Kinyomod a szundi gombot reggelente? Állítsd te is 9 percre 10 helyett!
Vannak emberek, akik megébrednek, és onnantól kezdve aktívan töltik idejüket, vannak viszont, akik alig bírnak kimászni az ágyból, még többszöri unszolásra is.
ami kényszereseknek komoly problémát okozhat. Hiszen felmerül a kínzó kérdés, miért nem a kerek 10 perc a nyerő? Ráadásul a notórius szundi kinyomók az egymás utáni 10 ignorálással komó idővesztést könyvelhetnek el a pihenésből.
1956-ban vezették be az első szundigombot, a General Electric-Telechron ébresztőjét látták el e funkcióval. Ennél a modellnél a szundi gomb kilenc percre elhalasztotta az ébresztést. Olyan triviális okokra vezethető vissza a döntés, hogy szinte lehetetlen volt az óra fogaskerekeit pontosan 10 percre, egy vonalba állítani, így sikerült a 9 perc. Kínos, ám hozzávetőleg jó kompromisszumnak tűnt.
„Alvás szempontjából kilenc perc épp elegendő egy rövid pihenésre, ha azonban túllépünk a tíz perces határon, a test újra mély álomba merülhet, ami megnehezíti és kellemetlenebbé teszi az ébredést” – magyarázza Holly Schiff szakértő.
Ha viszont újra és újra kinyomogatva a szundi gombot visszaalszunk, az problémákat okozhat, például ébredés utáni nyugtalanságot és tájékozódási zavart is tapasztalhatunk.
Egyes alvásszakértők azt mondják, hogy a 10-3-2-1-0 rutint érdemes követni, amely szerint tíz órával lefekvés előtt ki kell zárni a koffeintartalmú termékeket. Lefekvés előtt három órával tanácsos abbahagyni az evést en bloc – különös tekintettel a sült ételekre.
A 0 pedig az alkalmak száma, amikor megnyomjuk a szundi gombot, a legjobb ugyanis természetesen ébredni egy pihentető alvás után. Vagy ha menedzser életet élsz, akkor már az is pirospont, ha 10 perc helyett 9-re állítod a szundi időd.