaladott tüdőrákja volt - 28 évesen. Aurora soha nem dohányzott.

Gyógyulása után a most 31 éves Aurora a TikTok-csatornáján közzétett videóban számolt be a hosszas folyamatról, mire megérkezett a diagnózis és hogy mik voltak az első intő jelek, amikre felfigyelt.

„Az ijesztő az, hogy ez egy rejtett betegség, csak sokkal később, a harmadik vagy negyedik stádiumban diagnosztizálják, és általában elég agresszív”

-mondta a lány.

Mire Aurora betegségét felfedezték, a rák már a nyirokcsomókra is átterjedt, és a harmadik stádiumba sorolták. Az ebben a stádiumban diagnosztizált tüdőrákosok körülbelül 37 százaléka él a diagnózist követő öt évig.

A tünetek közé tartozott a mellkasi fájdalom, a tartós köhögés és a hátfájás. Emellett olyan mértékű fáradtság is kialakult nála, hogy abba kellett hagynia a vezetést, mert attól félt, hogy elalszik a volánnál.

Röviddel ezután időpontot kért háziorvosához, aki csupán azt javasolta neki, hogy egyen egy kis mézet a köhögésére.

Körülbelül egy héttel később a mellkasi fájdalmai nem enyhültek, ezért kórházba ment. Az orvosok felvételt készítettek a mellkasáról, és azt feltételezték, hogy talán fertőzés vagy tuberkulózis lehet.

Mivel a lány biztosítása nem fedezte a további vizsgálatokat, az orvosok hazaküldték. Három héttel később visszatért a sürgősségi osztályra, mert a köhögés egyre rosszabb lett, és alig tudott beszélni.

2021 decemberében új biztosítása lett, aminek köszönhetően megkapta a megfelelő vizsgálatokat. Öt napon belül tüdőrákot diagnosztizáltak nála.

Két kemoterápiás kezelést és 30 napos sugárkezelést javasoltak neki. A kezdeti kezelések óta pedig folyamatos gyógyszeres kezelést is kap mind a mai napig.

„Bármikor előfordulhat, hogy a gyógyszer nem tartja kordában a rákot, és visszatér”

-meséli Aurora.

A továbbra is jelenlévő aggodalom ellenére aktív, mozgalmas életet él. Közösségi oldalain pedig igyekszik felhívni a figyelmet a rendszeres orvosi szűrések fontosságára, mivel sokaknál a tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor a betegség már nagyon előrehaladott állapotban van.

@aurorainnalucas What were your lung cancer symptoms? @LungCancerFoundation #LivingWithLungCancer #cancer #lungcancer #efgr #cancerstage3 #lungcancersymptoms #cancerawareness #nsclc ♬ original sound - Aurora 'Inna' Lucas

Via


Megosztom
Link másolása


EGÉSZSÉG
Sokkoló: az orvosok nem hittek neki, ezért 12 évig volt fogamzásgátló spirál a nő vastagbelében
Az eszköz átszakította a nő méhét, és csak egy autóbalesetnek köszönheti, hogy ezt észrevették az orvosok. Évek át járt különböző súlyos panaszokkal nőgyógyászhoz, de mindig elhajtották.

Megosztom
Link másolása

A mindössze 29 éves Daniella Hampton története egészen elképesztő. Egy elveszettnek hitt fogamzásgátló spirált találtak most a nőben - ráadásul a vastagbelében.

Daniella Hampton 2009-ben méhen belüli eszközt helyeztetett fel magának fogamzásgátlás gyanánt, de hat héttel később egy vizsgálat során közölték vele, hogy az kiesett.

Daniellát végbéltájéki fájdalmak gyötörték, de aggodalmát, hogy az implantátum még mindig benne van, az orvosok elhessegették mondván, ez nem lehetséges.

Csak ultrahanggal vizsgálták meg, az pedig nem mutatott ki semmit.

A 29 éves lány nem örült, hogy éveken át elhajtják a komolytalannak bélyegzett problémájával az orvosok, de kitartott amellett, hogy a spirál biztos a testében maradt.

A 12 év során aztán erről megfeledkezhetett, mert mind mondta,

kilenc évig aktívan próbálkozott teherbe esni, mindhiába.

Egész idő alatt tudtán kívül benne volt a fogamzásgátló.

Az orvosok csak akkor fedezték fel, amikor Daniella 2021 áprilisában autóbalesetet szenvedett. Az ekkor készített röntgenfelvétel kimutatta, hogy a réz fogamzásgátló eszköz a vastagbelében van. Az eszköz átlyukasztva a méhét jutott el oda, ahová nem kellett volna.

A spirált műtétileg eltávolították, ami megkönnyebbülés volt a nő számára.

Három évvel később, idén áprilisban végül második fiát, Champion Hamptont is megszülte. A 29 éves lány a Facebookon osztott meg röntgenfelvételeket ezzel a szöveggel:

"Bízzatok a testetekben, hölgyeim. Mindig is tudtam, hogy ez bennem van, csak nem tudtam bebizonyítani."

Daniella, aki a Louisiana állambeli New Orleansban él, azt mondta, kicsit a bújócskára hasonlított ez az egész történet, mintha kergették volna egymást a fogamzásgátló eszközzel. Számára elég traumatikus volt ez a 12 év, idézte a The Sun.


Megosztom
Link másolása


EGÉSZSÉG
Komoly betegségek előjele lehet, ha nyáron bedagad a bokánk – Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni
Gyakran gondoljuk, hogy ez természetes jelenség, de nem érdemes félvállról venni a tüneteket.

Megosztom
Link másolása

Sokaknál a nyári hónapok velejárói a megdagadt bokák. És bár a probléma gyakori, nem minden esetben természetes.

Ez a jelenség ugyanis komoly betegségek jele is lehet.

Lehet, hogy csak a nagy meleg vagy a mozgásszegény életmód miatt küzdünk ezzel a problémával, de ha a duzzanat pár nap alatt nem múlik el, érdemes lehet vele orvoshoz fordulni.

Az Éva Magazin most összegyűjtötte, milyen betegségekre utalhat a tünet:

Visszérproblémák

A nagy hőség miatt kitágult vénák nehezítik a véráramlást, főleg a bokákban, így látható duzzanathoz, lábdagadáshoz vezethetnek.

Vesebetegség

A vesebetegség esetén jelentkező vízvisszatartás a duzzadt bokákon és egyéb testrészeken gyanús jel lehet.

Szívbetegség

A lábakon jól megfigyelhető duzzadás, dagadás a szívelégtelenség egyik jele lehet. Érdemes azonnal orvoshoz fordulni, amennyiben emellett légszomjat, mellkasi fájdalmat és fáradságot tapasztalsz.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat ez a tünet. Ám mindenképp érdemes kommunikálnod az orvosod felé, amennyiben ez rövid időn belül nem múlik el.

Terhesség

Sok nőt érint a terhesség alatti bokadagadás és szinte már természetesnek vesszük. Ha a tünetek azonban komolyra fordulnak, ebben az esetben is érdemes felkeresni orvosunkat.


Megosztom
Link másolása