FONTOS

5+1 érdekesség, amit nem sejtettél a gombák világáról

A démoni gombától a csigarágtán át a hazai hallucinogénekig megnéztük, miről beszélünk a legritkábban, ha gombákról van szó.

Megosztom
Link másolása

Bedurrant az őszi gombaszezon, igazi csemegéket és furcsaságokat rejt ilyenkor az erdő - amelyeket, sírva kérünk, ne Facebook csoportokban határoztass meg! Mondjuk mindjárt azt is, hogy miért.

Hallucinogén gombák

Nem csak távoli világok és az internet rendelős bugyrai rejtenek pszichedelikumokat tartalmazó gomba- és növényfajokat, hazánk erdeiben is vannak ilyenek. Főleg trágya- és badargombafajokról van szó, de a légyölő galóca is hallucinogén. A gombaszakellenőr óva int attól, hogy ezeket leszedjük és megegyük, egyrészt a hazai fajok hatásukban nem tartalmaznak annyi ilyen anyagot, hogy számottevő „utazást” lehessen velük elérni, cserébe mérgezőek, és igen erős gyomorrontást okoznak.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Banyaerdő (@banyaerdo_) által megosztott bejegyzés

„Nagyon kevés hatóanyagot tartalmaznak, egy-egy termőtestben eltérő lehet ezek mennyisége.

Sokkal esélyesebb egy kiadós hányás, rosszullét a fogyasztásuk után, mint a bódulat.

A mi „varázsgombáink” közel sem annyira varázslatosak, mint a dél-amerikaiak, inkább más csodáikra érdemes figyelni” - összegezte a szakma intelmeit Nagy Krisztina gombaszakellenőr.

Tényleg nem éri meg mérgező gombákat fogyasztani, ráadásul legyengült immunrendszerűek, idősek vagy gyerekek sokkal rosszabb állapotba is kerülhetnek ezek elfogyasztásával, a halálos gyilkos galócáról nem is beszélve.

Nem legendás kőtáblákon találták meg az ehető gombák listáját, ezt hozzáértő szakemberek állították össze nekünk. Tartsuk be ezt a gasztrokulturális minimumot!

Megpendítjük még azt is, hogy a pszichedelikumok klinikumban való alkalmazásában ígéretes kísérletek állnak rendelkezésre, partydrogként vagy élményhajhászásra használva azonban nem ajánlott fogyasztásuk, mert nem megfelelő keretek közt alkalmazva veszélyesek lehetnek amellett, hogy illegálisak.

Határokon átívelő hatóanyag különbségek

Tájegységenként jellemzően nem tér el ugyanannak a gombafajnak a hatóanyag-koncentrációja, ám kontinensenként némely esetben igen.

Lehet, hogy ami itt mérgező, az más országban nem és fordítva, erre a vékony jégre pedig több turista is rákorcsolyázott már.

Tanulj a hibáikból, és mindig nézd meg más országok szabályozását, mielőtt ott gombát szedsz.

„Más-más kontinensen eltérő lehet ugyanannak a fajnak az étkezési értéke. Néhány éve Ázsiából érkezők jól belaktak Lengyelországban a gyilkos galócából, természetesen és sajnos csak egyszer. Azért ették meg, mert náluk van egy nagyon hasonló, étkezési célra használt gomba, itt viszont a vesztüket okozta.” - emlékezett vissza Nagy Krisztina. Hozzátette, hogy Finnországban még a közétkeztetésben is rendszeresen jelen van a nyírfa szőrgomba, ami nálunk a mérgező listán szerepel.

Bárhol gyűjthetem, amit itthon is

Országonként eltérőek a szedési szabályok a gombaszakellenőr szerint. Van, ahol minden gomba szedése tilos, kivéve, ha magánerdővel rendelkezünk. Van, ahol a csók mellett a szedés is szabad, de mennyiségi korlátozás van érvényben. Mint például nálunk, egy fő egy nap leforgása alatt csak 2 kilót gyűjthet maximum a gombákból. Nem a veszélyesség miatt van ez a szabályozás, sokkal inkább természetvédelmi okai vannak.

„Norvégiában például szabad gombát szedni, de olyan rövid a szezon, hogy nem érdekli a norvégokat ez a sport.”

Ezzel szemben mondjuk Lengyelországban, Franciaországban, Olaszországban, Romániában tömegek járják az erdőt a csemegékért.

„Ha a csiga megeszi, nekem sem lehet tőle bajom”

Ez az egyik legközkedveltebb tévhit. A csigák emésztése és lebontási képessége teljesen más, mint a miénk - hiszen korhadékevők, tehát imádják megenni a rohadt fát is, a mi gyomrunk azzal kevésbé birkózna meg. Ez a méreganyagokkal is így van.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Banyaerdő (@banyaerdo_) által megosztott bejegyzés

A gombaszakellenőr szerint minden olyan gombákkal kapcsolatos állítást, amely a határozóbélyegek általi beazonosítása nélkül nyilatkozik az ehetőségükről, kukázni kell a tudatunkból.

Nem adunk kóstolót kutyáknak, nem minden fán élő gomba ehető, és az ezüst kanál megfeketedik a mérgező gombától se legyen mérvadó állítás, meg a többi botorság sem.

Gombát nem határozunk a közösségi médiában

Nem a legjobb út, ha mindenféle gombász csoportokba kiteszünk egy fotót az általunk megtalált gombáról, és határozást kérünk. Nagy Krisztina gombaszakellenőr szerint összesen 2 olyan gombás csoport van, ami valódi tudással rendelkező szakembereket gyűjt, a többit tapasztalatból sem ajánlja, mert simán félreinformálják az embert.

Te sem szeretnéd, ha egyszer csak lekapcsolnák a villanyt a fejedben, és sosem térnél magadhoz azért, mert valaki rosszul határozta a tányérodba a mérgező ételt, ugye?

Ha mindenképpen lefotóznád a gombát, és egy gombaszakellenőrnek mutatnád meg,

a képen közelről és élesen látszódjon a gomba, lehetőleg az összes, határozás szempontjából fontos része, látszódjon a háttér

(vagy egy másik képen a színhely, ahol szedted). Ha az élőhelyén elkészült a gomba portfóliója, ki lehet emelni óvatosan a földből.

„Az így kiemelt gombáról készítsünk egy újabb fotót, amin látszódik a tönk, a termőréteg, tehát a lemezek, a szivacsos réteg vagy akár redők, tüskék, és a talaj alatti részek is. A határozáshoz pedig ezeket kell tudnunk:

Hol nőtt az adott gomba?

Egyedül volt, vagy több termőtest is volt a helyszínen?

Milyen a növényzet a gomba körül, milyen fák vannak a közelben, milyen bokor alatt nőtt?

Milyen illatot áraszt?

Amikor elvágtad, tapasztaltál színváltozást? A gombák ugyanis kékülhetnek, sárgulhatnak, vörösödhetnek és meg is feketedhetnek”

- adta a tippeket Nagy.

Azt is kiemelte, hogy az újhullámos „vidékizős”, növényhatározós és egyéb közösségi média csoportosulások nem alkalmasak a határozásra, bármilyen szomorúnak vagy barbárnak hangzik is ez az állítás.

Az ország legjei

A szakértő szerint mind közül a legfurább a tintahal gomba. Büdös egy fajról van szó, és ráadásul „nem csak úgy néz ki, mint egy nagyon távoli világból érkező idegen létforma, hanem valóban az is.

Fotó: Banyaerdő - Mihályi Edina

Persze nem űrlény, csak egy Új-Zélandról Európába került invazív faj. Pár évtizede jelent meg a kontinensen, és már Magyarországon is felbukkant, az Őrségből és a Zemplénből vannak eddig adatok az előfordulására.”

A legdrágább gombák természetesen a földalatti szarvasgombák.

Magyarország egyébként dúskál szarvasgombában, és aki talál, az több tízezer forintos kilogramm áron adhatja tovább.

Legnagyobb fajtánk is van a gyűrűs tuskógomba képében, ami a föld alatti részével vívta ki ezt a címet, a micélium hálózata ugyanis több kilométer hosszú is lehet.

Hamarosan pedig kultúrkörtől függően halottak napjához és halloweenhez is elérkezünk, amibe bizonyos gombák is bevonhatók. A legijesztőbb gombafaj ugyanis a bunkós agancsgomba, ami úgy nő, akár egy zombi kezén az ujjak. Dead man’s fingers néven illetik angolul, ami nem véletlen.

„Az épp föld alól kibújni készülő zombi kezére emlékeztető gomba

egyébként teljesen ártalmatlan, szívós, fás állagú, és hazánkban is igen gyakori. Akár egy erdei kiránduláson, túraútvonal mellett is belefuthatunk.”

Ha gombászni mész, néhány alapszabályt be kell tartanod. Erről korábban az Ehető erdő: ezek a csak tavasszal gyűjthető finomságok a vadonban című cikkben írtunk részletesen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Ez a véleménye egy Budapesten élő amerikai nőnek a turistalány meggyilkolása után Budapestről
Sokan tették fel a kérdést a történtek után, hogy mennyire biztonságos Budapest, érdemes-e ideutazni.

Megosztom
Link másolása

Egész Budapestet megrázta annak az amerikai turistának a halála, akit Budapesten gyilkolt meg egy ír férfi.

A fiatal nő, Kenzie Michalski november 4-én, hétfő éjszaka a bulinegyedből adott magáról utoljára életjelet, azután nyoma veszett.

Mint kiderült, egy olyan ír férfi ölte meg és rejtette el a holttestét, akivel aznap éjjel ismerkedett meg, és aki most azt állítja, hogy intim együttlét közben halt meg a lány, úgy hogy "véletlenül oxigénhiányos állapotba került".

Rengetegen foglalkoztak az esettel, most pedig sokan teszik fel a kérdést a külföldiek közül, hogy biztonságos hely-e Budapest.

Egy Budapesten élő amerikai nő most TikTok-videóban mondta el a gyilkosság kapcsán a véleményét Budapestről és a közbiztonságról.

Azzal kezdte, hogy pár mondatban ismertette, mi történt.

Elárulta, hogy itt kiemelkedő hír volt a turistalány halála, mert Budapest nagyon biztonságos város, és ő maga hasonló gyilkosságról még nem hallott. Budapest az egyik legbiztonságosabb európai város, és egész Budapestet sokkolta az eset.

Volt, aki megkérdezte, érdemes-e egyedül ideutazni, és szinte mindenki azt tanácsolta, ne tegye.

Ő, aki Budapesten él, azt tapasztalta, igenis biztonságos a város, és a gyilkossággal gyanúsított férfi is egy ír fickó, aki, mint kiderült interneten rá is keresett arra, hogy hogyan lehet valakit eltenni láb alól, és hogy mennyire megbízható az itteni rendőrség. Ő úgy gondolja, eleve készült erre a tettre a férfi, és éppen ez a nő volt a szerencsétlen áldozat, aki ezzel a szörnyeteggel találkozott.

Sajnos ilyesmi időnként megtörténik, de ezeknek az eseteknek semmi közük ahhoz, hogy mennyire biztonságos egy város. Emellett azért elmondta azt is, hogy természetesen a nőknek nem árt az óvatosság, ám Magyarország szerinte az egyik legjobb hely.

A teljes videót itt láthatjátok, várjátok meg, amíg betölt:

@economyvodka Lets be realistic now. #budapesthungary #budapest #budapesttravel ♬ Up Piano version By Jose España - José España

Megosztom
Link másolása

FONTOS
Aki tavasszal is tett ki szotyit a madaraknak, valószínűleg ölt már fiókát – hogy néz ki a helyes madáretetés?
A madáretetést lehet jól és nagyon rosszul csinálni. Mutatjuk, hogyan nyerhet ezzel ember és állat egyaránt, pusztulás nélkül.

Megosztom
Link másolása

A bokrokon bolondozó madárkákat örömmel figyelik kicsik és nagyok, éppen ezért télen rendszeresen tesznek ki számukra eleséget. Ugyanígy a vizeken úszkáló hattyúkat és kacsákat is élelemmel látogatják.

Az, hogy mikor és milyen élelemmel eteti az ember a madarakat, konkrétan élet-halál kérdése.

Nézzük, miért. A hazai madárfajok egyike sincs rászorulva plusz élelemre.

Tehát két dolog miatt etet az ember madarat: hogy önmagának örömet okozzon a látvánnyal,

és - ez főleg kistelepüléseken élő hagyomány - hogy a gyommagvakhoz csábítsa a tollas pajtásokat, akik az etető körül összeszedik a földművelés rákfenéit. Egyik sem ördögtől való helyzet, arra azonban nagyon tudatosnak kell lenni, hogy bármiért is szórunk ki eleséget a madaraknak, azt jól csináljuk.

A helyes madáretetésnek két főtétele van.

Az egyik, hogy kizárólag fagyos időben etessünk, nagyon maximum áprilisig. Április után például a cinkék vihetnek a kihelyezett napraforgómagokból a friss fészekalljba, a kismadarak viszont nem tudják megenni a szotyit.

Ettől tömegesen pusztulhatnak kínok közt a kismadarak, hiába a legnagyobb jószándék.

Az sem mindegy, mivel etetjük a madarakat.

Kenyérrel és péksüteményekkel például szigorúan tilos,

mivel ezek, és az esetleges rájuk telepedő penész gyulladást okozhatnak a madarak bélrendszerében, hosszú távú egészségkárosodást okozva. Még akkor se tegyük ezt, ha "régen is ezt csinálta mindenki." Különösen igaz ez a tóban úszkáló kacsák esetében, bár őket a kihelyezett eleséggel se kéne megkínálni.

"A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért

etetésük több öngyilkos viselkedéstorzulást is kivált, rengeteg szenvedést okoz a madaraknak, súlyosan környezetszennyező és az emberi egészséget is veszélyezteti"

- írja oldalán a Magyar Madártani Egyesület.

Arra utalnak, hogy a vízi madarak az etetés miatt a természetes táplálkozással teljesen felhagynak, ami betegségeket okoz. A kis fiókáknál "angyalszárny" betegség alakul ki az egyoldalú kenyérdiéta miatt, amitől röpképtelenek lesznek. Ősszel az etetés miatt a vonuló madarak egy része nem repül el, télen pedig tömegével fagynak a vizekbe. A víz minősége egyébként romlik az etetéstől, és számos más környezeti és emberre veszélyes, közvetett hatása van annak, ha bármivel is etetjük a vízi madarakat. Szakmai szemmel az egyesület szerint

szeretetteljesebb inkább a kenyeret nem falatozó állatokat nézegetni, mint adni nekik bármit is.

A magevő énekesmadaraknak adható eleségek közt szerepel a faggyú, de ez nem egyenlő a sós szalonnával. Erre nagyon figyeljünk, mert utóbbi a madár vesztét is okozhatja. Különböző adható magvakat és gyümölcsöket listáz a Magyar Madártani Egyesület, ezekből lehet válogatni. Egyébként otthon is lehet faggyúból és magvakból eleséget gyúrni, amely esztétikusan kihelyezhető akár a városi balkonokra, akár a kertekbe.

Ha már etetünk, akkor az legyen folyamatos.

Az elég aljas húzás, ha novemberben megkezdjük az etetést, a madarak odaszoknak, de a legnagyobb januári-februári hidegben már nem biztosítunk számukra ennivalót, ők pedig keresni fogják.

Fontos, hogy ha etető van kinn, itató is legyen. Fagyoknál mondani sem kell, hogy ebben rendszeresen cseréljük a vizet, és

legyen mindig folyékony halmazállapotú az itatásra szánt víz.

Az etetőt és itatót számunkra könnyen elérhető magasságba helyezzük, de a távolság ne kedvezzen a ragadozóknak, mint a macskák vagy menyétek. Bizonyos ragadozó madarak érdeklődését is fel lehet kelteni, ezért egy kicsit az ágak közé tolva lehetőséget adunk az énekes madárkáknak arra, hogy könnyebben menekülőre foghassák, ha lecsapnak húsevő társaik.

A felelős madáretetésnek számos egyéb praktikája van,

és rengeteg kérdést vet fel. A Magyar Madártani Egyesület a Zöldítők csoportjával karöltve ezért is edukálja a lakosságot, hogy könnyebb legyen valóban jót tenni - hogy a madarak is jól ehessenek.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézi a Coca Cola idei karácsonyi reklámját, amit az AI generált
Az ünnepi szezonra készült mesterséges intelligencia által generált Coca-Cola-reklám vihart kavart az interneten.

Megosztom
Link másolása

A vállalat legújabb, karácsonyi reklámját sokan „hátborzongató disztópikus rémálomként” emlegetik.

Az új reklámfilm a Coca-Cola 1995-ös Holidays Are Coming kampánya előtt tiszteleg, vagy hát lopja az ötletet, még akkor is, ha az a cég sajátja volt. A videóban egy piros kamionflotta szeli át a havas utakat, hogy jéghideg Coca-Colát szállítson a karácsonyi díszbe öltözött kisváros lakóinak.

A klip sarkában azonban egy diszkrét felirat figyelmeztet: „Real Magic AI által készítve,”

utalva a Coca-Cola saját mesterséges intelligencia szoftverére.

Nem mindenki érzi az ünnepi varázst

Bár a kampány egy pillanatképet nyújt arról, hogy milyen lehet a reklámok jövője, sok fogyasztó csalódott a videóban, amelyet „szemétként,” „csúnyaként” és „lustán összedobottként” bíráltak.

„Vége a világnak, ha már a Coca-Cola karácsonyi reklámját is AI készíti”

– írta egy felhasználó az X platformon, a The Independent szerint. Egy másik a YouTube-kommentekben tette hozzá: „Szomorú látni, hogy egy AI program készítette ezt.”

„Most láttam egy AI által generált Coca-Cola reklámot a tévében… tényleg hagyjuk, hogy ez megtörténjen?”

– kérdezte egy másik X-felhasználó a Daily Mail beszámolója szerint.

„Olyan érzésem van, mintha a művészet és a bolygónk halálát nézném, és senki a világon nem törődne vele” – fakadt ki egy kommentelő.

A Coca-Cola érvei: gyorsabb, olcsóbb, modernebb

Jason Zada, az AI stúdió Secret Level alapítója – akik közreműködtek a projektben –, viszont azzal érvelt, hogy az emberi tényező még mindig ott van a reklámban, és ez adja a „melegségét.”

Zada az AdAge-nek elmondta, hogy egy ilyen komplex reklám AI használatával történő elkészítése nem olyan egyszerű, mint megnyomni egy gombot. Pratik Thakar, a Coca-Cola generatív AI-ért felelős alelnöke pedig hozzátette, hogy

a kampány ötvözi a márka „örökségét” a „jövő és a technológia” víziójával.

A technológia használatával nemcsak pénzt, hanem rengeteg időt is megspórolnak – érvelt Thakar. „Az időtényező az igazi előny. A hagyományos produkció sokkal tovább tartott volna. Ezen felül sokkal több változatot, személyre szabott és egyedi megoldásokat lehet készíteni” – magyarázta.

Mégis: hiányzik az érzelem

A reklám azonban sok Coca-Cola-rajongó szerint épp azt a meghittséget és érzelmet nélkülözi, ami a márka karácsonyi kampányait különlegessé tette. Íme az eredeti, 1995-ös film:

A vita már most komoly kérdéseket vet fel arról, hogy milyen irányba halad a reklámipar az AI technológia térhódításával.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása